Президент зі 100% голосів: 20 цитат Джорджа Вашингтона, якого хотіли вбити помідором

22 лютого світ згадує день народження Джорджа Вашингтона – людини, яка стала символом незалежності та одним із головних архітекторів Сполучених Штатів Америки.

Він увійшов в історію як перший президент країни, головнокомандувач Континентальної армії та автор фундаментальних принципів американської державності. Про це повідомляє "Дивогляд".

Життєвий шлях першого президента США

Ранні роки та становлення

Джордж Вашингтон народився 22 лютого 1732 року у Вірджинії в родині заможного землевласника. Втративши батька в 11-річному віці, хлопець рано подорослішав і почав опановувати землемірство, що згодом принесло йому не лише знання, а й можливість розширити власні володіння. Молодий Вашингтон багато подорожував, беручи участь в експедиціях лорда Фейрфакса.

У 1752 році він успадкував маєток Маунт-Вернон і того ж року приєднався до ополчення. Його військова кар'єра розпочалася з участі у Франко-індіанській війні, де він навіть потрапив у полон. У 1758 році вийшов у відставку в чині полковника, однак залишався активним у політичному житті.

Шлях до політики

Джордж Вашингтон
Джордж Вашингтон
Фото: З відкритих джерел

Одружившись у 1759 році з Мартою Дендридж Кастіс, Вашингтон став одним із найбагатших плантаторів Вірджинії. Але його амбіції виходили за межі бізнесу. З 1758 до 1774 року він був членом Законодавчих зборів Вірджинії, де активно виступав за права колоній. Коли Британія почала обмежувати свободи колоністів, Вашингтон підтримав ідею незалежності. Він став делегатом Першого континентального конгресу та одним із головних голосів у боротьбі за суверенітет.

Коли ситуація загострилася, і почалися збройні сутички, Вашингтон без вагань прийняв командування Континентальною армією. Він реорганізував війська і керував бойовими діями від облоги Бостона (1776) до капітуляції британських військ у Йорктауні (1781). Після перемоги, в 1783 році, він добровільно склав свої повноваження, що стало унікальним випадком для того часу.

Перехід до президентства

Вашингтон був стурбований недосконалістю Статей конфедерації, тому активно брав участь у створенні нової Конституції США. У 1787 році він очолив Конституційний конвент, що призвело до ухвалення одного з найважливіших документів в історії США.

1789 року Вашингтон став першим президентом США, одноголосно обраним на цю посаду. Його правління було орієнтоване на зміцнення державних інституцій, формування уряду, економічний розвиток та консолідацію нації. У 1792 році він був переобраний на другий термін, проте втретє балотуватися не став, заклавши традицію, яка згодом стала неписаним правилом для майбутніх президентів.

Спадщина та вплив на світ

Вашингтон став автором багатьох прецедентів у політиці. Його прощальне послання, в якому він закликав країну уникати надмірного втручання у справи Європи та зберігати єдність, залишило глибокий слід у політичній культурі США. Він відмовився від культури політичної монархії та створив основу для мирної передачі влади.

Після завершення президентської каденції Вашингтон повернувся у свій маєток, хоча й продовжував стежити за політичною ситуацією в країні. У 1798 році, коли загострилися відносини з Францією, він був символічно призначений головнокомандувачем армії.

15 грудня 1799 року Джордж Вашингтон пішов із життя. Його смерть стала великою втратою для країни, а Конгрес США надав йому почесний титул "Батька Батьківщини". Спадщина Вашингтона продовжує жити у принципах демократії, закладених ним, а його внесок у формування США неможливо переоцінити.

Джордж Вашингтон
Джордж Вашингтон
Фото: З відкритих джерел

10 дивовижних фактів про Джорджа Вашингтона

Президент із беззаперечною підтримкою

Вашингтон став єдиним президентом США, якого двічі обрали одноголосно, отримавши 100% голосів виборців. Однак після двох термінів він добровільно відмовився від переобрання, вважаючи, що лідерство країни має змінюватися. Повернувшись у свій маєток Маунт-Вернон, він зайнявся сільським господарством. Крім того, Вашингтон уникав політичних партій, вважаючи їх небезпечними для єдності країни, що зробило його єдиним президентом, який не належав до жодної партії.

Спадщина без прямих нащадків

Попри шлюб із Мартою Дендридж Кастіс, Вашингтон не мав власних дітей. Його дружина вже була вдовою та мала чотирьох дітей від першого шлюбу. Вашингтон виховував їх як своїх, але ніколи не мав біологічних нащадків.

