Інститут нацпам’яті оприлюднив список і карту міст і сіл, які перейменують

  Перейменуванню на виконання закону про декомунізацію підпадають 871 населених пунктів – це 3% усіх міст і сіл країни.

  Громади 871 міста і села (а це 3% від усіх населених пунктів) мають визначити нові чи повернути історичні назви до 21 листопада, інформує Український інститут національної пам’яті. Там оприлюднили перелік міст та сіл, назви яких символізують комуністичний тоталітарний режим.

  За даними УІНП, згідно закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" зміні підлягають назви 76 міст і містечок та 795 сіл і селищ (дані оновлюються). Відповідні списки і мапи розміщені на сайті Інституту та його сторінці у Facebook.

  Співробітники УІНП та волонтери переглядають майже 30 тисяч назв українських міст та сіл. Дані постійно оновлюють: до попереднього переліку із 22 міст додали ще 6. Зросла й кількість містечок, які потрібно перейменувати: з 44-ох до 48-ми. Тож список населених пунктів, які підлягають перейменуванню, може збільшуватись.

  В Інституті зазначили: іноді походження назв потребує додаткового дослідження. Наприклад, село на Львівщині із начебто звичайною назвою Максимівка увічнює офіцера НКВД Максимова, який воював проти УПА. Громада ще з 2008 року прагне повернути селу історичну назву – Лібухова. А село Хрущова Микитівка на Харківщині, попри очевидні аналогії, назване так ще у XVII-XVII століттях на честь двох козаків: в 1676 р. уманський полковник Микита Сененко одержав жалувану грамоту на ці землі, а з 1738 р. у Микитівки з’явився новий власник – ніжинський полковник Іван Хрущов.

  Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зазначив: "Чому саме місцева громада має визначитися з перейменуванням, а не "київські експерти" чи уряд? Не лише тому, що це засадниче право місцевого самоврядування, а й тому, що їх мешканці та краєзнавці краще знають походження назви".

  Він підкреслив, що закон визначає лише перелік елементів, які недопустимо вживати в сучасній топоніміці, але "не вказує, як називати вашу вулицю, село чи місто. Громада самостійно сформулює пропозиції нової назви – історичної, на честь відомих особистостей, в тому числі вихідців з громади".

  Рішення громад про позбавлення від тоталітарної спадщини мають бути прийняті до Дня Свободи та Гідності – 21 листопада 2015 року. Опісля впродовж 3 місяців Верховна Рада України прийме рішення про перейменування. Також впродовж півроку органи місцевого самоврядування також визначать нові назви вулиць, площ, географічних об’єктів.

  В Інституті нагадують: до назв, які слід перейменовувати, належать ті, у яких використані імена (псевдоніми) осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (від секретаря райкому і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік, працівників органів держбезпеки. Також підлягають зміні найменування, у яких використано назви СРСР, УРСР, інших союзних або автономних республік та похідні від них.

  Попередній матеріал
  Тальявіні добре координує роботу контактної групи – Чалий
  Наступний матеріал
  Внаслідок боїв на 29-у блокпосту Бахмутської траси загинув один військовий, четверо зазнали поранень - Москаль