З їхніх слів, так тяжко, як цього року, зимувати не було ніколи. Саме психологічно, оскільки їхали, коли ще в Україні не було війни. І перебували по суті в цілковитій ізоляції: інтернету на станції немає, новини отримували дозовано. Але зі своїми дослідницькими завданнями впоралися.
Наймолодший учасник 19-ої експедиції . Артем. Зимував в Антарктиді уперше в житті. Артем - метеоролог. До того ж, кримчанин. Коли торік у березні відлітав на Південний полюс, його рідний Крим ще був українським. Коли повернувся - уже окупований Росією. Артем прилетів і не знає, то якої країни він тепер метеоролог?
Біологи, метеорологи, геологи, фізики - вони усі зараз як з іншої планети. Цілий рік спостерігали, скажімо, за озоновою дірою чи пологами тюленів на суші і за морськими зірками, морськими павуками і морськими ангелами під крижаною водою. Їли морських їжаків і відкопували себе від снігових завалів. Тепер звикають, як до нового курсу долара, так і до війни на Донбасі. Інтернету на "Станції Вернадський" не було і немає. Звістки з України їм надсилали у письмовому вигляді через супутниковий зв'язок. Новини для полярників готувала і фільтрувала спеціальна інформагенція.
За 15 тис. кілометрів від України, в цілковитій ізоляції, в компанії пінгвінів. Новини вибивали з дослідницької колії. Утім, на політичні теми в Антарктиді говорити заборонено. Таке правило.
Про здобутки в науці за рік експедиції начальник станції Станіслав Недогібченко говорить неохоче. Проте запевняє, що всі вони поставлені завдання виконані.
Директор Національного антарктичного центру Валерій Литвинов скаржиться: щоб науковців з Антарктиди повернути, а нових їм на зміну відправити - вліз у борги. На кожний рік такої зимівлі держава виділяє 27 мільйонів гривень. Цьогоріч у цю суму не вписалися через курс долара.
Більше – в сюжеті "5 каналу". Ольга Петрів та Максим Петраков