cdvr.org.ua

Україна і Польща обмінялися 15 тисячами документів часів Другої світової війни

  Між архівами Служби безпеки України та Польського Інституту національної пам’яті відбувся наймасовіший за 20-річну співпрацю обмін документами - близько 15 тисяч сторінок.

  Про це повідомляє прес-служба Центру досліджень визвольного руху. Йдеться, що українська сторона передала 6527 електронних копій документів про розстріли польських військовополонених у 1940 році в Старобільську, матеріали про провідних діячів ОУН та командирів УПА, а також документи про діяльність радянської диверсійної групи "Арсенал" проти Армії Крайової. Водночас польська сторона передала нам копію кримінальної справи керівника німецької окупаційної адміністрації в Україні райхскомісара Еріха Коха.

  У повідомленні йдеться, що обмін документами відбувся в рамках роботи українців та поляків з підготовки серії науково-документальних видань "Польща та Україна у 30-х – 40-х роках XX століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб". Йдеться, що на сьогодні в цій серії опубліковано 8 томів документів українською та польською мовами, а також дві книги англійською. 

  Повідомляється, що минулого року відновлено вільний доступ до розсекречених у 2008—2010 роках документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КГБ, які зберігаються в архіві СБУ. Сталий доступ до цих матеріалів повинен бути гарантований кожному на виконання Законів України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка як невід'ємну ознаку демократії передбачає обов'язкову можливість дізнатися об'єктивно про елементи своєї історії.

  Для цього в Україні започатковується процес виведення історичних архівів з під-відання сучасних спецслужб. Ініціатори переконані, що такий крок не лише допоможе глибше дізнатися про минуле країни, але й буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.

  Попередній матеріал
  Правоохоронці затримали чотирьох українських військових за вбивства на Донеччині
  Наступний матеріал
  Терористи на Донбасі мають на озброєнні переносні "Гради" - ОБСЄ

  Без "лапші": Що приховує Росія про II Світову війну

  Учасників Другої світової війни можна вшанувати на сайті "Поле пам’яті"

  Найбільша битва Другої світової війни сталася на території України – історик

  "Українська Друга світова": фахівці зібралися на міжнародну конференцію, аби встановити історичну справедливість