Фейкові президенти та "липові" законопроєкти: ТОП найгучніших розіграшів за останні 312 років

День сміху не внесено в календар знаменних дат, хоча цей день з однаковим запалом відзначають у всьому світі (ну хіба що крім радіо Нової Зеландії – спойлер!). В одних країнах 1 квітня називають Днем сміху, в інших – Днем дурня, принаймні, так вважають в Англії і США. У Шотландії – Днем зозулі, в Японії – Днем ляльки. Серед найвідоміших першоквітневих розіграшів усіх часів – урожай італійських спагеті, округлення числа Пі і навіть обіцянки повернути податки за весь попередній рік! 5.ua зробив для вас добірку найбільш дивакуватих – і масштабних – розіграшів

Сад Спагеті

1 квітня 1957 року: У телешоу BBC Panorama вийшов сюжет про те, що завдяки дуже м'якій зимі та віртуальній ліквідації жахливого довгоносика швейцарські фермери отримували багатий врожай спагеті. Це повідомлення супроводжувалося кадрами із зображенням швейцарських селян, які тягнули до дерев пасма спагеті. Сюжет переглянула величезна кількість глядачів. Багато хто телефонував до BBC, аби дізнатися, як можна виростити власне дерево спагеті. BBC дипломатично відповідав: "Покладіть гілочку спагеті в жерсть томатного соусу і сподівайтеся на краще".

Навіть гендиректор BBC пізніше зізнався, що після перегляду шоу звернувся до енциклопедії, аби з'ясувати, чи насправді таким чином можна виростали спагеті (енциклопедія, звісно, такої інформації не містила).

Телепанчохи

1 квітня 1962 року: Швеція. Телекомпанія SVT представила свого технічного експерта К'єлла Стенссона, який повідомив громадськості, що завдяки новій технології можна перетворити чорно-біле зображення телеекрану на кольорове. У той час у Швеції був лише один телеканал, і він транслювався чорно-білим. Стенссон пояснив, що глядачі повинні натягнути нейлонову панчоху перед екраном телевізора, через сітку світло зігнеться так, що зображення буде здаватися кольоровим. І прямо в ефірі SVT "продемонстрував процес. Тисячі людей були вражені. Багато шведів досі згадують, як їхні батьки бігали по кімнатах, намагаючись знайти панчохи, які можна розтягнути перед телевізором. До слова, регулярні кольорові трансляції розпочалися лише у Швеції 1 квітня 1970 року.

"Кольорове" ТБ
"Кольорове" ТБ
Фото: hoaxes.org

Загублений острів

1 квітня 1977 року: The Guardian опублікував спеціальний додаток на сім сторінок, присвячений Сан-Серріффу – невеликій республіці, про яку сказано, що вона складається з декількох островів, розташованих в Індійському океані. Серія статей ласкаво описувала географію та культуру цієї незрозумілої нації. Два основні острови отримали назву Верхній Кейс та Нижній Кейс. Її столицею був Бодоні, а лідером був генерал Піка. Телефони Guardian просто розривалися, адже читачі шукали більше інформації про ідилічне місце відпочинку. Лише небагато хто помітив, що всі острівні назви підозріло співпадали з термінологією принтера.

Таємничий острів
Таємничий острів
Фото: hoaxes.org

Ефект Юпітера

1 квітня 1976 року: Під час вранішнього інтерв'ю на радіо BBC 2 британський астроном Патрік Мур оголосив, що о 9:47 ранку відбудеться небачена астрономічна подія. Плутон пройде за Юпітером – і це планетарне вирівнювання тимчасово зменшить силу земного тяжіння. Мур сказав слухачам, що якщо вони стрибнуть у повітря в той самий момент, коли відбудеться вирівнювання, то відчують дивне плаваюче відчуття. Рівно о 9:47 станція BBC 2 почала отримувати сотні телефонних дзвінків від слухачів, які стверджували, що відчули сенсацію. Одна жінка повідомила, що вона та її друзі піднялися зі стільців і пливли по кімнаті. Мур мав намір зізнатися, що його оголошення є всього лише підробкою псевдонаукової теорії із книги "Ефект Юпітера" – там стверджувалося, що рідкісне вирівнювання планет спричинить масштабні землетруси та руйнування Лос–Анджелеса в 1982 році.

"Вирівнювання" планет
"Вирівнювання" планет
Фото: hoaxes.org

"Я йду в президенти!"

1 квітня 1992 року: Національне громадське радіо США "Розмова нації" повідомило, що Річард Ніксон знову балотується в президенти. Новим гаслом кампанії було: "Я нічого поганого не зробив, і більше не зроблю". Оголошення супроводжувалося аудіозаписом передвиборчої промови Ніксона. Слухачі відреагували на це оголошення, затопивши шоу дзвінками, що виражали шок та обурення. Лише під час другої половини шоу ведучий Джон Хоккенберрі заявив, що оголошення – звичайний жарт. А голос Ніксона був відтворений коміком Річем Літлом.

