5.ua

Реформа судової системи: яким буде українське правосуддя

Конституційна комісія схвалила проект змін до Основного закону щодо правосуддя і спрямувала його на підпис президенту.

Перед цим надійшов висновок від Венеціанської комісії: зміни ці відповідають європейським стандартам, а от одночасне звільнення усіх семи тисяч українських суддів-  неприпустиме. У відповідь на це голова конституційної комісії Володимир Гройсман запропонував замінити хоча б кожного десятого суддю. 

Комісія, яка від травня обговорює судову реформу, зібралася на чергове засідання. Цього разу  - особливе. З Європи приїхав секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт, щоб особисто похвалити проект змін і тих, хто його готував.

"Це дуже важливий текст.  Ви врахували більшість рекомендацій, які раніше надійшли від нашої комісії. Зроблена велика робота", - заявив Маркерт.

Гість із Європи не лише хвалить, а й застерігає від одночасного звільнення всіх семи тисяч українських суддів. Так радикально оновити судову систему вимагали активісти та експерти. "Це не відповідає європейським стандартам. Неможливо звільнити всіх суддів. Лише у виняткових випадках - після революції, коли закінчувалася комуністична ера. Якщо це зробити зараз - настане хаос. Хто розглядатиме справи в судах?", - сказав секретар Венеціанської комісії.

Серед тих, хто продовжує наполягати на тотальній заміні всіх суддів - народний депутат  Леонід Ємець. А  скасування конституційним судом Основного Закону зразка 2004-го року він називає саме тим винятковим випадком, який має призвести до очищення системи.

"Починаючи з такого рішення в Україні перестала існувати законна чинна конституція і ми жили в режимі колективного злочину, ініційованого президентом Януковичем. Це дійсно є той виключний випадок, коли ми маємо право і можливість реалізувати повне перезавантаження всіх суддів", - заявив Ємець.

Поки що такий варіант малоймовірний, тому Володимир Гройсман пропонує замінити хоча б десяту частину служителів Феміди. Наразі в парламенті є понад 250 подань на звільнення суддів  і майже 550 тих, хто претендує на призначення на ці посади  безстроково.

"Цих 800 суддів не призначати на безстроково, а провести процедуру відповідно до закону про право на справедливий суд і відібрати 800 публічно, якісно нових фахових суддів", - запропонував голова Конституційної комісії.

Міняти суддів він пропонує паралельно з ухваленням змін до Конституції. В адміністрації президента пообіцяли - глава держави найближчим часом розгляне проект змін. А Венеціанська комісія закликає не тягнути з остаточним ухваленням.

Попередній матеріал
Зустріч у Відні: результати переговорів щодо Сирії
Наступний матеріал
США відправляють до Сирії 50 спецпризначенців для тренування опозиції
Теги:
Loading...