Такий коментар до нового закону про розсекречення архівів радянських спецслужб, прийнятого ВРУ напередодні, прозвучав під час телемарафону "Україна понад усе" в ефірі "5 каналу".
"Відтепер, покладаючись на цей закон ми можемо почати нарешті роботу, яка дозволить зрозуміти скільки тих документів. Я три роки пропрацював, як директор архівів СБУ. Я можу говорити тільки про цей архів. У ньому близько 800 тисяч справ" – повідомив історик.
Стосовно шляхів розсекречення, він зазначив: "Щодо викладення в Інтернет – очевидно, що це буде зроблено, але по-перше ми повинні розуміти про які об’єми йдеться. Якщо ми говоримо про архіви СБУ, це – мільйони, напевно десятки мільйонів сторінок. Підрахували, що у архіві Служби безпеки України у Києві, якщо їх оцифровувати, на це треба 33 роки. Очевидно, що ми будемо це робити, можливо колись будуть такі технології, які їх пришвидшать".
"Але ці документи зараз не повинні належати сучасним спецслужбам, чи сучасними органів справ. Бо ці документи створюють певну пуповину між СБУ і КДБ, між МВС теперішнім і МВС радянським. Якщо ми хочемо говорити про перетворення цих структур на європейські, вони повинні позбутися цієї спадщини. Ця спадщина має історичну цінність, і нею мають займатися історики", – переконаний Володимир В’ятрович.