cdvr.org.ua

Дослідники оцифрували унікальні документи ОУН, які понад 60 років пролежали в землі

Серед знайдених документів переважно інформаційні видання підпілля ОУН - брошури та листівки, а також зошити із рукописними нотатками та фото.

До Дня захисника України (14 жовтня) Е-архів визвольного руху avr.org.ua поповнився 63 документами ОУН, які знайшли закопаними в бідоні у лісі на Хмельниччині. Інформаційні матеріали українських повстанців, які готували підпільниці-друкарки з позивними "Лариса" і "Тамара", понад 60 років пролежали в землі.

Бідон з документами випадково відкопали на краю лісу біля села Кадиївці Кам'янець-Подільського району Хмельницької області та влітку 2014 року передали в архів Центру досліджень визвольного руху. Загалом там був 81 документ, 18 з яких ще реставрують, а також шматки тканини, декілька десятків пар нових жіночих бавовняних панчіх, набір для гоління (лезо, помазок, півпляшки одеколону), близько десятка новеньких кишенькових дзеркалець і дещо із посуду.

cdvr.org.ua

"Особливість цього архіву ОУН в тому, що його знайшли поза межами Західної України. За весь час на Хмельниччині було знайдено всього два схожих архіви, один з яких ми сьогодні публікуємо онлайн", - розповів керівник Архіву ЦДВР Андрій Усач.

Документи закопали не раніше 1950 року, це переважно інформаційні видання підпілля ОУН - брошури та листівки, а також зошити із рукописними нотатками та фото. Більшість документів датуються 1945-1950 роками.

Особливу цінність для дослідників мають вісім фото підпільників, що діяли на півдні сучасної Хмельницької області. Частину із них вдалося ідентифікувати. Серед них - друкарка Кам'янець-Подільського окружного проводу ОУН Михайлина Голіната-"Тамара".

cdvr.org.ua

"Відомо, що у 1948-1949 рр. "Тамара" перебувала в криївці у селі П'ятничани Орининського (нині Чемеровецького) району Хмельницької області, де містилась друкарня Кам'янець-Подільського окружного проводу ОУН. Тут вона друкувала тексти підпільних видань, множила їх на циклостилевому апараті, зшивала брошури, запаковувала у спеціальні торбини, в яких вони передавались для розповсюдження на території Кам'янець-Подільської, Вінницької та Київської областей. Через велику завантаженість покидати криївку "Тамара" могла лише зрідка", - розповідає Андрій Усач.

cdvr.org.ua

26 грудня 1949 р. криївку виявили радянські спецслужби і після збройного опору поранену друкарку "Тамару" захопили та направили в Орининську районну лікарню. Там підпільниця зірвала пов'язки із ран та померла, стікши кров'ю. На той час їй було 23 роки.

Переглянути документи можна за посиланням

Відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею "Тюрма на Лонцького". Сьогодні в Е-архіві доступні копії 22507 документів. Місія проекту — робити минуле доступним.

Попередній матеріал
Мешканці Донбасу почали повертатися до своїх домівок після зменшення обстрілів – Боцюрків
Наступний матеріал
Військова прокуратура відкрила справу на СБУ через напад на журналістів
Теги:
Loading...