Коронавірусний протест: іміджева катастрофа для України, або Чому евакуація звелася до абсурду – сюжет Читайте по-русски

Ілюстративне фото Фото ДПСУ
Посилка, навіть екстрена, йде з Китаю більш як 10 днів, то звичайно, "заразитися неможливо, хоч як би ви старалися". Про це добре знають в "Укрпошті", тому китайський напрямок не перекривають. Пакунки звідти приймають охоче

Пам'ятаєте, тільки-но світ заговорив про коронавірус, наші сусіди, а можливо, і хтось з нас боявся купувати банани, щоб не заразитися. У чомусь паніка, звісно, виправдана. Хвороба невідома, і хоч що б пояснювали нам у телевізорі, все одно краще той банан не їсти. Але тоді слово "коронавірус" було таким чужим і невідомим. Далі з'явилося слово "евакуація".

Українців з Уханю скоро привезуть до нас… Знову паніка. І це теж зрозуміло. Бо коли щодня лунає інформація, що ліків від хвороби немає, що тестів в Україні для її виявлення теж немає, що епідемія розлітається світом, звісно, людина, скажімо, у Нових Санжарах панікує. Але поки що панікує на кухні біля телевізора.

Потім літак з евакуйованими кружляє над Україною. Де він приземлиться – ніхто не знає. Знову страх і нерозуміння. І увесь цей час влада упевнено діє за власним сценарієм. Наче живе в паралельній реальності. Як наслідок – людей, які не мали чітких відповідей, змушують приймати евакуйованих у своєму дворі. Але люди не почуваються в безпеці. Результат – розбиті шибки, сором та іміджева катастрофа для України за кордоном.

Ми вам нагадаємо всю хронологію і покажемо, до якого абсурду звелася спецоперація-евакуація. А ще покажемо історію, яка навіть нас, журналістів, які щодня працюють з інформацією, змусила трохи занервувати. Але здоровий глузд переміг. Докладніше в сюжеті журналіста "5 каналу" Валерії Павленко. 

"Я дивлюся на зворотню адресу, а там – провінція Хубей, місто Ухань, найбільший центр коронавірусу, центріше не буває", – розповідає ведуча "5 каналу" Катерина Кельбус.

Ведуча "5 каналу" розповідає про посилку з Китаю, яку отримала на початку минулого тижня. Хоча й замовила товар ще в листопаді торік.

Катерина Кельбус розповідає: "Мені за неї навіть повернули гроші, я взагалі не чекала, що до мене прийде ця посилка. І тут вона – опа, Ухань. Провінція Хубей".

Ведуча '5 каналу' Катерина Кельбус
Ведуча '5 каналу' Катерина Кельбус
Посилка з Китаю
Посилка з Китаю

На роботі дехто, жартуючи, натякав Каті з її пакунком на двері.

"Так, ми розумні люди, ми читаємо пости Уляни Супрун, ми досліджували тему, ми нібито всі мозком розуміємо, що воно не передається, що без білкового тіла вірус не живе більш як дев'ять діб. Це навіть не щось там живе, не щось там їстівне. І от всі ці люди такі: "Так-так-так, не передається, але може ти викинеш її?" – каже ведуча.

Ідею Катерина не підтримала. А команда "Підсумків тижня" підкинула іншу пропозицію – віддати пакунок на перевірку.

Як з'ясувалося, знайти лабораторію в Києві, яка зможе перевірити пакунок на коронавірус – нереально. А все тому, що кислоти вірусу, частинки, які можуть нести небезпеку, не виживають без живого носія. Людини чи тварини.

Валерія Павленко
Валерія Павленко5 канал

Роман Колесник, фахівець відділу інфекційного контролю центру громадського здоров'я МОЗ, пояснює: "Заразитися через посилку в принципі неможливо, якщо вона йде з Китаю. Тому що час життя вірусу доволі таки обмежений. Він триває від декількох годин, деякі дослідження говорять, що це може бути до дев'яти днів. Але враховуючи, що посилка, навіть екстрена, йде з Китаю більш як 10 днів, то звичайно, заразитися неможливо, хоч як би ви старалися".

Роман Колесник
Роман Колесник5 канал

Про це добре знають в "Укрпошті", тому китайський напрямок не перекривають. Пакунки звідти приймають охоче. Але легко підхопити смертельну недугу можна від уже інфікованих. Якщо стояти на відстані витягнутої руки.

Посилка з Китаю
Посилка з Китаю5 канал

Роман Колесник каже: "Існує два шляхи зараження: це крапельний і контактний шлях. Крапельний шлях реалізується тільки при близькому контакті. Цей контакт має бути на відстані менше, ніж один метр. Контактний шлях можливий двома варіантами, якщо ви в Китаї. Варіант перший – це ви доторкаєтеся до тварин, потім переносите на слизові оболонки. І другий контактний шлях – це внаслідок того, що ви торкається якихось поверхонь, забруднених виділеннями хворих людей". 

