Перший українець, який відвідав усі країни світу: "Тепер більше подорожуватиму Україною"

До Всесвітнього дня туризму 5.ua поспілкувався з найзавзятішим мандрівником України – Костянтином Симоненком. Цей чоловік поставив національний рекорд – відвідав усі країни світу (193 держави-члени ООН). Костянтин поділився враженням від своїх поїздок, що найбільше сподобалося, куди нізащо більше не повернеться, а також в якій країні хоче жити з сім'єю

– Вітаю, Костянтине! Для початку розкажіть, скільки ж часу Вам знадобилося, аби відвідати всі країни світу?

– Мета відвідати всі країни світу я поставив собі 10 років тому. До цього часу я відвідав уже близько 50 країн. Саме тоді я став планувати всі свої поїздки і присвячувати їм весь свій вільний час і кошти.

– А звідки ж берете кошти на мандрівки? Подорожі – це Ваше хобі чи все ж пов'язані з роботою?

– Хотів би я знати професію, пов'язану з поїздками в Сомалі або Тувалу (ред. – сміється). Я адвокат, співвласник юридичної компанії, так і заробляю гроші.

– Із чого все почалося? Яка країна стала першою у Вашому списку?

– Мої попередні місця роботи були так чи інакше пов'язані з міжнародною діяльністю, тому перші поїздки були відрядженнями. А найперша країна була Японія, яка справила на мене в той час незабутнє враження. Перша країна і настільки відмінна від звичної мені культури і побуту.

– Чому для останньої країни Ви обрали саме Чилі, острів Пасхи?

– Коли я тільки поставив собі за мету відвідати всі країни світу, мені потрібна була хороша мотивація і красива картинка для візуалізації. Я придумав собі, що остання країна буде Чилі, острів Пасхи. Я буду зустрічати світанок під величезними статуями, і це буде моя остання країна. Красиво ж?

Острів Пасхи
Острів Пасхи
Фото: Facebook / Konstiantyn Symonenko

– Надзвичайно гарно і, я б навіть сказала, романтично! Скажіть, а коли Ви все-таки зрозуміли, що йдете на рекорд?

– Я спочатку знав, що зможу побувати в усіх країнах, оскільки це була початкова мета. Інше питання, що я не знав скільки це забере часу. Мені пощастило потрапити до Сирії і до Ємену до того, як там почалися війни.

– Чи знаєте Ви ще людей у світі, які так само відвідали всі країни? Хто вони?

– Звичайно знаю. Ми спілкуємося і обмінюємося інформацією. Якщо подорожувати важкими країнами, то це, зазвичай, єдина інформація, якій можна довіряти. Наприклад, в Сирію я зміг потрапити лише завдяки допомозі новозеландських мандрівників, які там вже були. До Океанії мені потрапити допомагали колеги із США та Австралії. Мандрівники, які змогли відвідати всі країни – це дуже різні люди, хтось професор, хтось бекпекер (ред. – мандрівник, який відмовляється від послуг туроператора і подорожує за невеликі гроші), хтось фінансист із Волл Стріт. Я серйозно. Це дуже різноманітна компанія людей з різних країн світу, але їх всіх об'єднує одне – пристрасть до подорожей. Їх не просто цікавлять якісь туристичні місця, а ті країни, куди, зазвичай, не ступала нога туриста.

– Чи Ви з тих людей, які розрізняють "туризм" і "подорожі"?

– Це одвічна суперечка – межа між туризмом і подорожжю. Для мене ж головне бачити і пізнавати щось нове.

Рекорд України
Рекорд України
Фото: Facebook / Konstiantyn Symonenko

– Чи можна зекономити на подорожах? Цікавлять витрати на житло, транспорт та харчування.

– Можна. Але це краще розкажуть ті, хто подорожує по Європі, бо там є хостели, лоукостер, обмін студентів і автобуси. В Африці, Океанії, Близькому Сході цього всього немає. Часом є один єдиний готель на всю країну. Там це не працює.

– Як переносите зміну часового поясу та клімату? Можливо, маєте поради як найкраще побороти втому?

