'Бібліохаб' для незрячих у Києві
"Бібліохаб" для незрячих у Києві
5 канал

"Бібліохаб" для незрячих: у Києві на базі однієї з бібліотек створили унікальну читальню

Офіційно відкриють простір для слабозорих і незрячих уже наступного понеділка – втім, знімальній групі "5 каналу" прочинили завісу і показали, як працює читальня

"Бібліохаб" для людей з вадами зору – в Києві на базі однієї з бібліотек створили унікальну читальню. Вона єдина в Україні, в якій книжки з шрифтом Брайля замінили новітніми технологіями. Проект втілили у межах Громадського бюджету. Офіційно відкрити його мають наступного понеділка, 25 червня. Втім, знімальній групі "5 каналу" прочинили завісу і показали, в який спосіб працює читальня. Програма розрахована на незрячих та слабозорих: комп'ютер може коригувати колір сторінки, збільшувати букви або й навіть самотужки читати обрану книжку. Дар'я Цисарук бачила, як усе відбувається, і готова про це розповісти.

Книжки, газети та навіть журнали. Увесь асортимент бібліотеки тепер можуть прочитати незрячі та слабозорі в цій читальні. Вікових обмежень немає, варто лише зареєструватися на сайті.

Катерина Макарчук – автор проекту бібліотеки для незрячих "Бібліохаб". На його створення жінку наштовхнула проблема нестачі в Києві книжок із шрифтом Брайля. Знайти їх можна хіба що в книгозбірні імені Островського чи замовити в інтернеті. А там вартість, приміром, дитячої книжки "Колобок" стартує від 300 грн. Тому й вирішила Катерина створити новий прогресивний закуток, де незрячі зможуть прочитати будь-який твір. Торік за соціальний проект проголосували понад 800 киян. Міська рада виділила гроші: відеозбільшувачі та комп'ютери із синтезом мови обійшлися у 300 тис. грн. Прослухати книжку можна шістьма мовами.

"Я згадала, що чотири року тому, коли почали повертатися перші хлопці військові зі сходу, мене звела доля з чоловіком, який втратив око, і йому було дуже важко адаптуватися в суспільстві. Тут і народилася ідея, я зрозуміла, що для них тут нічого не пристосовано", – розповідає автор проекту.

Пристосовувати Київ до потреб незрячих почали саме з бібліотеки. Комп'ютер встановили в затишному куточку. Тут зручні дивани та крісла, а поруч – книжкові полиці. Беремо звідти французьку класику Жуля Верна "20 тисяч льє під водою". Люди, які погано бачать, можуть самотужки коригувати колір сторінок та збільшувати букви.

'Бібліохаб' для незрячих у Києві
/
'Бібліохаб' для незрячих у Києві
/
'Бібліохаб' для незрячих у Києві
/

А от тим, хто не бачить узагалі, комп'ютер сам читатиме обрану книжку за допомогою програми синтезу мови. Ба більше – навіть повторюватиме всі розділові знаки. Тут книжку не потрібно брати з полиці, варто лише завантажити з інтернету. Експериментуємо з "Гаррі Поттером".

Користуватися системою, яку встановили лише тиждень тому, працівники читальні навчилися швидко. Тож тепер охоче навчатимуть решту читати будь-які уподобані книжки. Керівництво бібліотеки сподівається, що незабаром проект набере обертів серед відвідувачів. Тому вже заздалегідь починають продумувати розклад відвідувань. Кажуть6 даватимуть кожному можливість приблизно по дві години для користування комп'ютером.

Офіційно відкриють простір для незрячих уже наступного понеділка, тоді й почнуть записувати всіх охочих.

Дар'я Цисарук та Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
"Хорватський досвід": Левченко про "ледь не єдиний ефективний результат реінтеграції"
Наступний матеріал
Комітет ВР схвалив два законопроекти, необхідні для створення Антикорсуду: в чому суть

"Мандрівна планета": як незрячі галичани подорожують Україною

"Люди шукають справедливості": три точки зору на штовханину під Радою

У справі тітушковода Крисіна знову не змогли зачитати обвинувальний акт

Справа розстрілів Майдану: прокурори просять потерпілих вийти на зв'язок

85 зайвих "кубів": у Києві масово отримують захмарні платіжки за гарячу воду

"Є два варіанти": Карпунцов про результати штовханини під Радою