Річард Ніксон
Річард Ніксон
Фото: hoaxes.org

Округлення числа Пі

У бюлетені "Нові мексиканці в науці" містилася стаття, в якій стверджувалося, що законодавчий орган штату Алабама проголосував за зміну значення математичної константи Пi з 3,14159 на "біблійне значення" 3,0. Незабаром стаття пробилася в Інтернет, а потім швидко поширилася світом. Наскільки сильний ажіотаж вона спричинила, стало очевидно лише тоді, коли законодавчий орган Алабами почав отримувати сотні дзвінків від людей, які протестували проти нововведення. Оригінальна стаття, написана фізиком Марком Бослоу, була задумана як пародія на законодавчі спроби обмежити вчення про еволюцію.

"Округлення" числа Пі
"Округлення" числа Пі
Фото: hoaxes.org

Жарт, на який "повівся" навіть The New York Times

У квітні 1934 року багато американських газет (і навіть The New York Times) надрукували світлину чоловіка, який літає в повітрі за допомогою пристрою, що живиться лише від людського дихання. Статті із захопленням описали чудодійний винахід. Чоловік, названий німецьким пілотом Еріхом Кочером, мав коробку на грудях – пристрій, що створив потужний ефект всмоктування, завдяки чому Кочер і піднімався на висоту. Лижі на ногах слугували за посадковий прилад, а хвостовий плавник – за кермо. Але американські газети не усвідомлювали, що "легеневий мотор" був жартом. Фото вперше з'явилося у виданні Berliner Illustrirte Zeitung і потрапило до Америки завдяки агенції Hearst International News Photo. У початковій статті прізвище пілота читалося як Койчер, яке було каламбуром німецького слова "кюхен", що означає "хрипнути".

Еріх Кочер
Еріх Кочер
Фото: hoaxes.org

Труп Лох-Несського чудовиська

1 квітня 1972 року: Газети по всьому світу повідомили сенсаційну новину: знайдено труп Лох-Несського чудовиська. Колектив зоологів із Йоркширського Фламінго-парку натрапив на нього під час роботи в Лох-Нессі. Дослідники намагалися повернути останки в Йоркшир, але поліція Шотландії зупинила їх, посилаючись на старий закон, який забороняв вивозити "невстановлених істот" із Лох-Несса. Та... подальший огляд істоти визначив, що це насправді не Нессі, а великий самець морського слона з Південної Атлантики. Але як воно опинилося в Лох-Нессі? Це з'ясувалося наступного дня, коли працівник Фламінго-парку Джон Джонс Шилдс визнав свою причетність. Морський слон загинув за тиждень до цього в зоопарку Дадлі. Шилдс збрив тварині вуса, обклав щоки камінням і протримав у морозильнику протягом тижня, перш ніж скинути його в Лох-Несс із метою розіграти своїх колег. Він зізнався, що жарт дещо вийшов із-під контролю, коли в ситуацію вмішалась поліція.

"Труп" Лох-Несского чудовиська
"Труп" Лох-Несского чудовиська
Фото: hoaxes.org

Sale! –75%!

1 квітня 1950 року: найбільша норвезька газета "Афтенпостен" на першій сторінці повідомила, що урядова монополія на вино (Vinmonopolet) отримала велику партію вина в бочках, але у неї бракує пляшок. Щоб позбутися зайвого, магазини проводили одноденний розпродаж вина зі знижкою 75% і без податків. Проте покупцям треба було принести власну тару для вина. Газета радила брати відра, глечики тощо. Коли магазини Vinmonopolet відкрилися о 10:00, норвезькі любителі вина почали ставати в довгі черги, що тягнулися навколо кварталу. Подейкують, численні порожні відра пізніше були помічені на вулицях, покинуті людьми, які зрозуміли, що розпродаж – це всього лише жарт.

Черга по вино
Черга по вино
Фото: hoaxes.org

Втрата атомних таємниць

1 квітня 1952 року: двоє хлопчиків-підлітків принесли до одного з поліцейський відділень Лондона теку, в якій було щось схоже на креслення атомного пристрою. Хлопці сказали, що знайшли папку на тротуарі біля автобусної зупинки. Британська влада одразу перейшла у стан повної боєготовності, члени Палати громад повідомили про можливу втрату таємниць, пов'язаних із атомною енергетикою. Інформація швидко поширилася у ЗМІ, що стривожило громадськість. Але коли фізики нарешті розібралися з документами, то дійшли висновку, що креслення абсолютно безглузді. Таємниця відкрилася, коли друг хлопців, 15-річний Віктор Мехра, зізнався, що папери взяв зі старих норвезьких креслень (навіть із креслення машини для нарізки ковбаси), які знайшов у офісі, де підробляв. Він назвав їх "План атомного пристрою C.D.ZZ 29679 Ядерна фізика Шаблон О. 778523 – Найпотаємніший", а потім передав теку своїм друзям, сказавши їм, що знайшов її серед вулиці.