– До зміни часових поясів я вже звик. Сплю в машині, в літаку, під час пересадок намагаюся увійти в новий ритм. До зміни клімату також давно звик. Постійно взимку в Києві ходжу з обпаленим обличчям після поїздок. А кращий спосіб боротьби з втомою, як на мене, – це сон.

– Чим займаєтеся ще, окрім подорожей?

– Працюю та виховую дітей.

– Як Ви поєднуєте мандрівки із сімейним життям?

– Моя дружина і двоє синів повністю підтримують моє захоплення. Звичайно, їм важко без мене, але вони розуміють, як важлива для мене ця пристрасть. Тим більше, я намагаюся не їхати більше, ніж на три тижні. Одне з моїх основних правил – це щоденний зв'язок із рідними. Іноді для цієї мети мені доводиться використовувати супутниковий зв'язок, але я завжди намагаюся знайти спосіб поспілкуватися з родиною. Найважче для моєї дружини було мене відпускати в небезпечні країни, наприклад, Сомалі, Південний Судан або Сирія. Але з іншого боку вона розуміла, як важливо для мене здійснити мрію – відвідати всі країни.

– Скільки закордонних паспортів Ви встигли вже змінити?

– Зараз у мене на руках вже 11-й та 12-й паспорти.

– Що збираєте на пам'ять із відвіданих країн? Які незвичні сувеніри бачили?

– У мене величезна колекція сувенірних тарілок майже з кожної країни, де я був.

Австралія, Сідней
Австралія, Сідней
Фото: Facebook / Konstiantyn Symonenko

– На що фотографуєте?

– Раніше у мене була "дзеркалка". Але я давно від неї відмовився. Коли у небезпечних країнах висить на шиї "телескоп" – це пряме запрошення пограбувати мене. У великій кількості країн населення вкрай негативно ставиться до фотографування і до того ж великою камерою таємно зняти не вийде. Тому зупинився на компактному Sony RX100 III.

– Який Ваш улюблений фільм про подорожі?

– З останніх дуже сподобався фільм "Кон-Тікі".

– Яка країна для Вас є найгарнішою і Ви б захотіли там жити?

– Україна. Ні на що її не проміняю. І це чиста правда. І діти мої будуть теж вчиться в Україні. Напевно тільки побувавши у всіх країнах світу, розумієш, як нам пощастило з нашою країною. У нас немає епідемій, малярії, ураганів, цунамі, немає + 50 °C влітку, ні пустель, які займають більшу частину території, у нас відмінна природа і родюча земля, освічене населення. Нам лише потрібно трохи часу, щоб змінити себе. Все інше у нас вже є.

– Дуже гарно і влучно сказано. А як щодо небезпечних країн. Які до таких можна віднести?

– Сомалі, Південний Судан та Ємен. Уряди цих країн контролюють лише частину своєї території. У випадку з Південним Суданом – це межі столиці. У випадку з Сомалі – це лише кілька квадратних кілометрів так званої "зеленої зони" столиці Могадішо. На інших територіях практично відсутня центральна влада, законність та інші атрибути держави. У Сомалі я пересувався в супроводі охорони з чотирьох автоматників. По іншому ніяк. Але найнебезпечніші країни, звичайно ж, ті, де йде відкрита війна, наприклад, Ємен. Закони військового часу роблять ризик небезпеки для мандрівників занадто високим.

Південний Судан
Південний Судан
Фото: Facebook / Konstiantyn Symonenko

– Яка країна для Вас стала найдешевшою?

– Все це дуже відносно. Наприклад, в Африці їжа і таксі можуть коштувати копійки, але більш-менш чистий і безпечний готель буде коштувати космічні гроші, тому що він один такий на всю країну. В Європі все дорого, але готель може бути дешевим тому, що їх там сотні і навіть найдешевший хостел буде чистим і безпечним.

– А тоді які країни, на Вашу думку, є найдорожчими?

– Австралія і Нова Зеландія. Упаковка сигарет коштує 25 австралійських доларів, я ледь не кинув курити через це. Дорого все: їжа, готелі, транспорт, вхідні квитки в парки. Хоча і Австралія, і Нова Зеландія все одно вартують того, щоб їх відвідати.

– Яка країна була найбруднішою?

– Бангладеш. Уявіть, країна за розміром трохи більше, ніж Одеська область, а населення має 168 мільйонів осіб.

– Ого! Справді, за таких умов важко зберегти країну в чистоті. А от куди Ви нізащо не хотіли б повернутися?

– У половину країн Африки та Океанії. І справа не в небезпеці чи ризику. Просто є країни, в яких немає нічого цікавого. Наприклад, на Маршаллових островів або в Джибуті.

– Чи розвінчалися якісь міфи щодо країн?

– Багато країни на справді не такі небезпечні, як їх описують. Наприклад, Центральноафриканська республіка, про яку зараз багато пишуть в ЗМІ після вбивства журналістів, виявилася досить доброзичливою і спокійною. Звичайно, при дотриманні певний заходів безпеки.

– Які країни найбільше вразили?

– Вразив острів Пасхи, Мачу Пікчу, мис Доброї Надії, танці африканських племен, діючий вулкан на Вануату… Багато чого, все й не перерахувати.

– Куди найважче було потрапити?

– У Туркменію і в Сирію. У Туркменії я отримав кілька відмов у візі. Зараз туди дуже неохоче їх дають. Важко було потрапити в Саудівську Аравію і Лівію, оскільки туди не дають туристичних віз.

– Чого навчилися у мандрівках?

– Певно, концентрації, плануванню, дисципліні, а також тепер точно знаю, що можу пережити температуру повітря у +50°C.

– Яке найкоротше і найдовше перебування в країні у Вас було?

– Найкоротше – 8 годин, а найдовше – 3 тижні.

– Ви не думали написати книгу про свої подорожі?

– Вже пишу. Думаю, це буде дуже цікава книга.

Смажені скорпіони
Смажені скорпіони
Фото: Facebook / Konstiantyn Symonenko

– Що говорять про Україну за кордоном?

– Можу впевнено сказати, що після 2014 року в більшості країн Україну знають, а головне – нарешті почали відрізняти від Росії. Практично в кожній країні знають два прізвища: Кличко і Шевченко. Про Шевченка знають скрізь, навіть у Чаді й Нігерії. Незважаючи на те, що знають там про Україну зовсім небагато, втім загалом до нашої країни досить добре ставляться у світі. Все більше я помічаю українських продуктів за кордоном, навіть у найвіддаленіших куточках. Було приємно бачити українське шампанське в Північній Кореї і наші цукерки у Гвінеї-Бісау.

– Чи думали Ви про те, щоб повторити все по колу і двічі відвідати всі країни?

– Ні. Вдруге у мене просто не вистачить мотивації. Але я постараюся побувати в тих місцях, які пропустив через відсутність часу.

– А як щодо такого рекорду: відвідати всі міста України?

– Те, що я хочу більше часу присвятити поїздкам по Україні – це Ви вгадали. Але більше ніяких рекордів!

– Яке українське місто Вам найбільше подобається?

– Одеса, тому що я там народився і дуже люблю море.

– Якби Ви могли взяти з собою у подорож лише три предмети, щоб Ви взяли обов'язково?

– Аптечку, готівку і засіб зв'язку. Решта – не критично.

– Якщо хтось захоче повторити Ваш рекорд, що б Ви порадили початківцям?

– Придумайте собі хорошу мотивацію. Коли доходить до країн в центральній Африці або до загублених атолів (ред. – коралові острови) в Океанії, потрібно мати дуже міцну волю і мотивацію, щоб дійти до кінця. І нічого не бійтеся, але завжди правильно оцінюйте свої можливості.

Редакція сайту 5.ua дякує Костянтину Симоненку за ексклюзивне інтерв'ю і вітає зі святом!

Спілкувалася Ірина Мазіпчук

Нагадаємо, 5.ua повідомляв про українця Сергія Малика, який встановив світовий рекорд під час змагань 70-го тижня швидкості у США на засохшому соляному озері Боневіль.

Більше світлин із подорожей Костянтина можна переглянути у фотогалереї:

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

Читайте більше