5 канал

Юрій Тандіт: Дзвінком однієї людини з Кремля можна зупинити вакханалію, яка досі триває на Донбасі

Радник голови СБУ Юрій Тандіт у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, чому зірвався останній обмін полоненими, хто може одним дзвінком зупинити війну на Сході, в яких умовах бойовики тримають захоплених українців, що треба, щоб СБУ вважала війну закінченою, про російських військових на Донбасі, які забувають зняти шеврони, як подолати "стокгольмський синдром" на окупованих територіях, про те, чому бойовиків на Донбасі росіяни вербують у Сирію, а також чому майбутні вибори є важливою "реперною точкою" як для України, так і для ворога.

ОДНИМ ДЗВІНКОМ ІЗ КРЕМЛЯ ОДНІЄЇ ЛЮДИНИ МОЖНА ВСЕ ЗУПИНИТИ. ФАКТИЧНО ЦЕЙ ДЗВІНОК МОЖЕ НЕ ЛИШЕ ДАТИ МОЖЛИВІСТЬ ЗАБРАТИ ОДРАЗУ ВСІХ НАШИХ ХЛОПЦІВ, А Й ЗУПИНИТИ ЦЮ ВАКХАНАЛІЮ, ЯКА ДОСІ ТРИВАЄ

– Давайте почнемо з драматичних подій минулого тижня, тоді мав відбутися обмін полоненими. Він не відбувся, зірвався в останній момент. Були запропоновані до обміну восьмеро наших хлопців, але зрештою запропоновано було п’ятеро, через це обмін не відбувся і фактично відповідальність ви поклали саме на ту сторону – на сторону "ЛДНР", назвемо її так. І визначили це як фактичний шантаж. На вашу думку, по-перше, може є якісь подробиці, які варто озвучити вже зараз, виходячи з того, що вже минув певний час. А по-друге, чи є якісь запобіжники на майбутнє проти такого шантажу, адже ця домовленість пророблялася місяці, навіть більше, у Мінському форматі, але зрештою не реалізувалася?

– Я можу підтвердити те, що ви сказали. На жаль, очікуване звільнення наших хлопців не відбулося минулого тижня. Ми дійсно готувалися не один день. Ми підготували групу в рамках Мінських домовленостей, виконуючи пункт 6, звільняти тих, кого можемо законно передавати на той бік. Обговорили деталі, вже обговорювали час і місце, де це відбуватиметься, і в останній момент умови змінилися. На жаль, ми бачимо факт, який підтверджує те, що вже кілька місяців з боку так званих самопроголошених республік Донецька і Луганська є профанація того, що ми повинні були б робити, – те, що ми обговорювали спільно в тому числі й у Мінську. Ми бачимо, що ті, хто в Донецьку, Луганську, не приймають самостійних рішень. І Кремль використовує наших хлопців, які там залишаються, як політичних заручників. Ми, звісно, розуміючи, що там відбувається, вишукуємо можливості йти далі і будемо робити все, щоб скоріше звільнити наших хлопців, які там залишилися. Ви знаєте, ми щодня цим займаємося. 5 жовтня був підписаний наказ про створення міжвідомчого центру. Василь Грицак вважає це пріоритетною темою для нас. Президент на кожній зустрічі на найвищому рівні піднімає цю рамку і вимагає, щоб Росія як учасник Мінських домовленостей зробила все, щоб скоріше звільнити хлопців. Скажу, що я щодня займаюся, попри те, що я трошки як радник голови ще отримав інші напрямки завдань, але я цим займаюся постійно. Ось я взяв із собою, зі мною останніми днями документ, який як список є на ось цій купюрі. Білоруській купюрі, це 100 рублів, 100 "зайчиків". Тут є список, який мені передали з Донецька, щоб ви розуміли, наскільки все серйозно, так? Ми цим у тому числі списком займаємося. З різних...

– …Це передали наші якісь агенти, чи...

– …З різних джерел йде інформація щодо решти наших хлопців. Є можливість працювати не лише з самопроголошеними так званими республіками Донецьком і Луганськом, де дотепер вони не можуть розібратися між собою. Ми виходимо на польових командирів, які досі ще в деяких місцях утримують наших хлопців, і ми з ними безпосередньо ведемо переговори. Для нас це головне завдання – якомога швидше звільняти наших хлопців. З того боку, на жаль, використовують навіть близьких наших заручників. Знаєте, сьогодні на одному з каналів вони спробують зробити прямий ефір, запросивши туди кількох матерів. Йде спекуляція на цій темі, вони використовують страждання цих людей і міняють постійно умови в переговорному процесі.

– Ви покладаєте відповідальність винятково на Кремль, тобто не розглядаєте можливості, що це може бути стихійне самоуправство якесь на місцях. Це саме тактика Кремля – отак шантажувати життями наших людей?

– Ви знаєте, одним дзвінком із Кремля однієї людини можна все зупинити. І про це говорять ті люди, які розуміють, що відбувається. Ми говоримо про те, що фактично цей дзвінок може не тільки нам дати можливість забрати одразу всіх наших хлопців, а й зупинити цю вакханалію, яка досі триває, тому що ми виконуємо Мінські домовленості, ми хочемо забезпечити проведення там виборів. Для нас це дуже важливо, тому що більше мільйона жителів, які там залишаються і ті півтора мільйона, які були змушені виїхати з цієї землі, з тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей, вони хочуть жити без війни. Щоразу, коли я там бував, спілкуючись з місцевими жителями, я бачив це в їхніх очах. Ніхто не хоче воювати. Прості люди хочуть працювати, хочуть спокійно виходити на вулицю і не боятися.

НА СЬОГОДНІ 148 ЗАРУЧНИКІВ ПЕРЕБУВАЮТЬ НЕ ЛИШЕ НА ТЕРИТОРІЇ ДОНЕЦЬКОЇ, ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ, А Й ТАКОЖ НА ТЕРИТОРІЇ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ

– Повертаючись до обміну, виходить, що зараз починати треба все спочатку. Чи все ж таки з якогось... Як ви думаєте, насправді буде відбуватися подальший переговорний процес? Якщо така глобальна робота, яка місяць тривала і в останній момент була зірвана, то які шанси, що подальший переговорній процес буде успішним?

– Є уповноважена Мінська підгрупа так звана, яка в деталях опрацьовує питання звільнення. Щодня вони працюють зі списками, на сьогодні 148 заручників, за нашою інформацією, перебувають не лише на території Донецької, Луганської областей, а й також на території Російської Федерації. І фактично, попри те, що ми призупинили те звільнення, яке мало відбутися минулого тижня, ми впевнені в тому, що найближчими днями ми зробимо все, щоб звільнити групу наших заручників. Ми зараз обговорюємо списки, знову обговорюються деталі звільнення, ми зробимо все, аби вже цього разу звільнення не зірвалося.

– Наші люди, як бійці так і цивільні, ви говорили раніше, що вони, за вашими даними, якось компактно розташовані на окупованій території, чи зараз це так? Тобто є якесь компактне місцезнаходження їх? І з якою метою?

– Є два підготовлених, основних місця, це якщо говорити про Донецьк та Луганськ, там перебувають, скажімо так, великі групи наших хлопців. Це колишня будівля СБУ Донецького управління та Луганського. А також є ще кілька інших місць, про які я не можу говорити через те, що ведуться переговори і щодо тих груп наших хлопців. Ну і територія Російської Федерації. Там вони в різних місцях, фактично ті, хто перебуває в Росії, є заручниками совісті, політичних ігор з боку Кремля. Я скажу так, що ми зі свого боку ставимося до тих людей, які вчиняли злочини проти цілісності України і ототожнюють себе з цими республіками так званими – з гідністю. Тобто їх не калічать, їх не виводять на паради, їм забезпечують харчування триразове, вони можуть спілкуватися з адвокатами і багато інших речей йдуть в рамках закону, чинного в Україні. З того боку часто над ними тривалий час продовжували знущатися в тих місцях, де вони знаходяться, припустімо, у польових командирів. Є питання, в яких умовах вони перебувають. Для нас це дуже важливо.

5 канал

ДЛЯ НАС ЗАРАЗ ПРІОРИТЕТОМ Є Й ПОШУК 800 ЗНИКЛИХ БЕЗВІСТИ. МИ НЕ ЗАКІНЧИМО ЦЮ КАМПАНІЮ, ДОКИ НЕ ЗНАЙДЕМО ОСТАННЬОГО

– І ще, щоб вже остаточно розкрити цю тему. В переговорному процесі – він дуже делікатний, він дуже, що називається, по лезу бритви – з української сторони були якісь фактори, чи є якісь фактори, які заважають успішній реалізації обміну полоненими?

– Я не буду коментувати це питання у зв'язку зі знову ж таки з виходом на результат. Ми консолідовано діємо. Є певні пріоритети в переговорах, і у нас у кожного є свої функції. Я досі спілкуюся з близькими, по можливості. Щодня до нас звертаються рідні. Це і мами, і дружини, і навіть батьки. У рамках створення цього центру створено спеціальну групу. Там є і психологи, ми сподіваємося, що будуть нам допомагати і священики, які в тому числі цим займаються. Для нас зараз пріоритет в тому числі – це пошук 800 зниклих безвісти хлопців. Для нас це теж важливо. Ми не закінчимо цю кампанію, доки не знайдемо останнього, і якщо це мертві хлопці, то вони повинні бути похованими згідно з нашими християнськими традиціями, і ми повинні їх передати близьким. Для нас це дуже важливо.

– Є інформація, яку ви можете розказати вже, як те, що відбулося в рамках саме цього напрямку? Тобто пошуку тих, що зникли безвісти.

– Близько 400 тіл перебуває на тій території, де діють закони, це непізнані тіла. Досить складна арифметика. У Службі безпеки діє дуже чітка шаблонна система по кожному з безвісти зниклому. Інформація, історія. І звісно ж, зараз з цього моменту ми будемо спілкуватися в тому числі посилено і з близькими. Щоб у щоденному режимі спілкуватися з ними і передавати їм інформацію, отримувати від них інформацію. Головне – ще зупинити тих, хто досі ще намагається на стражданнях людей заробляти. І на нараді в суботу ми спілкувалися з представниками МВС, які безпосередньо займаються такими кримінальними провадженнями. Ми посилюємо цю роботу, щоб не дати можливості цим нелюдам заробляти на стражданнях людей. Для нас це дуже важливо.

В СУСІДНЬОЇ ДЕРЖАВИ Є КОНКРЕТНЕ ЗАВДАННЯ – РОЗХИТУВАТИ СИТУАЦІЮ ВСЕРЕДИНІ УКРАЇНИ ЗА ДОПОМОГОЮ ДІЮЧИХ ДРГ

– Давайте звернемось до ситуації на лінії розмежування. Власне, майже півтора місяці фактично маємо тактичне перемир’я. Але очевидно, що цей час для диверсійно-розвідувальних груп, для їхньої активізації, принаймні весь цей час показував саме таку залежність. Як зараз із диверсантами на прифронтовій території? Які території ви визначили, які потребують особливої уваги? І от в контексті сьогоднішнього дня, Маріуполь – багатоповерхівка обстріляна з гранатомета. Можливо, маєте оперативну інформацію?

– Почну з того, що саме завдяки нашим дипломатам, відкрита війна, що велася на Сході, зупинилася. Не гинуть наші хлопці, фактично немає обстрілів. Але в сусідньої держави є конкретне завдання – розхитувати ситуацію всередині держави за допомогою діючих ДРГ, які перебувають на території України. Щодня намагаються заходити сюди групи, у яких є конкретне завдання – вести диверсійну роботу. Тобто вони займаються створенням умов для того, щоб проводити російські акти тут. Вони готуються до виборів, вони щодня роблять певну роботу, починаючи від закладок, закінчуючи здійсненням терористичних актів. Служба безпеки працює досить ефективно, щодня ведеться робота, регулярно затримуються подібні групи. Наприклад, у Києві напередодні було затримано дві групи диверсантів, які працювали фактично з одного центру, хоча вони один одного не знали. І після скоєння терористичних актів вони мали відходити на територію Криму і сусідньої держави.

– Ці люди поповнюють, скажімо так, список тих, кого за необхідних умов буде запропоновано на обмін?

– Є певна процедура, ми діємо тільки в рамках закону. І якщо закон дозволяє в рамках Мінських домовленостей їх передавати на той бік, і ми можемо завдяки цій передачі забирати наших хлопців, то звіcно ж, потрібно на це йти. І ми робимо все для того, щоб прискорити процес звільнення заручників. З огляду на те, який злочин скоїли люди. Якщо говорити знову ж таки в цій паралелі про закон про амністію – його, звісно, застосовуватимуть не до всіх. І потрібно розуміти, що ті люди, які скоювали тяжкі злочини, які скоювали вбивства в обтяжуючих умовах, або вони, ці вбивства, відбувалися на території, де немає лінії зіткнення, то, звісно, до цих людей цей закон не буде застосований. Але тих інших людей, які, виконуючи накази були на лінії зіткнення, ми будемо передавати. У нас дуже багато фактів, за якими ми працюємо. Але я вам більше скажу. Необов'язково, щоб людина тримала зброю в руках і сиділа в окопі. Є люди, які, будучи наводчиками, заводили певну інформацію туди, використовуючи спеціальні канали доставки інформації. Ми їх затримували. Є "відомі" диверсанти, які проводили диверсійну роботу на нашій території, підбивали громадян України на вчинення протиправних дій. Їх теж затримували і ми їх передавали туди. Ми це робимо.

5 канал

ФАКТИЧНО "ОПЛОТ" ВЖЕ В НАС НЕ ПРАЦЮЄ. ДІЙСНО, У ДОНЕЦЬКУ ДІЮТЬ ЛЮДИ, ЯКІ НАЗИВАЮТЬ СЕБЕ "ОПЛОТОМ". АЛЕ ЦЕ ЯК ЗА СИСТЕМОЮ ФРАЙЧАЙЗІНГА БУВ ПРОДАНИЙ ФІРМОВИЙ ЗНАК.

– По Маріуполю хочу у вас уточнити, сьогоднішній…

– Якщо говорити про Маріуполь, звісно, вже відкрито кримінальне провадження. Ми будемо проводити розслідування в рамках цього кримінального провадження. І для нас найголовніше не тільки затримувати тих, хто скоює злочини, а доводити до кінця, розуміючи, хто замовляв і називати ці імена. Як, наприклад, по Харкову, коли група намагалася скоїти замовне вбивство. Ми знаємо про те, що одними з організаторів цих вбивств, спроб здійснювати вбивства проти політиків, були люди, які знаходилися на території Росії, в місті Бєлгороді. До цього була підключена заборонена в нас "громадська організація" "Оплот". Безпосередньо Жилін, за нашою інформацією, вів переговори щодо скоєння терористичних актів тут. Вони досить добре були організовані. У них були в Харкові певні фінансові потоки, була група, яка навіть мала під собою таксопарк. Вони використовували таксі для швидкого пересування в рамках своїх операцій, а також збору інформації.

– Чи можна говорити, що ця група накрита повністю чи вони ще в розробці?

– Ми можемо говорити про успішну ефективну роботу харківського управління СБУ. Ми говоримо про те, що фактично "Оплот" вже в нас не працює. Те, що вони підбивали людей на вчинення злочинів або створення так званої Харківської народної республіки – це все закрито. Так, дійсно, у Донецьку діють люди, які називають себе "Оплотом". Але це, знаєте, як за системою фрайчайзінга був проданий фірмовий знак. Вони там намагаються там щось робити.

