Інтерсекс люди
Інтерсекс люди 5 канал

"Не мутація і не хвороба" – хто такі люди-інтерсекс

Читайте по-русски
В усьому світі люди з схожими характеристиками об'єднуються в організації

Їх наче не існує. А вони є. Інтерсекс люди. Дехто, можливо, навіть ніколи не чув цього слова і не розуміє, що воно означає. Є хлопець, є дівчина, а є людина-інтерсекс. Або людина третьої статі. Людина, чию біологічну стать не можна чітко визначити. Бо чоловічі і жіночі хромосоми – змішані.

Порахували, що на планеті таких людей приблизно 2%. А уявімо, якщо більше, бо дехто може жити собі і не звертатися до лікаря. Тим паче, що невідповідність стандартам може бути помітна відразу при народженні. І тоді лікарі проводять операції, фактично моделюючи стать дитини. А буває, що й згодом.

Тобто зовні дитина буде абсолютно нормальною хлопчиком або дівчинкою. А вже на етапі статевого дозрівання помічають певні варіації. Тоді складніше пояснити усе і суспільству, і дитині в першу чергу. Інтерсекс люди проти операцій. Вони не хочуть коригувань і в цьому їх підтримує приміром Всесвітня організація охорони здоров’я. Але інколи вони просто необхідні. Про унікальні операції у Львові і про те, як живеться людям третьої статі розкаже журналіст "5 каналу" Ганна Рибалка.

22 роки вона не знала ким є насправді і чому не така як інші. Лише тепер може заявити усьому світові і перш за все собі.

"Мене звати Ірина Кузенко я інтерсекс людина", – розповідає дівчина. 

До 12 років Ірину виховували як звичайну дівчинку. У підлітковому віці запідозрила – з нею щось не так. 

"Я дуже соромилася, що у мене не було статевого розвитку. У мене не було ніякого пояснення", – згадує героїня. 

У 14 років батьки відвели Ірину до лікарів. Після УЗД ті сказали – жіночі органи не працюють, треба ходити до прогрівання. Після марних процедур з'ясувалося, що жіночих залоз у Ірини взагалі ніколи не було. 

"У мене ніколи не було яєчників. Щоб у мене було тут яєчко в животі і що мені все повністю видалили. Я почала приймати жіночі гормони – естрогени, але всі роки після цього в мене всеодно не почали рости груди. Я дуже соромилася, не розуміла, що зі мною відбувається. Я не розвивалася як звичайні дівчата, навіть на гормонах. Це було дуже важко, я відчувала, що я одна така, що ніхто не розділяє мій досвід", – підлітковий вік згадує Ірина. 

На межі депресії героїня натрапляє у мережі на відео, де молоді люди діляться історіями наче списаними з того, що пережала Ірина. Після перегляду з'язувала, що природа може дати збій і ХХY хромосоми, які бувають лише у чоловіків, можуть перекочовувати і в жіноче тіло чи навпаки. 

"Жіночий кареотип – це 46ХХ, а чоловічий – це 46ХY", – розповідає завідувач відділення дитячої гініколої "Охматдит" Інна Бачинська. 

За жіночу стать в організмі відповідає набір хромосом за формулою ХХ, за чоловічу ХY. Та інколи ця формула змінюється на змішану. 

"Дитина народжується з набором статевих органів, які ззовні нагадують чоловічі, але генетичний кареотим цієї дитини 46 ХХ. Тобто це жінка", – пояснює Інна Бачинська. 

Натомість, у немовлят хлопчиків така аномалія проявляється в нерозвиненому статевому органі, який може нагадувати жіночий. Більше того порушення можуть виявити і в підлітковому віці. Саме так сталося з Іриною. 

Інтерсекс люди
Інтерсекс люди5 канал

Діагностика подібних випадків, робота з якою лікалі "Охматдиту" стикаються чи не щомісяця. Тоді медики змушені приголомшувати батьків. 

"Власне така колізія – це трагедія як для батьків, так і для дитини і власне для нас. Такі рішення даються не легко. Ми просто підтверджуємо – так це дівчинка. Інколи батьки з нами не погоджуються, якщо вони вже зареєстрували цю дитину як хлопчика, виростили як хлопчика. Але все ж таки – це жінка", – про труднощі діагностики завідувач відділення дитячої гініколої "Охматдит".

Завідувачка відділення ендокринології НДСЛ "Охматдит" розповіла чому відбуваються такі паталогії: "Причини хвороби такі ж як всіх генетичних проблем. Тобто і пороку серця, синдрома дауна. Це вплив навколишнього середовища, це мутації, які відбулися ще утробі".

Генетики солідарні з ендокринологами та гінекологами. До збою у формулі хромосом може призвести не лише паління, алкоголь, наркотики під час і незадовго до вагітності, а навіть похід у сауну або висока температура на ранньому терміні вагітності навантажують статеві клітини майбутньої дитини. 

"Впродовж всього життя шкідливі звички впливають і можуть викликати мутації, зміни в статевих клітинах, які формуються на восьмому тижні, коли ця жінка є ембріоном на 8 тижні своєї мами. Тобто здоров'я баці, мами – це буде здоров'я її дітей", – пояснює лікар-генетик Надія Гельнер. 

Інтерсекси – люди, які опинилися між двома статями. Поняття нове, а от суть – ні. Підтвердженням цього є численні згадки в релігії та міфології. Найяскравіша – скульпутра сплячого гермафродита. 

Не мутація і не хвороба. В усьому світі люди з схожими характеристиками об'єднуються в організації щоб заявити – лікарі не мають права коригувати їх скальпелем. 

Лікарі Львівського "Оматдиту" переконані, що операція вкрай необхідна. Бо так звані, зайві залози у майбутньому можуть переродитися в злоякісну пухлину, а операції дають пацієнтам надію на продовження роду. 

Інтерсекс люди
Інтерсекс люди5 канал

"Лікарі максимально сушать собі голову, щоб допогти тим дітям, щоб вони були повноцінними члена суспільства, щоб вони себе добре почували. Уявіть собі, дитина не знає хлопчик вона чи дівчинка. А під яким іменем до школи має ходити? Господь Бог сотворив чоловіка і жінку, і не створював гермафродита", – переконаний лікар-уролог Львівського "Охматдиту" Андрій Поцюрко. 

Проти операцій, які корегують органи дитини до звичних суспільству норм, Всесвітня організація здоров'я, ООН, а також три десятки організацій інтерсекс людей по всьому світу. Вони виступають проти порушення права людини на власну індивідуальність. Термін третя стать – називають некоректним бо інтерсекс – це біологічна особливість людини, а не гендер. 

Ганна Рибалка, Марта Шикула, Євген Радіонов, "Час. Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
"Хтось на ногах, а комусь менше пощастило": у Черкасах влаштували акцію на підтримку людей із інвалідністю
Наступний матеріал
Жахлива ДТП з п'яними підлітками на Київщині: як сталася аварія та скільки загрожує неповнолітньому водію
Loading...

"Якби не він, України би не було": у Києві та Львові відзначили 111-ту річницю від Дня народження Бандери

"Коли болить – щоки надуваю, як бурундук": у Львові для маленьких пацієнтів зробили акцію-винагороду за сміливість

“Не забувайте про Віталія Марківа”: Сенцов привітав нацгвардійців із прийдешніми святами – відео

"Небесну Сотню вбили ще раз": у Львові розпочалися акції протесту через обмін ексберкутівців

Можливий обмін ексберкутівців: як коментують львівські родини Героїв Небесної Сотні

Шість шахт "Львіввугілля" знеструмлені через борги – ситуація критична