Найстаріший організм на Землі: вчені розкрили таємниці велетня Пандо

Найбільшим організмом на нашій Землі вважається Пандо, вік якого може вражати своєю давністю, значно перевершуючи інші види.

Група американських учених у новому дослідженні провела секвенування сотень зразків, зібраних із великої мережі осики тремтячої (Populus tremuloides). Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Alert.

Деталі дослідження

Результати показали, що цей ліс, який займає площу 43 гектари, міг з’явитися з одного саджанця понад 34 000 років тому, ще до завершення останнього льодовикового періоду. Деякі менш консервативні оцінки вказують на можливість, що перше дерево Пандо проросло ще раніше, десятки тисяч років тому.

Хоча дослідження поки що не пройшло рецензування, воно допомагає уточнити припущення щодо тривалості існування цього клонованого організму. Нинішні оцінки віку варіюються від кількох тисяч до понад мільйона років.

Науковці зазначають, що Пандо є найбільшим відомим організмом на Землі, який складається з 47 000 окремих дерев, що мають спільну генетичну спадщину і взаємопов’язану мережу коренів. Це робить всі дерева частинами одного й того самого організму.

Пандо
Пандо
Фото: Lance Oditt / Wikipedia

Вчені також згадують про рекордсмена серед поодиноких дерев – сосну Bristlecone з Білих гір Каліфорнії, вік якої перевищує 5 000 років. Утім, клоновані організми, як Пандо, мають власні правила існування. Їхній геном не змішується легко з іншими представниками виду, обмежуючи розмноження лише безстатевими клонами, що залишаються пов’язаними між собою.

Попередні підозри щодо надзвичайного віку Пандо вже існували. У новому дослідженні вчені зібрали близько 500 зразків коріння, листя та кори, а також зразки інших осин. Провівши секвенування ДНК, вони застосували аналітичні методи для вивчення змін, що накопичилися з часом. Було виявлено близько 4000 генетичних варіацій, що дало змогу датувати вік організму в межах від 16 000 до 80 000 років.

Співавтор дослідження, генетик із Чиказького університету Розенн Піно Хелене Кудіабор, зауважила, що можна було б очікувати генетичну близькість дерев, що ростуть поруч, але виявилося, що цей просторовий зв’язок набагато слабший, ніж передбачалося.

У подальших дослідженнях учені прагнуть зрозуміти, чому мутації Пандо розповсюджуються таким чином, щоб уникнути накопичення менш корисних генів. Це може допомогти розкрити секрети довголіття цього організму та подібних йому. Зазначається, що це має особливе значення, оскільки вчені попереджають про можливу загрозу зникнення найбільшого організму на Землі.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що в океані зафіксували приголомшливу подію, під час якої загинули 10 млн створінь.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше