apteka.ua

Громадські активісти вимагають прозорого конкурсу при обранні голови Держлікслужби

  Громадські антикорупційні організації вимагають проведення відкритого та публічного конкурсу на посаду голови Державної служби лікарських засобів України.

  Про це у спільному прес-релізі повідомляє благодійний фонд "Пацієнти України" і "Центр протидії корупції".

  Вони нагадують, що вчора ввечері, 5 березня, Кабінет міністрів України звільнив голову Держлікслужби Михайла Пасічника, який перебував на посаді останні пів року після люстрації екс-голови служби Олексія Соловйова.

  На думку антикорупційних та пацієнтських організацій, рішення Кабміну про звільнення Пасічника могло стати наслідком його публічних заяв щодо недоцільності розширення повноважень служби. Він виступив із критикою ініціативи Міністерства охорони здоров’я про надання підконтрольному йому органу додаткових регуляторних функцій. Раніше МОЗ оприлюднило проект закону, яким пропонувалося передати Держлікслужбі функції Державного експертного центру та Державного фармакологічного центру, ліквідувавши ці служби. У разі підтримки такого законопроекту Верховною Радою, Держлікслужба поєднала б у собі функції реєстрації ліків та медичних засобів та контролю за якістю ліків на ринку.

  Після жорсткої критики з боку профільних асоціацій та громадських експертів законопроект, що перебував у стадії "громадського обговорення", був видалений з сайту МОЗ.

  "Звільнення голови ключового фармацевтичного контролюючого органу може в тому числі свідчити про бажання нової команди МОЗ все ж таки наділити додатковими функціями Держлікслужбу, – стверджує Віталій Шабунін, голова правління "Центру протидії корупції". – Це те, що свого часу не встиг доробити фармацевтичний клан під протекцією Азарова: зосередити всі контролюючі функції в одних руках і отримати можливість "ручного контролю" фармринку. Саме тому ми вимагаємо прозорого публічного конкурсу на посаду директора Державної служби лікарських засобів. Лише за цієї умови можна знизити ризик призначення на цю посаду людини, яка доведе почату МОЗом справу до кінця".

  З аналогічною заявою виступила і Європейської бізнес асоціація. Її учасники висловили занепокоєння ініціативою МОЗ щодо концентрації регуляторних функцій в одному органі. Зокрема, представники Європейської бізнес асоціації наголосили, що такий крок створює нові можливості для корупції у фармацевтичному секторі.

  Активісти зауважили, що звільнений Михайло Пасічник під час керівництва ключовим фармацевтичним регулятором країни залишався одним зі співзасновників компаній "Фалбі" (володіє 30% акцій компанії), яка займається дистрибуцією та продажем ліків в аптечних мережах, що могло стати формальною причиною звільнення екс-голови служби.

  "Два роки тому всі пацієнти України вже стояли в черзі за життям, коли, через введення додаткових ліцензувань Державною службою лікарських засобів, ліки подорожчали на 70%, – розповів Дмитро Шерембей, голова правління БФ "Пацієнти України". – Саме тому прозорий конкурс на посаду голови служби є дуже важливим, адже в першу чергу ця людина має боротися за якість та зниження цін на ліки, а не власне збагачення".

  Активісти підкреслили, що саме завдяки громадському публічному тиску в квітні місяці був звільнений з посади колишній голова Держлікслужби Олексій Соловйов, якого експерти звинувачували у створенні корупційних схем у сфері реєстрації ліків.

  Попередній матеріал
  Геращенко розповів подробиці інциденту зі згорілою автівкою у Харкові
  Наступний матеріал
  Президент призначив нового чільника Хмельницької області

  Новий глава МОЗ домовився з фармацевтами про відкритість, кооперацію і чесні правила

  Фармацевти Волині надали армії допомоги на півмільйона гривень

  Недужі українці просять фармацевтів не підвищувати ціни на ліки

  Кличко звільнив головного столичного фармацевта за дорожнечу ліків