ліки_МОЗ 5.ua

Ліки для українців з ВІЛ: МОЗ звинувачують у невиконанні зобов'язань

Паціентські організації вимагають негайного проведення тендера з закупівлі препаратів для ВІЛ-позитивних українців.

Кажуть, за шість місяців поточного року міністерство цього досі не зробило. Натомість на сайті профільного міністерства з'явилася інформація, що ситуація із забезпеченням вирішена. Гуманітарну допомогу надали донори. А от закуплені торік препарати ще навіть не надійшли. Тож тимчасове полегшення незабаром знову може перетворитися на патову ситуацію.

Ці ліки не купити в аптеці та неможливо замінити. Запаси препаратів для ВІЛ-позитивних українців закінчуються. Тендер з їх закупівлі Мінохорони здоров'я ще не оголосило. Через перебої поставок - у 12 регіонах країни чимало пацієнтів уже перевели на інші схеми лікування. Багатьом вони не підходять, є побічні реакції.

У травні для харків'янки Олени піґулки закінчилися. З нею поділилися друзі. "Мені сказали: вибач, ліків зараз немає - ми можемо перевести тебе на іншу схему. Тоді я звернулася до своїх друзів, у яких ще залишалися ліки", - розказала Олена.

Критична ситуація з ліками для 30 тисяч хворих на ВІЛ/СНІД. Таблетки для них закінчаться вже за півмісяця. Ще стільки ж пацієнтів опиняться під ризиком наприкінці літа, запевняють у Всеукраїнській мережі ЛЖВ. Йдеться про препарати від Глобального фонду. До Харкова, скажімо, їх передали лише тиждень томУ. Запасів вистачить на декілька місяців. Що буде потім - невідомо.

Оплачені ще торік антиретровірусні препарати досі не надійшли до України. Компанія-посередник, відповідно до закону, на поставки має півроку. Відведений термін спливає лише наприкінці червня.

"Вектор-фарма" - ця ситуація взагалі була катастрофічна. 19 грудня вони отримали авансом 100% передоплати і 180 днів на доставку. Для нас зараз головне, щоб вони це все поставили, доставили вчасно. Потім розбиратися вже будемо: хто, як, і чому таке рішення взагалі було прийнято", - вказує на неквапливість постачальника міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.

Термінів, коли ліки будуть в Україні, у МОЗі не називають. Наразі ж постачальник виробникові перерахував лише 10% отриманих державних коштів, зазначають громадські активісти.

"Ми зателефонували компанії-виробнику, щоб уточнити безпосередньо, чи дійсно компанія отримала від України кошти. На що ми почули: з 52 млн Україна перерахувала аж 3 млн всього гривень на медикаменти. Це менше 10% запасу", - говорить про фінансове нестикування Дмитро Шерембей, голова БФ "Пацієнти України".

Попри це на сайті МОЗу з'явилася інформація про вирішення ситуації із забезпеченням ліків. Якщо відомство насправді не виконає зобов'язання перед пацієнтами, ті погрожують масштабними акціями протесту. Наприкінці травня перед ґанком Кабміну активісти вже встановлювали хрести. Тоді частину МаріЇнського парку вони обгородили стрічкою та забронювали собі місце під кладовище.

Людмила Голоднік, Світлана Дашкевич, В'ячеслав Кузьменко та Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
У НБУ не бачать проблеми в тому, що курс гривні впав з 21 до 22,5 грн за долар за останні два дні
Наступний матеріал
Квартплата для киян не зростатиме - Кличко
Теги:
Loading...