Волонтер Міжнародного благодійного фонду "Повернись живим" Віталій Дейнега написав про них так: "Хлопці почали ще з Майдану. Я прекрасно пам'ятаю табличку "психологічна допомога" в захопленій КМДА. У грудні минулого року мене це здивувало, створювалося враження, що Майдан був настільки добре підготовлений, що навіть про психологів подумали. Насправді психологи подумали про себе самі і самоорганізувалися".
Пункти психологічної допомоги були в таких точках: КМДА, Будинок профспілок, Український дім, Жовтневий палац і McDonald's. "Хлопці жартують, що нормальні екстремісти зазвичай захоплюють органи влади, а психологи захопили McDonald's. Якийсь час і в ньому був пункт кризової психологічної служби. З першого дня після розгону студентів і до сьогоднішнього дня їх робота була потрібна, як ніколи", – каже волонтер.
Зараз ПКС складається переважно з представниць прекрасної половини людства. "Дівчатка займалися так само роботою з сотнями Самооборони Майдану. І працювали з наслідками перших людських втрат. Після розстрілу Небесної Сотні вони взялися за сім'ї загиблих. Вони організовували психологічні групи підтримки для них. Похід сімей Небесної сотні на Майдан теж був організований психологами", – додає Дейнега.
Психологи, які приїхали з регіонів, поверталися назад і організовували там осередки організації. З початком АТО вони почали виходити на командирів частин зі своїх регіонів і починали працювати вже з військовими. Бійці з сотень Самооборони пішли в добровольчі батальйони. Психологи, які супроводжували ці сотні почали з працювати із їхніми частинами. Дівчата змогли на пару днів прорватися навіть до обложеного луганського аеропорту і допомагати хлопцям долати страх, а командирам – приймати правильні рішення.
Волонтер пише: "У дуже стресовій ситуації людина починає втрачатися. Йому починає здаватися, що якщо він висунеться з окопу – саме в нього прилетить міна або снайперська куля, що саме йому не жити. Це сковує волю і може призвести до втрат людей, які знаходяться поруч. Йому потрібно допомогти повернутися до нормального стану, згадати для чого і заради чого він тут і допомогти прийняти правильне рішення".
Коли людина вперше стикається зі смертельним ризиком, вперше втрачає друзів, вперше йде на зустріч ворогу – їй потрібно допомогти, каже Дейнега. З часом боєць адаптується до суворості воєнних буднів, але важливо навчити його працювати з екстремальним стресом і розуміти, що його стан – нормальний і що буде далі. Дуже важлива підтримка і розуміння, заради чого ти опинився в цьому конкретному окопі – тоді шанси на виживання зростають. "Як показала практика – в основному гинуть якраз ті, хто боїться. Гонщики знають, що в крутому повороті не можна гальмувати – потрібно в певний момент натиснути педаль газу, тоді машина вгризається в асфальт і виходить з повороту на більшій швидкості, ніж увійшла. Якщо ж послухати інстинкти і натиснути на гальмо – можна легко опинитися в кюветі. Те ж саме і тут: якщо хочеш жити – ти повинен бути готовий померти. Аеропорти довели це найкраще", – підсумував Віталій Дейнега.
Сьогодні у "Психологічною кризової служби" і "Повернись живим" стартує спільний проект. Активісти беруть під опіку 2 батальйони: один десантний і один мотопіхотний, і починають професійно їх супроводжувати від полігону до демобілізації. "Ми беремо на себе фінансування та організацію, дівчатка – безпосередню роботу. Ми хочемо показати ефективність цього підходу і через кілька місяців почати отримувати гранти на психологічну підтримку нашої армії, а з часом – зробити це нормою на державному рівні, як це відбувається у всіх країнах, які вже навчилися воювати: Штати, Ізраїль, Франція", – розповів волонтер.
Мета роботи – щоб на війні хлопці змогли виконати свій обов'язок і отримали підтримку в моменти слабкості, пам'ятали про те, заради чого вони там і згуртували батальйони сильніше. За часів перепочинків волонтери хочуть не допустити внутрішньогрупової агресії та алкоголізації, а по поверненню – допомогти стати новою елітою нашої нації і не опуститися до криміналу або алкоголізму.
"В Ізраїлі більшість політиків і бізнесменів пройшли армію. У конфронтації зі смертю там загартувалися справжні чоловіки і патріоти із зовсім іншою системою цінностей, ніж наші чиновники. Ми хочемо, щоб так було і у нас. Можливо тоді Україна заживе по-іншому", – каже активіт.
Для цього потрібна вже не волонтерська, а професійна робота. Місячний бюджет для одного батальйону виглядає так:
Зарплати психологів:
4 людини по 6000 грн = 24000 грн.
Адміністрування (робота людини в Києві зі звітами і організаційними питаннями) = 4000 грн.
Канцелярія, поліграфія та витратні матеріали = 2000 грн.
Разом – 30 тис. гривень на місяць на один батальйон, 60 тис. – на два.
Віталій Дейнега пояснив: "Мені здається, що зараз це найважливіше. І я впевнений, що з вашою допомогою ми зможемо зробити цей проект глобальним і в рамках армії, а не окремих з'єднань".
Реквізити:
"Приват":
5457 0822 3299 9685 Дейнега Віталій
5168 7423 5191 2419 Стократюк Вікторія
PayPal: звертайтесь в особисті повідомлення групи
Western Union / moneygram / etc (на приціли і прилади нічного бачення):
Irina Turchak + 38 (068) 500 88 00
Картка "Приватбанк" в євро
4149 4978 3611 9455 Мікульський Дмитро Вікторович
Картка "Приватбанк" в доларах
4149 4978 3611 9059 Мікульський Дмитро Вікторович
Безготівка:
Отримувач: Благодійна Організація "Міжнародний благодійний фонд "Повернись живим" ЄДРПОУ 39696398
Р/р №26007300905964
ТВБВ №10026/0162 філія-Головне управління по м. Києву та Київ. області АТ "Ощадбанк" МФО 322669
Призначення платежу: Благодійна допомога військовослужбовцям.
- ПСИХОЛОГ З ІЗРАЇЛЬСЬКОЇ АРМІЇ ПОДІЛИВСЯ ДОСВІДОМ З УКРАЇНЦЯМИ: ЛИШЕ 5% УЧАСНИКІВ ВІЙНИ ПОТРЕБУЮТЬ СПЕЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ
- ПРАВИЛА ВІЙНИ ГРАЮТЬ ПРОТИ БІЙЦІВ, ЯКІ ПОВЕРТАЮТЬСЯ ІЗ ЗОНИ АТО – ПСИХОЛОГ
- НАШИМ ПСИХОЛОГАМ БРАКУЄ ПРАКТИЧНИХ ЗНАНЬ У РОБОТІ ІЗ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМИ – ЕКСПЕРТ
- ЕКСПЕРТ: УКРАЇНІ ПОТРІБНІ КІЛЬКА ТИСЯЧ ПСИХОЛОГІВ ДЛЯ РОБОТИ ІЗ БІЙЦЯМИ АТО