МИ НЕОДНОРАЗОВО НА ЗВІЛЬНЕННІ БАЧИЛИ ФАХІВЦІВ, ЯКІ ЗАБУЛИ ЗНЯТИ ПЕВНІ РОЗПІЗНАВАЛЬНІ ЗНАКИ, ЯКІ ПРЕДСТАВЛЯЛИ РОСІЙСЬКІ ВІЙСЬКА

– Що являє собою сьогодні зона АТО? Утой момент, коли згідно з Мінськими домовленостями, Паризькою фіксацією цих домовленостей, мають бути відведення. Власне ОБСЄ фіксує відведення з нашого боку. Але моє питання в тому, наскільки швидко ми готові повернутися в разі необхідності? Дай Боже не доведеться. А також усі супутні процеси, які відбуваються в період перемир’я, приміром розмінування. Чи все ж таки просто відійшли і чекаємо?

– На щастя, я повторюся, там уже не гинуть наші хлопці. Більш-менш зараз спокійно на лінії зіткнення. Так, звісно, ДРГ ведуть свою роботу. Деякі фахівці, громадяни сусідньої держави працюють по лінії зіткнення, займаючись фактично замінуванням цієї лінії. Багато полів, які знаходяться в цій зоні, не зібрані. Але скажу, що люди починають поступово повертатися до мирного життя. Дуже важко. І тут дуже важлива робота ваших колег. Нам необхідна допомога з контрпропагандою. Звісно, там є так званий "стокгольмський синдром", і про це говорить Президент, сказавши дуже конкретні речі, що ми дійсно повинні допомогти відкрити людям очі і вуха. Щоб вони знали, що ми, Україна, не хочемо воювати. Наша територія, більше того, її не буде відновлювати, цю територію, сусідня держава. Ми розуміємо, що потрібно робити. Ми знаємо, що наші іноземні партнери нам нададуть велику допомогу у відновленні цього регіону, і ми хочемо повернутися на нашу територію. Ми хочемо, щоб там пройшли вибори, ми хочемо, насамперед, щоб звідти вийшли іноземні війська. Ми з вами знаємо, що там досі ще перебувають представники регулярних військ Російської Федерації. Я неодноразово з ними зустрічався, і там, на тій території, ми опитували десантників. Ми неодноразово на звільненні бачили фахівців, які забули зняти певні розпізнавальні знаки, які представляли російські війська. Ми опитували в тому числі Володимира Старкова, який займався розміщенням там озброєння. Причому сучасного російського озброєння. І в цьому сенсі можу сказати, що Сирія їм не допоможе. Вони зрозуміли, що у них з "новоросією" нічого не вийшло, вони намагаються зараз відволікти світову громадськість.

НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ РОСІЯНИ ВЕДУТЬ РОБОТУ З ВЕРБУВАННЯ ДОБРОВОЛЬЦІВ НА БЛИЗЬКИЙ СХІД

Давайте я тоді детальніше розпитаю вас, якщо ви вже кажете, що маєте відповідні джерела інформації звідти, з окупованої території. Очевидно, що маєте. Наскільки відповідають дійсності або вашим даним така інформація про те, що приміром бойовики там намагаються якимось чином позбавлятися зброї, ледь не прикопуючи її десь. Або що іде масове вербування для сирійської кампанії. Чи справді таке має місце? Чи це, так би мовити, легенди?

5 канал

– У чому проблема? Для них буде постійною, поки ця територія не буде звільнена для України. У тому, що по праву володіння це наша територія. Я постійно про це говорю і це, звісно, для нас велика перевага. Щоб вони там не робили, використовуючи психофізіологію, певні технології, в яких використовуються засоби масової інформації. Дійсно, забивають людям мізки, душі для того, щоб переконати в тому, що там все справжнє, а тут несправжнє. Але в будь-якому разі воно там несправжнє. Тому що там немає ніяких законів. Навіть медалі, які вони чіпляють, нагороди, звання – вони несправжні. І для них дуже важливо, зберігаючи ту ситуацію, яка там є, вона нестабільна, продовжити це все надовго. Щоб в Україні не було нормального життя. Таким чином вони намагатимуться зміцнити позиції своєї держави. Позавчора на одному з центральних російських каналів був показаний документальний фільм. Фільм з ведучим, дуже відомим у минулому російським режисером, я не хочу робити йому рекламу. Фільм про так зване приєднання Криму. Ми не повинні забувати і про це теж. І для них дуже важливо там дестабілізувати ситуацію, щоб все-таки легалізувати себе на нашій кримській землі. З 1994 року неодноразово Росія підтверджувала наші права на Крим. По праву володіння це наша територія. Що відбувається на Донбасі, на тимчасово окупованих територіях? Дійсно там ведеться робота з вербування тих людей, які як добровольці можуть виїжджати на Близький Схід...

