база імен репресованих пластунів
5.ua

Прикарпатські скаути встановлюють імена репресованих пластунів

На Прикарпатті пластуни встановлюють імена загиблих у часи радянських репресій побратимів та посмертно нагороджують героїв найвищою відзнакою пласту – "Залізним хрестом". Скаути відшукують й родичів загиблих, щоб передати ці нагороди.

Андрій Мазак - онук репресованого за проукраїнську діяльність пластуна Михайла Світного. Чоловік зізнається, свого діда майже не знав. Інформацію про родича доводиться відшуковувати по архівах.

"Як тільки прийшла радянська влада в 39-му році, то фактично всіх отаких людей певно взяли під особливий нагляд і потім у різний спосіб з ними розправлялися", -  розповів Андрій Мазак.

З документів, які зберігаються в архівах СБУ, Андрій Мазак дізнався, що його дід у 1940-х роках минулого сторіччя у тюрмі провів вісім років - за антирадянську пропаганду.

Місцевий осередок "Пласту" теж розшукує репресованих членів організації.

"В цій базі в нас біля 7 тисяч міжвоєнних пластунів, в кожного різна доля, але ми розшукуємо власне родини тих пластунів, які загинули не своєю смертю, чи були вбиті, чи загинули на засланні. Одним словом ті, які були відважні за свою Батьківщину", - пояснив представник обласного осередку "Пласту" Тарас Зень.

Родичам загиблих вручають найвищу нагороду "Пласту" – "Залізний хрест". Таку відзнаку раніше отримала Марта Ганушевська-Малкош. Її брата Теофіла, члена ОУН та військового референта, у 40-му році минулого століття засудили до смертної кари. До того 8 місяців катували у тюрмі. Жінка згадує: понівечене тіло брата - ледь впізнали.

З початку року прикарпатським пластунам удалося встановити ще 11 імен закатованих героїв. Їхнім родичам вручать відзнаку "Залізний хрест" наприкінці травня. Загалом - це буде вже 25 посмертних нагород.

Наталія Лозовик, Віталій Савчук, Івано-Франківськ, "5 канал"

Попередній матеріал
Фотограф зробив неймовірні світлини 800 дельфінів під час їхнього полювання
Наступний матеріал
ГПУ оскаржить рішення суду щодо непродовження запобіжного заходу Кицюку і Царевич

У Львові 1,5 тисячі хлопців і дівчат вшанували 103-ю річницю "Пласту"

Пластуни принесли Віфлеємський вогонь до КМДА

В Черкасах пластуни організовують військово-патріотичні вишколи

Прикарпатські пластуни збирають книги для харківської книгарні "Просвіти"