Перехоплене листування: кампанія Зеленського фінансувалася людьми Малофєєва і Суркова – розслідування ЗМІ

Зеленський і Сурков 5 канал
Один із представників російських спецслужб давав вказівки до ОРДЛО періодично виводити з криптовалюти в готівкову форму значні суми грошей для подальшої їх передачі за наявними каналами на фінансування передвиборчої кампанії кандидата в президенти України Володимира Зеленського

Першопочатково інформація про фінансування кампанії Зеленського з боку російських спецслужб з'явилася завдяки зламу листування бойовика "ДНР" Дмитра Хавченка, опублікованого в мережі. Після цього СБУ заявила, що офіційно перевіряє цю інформацію. Журналісти видання The Insider вивчили листування і з'ясували, про які листи і про які гроші йдеться.

Український центр "Миротворець" 7 квітня звернувся до українських правоохоронців із таким зверненням:

"25 лютого 2019 року офіцер російських спецслужб Пінчук Андрій Юрійович, після узгодження з поки невідомими особами, дав безпосередню вказівку фактичного власника кріптобіржи WEX і бойовику "ДНР" Хавченку Дмитру Васильовичу періодично виводити з криптовалюти в готівкову форму значні суми грошей з метою подальшої їх передачі за наявними каналами для фінансування передвиборчої кампанії кандидата в президенти України Володимира Зеленського. З огляду на те, що зазначені дії російських спецслужб несуть загрозу національній безпеці України, інформуємо вас для прийняття подальших невідкладних рішень".

У своєму зверненні "Миротворець" посилається на зламане листування екс-бойовика "ДНР" Дмитра Хавченка, керівника кримського відділення "Союзу добровольців Донбасу". В ході розслідування з'ясувалося, що Хавченко тісно пов'язаний із Олександром Бородаєм, який, у свою чергу, займався піаром Костянтина Малофєєва, а після вторгнення в Україну його було проголошено "прем'єр-міністром ДНР".

Бойовики "ДНР"
Бойовики "ДНР"INSIDER

Активну участь в українських подіях брав і полковник ФСБ Андрій Пінчук, який засвітився в листуванні. Зокрема, саме в той період він був призначений "міністром держбезпеки ДНР". Нагадаємо, що "міністром оборони ДНР" тоді був Ігор Гіркін (Стрєлков), який раніше також працював у Малофєєва і не приховував, що є полковником ФСБ Росії.

Бойовики "ДНР"
Бойовики "ДНР"INSIDER

Наразі Пінчук очолює Московське відділення "Союзу добровольців Донбасу", в той час як Хавченко – Кримське відділення. Куратором усієї організації виступає Владислав Сурков.

Як свідчить листування, в ніч на 25 лютого цього року Андрій Пінчук сигналізує Дмитру Хавченку, що слід перевести "перші 200 тисяч" на "акції коміка", а решта буде вирішуватися залежно від результатів соціології. Хавченко через кілька годин відповідає, що починає "вивід із крипти" і що гроші прийдуть адресату протягом тижня:

Листування
ЛистуванняINSIDER

Наступного дня Хавченко пише листа на адресу штабу Зеленського в місті Миколаїв ([email protected]), де стоять лише дві цифри – 4 і 200. Як можна зрозуміти з контексту попереднього листа, мається на увазі, що погоджено 4 транші по 200 тис.

Листування
ЛистуванняINSIDER

Достовірність поштової скриньки журналістам вдалося встановити, поговоривши з іншими учасниками листування Хавченка, чиї листи також були виявлені в цьому масиві. Також вдалося знайти старе резюме Пінчука, де вказана саме ця адреса e-mail:

Листування
ЛистуванняINSIDER

Крім того, в метаданих цих листів не виявлено жодних слідів фальсифікації листування. Сам Хавченко в розмові з журналістами заявив, що пересилання грошей штабу Зеленського коментувати не хоче. Зв'язатися з Пінчуком не вдалося. У прес-службі Зеленського повідомили журналістам, що вважають "все це 100% фейком, першоджерелом якого став "Миротворець". У прес-службі додали, що вони самі звернулися в СБУ з проханням про розслідування цього питання.

Вирогідність того, що до дня виборів СБУ встигне дати офіційну відповідь щодо автентичності листів, пов'язаних із фінансуванням Зеленського людьми з команди Суркова-Малофєєва, доволі невисока. Водночас, є деякі факти, що дозволяють вважати таке фінансування ймовірним. Зокрема, ще в 2014 році Сурков мав план фінансування кандидата-коміка. Про це стало відомо задовго до того, як Зеленський почав думати про участь у виборах. У 2014 році був зламаний масив листування партії ЛДПР, і там виявилися документи, пов'язані з Донбасом. Серед них були службові записки з печатками і підписами, копія паспорта на ім'я Пушилін Денис Володимирович (людина Суркова, один з лідерів "ДНР") та інші документи, які складно підробити, а головне – навіщо підробляти? У цих масивах були й документи про проект "Буратіно", який розробила команда Пушиліна, а реалізовувати його було доручено перебіжчикові з СБУ Єгору Соболєву:

Листування
ЛистуванняINSIDER

Концепція проекту не свідчила про високий інтелект її творців, але мала на увазі цілком ґрунтовне фінансування:

Листування
ЛистуванняINSIDER

Листування
ЛистуванняINSIDER

Листування
ЛистуванняINSIDER

Листування
ЛистуванняINSIDER

Чи був штаб Зеленського обізнаний про існування такого сценарію? А якщо був, то в якій мірі, судити поки складно. Водночас, сам факт того, що ще 2014 року Кремль готувався виділити сотні тисяч доларів на просування кандидата-коміка – досить важливий контекст, який необхідно враховувати при оцінці достовірності зламаного листування Хавченко-Пінчука.

Наразі з одного боку СБУ розбирається із Зеленським та його фінансуванням, з іншого – з Хавченком і Малофєєвим збираються розмовляти ошукані інвестори. Річ в тім, що Хавченко став власником біржі криптовалюти WEX (колишня BTC-e), обсяг якої оцінюють приблизно в $500 тис. доларів. Сам Хавченко ніколи не мав жодного відношення до криптовалюти і не мав коштів, щоб інвестувати в будь-який бізнес, тому він вважався номінальним власником. Реальним же власником біржі називали Костянтина Малофєєва (хоча він це і заперечував). Власники збиралися продати біржу, але угода зірвалася, після чого (за офіційною версією) один з її творців, що ховається під ніком admin, утік, і в користувачів зник доступ до гаманців. Хавченко стверджував, що буде боротися за повернення доступу, і навіть погрожував підключити колекторів і правоохоронні органи. Ось тільки, як показує листування, в лютому цього року він продовжував активно переводити криптовалюту, отже доступ до гаманців у нього був. І розголошення цього факту, ймовірно, буде хвилювати Хавченка й Малофєєва більше, ніж засвічене фінансування Зеленського.

Попередній матеріал
Три покоління армійців – одна родина: в Бердичеві мешкає справжня військова династія
Наступний матеріал
"Дядя", "Регіони" і не тільки: журналісти оприлюднили прізвища членів таємного штабу Зеленського
Loading...