– Наскільки масово?

– Ну триває робота. Ми б не хотіли зараз говорити про цифри, всьому свій час, але вони їм не потрібні на території Росії. Понад те, вони не дають достовірної інформації про свої втрати на нашій території. Тому що загинуло дуже багато громадян Росії. І вони ще спочивають у нашій землі. І дуже важливо не тільки навести там порядок, а й, знаєте, підняти цих людей. Потрібно теж передавати близьким родичам.

– Як там, на окупованих територіях, сприймається ті маневри, які відбуваються з боку лідерів так званих "ЛНР", "ДНР"? Вибори то скасовуємо, то призначаємо, то переносимо, то невідомо коли призначимо, подивимось на Київ. Як все це там сприймається?

– Звісно ж, вони хочуть отримати певний для себе захист. Ці так звані самопроголошені республіки, їх керівництво так зване робить усе, щоб зберегти за собою певні права і силу. Зрозуміло, що вони не потрібні Росії. Вони для них ніхто. І вони дедалі більше розуміючи це, думають, як же зіграти з нами в якусь свою гру. Ми, звісно ж, розуміємо це. Для нас дуже важливо провести там за законом України вибори. Ніхто там не може прийняти рішення про дату. Це все буде незаконно. Дату приймає Верховна Рада.

– Ну очевидно. Крім того, для цього потрібна ціла низка передумов, щоб взагалі це питання було поставлено на розгляд…

– У тому числі допустити там працювати засоби масової інформації українські, щоб вони могли займатися агітацією ...

– Є вибори, які вже точно відбудуться, принаймні наступної неділі, на прифронтових територіях. І тут я просто запитаю вас, наскільки там готові, за вашою інформацією? Ну очевидно саме вашого профілю, тобто силові структури. І який ризик того, що десь щось може бути зірвано?

– Це важлива для України реперна точка, до якої готуються всі – і законники, і ті, хто хоче зберегти державність, і правоохоронні органи, і Служба безпеки України, і ті самі люди, які намагаються дискредитувати Україну. Вони зі свого боку робитимуть усе, щоб вибори не відбулися. Ми зробимо все, щоб люди змогли вийти і віддати законно свій голос за тих, кого вони підтримують. Повірте, Служба безпеки готується до виборів. Я хочу, користуючись нагодою, через ваш канал передати інформацію тим людям, які намагатимуться провокувати ситуацію, що ми зробимо все, щоб вибори відбулися.

– Так якісь передумови до того, що хтось займається цілеспрямовано зривом цих виборів, я маю на увазі, саме у плані безпеки? Ви бачите зараз такі передумови?

– Закрита інформація. Ми повинні забезпечити людям можливість виходити на вибори, щоб вони не боялися. Ми можемо говорити, що вони можуть не боятися, і факти показують те, що ми робимо все, щоб спокійно люди могли жити в Україні.

– Власне, зважаючи на те, як ми справді часто чуємо про досягнення Служби безпеки як щодо затримань, так і щодо розробок певних, то справді, я думаю, люди можуть бути спокійні, якщо ви переконуєте, що СБУ працює.

Яна Конотоп, "5 канал"

Попередній матеріал
У Сирії зняли на відео момент російського авіаудару по цивільному госпіталю
Наступний матеріал
Потрібно задекларувати загрозу цивілізованому світу, яка йде з Росії - Безсмертний
Теги:
Loading...