Роботи, безпілотні авто і голограми: топ-5 "розумних міст", у яких майбутнє вже настало

Насправді футуристичні міста, які ми звикли бачити у фантастичних фільмах зовсім не вигадки, а реальність. Вже сьогодні у світі є так звані Smart City ("розумні міста"), в яких домінують інформаційні технології та вже подолані проблеми урбанізованих територій. 5.ua підготував для вас добірку "найрозумніших" міст, у яких майбутнє вже настало

Іньчуань (Китай)

Це місто відноситься до провінції Нінся з населенням у 1,6 млн жителів. Його часто називають технологічним дивом.

У магазини за продуктами також ніхто не ходить. Усі покупки відбуваються через мобільні додатки. Забрати товар можна з найближчих камер-зберігання, які обладнані холодильниками. Також є можливість доставки продуктів кур'єром.

Сміттєві контейнери на вулицях міста працюють від сонячних батарей. Всередині контейнерів є прес, який збільшує ефективний обсяг до 5 разів. Коли бак заповнений, в комунальну службу надходить сигнал про те, що сміття вже можна вивозити.

В онлайн-режимі виконуються всі питання, пов'язані з документами – від отримання дозволу на відкриття бізнесу до зміни паспорта. Тут немає черг до чиновників і робиться все набагато швидше.

Те саме відбувається й в інших структурах. Наприклад, на сайті Haodaifu Online городяни можуть поспілкуватися з лікарем, отримати призначення і рецепт на ліки. Такий спосіб медичного обслуговування радикально скоротив черги в місцевих поліклініках.

Самі ж чиновники спілкуються з громадянами за допомогою голограм. Так, наприклад при вході до адміністративних будинків вас вітатимуть голограми у вигляді дівчат.

Тут можна розрахуватися за товар чи послугу своїм обличчям. У місті вже ніхто не користується грошима чи банківськими картками. Аби сплатити за послугу потрібно просто показати своє обличчя системі. Так, наприклад, у громадському транспорті оплата відбувається тоді, коли пасажир вже зайшов до автобуса. Відповідно під час посадки ніхто не затримується через розрахунки з водієм і пошуку грошей.

Голограма обличчя
Голограма обличчя
Фото: Depositphotos

Фудзісава (Японія)

Це експериментальне місто було збудоване у 2016 році у місті Фудзісава. Нині там проживає близько 3 тис. людей. Фудзісава не просто "розумне місто", це "екологічне розумне місто".

Річ у тому, що у всіх будинках міста використовують винятково сонячну енергію. Також місцеві мешканці їздять на електричних автомобілях, велосипедах і самокатах.

Вулиці Фудзісави оснащені сенсорними системами, тому освітленні лише тоді, коли на вулицях є люди.

У випадку землетрусів чи інших надзвичайних ситуацій місто може автономно функціонувати протягом трьох діб і забезпечувати людей гарячою та холодною водою, продуктами та електроенергією.

Окрім того, за рахунок активного використання дощової води для господарських потреб і водозберігальних технологій, споживання води зменшилося на 30%. Правда, воду і каналізацію "розумному місту" забезпечує "звичайне" місто Фудзісава.

У місті мешканці мають "розумні прибори" для дому. Наприклад, пральна машина, що встановлює витрати мийного засобу, об'єм і температуру води в залежності від ступеня забруднення білизни. Є навіть унітаз, який підігріває сидіння лише коли температура в кімнаті нижче певного рівня і в будинку є люди. А, наприклад, телевізор, своєю чергою, регулюватиме підсвічування залежно від освітлення в кімнаті і вимкнеться сам, якщо не виявить перед собою глядачів.

Розумна техніка для дому
Розумна техніка для дому
Фото: Depositphotos

Мілтон-Кінс (Велика Британія)

Це найрозумніше британське місто, де автоматизують дорожній рух, аналізують дані про ЖКГ та впроваджують безпілотні автомобілі. Місто має населення у 192 тис. людей і розташоване недалеко від Лондона.

У місті існують безпілотні двохмісні автомобілі, які оснащені 22 сенсорами, радаром, панорамними та стереокамерами. Без підзарядки ці авто здані проїхати 64 кілометри.

"Розумне місто" також має датчики на сміттєвих контейнерах, на місцях для паркування і в міських парках (для контролю рівня забруднення ґрунту і води в ставках).

У Мілтон-Кінс також була запущена система МК:Smart, яка збирає всі дані міста в одну систему. Кожен мешканець має доступ до цієї системи. Це дозволяє людям контролювати свої витрати на комунальні послуги. Водії дізнаються, де в радіусі 500 метрів є вільні місця для паркування. Бізнесмени отримують звіт про те, що люди частіше обирають в кафе, супермаркетах або парках розваг.

Дехто вважає, що майже все місто виглядає однаково: доглянута траса, пішохідна зона, акуратні ряди автомобілів на парковках, будинки в два-три поверхи, жодних щитів з рекламами, немає вуличної торгівлі, а також є багато алей дерев із рівними кронами.

Село у Великій Британії
Село у Великій Британії
Фото: Depositphotos

Сінгапур

Населення цього прогресивного мегаполісу складає 5,5 млн людей. Уряд запустив програму Smart Nation ("Розумна нація"), завдяки якій поліпшили життя громадян, насамперед літніх.

Наприклад, квартал Yuhua має вакуумну систему утилізації відходів, сонячні панелі, а також сенсори, які контролюють споживання води та електроенергії.

У кожному домі встановлені спеціальні датчики, які контролюють пересування людей у похилому віці. Так, наприклад, якщо з них хтось впаде, система дасть сигнал одразу в лікарню та родичам.

Окрім того, літнім людям допомагають спеціально навчені роботи. Наприклад, при виконанні ранкової руханки. Роботи надають те фізичне навантаження, яке дозволяє здоров'я людини. Крім того, це наближає літніх людей до нових технологій.

З 2016 року на дорогах Сінгапура їздять безпілотні автомобілі. А вже до 2020 року усіх автомобілістів зобов'язують встановити спеціальну навігаційну систему. Яка дозволить відслідковувати їх транспортний засіб у реальному часі.

Навігаційна система в автомобілі
Навігаційна система в автомобілі
Фото: Depositphotos

Масдар (ОАЕ)

Це "розумне" передмістя Абу-Дабі, в якому поки що проживає близько 300 людей. Але у найближчому майбутньому у місто хочуть поселити до семи тисяч громадян.

Автомобілям на бензині навіть заборонено під'їжджати до межі Масдара ближче, ніж на три кілометри. У місті запущена система безпілотного електричного транспорту Personal Rapid Transit.

Усі системи міста працюють на "чистій" енергії. Тут усі вулиці побудовані навмисно із розрахунком положення сонця й пориву вітру. Всі будинки обладнані сонячними панелями, вітровими станціями і т.д.

У Масдарі побудували високу 46-метрову вітряну вежу, яка всмоктує прохолодне повітря зверху і випускає його на вулиці міста, таким чином підтримуючи температуру близько 15-20 °С навіть у жарких кліматичних умовах пустель Абу-Дабі.

місто Масдар (ОАЕ)
місто Масдар (ОАЕ)
Фото: Depositphotos

Нагадаємо, раніше міністри промисловості Японії та Китаю домовилися спільно розвивати технології для самокерованих автомобілів. Так, країни вирішили спільно розробити правила щодо тестування безпілотних машин на громадських дорогах. Також планують розробити міжнародні стандарти для комунікаційної інфраструктури.

Також дивіться фотогалерею за темою:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше