Коронавірус в Україні: як ховають померлих і хто наживається на ритуальних послугах Читайте по-русски

Похорон 5 канал / Час. Підсумки тижня
У Києві лише одна похоронна компанія повністю відповідає за всю церемонію й працює при комунальних моргах

В Україні від коронавірусу померло 288 людей. Поховати покійного нині не дешево. Церемонія у столиці коштуватиме близько 19 тисяч, у регіонах менше – кілька тисяч гривень. І родичам померлих доводиться платити, адже вони не мають іншого варіанту.

Дуже схоже на змову. Принаймні в Києві. Лише одна похоронна компанія бере на себе організацію "особливого похорону інфікованого". Тобто вона повністю відповідає за всю церемонію й працює при комунальних моргах. Яку ціну називає, таку й доводиться платити.

Олешки, Херсонщина. На похорон померлої від коронавірусу жінки прийшли кількадесят людей. Труна була відкритою.

Умань, Черкащина. Померлого від коронавірусу чоловіка поховали за межами кладовища. Поліція розпочала розслідування.

"Вони поклали у рівчак труну з небіжчиком. Висипали зверху два "КАМАЗи" землі. Тобто не копали могилу. І поставили чотири палюги – це місце, де саме поховання", – розповів очевидець Сергій Алексєєв.

На заході країни, у двох областях, родичі самостійно транспортували померлих.

Допомагати родинам померлих місцеву владу уряд не зобов'язував, однак прописав чіткі правила таких похоронів.

Квіти на могилі в Черкасах
Квіти на могилі в Черкасах5 канал / Час. Підсумки тижня

"Таку людину кладуть у пакети, потім ці пакети ставлять у домовину. Ця домовина закривається щільно. І після того як її виносять з моргу – вона вже не відкривається. Люди можуть попрощатися при закритій домовині", – уточнив директор КП "Комбінат комунальних підприємств" Черкаської міської ради Анатолій Бейна.

Востаннє своїх батьків Ігор бачив у лікарні. 17 квітня від коронавірусу померла мама. Чоловік розповідає, що в морзі одразу порадили, до якого похоронного бюро звернутися.

"Озвучили ціну понад 23 тисячі. Для нас така ціна була непідйомною. Після того, як працівник проконсультувався з керівництвом, нам зробили знижку до 21 тисячі. Кінцеву суму нам озвучили в 19 150 гривень. Ми погодилися, тому що в нас не було вибору. До ціни входила домовина, необхідна амуніція та перевезення до крематорію", – розповів він.

Ще більш як 2 тисячі гривень, за його словами, заплатили за послуги крематорію. Через 9 днів у чоловіка помер і батько, також від коронавірусу. Перевезти тіло з моргу до крематорію безоплатно зголосилися волонтери, але їм цього зробити не дозволили.

"Чому на людській біді наживаються і яка наволоч у КМДА кришує цю схему? У Києві, по суті, створено штучну монополію. Померлих з моргу до крематорію може перевозити лише компанія  "Петро Великий". Ми приїжджали до крематорію, це було підтверджено. Ба більше, ця розмова записана на телефон", – зазначив волонтер Геннадій Друзенко.

Крематорій у Києві
Крематорій у Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Зрештою, тіло батька Ігора до крематорію відвезла все та ж контора, яку рекламували працівники моргу. 

"На відміну від смерті матері, вони нам виставили рахунок у 8065 гривень. Це було дуже приємне зниження ціни, оскільки для нас це вже було більш-менш підйомно. І все це робилося практично того ж дня", – розповів Ігор.

Що це за компанія? На дверях моргу 9-ї київської лікарні, де померли Ігореві батьки, висить оголошення. Ціни на свої послуги в телефонній розмові не озвучують. З офісу ніхто так і не вийшов. Компанія надіслала письмові пояснення, в яких переконує, що, мовляв, волонтер зводить рахунки: "Усе зазначене вище в публікаціях Геннадія Друзенка абсолютно не відповідає дійсності, є абсурдною брехнею з ознаками власного чорного піару на руйнуванні нашої репутації. Інформую Вас, що пан Геннадій систематично публікує провокативні неправдиві публікації в мережі Facebook, які є ганебними та не відповідають дійсності".

Приватна компанія, назва якої збігається з іменем російського царя, орендує приміщення в кількох державних київських лікарнях, просто у приміщеннях моргів.

"Компанія "Петро Великий" орендує в нас приміщення, все законно, з дозволу Київради. Платить оренду, комунальні послуги. Родичі можуть вибрати того, кого вони хочуть. Але оскільки вони тут на місці, вони сюди приходять, вони отримують довідку про смерть. Вони там бачать, що є магазин", – наголосив головний лікар Київської міської лікарні №9 Михайло Валюк.

Карантин у Києві
Карантин у Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

У Київському крематорії переконують, що тіла приймають від усіх похоронних компаній.

"Просто працівниця крематорію говорила свою думку. Тобто це не позиція підприємства. Просто своїм автомобілем привезти померлого від коронавірусу – це неправильно. Не те, що не можна, це неправильно", – пояснив провідний інженер Київського крематорію Андрій Ященко.

За його словами, немає гарантії, що волонтери продезінфікують авто після перевезення небіжчика. Але турбуватися про це не у повноваженнях крематорію. 

"Крематорій у Києві один, по-іншому поховати померлого від коронавірусу неможливо. Тобто тільки спалювати. Тобто ви приїжджаєте у крематорій, і вам кажуть, що або так, або ніяк. Ба більше, ми дізнавалися ціни в моргах – 3 тисячі за добу. Тобто якщо ти починаєш вагатися й шукати варіанти, то вмикається лічильник", – розповів Друзенко.

Однак вмикається такий лічильник не всюди. Для порівняння: в Чернівцях похорон померлого від коронавірусу може обійтися чи не вдесятеро дешевше, ніж у столиці. Перевезенням займається комунальне підприємство.

"Ми не можемо з людини, яка постраждала, ще й зайві кошти брати. Ціна така сама, як на звичайні поховання. Автобус – десь 650 гривень. Це доставка. Копання ями – ну, максимум, це з труною за тисячу гривен, це як родичі вибирають, десь 2-2,5 тисячі", – зазначив директор Чернівецького міського комунального підприємства "Спецкомбінат" Василь Воронюк.

Похоронний транспорт у Чернівцях
Похоронний транспорт у Чернівцях5 канал / Час. Підсумки тижня

Послуги однакові, а ціни різні. Вартість поховання померлого від коронавірусу в Києві та областях істотно відрізняється. Якщо в регіонах суми стартують від кількох тисяч, то у столиці сягають і кількох десятків.

Ще 2016 року за приватні ритуальні бюро взялися в Антимонопольному комітеті. Досліджували, які саме компанії орендують приміщення в лікарнях та моргах. Розслідування затягнулося на кілька років, а порушень виявили чимало.

"Санітари моргу суміщали роботу в ритуальній компанії. Були скарги, що коли родичі приїжджали забирати тіло, то їм його не віддавали, поки вони не сплачували за послуги ритуальної компанії, яких вони не замовляли. Тому, на нашу думку, "Петро Великий" тоді мав усі ознаки такого, що займає монопольне домінуюче становище", – пояснила колишня державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська.

Два роки тому Антимонопольний комітет рекомендував заборонити ритуальним бюро орендувати приміщення в лікарнях. Офіційного листа надіслали до Міністерства охорони здоров‘я. Урядовці навіть встигли відзвітувати, що створили спеціальну комісію, однак нічого не змінилося. Приватні компанії й надалі почуваються господарями в державних лікарнях, роблячи бізнес на людському горі.

Сергій Барбу, Олексій Іванченков, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Смерть Сталіна: як імперія пережила смерть диктатора
Наступний матеріал
"Це був перший, справді контактний бій": як у 2014 під Слов'янськом українські воїни спинили поширення "колорадської чуми"
Loading...