мігранти
5.ua

Трагедія в Середземномор'ї: у ЄС обговорюють, що робити з нелегальними мігрантами з Північної Африки

Європейська Рада збирається у четвер на екстрене засідання - через трагічні смерті мігрантів у Середземному морі, повідомив Дональд Туск. Лідери ЄС будуть радитися як зупинити потік нелегалів і завадити їхнім смертям.

Про це ж у ці хвилини говорять міністри закордонних справ ЄС на саміті у Люксембурзі. Питання нагальне. Сьогодні удень сигнал SOSподало судно із трьома сотнями мігрантів, з них 20 - загинули. Вранці  судно з нелегалами сіло на мілину біля грецького острова Родос. Урятували 83 людини, загинули щонайменше троє. А напередодні потонув корабель із майже тисячею людей на борту.

Понад тисяча людей загинули упродовж минулого тижня на шляху до Європи. Кілька сотень - тижнем раніше. Судна ідуть з Марокко, Тунісу, Алжиру та Лівії. На них - чоловіки і жінки - майже з усього Африканського континенту. Тікають на самоті і родинами від воєн і зубожіння на Батьківщині. Віддають останні гроші. Така ризикована подорож на переповненому човні може коштувати до тисячі доларів.

Потік мігрантів і кількість жертв невпинно зростає. Торік Середземне море перетнули 220 тисяч нелегалів. 3,5 тисячі - загинули. Цьогоріч - Європи дісталися вже понад 30 тисяч втікачів. І їхній успіх - попри небезпеку - надихає інших.

Основні країни, куди прямують нелегали, - Італія, Іспанія, Греція та Мальта. Тамтешні табори - ледве витримують навалу. Місцеві мешканці - нарікають на чужинців, а бюджети - тріщать по швах. Поки мігранти інтегруються з місцевими, поки знайдуть роботу чи налагодять бізнес - підуть роки. І весь цей час - їх утримуватимуть коштом держав.

Тож для європейських урядів - припинити потік нелегалів - питання нагальне. До осені минулого року в Середземному морі діяла італійська програма Mare Nostrum пошуків і порятунку мігрантів на човнах. Та виявилася надто дорогою для бюджету країни, що переживає кризу. Її закрили. Нині лишається тільки загальноєвропейська "Фронтекс" з обмеженими бюджетом і можливостями. Після останніх трагедій в ЄС заговорили про розширення програми.

"Ми не можемо просити греків та італійців самостійно робити всю роботу, охороняти наші середземноморські кордони та інтегрувати біженців. Ми повинні негайно виділити більше коштів, більше людей і кораблів. Це важливо, це - не тягар для Європейського бюджету", - зазначив єврокомісар Гюнтер Оттінгер.

Після трагічних новин із Середземного моря питання поспішно винесли на саміт голів МЗС. Та не всі країни ЄС готові виділяти більше грошей на порятунок нелегалів. Так, Велика Британія наполягає, що ліпше боротися з ділками, що організовують ці перевезення.

"Світ шокований тим, що відбувається в Середземному морі, і цинізмом бандитів, які експлуатують цих нещасних людей. Ми маємо відреагувати на рівні всієї Європи, і боротися зі злочинцями, які наживаються на людських стражданнях. Ми маємо працювати в тих країнах, звідти люди тікають. Потрібно припинити цей потік", - заявив міністр закордонних справ Великої Британії Філіп Геммонд.

Як і порятунок мігрантів, пошук злочинців - теж поки лягає на плечі країн, що найбільше від них потерпають. Доки дипломати радяться в Люксембурзі, в Італії викрили мережу, що влаштовувала перевезення. Заарештували ділків на Сицилії, в Мілані та Римі.

Попередній матеріал
40% українських компаній надають благодійну допомогу Сходу - дослідження
Наступний матеріал
Спуск на велосипеді найкрутішою вулицею світу (ВІДЕО)

У Середземному морі затонуло судно з нелегальними мігрантами, близько 700 загиблих

У Середземному морі потонув корабель: загинуло близько 400 людей

Судно з кількома сотнями африканських мігрантів тоне у водах Середземного моря, є загиблі

Трагедія в Середземномор'ї: реакція світу на кризу нелегальних мігрантів