5 канал

Юрій Тандіт: Спеціальна операція у Красногорівці мала дуже важливе профілактичне значення

Радник голови СБУ Юрій Тандіт у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про дії спецслужби зі знешкодження диверсантів у Києві та інших містах, спецоперацію у Красногорівці, протидію спробам проголошення сепаратистських "республік", катування бойовиками захоплених українських військових, а також висловив переконання, що Надія Савченко буде на волі.

ТЕ, ЩО БУЛО В НИХ У КВАРТИРІ, ВСІХ ВРАЗИЛО. В ОДНІЙ З КІМНАТ БУВ АРСЕНАЛ ЗБРОЇ – 40 ГРАНАТ, 20 З ГАКОМ САМОРОБНИХ ВИБУХОВИХ ПРИСТРОЇВ, ДУЖЕ БАГАТО ІНШИХ БОЄПРИПАСІВ

– Безумовно, до Служби безпеки України запитань багато. Почнемо, напевне, з найрезонанснішого, того, що було буквально поряд з нами, киянами, в ніч на 10 грудня. Тоді відбулася спецоперація зі знешкодження диверсійної групи в районі Оболонь. І вона мала достатньо великий резонанс, не в останню чергу й тому, що не минулося без жертв. По-перше, загинув боєць спецпідрозділу "Альфа" і також був знешкоджений один із тих, кого ви називаєте диверсантом. Розкажіть подробиці спецоперації, як довго розроблялася і чому не вдалося уникнути втрат?

– Ви знаєте, це гібридна війна, про яку говорять усі вже півтора року, вона дійсно зачіпає кожного з нас. Скажу, що в цьому будинку по сусідству, в іншому під'їзді живе з чоловіком і дітьми волонтер, яка нам допомагає якраз у звільненні заручників. Вона мені теж розповідала як очевидець, що відбувалося там. Скажу, що якби не оперативне втручання наших співробітників, фактично ці люди, які були всередині квартири, могли б влаштувати не тільки якісь незаконні дії, могли підірвати будинок, бо те, що було в них у квартирі, всіх вразило. У них там в одній з кімнат знаходився арсенал зброї: 40 гранат, 20 з гаком саморобних вибухових пристроїв, дуже багато інших боєприпасів. І звісно, щоразу, коли наші хлопці йдуть на подібний захід, готуються як би... Але в даному випадку штурму не мало бути. Я поки не можу говорити про подробиці, але скажу, що фактично хлопці, рятуючи цю дитину, отримали важкі поранення. Причому...

Давайте зауважимо для тих, хто, можливо, не знав, не чув, що семирічна дитина поряд із цим арсеналом зброї, поряд із цим боєкомплектом, так само знаходилася в цій квартирі. Тобто не планувався штурм, але довелося його здійснити через якийсь форс-мажор?

– Так, ми поки що в рамках кримінального провадження не коментуємо подробиці цієї операції, тим більше, що фактично дії оперативні тривають. Ви знаєте, що в інших містах були затримані інші співучасники. Вони дійсно готували терористичні акти, в тому числі велася підготовка до підриву в одному з обласних центрів одного з центральних районних судів. Скажу також, що у людини, яку ліквідували, було знайдено кілька паспортів на різні імена, хоча він використовував ці паспорти і переходив кордон у тому числі з Російською Федерацією. Під час цієї операції були затримані також три громадянина Росії. Тому, дякувати Богу, що були зупинені ці злочинці. Скажу, що я думаю, що дитина, якій було лише 7 років, не знала, чим займаються її батьки. І Андрій, який помер цієї ночі на операційному столі, рятував цю ні в чому не винну дитину, залишивши при цьому двох своїх дітей сиротами. Дуже життєрадісний сильний хлопець, я його пам'ятаю: підполковник, молодий, високий. Неодноразово в тому числі брав участь у наших операціях зі звільнення заручників. Я хочу сказати, що це дійсно справжній герой, наш захисник.

СПРАВЖНІ ПАТРІОТИ ЗНАХОДЯТЬСЯ НА ЛІНІЇ ЗІТКНЕННЯ. ВОНИ НЕ ГУЛЯЮТЬ ЗІ ЗБРОЄЮ НЕЗАКОННО ПО МИРНИХ МІСТАХ, ДЕ ЛЮДИ ЖИВУТЬ СПОКІЙНО

Щодо людини, яка теж загинула і щодо її персони. Олег Мужчиль, це одне з імен, яке фігурує, зокрема, і у звітах СБУ, і у ЗМІ. Ще є кілька імен, позивний "Лісник" і є багато легенд, спекуляцій, якихось пристрастей навколо цієї людини. Хтось каже – патріот, хтось каже – диверсант. Хтось каже – якийсь буддистський монах, хтось каже – донецький активіст, хтось – боєць "Правого сектору". Що це була за людина? Що ви можете про неї розказати? Якою вона була насправді?

– Ви знаєте, у "Правому секторі" дуже багато достойних патріотів, справжніх чоловіків, істинних захисників, які ризикуючи своїм життям, неодноразово були на лінії зіткнення і знаходяться там у багатьох місцях. Скажу, що я дуже добре знаю Дмитра Яроша, і він вже з цього приводу висловився. Якщо говорити безпосередньо про ту людину, яка була ліквідована, дійсно багато зараз цю тему розгойдують. Ми бачимо, звідки це виходить, у тому числі її використовують з території сусідньої держави для проведення певних інформаційних операцій. Вже вчора дав інтерв'ю "Лісник", який є справжнім "Лісником". Мені невідомі деякі подробиці життя чоловіка, якого фактично при затриманні ліквідували, враховуючи, що він чинив опір, стріляв, поранив двох наших хлопців. Думаю, що найближчим часом у результаті в тому числі нашого розслідування, ми зможемо дати вже повну картину того, що відбувалося там, але й що за людина була. Скажу лише, дійсно можемо сказати – маючи при собі таку кількість зброї, це злочинець. Ким би він не був, чим би він не прикривався, ви знаєте, непотрібно деяким людям спокушатися і прикривати свої незаконні дії патріотизмом. Справжні патріоти, як сказав Дмитро, і ми це підтримуємо, знаходяться там, на лінії зіткнення. Вони не гуляють зі зброєю незаконно по мирних містах, де люди живуть спокійно.

5 канал

Піддаючи їх небезпеці. Щодо росіян. Хто ці люди? На якій підставі ви вважаєте, що вони росіяни? Чи виходили на зв’язок представники російських спецслужб, наприклад, у зв’язку із затриманням їхніх громадян?

– Ви знаєте, ми діємо в рамках закону. Протягом кількох днів одразу після затримання Служба безпеки України звернулася до представників Міністерства закордонних справ Росії у посольстві Російської Федерації, яке знаходиться в Києві, офіційно. І представники підтвердили інформацію про те, що, дійсно, нами затримано трьох їхніх громадян. Вони ознайомлені з цією інформацією і в рамках чинного законодавства надаватимуть їм можливу допомогу: або послуги адвокатів, або знову ж можливість вийти на них консула.

Це добровольці, так звані "відпускники" чи кадрові військові?

– Я зараз не можу, не маю просто права коментувати цю інформацію. Скажу, що ті люди, які були затримані, скоювали злочини на території України.

СПЕЦІАЛЬНА ОПЕРАЦІЯ У КРАСНОГОРІВЦІ МАЛА ДУЖЕ ВАЖЛИВЕ ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

Ну що ж, на цьому три крапки в цій історії. Очевидно, будемо очікувати на її розвиток і подальше оприлюднення. Є таке місто Красногорівка. Знаходиться воно безпосередньо на передовій, і його називали одним з найбільш антиукраїнських міст на території України. Виходячи, напевно, з настроїв, які панували серед тамтешнього населення. І от там контррозвідка СБУ провела спецоперацію з попередження терактів. Вона відбувалася за принципом "у кожне помешкання". Затримано було 84 людини. Розкажіть деталі цієї спецоперації, і що говорять ті 84 затримані?

– Більшість із них відпустили. Слід розуміти, що Красногорівка – це фактично західні ворота Донецька, трохи на північ від Курахова, населений пункт, місто з населенням 15 тисяч осіб. Була проведена спеціальна операція, в якій брали участь у тому числі й представники Міністерства оборони. Дійсно, те, що було зроблено, мало дуже важливе профілактичне значення. Скажу, що напередодні були обстріляні з вогнепальної зброї вікна адміністрації міста. Ми бачили переміщення прийшлих людей цим містом, причому стала скупчуватися велика кількість людей, яких місцеві жителі не знали до цього. Далі, напередодні була спроба скоєння терористичного акту в місті. Також було обстріляно одну з будівель з міномета, причому калібру 80-міліметрового. І ми отримали інформацію, що готуються терористичні акції, провокації під час передачі місцевим жителям гуманітарної допомоги, в тому числі в дитячих навчальних закладах. Звісно…

Саме це стало спусковим гачком, скажемо так, для спецоперації?

– Я не можу, знову ж таки, всього говорити, бо ми свою роботу проводимо в тиші і не про все розповідаємо. Але скажу, те, що потрібно було зробити, підтримали в тому числі й місцеві жителі. Скажу, що там є дуже потужна соцмережа, потужна група, яка нараховує більше 8 тисяч чоловік, багато з них справжні патріоти України. І скажу, те що ми зробили, потрібно було зробити. Залишилося всього кілька людей. Ті люди, які були затримані, більше 80 людей, з ними провели спеціальні бесіди, скажемо, профілактичні. Ну й було виявлено дуже багато незаконних предметів, у тому числі зброї, яка знаходилося у тих людей, яких затримували. Ви знаєте, закон для всіх один. І там особливо дуже важливо поблизу лінії зіткнення тримати все під контролем, не давати можливості тим, хто заходить незаконно під виглядом місцевих жителів на нашу територію, перетинаючи лінію зіткнення або незаконно її перетинаючи в диверсійно-розвідувальних групах, – не дати можливості, щоб там відбулися якісь події, наприклад, терористичні акти.

ДОПОКИ ПОРУЧ БУДЕ ДЕРЖАВА, ЯКА ФАКТИЧНО ДОСІ ВОЮЄ ПРОТИ НАС, ІСНУВАТИМЕ НЕБЕЗПЕКА ВИКОРИСТАННЯ МІСЦЕВИХ ЖИТЕЛІВ ЯК РЕСУРСУ ДЛЯ РОЗХИТУВАННЯ СИТУАЦІЇ ЗСЕРЕДИНИ

Як багато корисної інформації ви отримали від тих затриманих, ну потім, може, і відпущених, якщо не було за що тримати далі? Але як багато інформації, яка вам знадобиться, наприклад, в інших розробках?

– На сьогодні Служба безпеки України володіє достатньою інформацією, в тому числі використовуючи наші спеціальні канали доставки, для того, щоб контролювати ситуацію. Ви знаєте про численні спроби здійснення терористичних актів, а також організації фейкових так званих республік. Дивно, що в Донецьку, Луганську вони називають себе на тимчасово окупованих територіях, так звані "влади" – незалежними державами. Ми ж ніколи про це не говорили, це лише приклад того, що фактично вони зривають Мінські домовленості і роблять все, щоб обманним шляхом, використовуючи так званий "стокгольмський синдром", нав'язати місцевим жителям ту неправду, яку вони здійснюють.

5 канал

А місцеві наскільки піддаються "стокгольмському синдрому"? Можна, скажімо, припустити, що коли це сталося вперше або за відсутності досвіду, тоді людина може справді "повестися" на це. Але вони теж, напевно, бачать, як розвивається ситуація, вони бачать ті реалії, які навколо них будуються за допомогою так званого "русского мира". Вони все ще благодатний матеріал для таких дій над ними?

– Допоки поруч з нами буде, скажімо так, "родич", ця держава, яка фактично досі воює проти нас, не виконує домовленості, які вони ж самі і підписували, існуватиме небезпека використання місцевих жителів як ресурсу, щоб розхитувати ситуацію зсередини. Але ми робимо все, щоб зберегти цілісність України. І з нашого боку якраз виконуємо мінські домовленості.

Щодо республік, про які ви згадали. Тут, я так розумію, що не полишає наш ворожий сусід спроб інспірувати ті самі республіки, не тільки там, де зараз "ЛНР" і "ДНР", але і, приміром, у Запоріжжі і на Харківщині? Голова Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін сьогодні повідомляє, що СБУ проводить слідчі дії у справі про ініціативу надання Харківській області особливого економічного статусу. Про це говорить губернатор. Що скажете ви? Що це за розслідування?

– Ви знаєте, в цьому місті затримували вже різних людей, які називали себе "Оплотом", інших організаторів, у тому числі прийшлих "туристів", які приїжджали і намагалися розхитати ситуацію в Харкові. Дякувати Богу, що зараз у регіоні ситуація стабільна. Це дійсно дуже потужний регіон, фактично інтелектуальна столиця України. Там багато вишів, багато промислових підприємств. Але місцеві жителі все одно ототожнюють себе з нашою державою. Звідти багато вийшло знаних українців, і те, що зараз намагаються, знову ж збоку використати цю ситуацію – це лише приклад того, що війна поки не закінчилася. Але силовики, в тому числі Міністерство внутрішніх справ, СБУ ситуацію там контролюють.

Що ж таке власне ініціатива про надання особливого економічного статусу в Харківщині, можете розказати конкретніше? Хто цим займається, яких форм набувають ці спроби розхитати ситуацію?

– Не тільки в Харкові, я вам скажу, що такі подібні "ініціативи" виявлялися і в інших регіонах. Особливо на південному заході України – це в Одеській області, в Херсоні, в Миколаєві.

Запоріжжя туди ж, до речі.

– Так, ви назвали місто Запоріжжя. Ми уважно стежимо за цією ситуацією, вживаємо заходів. Ви говорите саме про те, що дійсно в рамках кримінального провадження ведуться слідчі заходи, вони дійсно тривають. Харків стабільний, ось в Одесі була складніша ситуація. Те, що зараз відбувається в Харкові, не матиме жодних продовжень. В Одесі, наведу приклад, намагалися взагалі відгородити 9 районів, готувалися здійснити терористичний акт, підривати мости і створити Бессарабську республіку.

– До речі, я так розумію, що з боку Придністровської республіки теж готувалися люди, правильно?

– Так, звісно. І все це було організовано знову ж представниками спецслужб сусідньої держави. Ми про це знаємо, неодноразово були затримані їхні громадяни, які вели тут незаконні дії.

Зараз є така небезпека, зокрема на Одещині, чи бачите прояви якісь?

– Сподіваюся, що люди починають вже розбиратися – хто свій, хто чужий. І на такі провокації відповідають по суті. Хоча деякі спокушаються і борються "за справедливість". І намагаються знову ж потурати тим, хто заходить ззовні. Бо, скажу по суті, на лінії зіткнення ми ситуацію контролюємо, але тепер вони намагаються дестабілізувати ситуацію всередині. Але найголовніше, в тому числі, в демократичних країнах, на Заході вони дискредитують нашу владу. І показують у Європі певними своїми рішеннями в тому числі щодо скасування санкцій, що в нас влада не контролює ситуацію. Скажу, що ви спокійно можете пересуватися містом. Ми виходимо вранці. У тому числі й у Красногорівці люди спокійно можуть ходити вулицями, водити дітей до школи, ходити на роботу, радіти кожному дню.

5 канал

ЛЮДИ, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬСЯ В МІСЦЯХ ПОРУЧ ІЗ ЛІНІЄЮ РОЗМЕЖУВАННЯ У ДОНЕЦЬКІЙ, ЛУГАНСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ, ПОЧИНАЮТЬ ВІДНОВЛЮВАТИ ЗВИЧАЙНЕ, НОРМАЛЬНЕ ЖИТТЯ

– 31 грудня завершиться строк дії перепусток у людей, які перетинають ту саму лінію розмежування. І якщо згадати, як непросто взагалі цей процес надання перепусток розвивався, то очевидно, що люди переживають, а що ж буде після 31 числа? Ті люди, яким необхідно з якихось причин перетинати ту лінію розмежування, що їх очікує з нового року?

– Голова Служби безпеки України Василь Грицак проводив нараду. Було ухвалене рішення про те, щоб пролонгувати ті чинні пропуски, які є, щоб, по-перше, там тривав порядок, певний контроль. Ті люди, які заново хочуть оформити перепустки, можуть робити це безперешкодно. Ці пропуски, які були оформлені цього року, діятимуть і наступного року.

Також говорилося про те, що якимось чином йде оцифрування, скажімо, цих пропусків, тобто вони заносяться вже в електронну базу і таким чином немає цієї паперової роботи, яка часто і з помилками...