Розвінчання фейку
Розвінчання фейку
Фото: hoaxes.org

Нічого, крім правди!

1 квітня 1949 року: новозеландський ді-джей Філ Шон із радіостанції 1ZB попередив слухачів, що осиний рій наближається до Окленда і знаходиться вже за милю. Він закликав їх вжити захисних заходів, наприклад, заправляти штани у шкарпетки перед походом на роботу і залишали пастки, намазані медом, біля дверей будинків. Мешканці Окленда дослухалися порад. Паніка зростала, поки Шон нарешті не визнав, що просто пожартував. Проте Служба радіомовлення Нової Зеландії жарту не оцінила. Її директор, професор Джеймс Шеллі, засудив розіграш, мовляв, це підірвало правила належного мовлення. Відтоді щороку до Дня дурня до мовників Нової Зеландії надсилалися записки з нагадуванням про зобов'язання не повідомляти нічого, крім правди.

Повідомлення про осиний рій
Повідомлення про осиний рій
Фото: hoaxes.org

"Смерть" Джона Партріджа

Лютий 1708 р. Невідомий нікому астролог на ім'я Ісаак Бікерстафф у Лондоні опублікував передбачення, що відомий астролог Джон Партрідж 29 березня того ж року помре від лихоманки. Партрідж із обуренням спростував прогноз. Але 30 березня Бікерстафф випустив памфлет, у якому йшлося про те, що Партрідж і справді помер. За день новина поширилася містом, і незабаром усі почули про смерть відомого астролога. 1 квітня Партріджа розбудив шум під вікном – усі бажали дізнатися, чи відбудеться похоронна проповідь. Як Партрідж не намагався, так і не міг переконати людей, що він насправді живий. Виявилося, під псевдонімом Бікерстафф ховався сатирик Джонатан Свіфт, розіграш якого спрацював настільки добре, що Партрідж зрештою був змушений припинити свої публікації, не в змозі похитнути загальне переконання у справжності власної смерті.

Розіграш Свіфта
Розіграш Свіфта
Фото: hoaxes.org

В Інтернеті – лише тверезим

1994 року в квітневому випуску журналу PC Computing з'явилася інформація, що Конгрес США розглядає законопроєкт про заборону користування Інтернетом у нетверезому стані чи обговорення сексуальні питань у мережі. Проєкт закону нібито мав номер 040194 (тобто 01.04.94), а контактною особою було вказано Лірпу Слуфа. Ухвалення законопроєкту вважалося неминучим, оскільки "Хто хоче вийти і підтримати пияцтво та комп'ютерний секс?" Дворак пояснив, законопроєкт виник, бо Інтернет часто називали "інформаційним шосе". Він зазначив: "Конгрес, очевидно, вважає, що пити на шосе погано, незалежно від того, що це за шосе". Стаття спровокувала стільки обурених телефонних дзвінків до Конгресу, що офіс сенатора Едварда Кеннеді змушений був опублікувати офіційне заперечення чуток про те, що він є спонсором законопроєкту.

.Про фейковий законопроєкт
.Про фейковий законопроєкт
Фото: hoaxes.org

"Ми повернемо ваші податки!"

1 квітня 1954 року: гавайський ді-джей Хал "Аку Глава" Льюїс на радіо KHON повідомив, що Сенат США не тільки надав Гаваям статус штату, але й передбачив "негайне" повернення всіх федеральних податків жителям острова за 1953 р. Радіостанції, газети та Бюро внутрішніх доходів були засипані дзвінками людей, які шукали додаткову інформацію. Багато банків отримували дзвінки від бажаючих оформити замовлення на придбання акцій та облігацій з майбутнім поверненням. Повідомлення на радіо здавалося правдоподібним, адже напередодні у новинах справді йшлося про повернення податків мешканцям Гаваїв. Конгресмен Джозеф Фаррінгтон запропонував острів'янам повернути всі федеральні податки, які вони будь-коли сплачували, якщо Гаваї не отримають статус штату США. Гаваї отримали цей статус лише в 1959 році, а не в 1954-му, а податки остров'янам так ніколи і не повернули.

Гавайське радіо
Гавайське радіо
Фото: hoaxes.org

"Ніхто не читає ці законопроєкти!"