"Підсумки тижня" і раніше розповідали про можливі та неможливі варіанти зараження коронавірусом. Але завадити паніці не вдалося. Спочатку панікували в соцмережах.

Публікації в мережі про коронавірус
Публікації в мережі про коронавірус5 канал

Підігрівав паніку евакуаційний літак із Китаю. Відтоді, як стало відомо, що понад півсотні українців ізольовані в Ухані – їх вирішили забрати додому. От тільки до останнього влада не розголошувала подробиць евакуації. Така таємничість і породила хаос серед населення.

"Львівщина може стати епіцентром біологічної небезпеки?" – написав один із користувачів.

"Люди!!! Це – не звичайний грип, це біологічна зброя!!! Кого не взяли кулі, того знищить коронавірус!" – написала користувачка.

"Хай везуть поближче до Донецька або Луганська", – написав інший користувач.

Публікації в мережі про коронавірус
Публікації в мережі про коронавірус5 канал

Згодом почалися протести. Спершу на Київщині, потім у Тернополі, а ще й у Львові. Усі опиралися поверненню непроханих земляків.

Літак таки покинув Китай. На борт піднялися 49 українців та 27 іноземців. 19 лютого на табло летовища з'явився орієнтовний час прибуття літака. А ще за добу стало відомо, де відбуватимуть карантин евакуйовані.

Літак із евакуйованими з Китаю прибув у Харків
Літак із евакуйованими з Китаю прибув у Харківdpsu.gov.ua

"Це Полтавська область, медичний заклад національної гвардії України", – заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

У день Х селище запанікувало.

"Він розташований у центрі Нових Санжарів. Там житлові будинки є, нічого не підготовлено", – заявив один із місцевих мешканців.

"Заклад не пристосований для прийняття громадян такого, скажімо, статусу. Ми ризикуємо всі життями себе, своїх рідних і своїх дітей", – говорив інший новосанжарець.

Заспокійливі заяви МОЗ та президента не врятували від паління шин.

"Ми дивимося Росію, там тільки сьогодні почали розказувати", – заявив один з протестувальників.

"Їх перекидали з одного селища в інше, їх звідти вигнали, а зараз – до нас", – говорить інший. 

Сотні людей заблокували проїзд для автобусів з китайськими мандрівниками. Але автобуси таки доїхали до місця призначення.

Протести в Нових Санжарах
Протести в Нових Санжарах
Протести в Нових Санжарах
Протести в Нових Санжарах
Протести в Нових Санжарах
Протести в Нових Санжарах

Два дні поспіль протестувальників заспокоювала влада. Зізнавалася: інформацію приховувала навмисно.

Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив: "Ми справді не розголошували до дня фактично прибуття людей місце дислокації. Це рішення оперативного штабу і ми готові його дискутувати".

Олексій Гончарук
Олексій Гончарук5 канал


Переконати вдалося не всіх. Приховування місця карантину у Верховній Раді опозиційні фракції охрестили провалом комунікації – між людьми та тими, хто ухвалював рішення.

"Вина за все, що вчора відбувалося, лежить на уряд України", – заявила народна депутатка від "Голосу" Ольга Стефанишина.

Залишатися на посаді і підтримати привезених з Китаю людей вирішила чільниця профільного міністерства Зоряна Скалецька. На початку.

Вона повідомила: "Я ухвалила рішення приєднатися до людей в обсервації. Разом з ними я проведу наступні 14 днів в одному приміщенні, в тих самих умовах. Умови таки інші – наступної доби зізнаються в МОЗ. Міністерка має окреме приміщення з робочим кабінетом. Своєю присутністю хоче довести місцевим – боятися не варто.

Коронавірус
Коронавірус
Протести в Нових Санжарах
Протести в Нових Санжарах

У жодного пасажира евакуаційного борту симптомів коронавірусу не виявили. Наступні два тижні за ними спостерігатимуть медики. Які так само, як і евакуйовані, вийти з медзакладу не можуть. Двічі на день їх оглядають лікарі. А по периметру вартують правоохоронці.

Посилка з Китаю
Посилка з Китаю
Посилка з Китаю
Посилка з Китаю


Валерія Павленко, Єва Ніколашвілі, Леся Головата, "Час.Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Революція Гідності: унікальні кадри з іншого боку барикад – пропаганда ФСБ і втеча можновладців
Наступний матеріал
Тюрма на воді: як світ евакуює "своїх" із лайнера Diamond Princess та коли заберуть українців – сюжет
Loading...