Весняне рівнодення 2025: дата, слов’янські вірування, звичаї та прикмети

Це свято символізує початок весни

20 березня – відбудеться весняне рівнодення, коли дні стають довшими, а ночі коротшими. В цей день Сонце опиниться над екватором, а тривалість дня та ночі стануть рівними. Весняне рівнодення ще називають астрономічною весною. Воно символізує прихід весни та тепла. Це свято сягає корінням у часи наших предків. Цей день має власні звичаї та обряди. Про це розповість "Дивогляд".

У день весняного рівнодення Сонце проходить через екватор, уявну лінію між Південною та Північною півкулями Землі. У цей момент півкулі не нахилені до Сонця, тому вони мають однакову кількість світла. Згодом на Північну півкулю потрапляє більше світла і тоді настає астрономічна весна, а дні стають довшими.

Коли святкуватимуть весняне рівнодення у 2025 році

Весна
Весна
Фото: Shutterstock

Зазвичай весняне рівнодення припадає на 19-21 березня. Цього року весняне рівнодення відзначатимуть 20 березня 2025 року об 11:01 за київським часом.

Старослов'янські вірування та звичаї на весняне рівнодення

Весна
Весна
Фото: megalife.com.ua

Слов'яни вважали, що в цей день вся природа прокидається від зимової сплячки, повертається тепло, а ночі стають довшими. Крім цього весняне рівнодення означало відновлення енергії природи, людини та життя.

У цей день слов’яни святкували початок аграрного циклу, пекли випічку у вигляді пташок, робили прибирання та позбувалися зайвого. За старослов'янськими віруваннями, вважалося, що якщо позбутися старих та непотрібних речей, це допоможе відродженню нового у житті.

Рання весна
Рання весна
Фото: Shutterstock

Ще за повір’ям у день весняного рівнодення межа між світами стає тоншою, тому слов’яни користалися цим та намагалися зв’язатися з духами померлих. Вони влаштовували ритуали, щоб поговорити з ними, ставили їм питання та просили про захист.

Також за віруваннями у день рівнодення можна було визначити, якою буде погода у найближчі 40 днів. Якщо сонячна, то будуть теплими, якщо похмура, то будуть нічні заморозки.

Як святкували весняне рівнодення

Квіти
Квіти
Фото: Shutterstock

Попри початок землеробства, саме у цей день не можна було важко працювати, тому всі відпочивали. Зазвичай влаштовували різні гуляння, ярмарки та розпалювали ввечері багаття.

Такі гуляння та святкування супроводжувалися веснянками та гаївками. У гаївках співали про весну, тепло, хороший урожай, пробудження природи та гарну погоду для землеробства.

Що варто зробити у день весняного рівнодення

Квіти
Квіти
Фото: Shutterstock
  • Зробити прибирання;
  • позбутися зайвих речей, а непотрібні віддати нужденним;
  • помити вікна;
  • очистити свої думки від негативу;
  • звертайте у цей день увагу на знаки, вони допоможуть знайти правильний шлях;
  • позбутися не тільки непотрібних речей, але й фотографій, номерів та повідомлень;
  • відпустити минуле та йти далі.

Ще у цей день можна позбутися своїх страхів. Для цього напишіть їх на аркуші та спаліть. Єдине, що не варто робити у цей день – це плакати, сумувати та сваритися.

Раніше "Дивогляд" розповідав про церковний календар на березень 2025 та які релігійні події припадають на початок весни.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.



ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше