plus.google.com

Фізики прогнозують існування "танцюючого" кристала

Фізики-теоретики з Канади і США спрогнозували існування кристала, елементи якого знаходяться в безперервному русі. Властивості симетрії кристала отримали назву "хореографічний порядок".

Результати своїх досліджень автори опублікували в журналі Physical Review Letters, а коротко про них повідомляє Physics.

Звичайні кристали визначаються як тверді тіла, в яких частинки формують впорядковану структуру - кристалічну решітку. У ній атоми або молекули здійснюють невеликі коливання біля положення рівноваги, але в середньому знаходяться в статичному (нерухомому) стані.

На представленому вченими зображенні стрілки показують напрямки руху частинок в двовимірному кристалі. Спочатку частинки знаходяться у вершинах трикутників, уздовж сторін яких здійснюється їх переміщення.

У своєму дослідженні фізики-теоретики вперше описали новий тип кристала, по просторовій решітці якого мігрують атоми або молекули. Переміщення частинок носить організований характер, що призводить до появи нового типу симетрії, який учені назвали "хореографічним".

На проведення дослідження першого співавтора роботи, фізика Латам Бойла з Окружного інституту теоретичної фізики в Ватерлоо, наштовхнули роботи з розгортання космічної обсерваторії eLISA (Evolved Laser Interferometer Space Antenna) з пошуку гравітаційних хвиль. Остання включає в себе три супутники, що обертаються навколо Сонця. Вчені додаванням четвертого супутника отримали динамічний аналог правильного тетраедра. Отриману систему фізики математично описали і припустили можливість існування (або створення) кристала, що володіє схожою симетрією.

Фізики поки що не знають, чи зустрічаються описані ними кристали в природі. На думку вчених, рух атомів або електронів у твердих тілах може наближено підкорятися "хореографічної симетрії". Перевірити це фахівці пропонують за допомогою дифракційних методів, зокрема, рентгеноструктурного аналізу.

Як повідомляв 5.ua, 6 жовтня 2015 року Нобелівську премію отримали двоє фізиків, які "зважили" нейтрино. 

plus.google.com

Попередній матеріал
Ціни на нафту оновили 11-річний мінімум
Наступний матеріал
Політбіженці з Росії кажуть, що Україна все частіше відмовляє у прихистку
Теги: