Як отримати Нобелівську премію та чому математикам вона не світить

Щороку 10 грудня у Швеції та Норвегії – Нобелівський день, коли вручають одну з найпрестижніших премій у світі за досягнення в науці

Винахідник Альфред Нобель у своєму заповіті наказав створити фонд, який щорічно видаватиме премію тим, хто впродовж попереднього року приніс найбільшу користь людству.

Весь свій статок, а це – близько 31,5 млн шведських крон, він призначив на фінансування міжнародної премії. Згідно з його волею, річний прибуток від цієї спадщини має ділитися на п'ять рівних частин у галузі фізики, хімії, медицини, літератури і особливі досягнення перед людством у справу миру.

За час існування премії було запроваджено лише одне нововведення: 1968 року Банк Швеції з нагоди свого 300-річчя запропонував виділити гроші на премію з економіки, і Нобелівський комітет взяв на себе зобов'язання з їхнього розподілу.

Економіка
Економіка
Фото: Depositphotos

За всю історію існування Нобелівської премії від неї відмовилися шість лауреатів:

 • 1938 року німець Ріхард Кун відмовився (за наполяганням влади Німеччини) від премії з хімії, але згодом отримав диплом і медаль;
 • 1939 року цей вчинок повторили два його співвітчизники: лауреат з хімії Адольф Бутенандт і лауреат із медицини Ґергард Домаґ.
 • 1958 року від Нобелівських премій в галузі літератури відмовився Борис Пастернак (під тиском влади СРСР)
 • 1964 року – Жан-Поль Сартр (премія з літератури 1964 року);
 • 1973 року – нобелівський лауреат премії миру Ле Дюк То.

Кожен лауреат отримує з рук короля Швеції золоту медаль із зображенням засновника премії Альфреда Нобеля і диплом. Грошова частина премії переказується лауреатам згідно з їхніми побажаннями, часто науковці віддають їх на розвиток науки. Нині премія становить 1,118 мільйонів доларів США.

Висувати номінантів можуть такі особи: члени Королівської академії наук Швеції, члени Нобелівських комітетів, лауреати Нобелівських премій, члени Нобелівської асамблеї Каролінського Інституту (Стокгольм) професори медичних установ Швеції, а також відповідні члени медичних установ або відповідної колегії з Данії, Фінляндії, Ісландії, й Норвегії, голови авторських спілок, що представляють літературну творчість у відповідних країнах та інші вчені, від яких Академія вважає за необхідне прийняти пропозиції.

Як отримати Нобелівську премію

 1. Отримати вищу освіту з якоїсь вище наведеної галузі науки. Доведеться закінчити магістратуру і захистити дисертацію.
 2. Необхідно зробити відкриття, яке буде корисним для всього світу. Що стосується літератури, то твір має бути оригінальним і чимось виділятися з-поміж усіх.
 3. Почекати 30 років, так (зазвичай саме стільки проходить із моменту відкриття і до отримання премії).
 4. За цей час про вас і ваш винахід (твір) мають дізнатися щонайменше 600 провідних фахівців. Для цього потрібно брати участь у різних виставках, презентаціях, друкуватися в газетах і журналах і т. д. Відомість потрібна для того, щоб під час опитування, комісія у своїй справі згадала вас як гідного учасника.
 5. Людина, яка потрапила в список лауреатів, незабаром отримує повідомлення і може готуватися до Нобелівської лекції.

Одержати престижну премію не так просто, але можливо. За статистичним дослідженням відомо, що отримати премію в галузі миру чи фізики вдається людям до 35 років. А от премію з літератури чи економіки у половині випадків отримували лише заслужені діячі після 66 років.

Що стосується жінок, то лауреаток премії з фізики, хімії та медицини можна перерахувати на пальцях однієї руки. 31% лауреатів премії миру були холостяками, а ось в інших категоріях цей відсоток значно нижчий. Також за статистикою, якщо ви носите бороду, у вас більше шансів здобути Нобелівську премію з літератури, а якщо носите окуляри – з економіки.

Наука
Наука
Фото: SuperpowerWiki

Чому математики не отримують НобелівськОЇ преміЇ

Так вирішив сам Альфред Нобель. Є кілька версій, чому він так зробив:

 1. Коли вчений винайшов динаміт, то не користувався математикою – відповідно вважав, що в цій науці неможливо здійснити відкриття.
 2. Дуже популярна версія у біографії Нобеля. Вчений помстився залицяльнику своєї дружини, який був відомим професором математики.

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв про Нобелівську премію з хімії, присвоєну за дослідження ферментів та антитіл.

Також дивіться фотогалерею за темою:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше