Фото fakty.ua

Викрадений росіянами Станіслав Клих написав Євросуду про нелюдські тортури ФСБ (документ)

Щоб вибити з українця "свідчення" про участь Яценюка у чеченській війні, його били, мордували електрострумом та кололи психотропні речовини.

Звернення українського заручника путінського режиму оприлюднив рух "Открытая Россия". Активісти зазначили: 15 вересня, у день відкриття Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку, куди має прибути Володимир Путін, в Росії почнуться два знакові політичні судові процеси: в Донецькому районному суді Ростовської області відбудуться попередні слухання у справі української льотчиці Надії Савченко, а у Верховному суді Чечні в Грозному – попередні слухання у справі Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, звинувачених в участі у війні в Чечні 20 років тому. Останній випадок у русі назвали "найсекретнішою українською справою".

Днями глава Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін заявив, що прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк брав участь у бойових діях проти російських військовослужбовців при обороні президентського палацу Аслана Масхадова. Прес-секретар Яценюка порадив Бастрикіну звернутися до психіатра, але у відповідь путінська пропаганда розкрила джерело такої інформації – ним виявились не специфічні процеси у психіці путінських посадовців, а викрадені ФСБ українці Микола Карпюк та Станіслав Клих.

Справа про "українських бойовиків" в Чечні розслідувалася в обстановці крайньої секретності. Фігурантів переводили з одного російського СІЗО в інше. Вони сиділи в одиночних камерах без можливості зателефонувати родичам. Спроби адвокатів, правозахисників і українських консулів їх знайти довго не давали результату. Захист Клиха і Карпюка представляли адвокати за призначенням, які співпрацювали зі слідством і жодною інформацією з родичами і офіційним Києвом не ділилися.

Наприкінці травня до справи долучилась адвокат Марина Дубровіна, якій вдалося потрапити до СІЗО П'ятигорська, де з осені минулого року перебував Станіслав Клих. За її словами, після першої зустрічі зі своїм підзахисним вона довго не могла прийти до тями. Станіслав розповів їй, як страшно його катували, змушуючи обмовити себе та інших, у тому числі високопоставлених українців.

Адвокат Дубровіна кілька місяців не повідомляла ніяких подробиць справи, оскільки дала підписку про нерозголошення, термін якої минув після того, як справу передали на затвердження до Генпрокуратури Росії.

Тепер, коли підписки більше немає, адвокат розповіла про тиск, який слідчі продовжують здійснювати на її підзахисного: "На нього тиснули і "трамбували" з самого першого дня його затримання. Тиск тривав і коли я вступила у справу, уклавши договір з його батьками".

Юристка підкреслила важливу деталь: "Коли я вступила в справу, і Стас вперше побачив адвоката, який представляє його інтереси, він відмовився від усіх раніше даних свідчень".

Окрім того Станіслав Клих, 40-річний викладач історії, написав у листі до Європейського суду з прав людини 30 липня 2015 року:

"Після арешту 08.08.2014 до мене були застосовані дії з метою змусити мене дати свідчення, до мене були застосовані незаконні методи дізнання і слідства, виражені в нанесенні мені побоїв і каліцтв у тому числі за допомогою наручників і електричного струму, тривалого стояння на колінах, в результаті чого на зап'ястях рук, колінах, гомілковостопній частини ніг є численні шрами.

Також мені давали алкоголь, психотропні препарати, які вводили у вени. Все це мало місце в Зеленокумську (в ІТТ) і у Владикавказі з 28.08 по 22.09 2014.

Ці методи застосовувалися до мене з метою змусити мене визнати, що я нібито був у Чечні в 1994-2000 роках і брав участь у військових діях на боці Дудаєва, брав участь у вбивствах військовослужбовців на площі Мінутка в Грозному, мав намір проводити теракти в різних містах Росії і нібито з цією метою приїхав до Росії.

Крім цього у Владикавказі мене по кілька діб тримали на тюремному дворі, не даючи ні води, ні їжі. В результаті застосування даних методів я був доведений до стану дистрофії, не міг тримати в руках ложку, ручку, оскільки кисті рук були вивернуті в результаті приковування до ґрат.

У екзекуції брали участь невідомі мені особи в масках, які перед тим, як почати катувати мене, надягали мені на голову мішок, зав'язавши його зверху скотчем-стрічкою.

Тортури в м Владикавказ проводилися з інтервалом в 2-3 дні, щоб я міг відпочити, мене відгодовували за цей час, потім слідували тортури із застосуванням струму.

Мене били, потім я знову кілька діб провів у тюремному дворику без води і їжі, після чого був перепроваджений в камеру, де чотири ночі спав на підлозі, тому що мені не видали матрац і наказали там спати.

Потім на другу ніч, орієнтовно о 24-й годині в камеру зайшли невідомі в масках, які потягли мене в підвал, після чого людина, яка назвалася "Сашею", почала катувати мене струмом, надівши мені на мізинці рук металеві ковпачки, до яких надходив струм. Це тривало три ночі підряд, під час тортур він розпитував мене про Чечню, Крим, якщо його не влаштовував моя відповідь, він збільшував напругу.

Після кожної екзекуції, до мене заходили люди в масках, які змащували зеленкою, йодом мої рани на руках і ногах, оскільки в деяких місцях шкіра стерлася практично до кісток (досі я не можу стати на коліна, носити наручники, оскільки шар шкіри на руках досі дуже тонкий)".

Публікуємо також повний варіант звернення Станіслава Клиха у вигляді сканованої копії його рукопису.

Открытая Россия

Открытая Россия

У русі "Открытая Россия" зазначають: прочитавши записку Станіслава Клиха про тортури, які йому довелося пережити, можна припустити, що подібне відбувалося і з Миколою Карпюком, який більше півтора року утримувався в одиночці, і весь цей час до нього не зміг пройти жоден адвокат, з якими домовлялася його сім'я. Карпюка ховали від усіх: адвокатів, родичів, українських консулів. Кажуть, що в матеріалах справи є його медична експертиза, в якій сказано, що на тілі арештованого зафіксовано 19 рубців, однак обставини виникнення цих ран не уточнюються.

Російські активісти підсумовують: "Перед нами – чергова фейкова справа, мета якої – не Микола Карпюк і не Станіслав Клих. Мета – Арсеній Яценюк, Дмитро Ярош та інші чинні українські політики".

Попередній матеріал
Розенко: Програма субсидій дійсно працює
Наступний матеріал
Харківський волонтер пояснив, чому командир "Слобожанщини" хотів його убити