Цей гігантський кратер, довжиною 1 км і глибиною понад 100 метрів, продовжує швидко розширюватися, головним чином через зміну клімату. Зараз він настільки великий, що його можна побачити навіть із космосу. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Daily Mail.
Пояснення феномену
Територія, на якій розташований кратер, була вкрита вічною мерзлотою ще з часів четвертинного льодовикового періоду, що розпочався 2,58 мільйона років тому. Вічна мерзлота – це постійно замерзла земля, яка відіграє важливу роль у стабілізації клімату та земної поверхні.
Вона утримує вуглець і метан, зберігаючи їх замороженими. Проте з підвищенням глобальної температури лід у таких регіонах починає танути, що призводить до утворення гігантських западин і кратерів, як-от "Батагайка".
У 1960-х роках вирубка лісу на цій території призвела до нагрівання землі сонячними променями, що стало каталізатором процесу танення. Місцеві жителі Якутії вже тоді помітили, що на місці утворився кратер, і навіть стверджували, що чули звідти дивні й моторошні звуки, які згодом отримали назву "Ворота в пекло". Це явище привернуло увагу науковців, які намагалися дослідити процеси, що відбуваються у вічній мерзлоті.
Один із основних наслідків танення вічної мерзлоти – виділення великих обсягів парникових газів, зокрема вуглекислого газу та метану, які були заморожені тисячоліттями. Це посилює парниковий ефект, що ще більше прискорює зміни клімату. Такі місця, як кратер "Батагайка", є своєрідними індикаторами глобального потепління. За підрахунками вчених, з 1991 року кратер збільшився втричі, і щороку його обсяг зростає приблизно на 1 мільйон кубічних метрів.
Крім того, процес танення оголює безцінні геологічні й палеонтологічні артефакти. Вчені вже виявили залишки прадавніх лісів, пилку та добре збережені туші тварин, таких як мамонт, вівцебик і давній кінь. У 2009 році в кратері знайшли кістки лоша віком 4400 років та останки дитинчат бізона. Ці знахідки допомагають дослідникам краще зрозуміти екосистеми минулих епох.
"Батагайка" є науковим феноменом, який демонструє, як зміни клімату впливають на структуру нашої планети і відкривають нові можливості для дослідження минулого, одночасно нагадуючи про небезпеки потепління клімату.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що тварина, якій 23 млн років, може зникнути через російське вторгнення в Україну.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.