– Ми займаємося ще з літа цього року, вже кілька місяців і фактично після того як почало діяти перемир'я. Попри те, що там людей побільшало, дякувати Богові, вони вже не бояться пересуватися через ці місця, через лінію розмежування, але роботи вистачає. І люди цілодобово займаються заходами, пов'язаними з тим, щоб людям давати можливість пересуватися цими точками.

А інтенсивність потоку в якій динаміці відбувається? Тому що були періоди, коли дуже інтенсивно люди повертались в Україну або на окуповану частину. Були періоди, коли все завмирало. Як зараз?

– Думаю, наші політики дають певні знаки простим людям. І ті люди, які знаходяться в тих місцях, поруч з лінією розмежування у Донецькій, Луганській областях, починають відновлювати звичайне, нормальне життя. Життя починає повертатися в оселі. Люди намагаються повернутися в ті місця, де вони жили. Звичайно, важко, зараз ми входимо в зиму. Якби не ця війна, вже давно б люди стали нормально там жити, працювати. Зараз непросто, але там пересуваються. Вчора мені звідти телефонували, навіть священик, який із дружиною переїжджав через цю лінію розмежування, розповідав, що там відбувається. Дякувати Богу, ми стабілізували ситуацію і люди живуть.

НА СЬОГОДНІ МИ ГОВОРИМО ПРО ЦИФРУ 131 ЗАРУЧНИК, ЯКИЙ ЗНАХОДИТЬСЯ НЕ ЛИШЕ В ДОНЕЦЬКУ І ЛУГАНСЬКУ, А Й НА ТЕРИТОРІЇ РОСІЇ

І очевидно, про наших полонених і про наших заручників я не можу у вас не запитати. І запитаю от у якому контексті. По-перше, відбувся черговий обмін списками в Мінську, це традиційно відбувається. Ми подаємо свої списки наших полонених, заручників, очікуємо відповідних списків від тої сторони. Чи слід розраховувати найближчим часом на обмін? Також попрошу вас прокоментувати заяву адвоката Надії Савченко, Марка Фейгіна, який сказав, що розраховує на те, що Надію обміняють на затриманих в Україні ГРУшників – Єрофєєва і Олександрова. І згадує аналогію з майором Старковим і нашим "кіборгом" Рахманом. Які шанси?

– Коментуючи тему звільнення заручників, я завжди вивіряю кожне слово. На сьогодні ми говоримо про цифру 131 заручник, який знаходиться не лише в Донецьку і в Луганську, а й на території Росії. Ми бачимо конкретно 57 чоловік, де ми точно знаємо, де вони знаходяться. Дійсно в Мінську вкотре наша група передала списки. Хоча цього разу розмова була на підвищених тонах. Нам намагалися висунути претензії, які жодним чином не торкалися реалій. Понад те, за списками тих людей, які нам передали з боку Донецька та Луганська, був навіть трагікомічний випадок, коли нам подавали, наприклад, списки, згідно з Мінськими домовленостями, щоб ми передали одну людину, яка вже 11 років сидить за тяжкий злочин і ніяк під Мінські домовленості не підпадає. Скажу ще більше. Я останнім часом став говорити про те, що там катують наших хлопців. І в п'ятницю помер Роман Капацій, багатодітний батько, батько шістьох дітей. Пам'ятаю той випадок, коли ми з однією переговірницею обговорювали безпосередньо, як звільнятимуть цього хлопця, Романа, він був дуже важким. Мені вдалося домовитися про двох хлопців поранених. Коли вона перераховувала ті каліцтва, які були в нього, вона прохопилася і сказала, що у нього були колото-ножові рани. Я зрозумів, що його катували. Я скажу, що це приклад того, що, звісно ж, там продовжують це робити, хоча прикриваються ЗМІ, кажуть гучні слова, але на ділі це не підтверджується. Ми ж зробимо все, щоб забрати наших хлопців.

Коментувати заяву Марка Фейгіна, думаю, ви з огляду, знову ж таки, на свій досвід, не візьметесь.

– Все буде гаразд, Надія Савченко буде на волі.

Яна Конотоп, "5 канал"

Попередній матеріал
У Кучми розповіли про результати переговорів у Мінську
Наступний матеріал
На Луганщині СБУ затримала агента російських спецслужб - вона мала вербувати українських військових (відео)
Теги:
Loading...