Електроенергія від окупанта: чому Україна знову почала купувати світло в РФ та чи чекати космічних платіжок

Електроенергія з Росії 5 канал / Час. Підсумки тижня
І на такій критичній для країни ситуації дехто не проти підзаробити. Олігархи хочуть більших прибутків і знову лізуть до гаманців українців

Українці не люблять, коли залазять до їхніх кишень. А ми переживаємо від початку року стрибки цін на комірне і ось – знову новина, яка може мати небезпечні наслідки. Від лютого 2021 року Україна відновила імпорт струму з Росії. Влада пояснила таке рішення нещодавніми морозами і певними труднощами, які мають атомна і теплова енергетики. Простіше – Україні бракує власної електроенергії. І от тепер думай. Просити у ворога світла – це злочин проти нашої безпеки і незалежності чи порятунок українців від віялових відключень?

Україна зараз справді в непростій ситуації. З листопада запаси вугілля на електростанціях зменшилися уп'ятеро. Уявіть, у 5,5 разів менші, ніж були на початку лютого торік. Додаємо сюди недостатню кількість робочих атомних енергоблоків, а також дві нещодавні аварії на Запорізькій ТЕС. Насуваються морози, це означає, що ми збільшимо споживання, бо мільйони українців, щоб грітися, використовують саме електроопалення. І тут один висновок. Те, на що є попит, – завжди дорожчає. То чи чекати нам космічних платіжок за електрику – Сергій Барбу розкаже.

За крок до темряви. Україні не вистачає електроенергії. Все настільки серйозно, що до віялових відключень залишилися лічені дні.

Трипільська теплова електростанція. Світлом вона забезпечує одразу три області. На ТЕС обмаль вугілля. І така ситуація в усій країні. Ще восени влада звітувала: запасів достатньо. Однак під час морозів усе вугілля спалили, а нове не завезли. Виробляти світло немає на чому.

Трипільська ТЕС
Трипільська ТЕС5 канал / Час. Підсумки тижня

Андрій Герус, голова комітету Верховної Ради з питань енергетики, говорить: "Вже під кінець січня вони становили лише 44 % від потреби. Ми не можемо бути залежними або нести ризики, що деякі компанії не завезли вугілля. А у нас все-таки 80 % електростанцій – це приватні компанії.

Президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко каже: "Уряд передбачав, що буде тепла зима, орієнтуючись на попередній рік. І також він передбачав, що в умовах карантину не буде сильного росту споживання. І в результаті, орієнтуючись на ці прогнози, частина шахт почала скорочувати видобуток".

Загалом в Україні працює майже півтора десятка теплових електростанцій. Вісім із них належать бізнесменові Рінату Ахметову і компанії ДТЕК. Три ТЕС входять до ПАТ "Центренерго". Тобто вони є власністю держави. Ще одну електростанцію контролює бізнесмен Максим Єфимов.

Кому належать ТЕС в Україні
Кому належать ТЕС в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Якими є запаси вугіллям на складах – на запитання "Підсумків тижня" приватні компанії не відповіли. На державних ТЕС у прес-службі Центренерго повідомили: "Усі енергоблоки теплоелектростанцій державної компанії є справними. Підключення додаткових блоків із використанням природного газу було необхідним для забезпечення стабільності енергосистеми".

Однак виробляти електроенергію на газі – дороге задоволення. Тому світло знову може додати в ціні. Тариф для населення уряд має переглянути до 1 квітня.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, говорить: "Газ досить дорогий і собівартість електроенергії на газі десь 2,25 грн. Ціна на ринку електроенергії помітно менша, то виробники працюють собі у збиток".

Ще одна причина дефіциту електроенергії – ремонти блоків атомних електростанцій.

"Атомні блоки мали йти на ремонт влітку для того, щоб повертатися до свої потужності восени. Але так склалося, що атомні блоки пішли на ремонт восени. Коли виникли проблеми з вугіллям на ТЕС, то виявилося, що і атомна енергетика до цього не готова", – говорить Олена Павленко, президентка аналітичного центру DiXi Group.

Попри критичну ситуацію в енергетиці досі не працюють 5 блоків АЕС. А саме атомні електростанції виробляли понад половину світла в Україні. Проте в новому році все змінилося.

Атомна електростанція
Атомна електростанція5 канал / Час. Підсумки тижня

Атомні станції істотно скоротили виробництво електроенергії порівняно з 2020-м. Йдеться про падіння в 11 відсотків. Натомість теплові електростанції потужності наростили. Вигода для приватних монополістів очевидна.

Вартість електроенергії
Вартість електроенергії5 канал / Час. Підсумки тижня

В прес-службі "Енергоатому" кажуть: "У січні 2021 року вітчизняні АЕС перевиконали план із виробництва електроенергії. АЕС виробили й передали в Об'єднану енергосистему 7,15 млрд кВт-год, що дорівнює 103% від запланованого обсягу".

Хоч про які успіхи звітували б виробники, світла бракує. Тому влада пішла на уклін до Росії. У лютому Україна знову почала купувати електроенергію у Кремля.

Наступний тиждень стане важким випробуванням для енергосистеми. Морози та снігопади повертаються. А це означає, що світла потрібно буде ще більше. Країна може зануритися у пітьму. Де взяти додаткову електрику? Ще більше купувати в Росії?

Іншого виходу немає, заходилися переконувати в уряді. Мовляв, вибір не великий: або купувати електроенергію в Росії, або сидіти без світла.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба каже: "Зараз фізично наша система з радянських часів приєднана до російської і білоруської електросистем. В критичних ситуаціях з точки зору забезпечення електроенергією відбуваються вимушені тимчасові закупівлі електроенергії в тих, до кого ти приєднаний".

Від'єднатися від російської енергосистеми за 7 років війни Україна так і не спромоглася. Теперішня влада обіцяє зробити це за рік-два.

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова, каже: "Перетоки досягли десь 1,4 гігавата. Це десь у піковий період півтора атомних блока. Це буде багато. Це наслідок недолугої енергетичної політики в державі і з боку уряду, і насамперед з боку регулятора. Україна була вимушена відкрити ринок з Росії та Білорусі. Таким чином поставивши себе в цілковиту залежність від поставок з цих країн у зимовий період".

Російського світла в Україні ставатиме дедалі більше, бо купувати його доведеться щонайменше до весни.

Просити більше світла в Росії та Білорусі доводиться і через зупинки ТЕС. Десь, як-от в Енергодарі, через аварії та пожежі. В інших випадках – через дефіцит палива.

Ірина Черниш, екоактивістка, голова ГО SaveDnipro, говорить: "Шість блоків ТЕС на аварійній зупинці через відсутність палива. Ситуація на складах критична. Вугілля на різних ТЕС вистачить від 2-х до 14-ти днів. Для зими таких запасів дуже мало. І дев'ять блоків ТЕС на ремонті через їхній стан".

І на такій критичній для країни ситуації дехто не проти підзаробити. З джерел "Підсумків тижня" стало відомо: бізнесмени, які причетні до ринку електроенергії, намагаються вплинути на уряд і скасувати так звані прайс-кепи. Тобто граничну ціну, вище якої світло продавати не можна. Олігархи хочуть більших прибутків і знову лізуть до гаманців українців.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Богдан Танасійчук, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
COVID-паспорти та переповнені лікарні: чи зупинить вакцинація коронавірус
Наступний матеріал
Хто де був, коли захоплювали Крим: що насправді стоїть за гучною заявою Зеленського
Loading...