1 квітня 1971 року: Техаська палата представників Конгресу США одноголосно прийняла резолюцію на честь Альберта ДеСальво, зазначивши, що він "офіційно відзначений штатом Массачусетс за його відому діяльність та нетрадиційні методи щодо контролю над населенням та прикладної психології". Техаські політики були збентежені, коли пізніше їм заявили: ДеСальво більш відомий як "Бостонський задушник", який зізнався у вбивстві 13 жінок. Резолюцію подали представники палати Том Мур та Лейн Дентон. Вони сказали, що вони це зробили, щоб продемонструвати, що "ніхто не читає ці законопроекти чи резолюції".

Повідомлення про резолюцію
Повідомлення про резолюцію
Фото: hoaxes.org

На Місяці

1 квітня 1967 року: Швейцарське радіо перервало планову програму блискавичною новиною: американські астронавти щойно сіли на Місяці. Протягом години слухачі почули серію детально інсценізованих оновлень, доповнену повідомленнями кореспондентів у всьому світі та інтерв'ю з експертами. Телефонні станції розривалися, і навіть представники влади США у Швейцарії, не знаючи у що вірити, почали святкувати. Трансляція завершилася доповіддю про те, що "місячний апарат" злетить із Місяця о 7 годині вечора і повернення його на Землю можна спостерігати з високої точки, подалі від міських вогнів. У Цюріху це спричинило масовий виїзд людей із міста до гори Уетліберг. Залізниця змушена була пустити додаткові поїзди, аби впоратися з раптовим потоком пасажирів. Минуло ще 2 роки, перш ніж американські космонавти і справді приземлилися на Місяці.

"Висадка" на Місяці
"Висадка" на Місяці
Фото: hoaxes.org

Коровопомідор

1 квітня 1983 р.: журнал New Scientist" опублікував статтю про перший успішний "гібрид рослини і тварини", унаслідок якого помідор отримав гени від корови. Розповідали, що помідор має "жорстку шкіру" і грудки тваринного білка, просочені між оболонкою плодів томатів. Стаття містила приховані підказки, що це жарт, наприклад, імена дослідників – Макдональд і Вімп, які нібито працювали в Гамбурзькому університеті. Але підказок не побачив бразильський науковий журнал "Вея", який кілька тижнів потому виклав нову характеристику гібрид коровотоматів. "Вея" назвала гібрид Boimate і навіть створила графіку, щоб показати, як відбувався процес гібридизації коровопомідора. Журнал був невблаганно висміяний у бразильських ЗМІ, поки врешті не вибачився за свою "нещасну помилку".

Коровопомідор
Коровопомідор
Фото: hoaxes.org

Жарти над Едісоном

1 квітня 1878 р.: Після того, як Томас Едісон у 1877 р. винайшов фонограф, американці твердо вірили, що для генія немає неможливого. Тож коли New York Graphic оголосив, що Едісон винайшов машину, яка перетворює ґрунт на зернові та воду на вино, тим самим вирішивши проблему голоду у світі, тих, хто повірив, було досхочу. Газети по всій Америці скопіювали статтю, присвятивши велику похвалу Едісону. Консервативний рекламодавець Буффало був особливо виразним у похвалі, промовляючи красномовно про блиск Едісона у довгій статті. Згодом New York Graphic взялася повністю передрукувати статтю Буффало, розмістивши над нею простий заголовок: "Вони кусаються!".

Жарт над Едісоном
Жарт над Едісоном
Фото: hoaxes.org

Бюстгальтери-"шахраї"

1 квітня 1982 року: The Daily Mail повідомляла, що місцевий виробник продав 10 000 "бюстгальтерів-шахраїв", які спричинили безпрецедентну проблему не для користувачок, а для широкої громадськості. Повідомлялося, що опорний дріт у цих бюстгальтерах був виготовлений із мідного дроту, спочатку призначеного для використання у пожежних сигналізаціях. Коли ця мідь контактувала з нейлоном і тілом, вона виробляла статичну електрику, яка заважала місцевим теле- і радіопередачам. Подейкують, що коли головний інженер British Telecom прочитав цю статтю, негайно наказав усім своїм працівницям повідомити йому, який тип бюстгальтера вони носять.

Бюстгальтери-"шахраї"
Бюстгальтери-"шахраї"
Фото: hoaxes.org

Гальмівні вогні для коней

1 квітня 1961 року: Багато мешканців сіл навколо Мілану досі користувалися конями, щоб потрапити до міста. Тому газета La Notte повідомила, наче б то міська влада, щоб переконатися, що коні можуть продовжувати співіснувати з автомобільним рухом, ухвалила закон, який передбачає обов'язкове оснащення коней сигнальними та гальмівними вогнями для руху міланськими вулицями. Згодом багато людей і справді привели своїх коней до автомайстерень, аби там їм обладнали всі необхідні ліхтарі.

Коні в автомайстерні
Коні в автомайстерні
Фото: hoaxes.org

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше