фото urokiistorii.ru

В Росії відродять систему примусової праці сталінського ГУЛАГу

  Згідно законопроекту Держдуми РФ, в’язнів змушуватимуть валити ліс, будувати стадіони для ЧС-2018 з футболу, а також віддаватимуть у рабство підприємцям.

  Як повідомило російське видання "Коммерсант", голова комітету з безпеки Держдуми РФ Олександр Хінштейн підготував поправки до Кримінально-виконавчого кодексу РФ, які дозволять залучити майже 40 тис. російських в'язнів до примусових робіт далеко від виправних установ. Залучати засуджених зможуть організації будь-яких форм власності. Керівництво Федеральної служби виконання покарань (ФСВП) підтримує таку ініціативу.

  Поправки, підготовлені заступником голови думського комітету з безпеки Олександр Хінштейн, по суті, вводять в ужиток нову форму працевлаштування ув'язнених: у приватних компаніях, на виробництвах, які знаходяться за кілька сотень кілометрів від колоній, де відбувають покарання засуджені. Депутат пропонує дозволити ув'язненим працювати "в місцях залучення до праці в іншій місцевості", але в межах одного суб'єкта федерації. Зараз ув'язнені мають право трудитися на виробництвах виключно в межах виправних установ. Залучати укладених зможуть підприємства будь-яких організаційно-правових форм власності. Дія нової норми поширюється на ув'язнених, які відбувають покарання у колоніях-поселеннях, і на осіб, засуджених до примусових робіт. За даними ФСВП на 2015 рік, в 128 колоніях-поселеннях відбувають покарання 39414 чоловік.

  Як зазначає "Коммерсант", економічна криза в РФ дуже відчутно вдарила саме по пенітенціарних установах Росії. Скорочення бюджетних витрат і необхідність оптимізації системи виправних установ, витрати на які значно "перевищують соціально-економічний ефект" від їх діяльності, змусили ФСВП, зокрема, ліквідувати дві "містоутворюючі колонії" в селищі Сосва (Свердловська область).

  Питання з житлом для відряджених зеків депутат-"єдинорос" має намір вирішити ще однією поправкою до кодексу, яка дозволить створювати "ізольовані ділянки, що функціонують як колонія-поселення за межами виправної колонії в цілях трудової адаптації засуджених" – тобто такі собі тимчасові табори. "Наприклад, якщо підприємство зацікавлене залучити на роботу ув'язнених і у нього є гуртожиток, засуджені можуть жити в цьому гуртожитку, але за умови, що воно буде належним чином обладнане і отримає охорону ФСВП", – розповів "Коммерсанту" сам Хінштейн.

  Олександр Хінштейн розповів про експеримент, проведений владою республіки Комі. У 2013 році місцевий фанерний комбінат прийняв на роботу ув'язнених з республіканської виправної колонії №31, яка розташовується в 51 км від підприємства. Підприємство взяло на себе витрати по обладнанню гуртожитка, а управління ФСВП – організацію охорони та оплату харчування ув'язнених. Завдяки використанню дешевої праці в’язнів підприємство отримало більше 17 млн руб. доходу, а чистий прибуток за 2014 склав більше 1,8 млн руб. – це у порівнянні з 326 тис. руб. доходу за 2013-й рік. Щоденний дохід засуджених, в свою чергу, склав 670 руб., тоді як у середньому по установах ФСВП цей показник не перевищує 218 руб.

  "Коммерсант" нагадує, що Росія лідирує за кількістю ув'язнених на душу населення. Представлений 11 лютого доповідь Ради Європи про ситуацію в місцях позбавлення волі підготовлений ученими університету Лозанни. За даними авторів доповіді в Росії в 2013 році, у виправних установах сиділи 475 ув'язнених на 100 тис. жителів – це найвищий показник серед держав Ради Європи.

  "Засуджені пройшли трудову адаптацію, а підприємство, якому потрібна була допомога у вигляді дешевої робочої сили, вижило і працює" – нетямиться з радощів депутат Олександр Хінштейн. Він бачить широке поле для впровадження цього досвіду в життя. Зокрема, за його словами, держава зможе використовувати працю зеків в рамках будівництв об'єктів та інфраструктури до Чемпіонату світу з футболу 2018 року, який наразі планують провести в РФ. Не забув Хінштейн і про традиційний для сталінського ГУЛАГу лісоповал: "Крім того, вони зможуть трудитися в лісовій промисловості або займатися очищенням лісу". Про плани залучення ув'язнених до праці на головних будівництвах РФ "Коммерсанту" говорив і керівник економічного управління ФСВП Олександр Коршунов. Тоді він не виключив, що зеки будуть брати участь у будівництві мосту через Керченську протоку і прибирати ліси після Олімпіади в Сочі.

  Ініціативу з працевлаштування засуджених підтримує керівництво тюремного відомства. Там змушені скорочувати нерентабельні колонії і згортати або віддавати регіональній владі виробництва при виправних установах. Проект по віддаленому працевлаштування зеків на приватних підприємствах розглядається, як модель з оптимізації бюджетних витрат.

  На підтримку ідеї виступила і уповноважений з прав людини в РФ Елла Памфілова, яка, наприклад, запропонувала використовувати засуджених для очищення лісів від сухостою. Участі ув'язнених у великих будівельних проектах, зазначив заступник голови ФСВП Рудий, можливо лише у випадку, коли колонія-поселення і об'єкт знаходяться в одному регіоні: "Ми не розглядали можливість звозити ув’язнених з усієї країни".

  "Ініціатива правильна, але тільки якщо укладеним дадуть можливість добровільно вибирати роботу", – заявив "Коммерсанту" керівник правозахисного проекту "Гулагу.нет" Володимир Осечкін. Однак він додав: "В іншому випадку мова йде про відновлення економічної моделі ГУЛАГу, коли за рахунок низькооплачуваної або зовсім безкоштовної праці зводилися всі головні будівництва СРСР".

  Експерт із економічної системи ФСВП Олеся Костенко більш категорична: "Розмови про трудову адаптацію – лукавство. У колоніях-поселеннях, як правило, утримуються люди, які не вчинили тяжких злочинів і які мали які-небудь професійні навички. Якщо, наприклад, бухгалтеру або лікарю дадуть лопату місити цемент, він, навпаки, втратить отримані на волі навички і після звільнення буде нікому не потрібний". На думку експерта, мова може йти, по суті, про легалізацію "рабської праці", оскільки "людей планується віддавати бізнесу для отримання прибутку".

  Попередній матеріал
  Гендиректор Авдіївського КХЗ спростовує інформацію про відновлення роботи після обстрілу
  Наступний матеріал
  Селяни на Київщині переобладнали позашляховик для бійців АТО

  В АП розповіли деякі деталі про затриманих російських спецпризначенців

  Молдова не пустила до Придністров’я близько 100 солдатів російських окупаційних військ - ЗМІ

  В 20 км від українського кордону зафіксували ешелон з російськими "Ураганами"

  Журналіст зняв колону російської військової техніки, що рухається до українського кордону