Білий дім, у якому він так і не пожив

Вашингтон особисто керував проєктуванням столиці США та будівництвом Білого дому. Він заклав перший камінь цієї будівлі, але завершення будівництва відбулося лише через рік після його смерті. Таким чином, він став єдиним президентом США, який не проживав у Білому домі.

Рудий президент без перуки

На відміну від багатьох своїх сучасників, Вашингтон не носив перук, які тоді були символом статусу. Його природне руде волосся просто припудрювали білим порошком, що відповідало моді XVIII століття.

Міфи про дерев'яні зуби

Вашингтон мав серйозні проблеми із зубами та втратив майже всі до моменту президентства. Хоча існує популярний міф, що його вставні зуби були зроблені з дерева, насправді вони виготовлялися з кісток тварин, людських зубів і навіть слонової кістки.

Найкоротша інавгураційна промова

Вашингтон встановив рекорд, виголосивши найкоротшу інавгураційну промову в історії США. Вона містила лише 133 слова, що контрастує з багатослівними промовами його наступників.

Джордж Вашингтон
Джордж Вашингтон
Фото: З відкритих джерел

Пристрасть до танців та розваг

Попри суворий і серйозний образ у політиці, Вашингтон мав вишуканий смак до розваг. Він захоплювався полюванням, верховою їздою, риболовлею, театром і навіть цирковими виставами. Але найбільшою пристрастю його життя були танці – він часто відвідував бали й користувався успіхом серед жінок.

Символ економії – на однодоларовій купюрі

Вашингтон був надзвичайно ощадливим і особисто контролював свої фінанси. Саме тому його зображення вирішили розмістити на купюрі номіналом в один долар – найдрібнішій банкноті США.

Спроба отруєння "смертельним" овочем

Під час війни за незалежність США Вашингтона намагалися отруїти. Замах відбувся за допомогою помідора, який у XVIII столітті вважався отруйним плодом. Однак ця спроба не була успішною.

Аристократичне коріння

Вашингтон мав шляхетне походження – його предки служили лицарями при англійському королівському дворі. Незважаючи на своє аристократичне коріння, він став символом рівності та демократії, відмовившись від титулів і монархічної влади.

Цитати Джорджа Вашингтона:

  • Є Доля, яка керує нашими діями, якій не можуть перешкодити найбільші зусилля Людської Природи.
  • Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти.
  • Кожна посада, на якій людина може служити своїй країні, це честь для неї.
  • Нема нічого, що би більше заслуговувало на нашу опіку, ніж сприяння розвитку науки й літератури. Знання в кожній країні є найпевнішою базою суспільного щастя.
  • …Я запевняю вас, що ніхто не буде так ревно, як я сам, створювати ефективні бар'єри для жахіть духовної тиранії і будь-якого виду релігійних переслідувань.
  • Я абсолютно впевнений, що ніхто не повинен ні на хвилину вагатися вдатися до зброї для захисту безцінного дару свободи, від якої залежить все добро і зло в житті, проте зброю, смію додати, останній засіб.
  • Якщо вони хороші робітники, вони можуть бути з Азії, Африки, Америки чи Європи; вони можуть бути магометанами, євреями, християнами будь-яких конфесій, чи можуть бути атеїстами…
  • Боягуз, який знає, що в разі дезертирства на нього чекає смерть, піде на ризик у бою.
  • Змагаючись за свободу, ми повинні бути обачними і не порушувати свободу совісті інших, завжди пам'ятаючи, що Бог є суддю над серцями людей.
  • Дорога до слави в патріотичній армії та вільній країні відкрита всім.
  • Дружба – це рослина, яка росте повільно, і, перш ніж заслужити своє ім'я, вона повинна пройти через випробування і витримати безліч мінливості долі.
  • Якщо ти цінуєш свою репутацію, пов'язуй життя з доброчесними людьми.
  • Не говори погано про відсутніх, бо це нечесно.
  • Ніколи не глузуйте з серйозних речей.
  • Не висловлюй радість побачивши нещастя іншої людини, будь вона навіть твоїм ворогом.
  • Не дратуйся за столом, щоб не трапилося, а якщо в тебе все ж таки є причина для гніву, не висловлюй його.
  • Оглядатись назад нам слід лише заради вилучення уроків з минулих помилок та користі з дорого купленого досвіду.
  • Коли я вперше підходив до підготовленого для глави уряду крісла, мої почуття нагадували ті, що відчуває засуджений, сходячи на ешафот.
  • Краще бути одному, ніж у поганій компанії.
  • Без свободи слова нас можна вести німими та тихими, як овець на забій.

Раніше "Дивогляд" ділився 12 дивовижними фактами про Авраама Лінкольна, про які ви не знали.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше