антарктида
5.ua

19-а експедиція українських полярників повернулася з Антарктиди

З Антарктиди повернулися учасники уже 19-ї наукової експедиції. На українській станції "Академік Вернадський" 12 науковців провели 369 днів.

З їхніх слів,  так тяжко, як цього року, зимувати не було ніколи. Саме психологічно, оскільки їхали,  коли ще в Україні не було війни. І перебували по суті в цілковитій ізоляції: інтернету на станції немає, новини отримували дозовано. Але зі своїми дослідницькими завданнями впоралися.

Наймолодший учасник 19-ої експедиції . Артем. Зимував в Антарктиді уперше в житті. Артем - метеоролог. До того ж, кримчанин. Коли торік у березні відлітав на Південний полюс, його рідний Крим ще був українським. Коли повернувся - уже окупований Росією. Артем прилетів і не знає, то якої країни він тепер метеоролог?

Біологи, метеорологи, геологи, фізики - вони усі зараз як з іншої планети. Цілий рік спостерігали, скажімо, за озоновою дірою чи пологами тюленів на суші і за морськими зірками, морськими павуками і морськими ангелами під крижаною водою. Їли морських їжаків і відкопували себе від снігових завалів. Тепер звикають, як до нового курсу долара, так і до війни на Донбасі. Інтернету на "Станції Вернадський" не було і немає. Звістки з України їм надсилали у письмовому вигляді через супутниковий зв'язок. Новини для полярників готувала і фільтрувала спеціальна інформагенція.

За 15 тис.  кілометрів від України, в цілковитій ізоляції, в компанії пінгвінів. Новини вибивали з дослідницької колії. Утім, на політичні теми в Антарктиді говорити заборонено. Таке правило.

Про здобутки в науці за рік експедиції начальник станції Станіслав Недогібченко говорить неохоче. Проте запевняє, що всі вони поставлені завдання виконані.

Директор Національного антарктичного центру Валерій Литвинов скаржиться: щоб науковців з Антарктиди повернути, а нових їм на зміну відправити - вліз у борги. На кожний рік такої зимівлі держава виділяє 27 мільйонів гривень. Цьогоріч у цю суму не вписалися через курс долара.

Більше – в сюжеті "5 каналу". Ольга Петрів та Максим Петраков

Попередній матеріал
Мешканці французького Кале домоглися примусового виселення нелегальних мігрантів із міста
Наступний матеріал
Сакварелідзе про пропозицію 10 мільйонів хабара: "Я навіть не сприйняв це серйозно, думав, перевірка"
Теги:

Американські науковці святкують Різдво в Антарктиці

В Антарктиді рекордне потепління

У NASA винайшли новий пристрій для дослідження Антарктики

Тріщина у півкілометра з`явилася в Антарктиді