5.ua

Віталій Кличко: Жодну реформу не зробимо, поки не зруйнуємо корупцію

Київський міський голова Віталій Кличко у програмі "Погляд" на "5 каналі" прокоментував ситуацію довкола Будинку профспілок, повідомив скільки сплачують кияни за борги минулих років та скільки кримінальних справ відкрито за розкрадання міських коштів, та розповів про недоліки виборчого законодавства і для чого необхідно прийти на другий тур виборів.

БУДИНОК ПРОФСПІЛОК НЕ ВІДНОСИТЬСЯ ДО КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ КИЄВА, І ЖОДНОГО ДОЗВОЛУ НА ВІДКРИТТЯ ТАМ КАФЕ АНІ МІСЬКРАДА, АНІ МІСЬКАДМІНІСТРАЦІЯ НЕ ДАВАЛА

– Розпочну з найбільш резонансного – кафе в Будинку профспілок. Що це за історія, коли ви його взагалі помітили? Чи ви помітили вже після скандалу в соцмережі і пресі?

– Я почав піднімати інформацію, чому ми не помітили цього – це було задраповано, так що не повинні були побачити. Був дуже здивований. Хочу відмітити одну річ – Будинок профспілок не відноситься до комунальної власності міста Києва, і жодного дозволу Київська міська ані рада, ані адміністрація не давала для цього. Я звернувся до правоохоронних органів вивчити це питання й обов’язково притягнути до відповідальності тих людей, які порушували законодавство. Більше того, символічний об’єкт без обговорення з громадою не мали можливості використовувати в якомусь напрямку, незрозумілому для громади. Ми впевнені в тому, що повинні відкривати ті об’єкти, які надають послуги, які є соціально необхідними. Те, що хтось вирішив відкривати, це дуже дивно, особливо в такому об’єкті, як Будинок профспілок.

– Гаразд, ви з’ясували вже, хто цей "хтось"?

– Поки що можу сказати, що без будь-яких дозволів, таємно хтось надбудову над цим будинком робив, відкривав це кафе. Це окрема розмова, також за участю правоохоронних органів.

– Коли можна буде знати історію появи кафе в Будинку профспілок, який зараз ремонтують чи реставрують після жахливих подій, які там відбувалися?

– Я сподіваюся, що найближчим часом правоохоронні органи повинні дати чітку відповідь на ваше питання.

ТІЛЬКИ ЗА ВІДСОТКАМИ ЗА РІК КИЯНИ ПЛАТЯТЬ 50 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ. ЗА ЦІ ГРОШІ МОЖНА 10 ШКІЛ ПОБУДУВАТИ, ЩЕ БІЛЬШЕ ДИТЯЧИХ САДКІВ

– Зрозуміло, будемо чекати. Що з дефолтом, що це означає для киян? І замість того, щоб виплачувати борги перед кредиторами, місто включило опалення. Чи пішли б ви на такий самий крок, якби не вибори?

– Кияни довірили мені право відстоювати інтереси. І ті борги, які ще за давніх часів брались, щоб побудувати Подільсько-Воскресенський міст, щоб пустити метро на Троєщину, гроші взяли і на ближчий час, я впевнений, що ми повинні сказати, хто брав гроші, куди вони ділися. Метро не пустили, міст не побудували, гроші зникли. І в цьому напрямку це ще окреме питання, на яке ми повинні в найближчий час дати відповідь. Але на тих умовах, на яких ми зараз повинні виплачувати ці гроші, на невигідних умовах для киян, я не міг цю ситуацію допустити. Тому ми почали спілкування з кредиторами, щоб реструктурувати цей борг. Тому що тільки за відсотками за рік кияни платять 50 мільйонів доларів. За ці гроші можна 10 шкіл побудувати, ще більше дитячих садків. Ми викидаємо ці гроші в повітря. Ми говоримо про зниження зараз відсотків і продовження терміну виплати цього боргу. І впевнений у тому, що найближчим часом ми зможемо знайти компромісне рішення з кредиторами.

– Але фактично цей статус дефолтний що означає? Що в найближчі роки для Києва будуть закриті будь-які кредити?

– Я впевнений, що цей статус ми зможемо зараз перейти дуже швидко, знайшовши компромісне рішення з кредиторами. І що Київ – найкраще місто для інвестицій, ми маємо можливість показати, дуже швидко підвищити наш статус. Але на сьогодні цей борг не в інтересах киян. І в цих дуже складних умовах, в яких ми знаходимося, єдине правильне рішення – реструктуризація цього боргу.

– Коли чекати вирішення ситуації з реструктуризацією? Наскільки я розумію, кредитори відмовилися від тих пропозицій, які були розроблені в Мінфіні.

– Зараз розглядається це питання, і впевнений в тому, що в найближчі два тижні ми повинні знайти компромісне рішення.

5.ua

ЖОДНУ РЕФОРМУ НЕ ЗРОБИМО, ПОКИ НЕ ЗРУЙНУЄМО КОРУПЦІЮ

– Щодо передвиборних подій. Ви відмовилися від дебатів із вашим опонентом Бориславом Березою, який вийшов до другого туру. Чому ви відмовилися? Ви вважаєте, що ви не змогли б відправити пана Борислава в словесний нокаут? І власне, що ви казали йому під час словесної перепалки у Верховній Раді цього тижня, коли всі спостерігали? Нардеп Геращенко з "Народного фронту" навіть стверджував, що ви казали, що Березу будемо садити навесні. Це правда чи ні?

– Це жарт. Суботник ми робили кілька днів тому, і їм дали березу і кажуть: зараз потрібно посадити. Я кажу: "Знаєте, що березу саджають весною". Восени можемо клен посадити чи інше дерево. І з цього жарту ми посміхалися. Але що стосується нокауту, я впевнений у тому, що і в прямому і в переносному сенсі цього слова я можу відправити Березу. А в прямому він казав, що він кандидат у майстри спорту по боксу. Я можу проінспектувати, наскільки він відповідає тим вимогам. Тому що в мене довіри немає, після того як багато інформації з’явилося не тільки в цьому напрямку, він дає неправдиву інформацію і в інших напрямках також. Але ключове завдання – це показати нормальний результат на другому турі виборів. Що стосується відмови від дебатів. Я хочу сказати, зараз дуже багато політиканів, які дуже гарно говорять, рвуть на собі рубаху, розповідають багато речей. Гарне прислів’я – хочеш заглянути в майбутнє людини, подивись в її минуле. Що вона зробила? Що вона досягла? І ми можемо дати чітку відповідь, що можна очікувати в майбутньому. Краще не словами – конкретними кроками, конкретними діями робити справу, показувати результат. Незважаючи на складну ситуацію, кияни вже помічають – зміни почалися. Кожен день ми конкретними справами показуємо, що змінюємо дороги, ремонтуємо будівлі, ми інвестуємо в інфраструктуру, відкриваємо нові школи, дитячі садки. Це відбувається. Нам усім хотілося б набагато швидше, але впевнений у тому, що це тільки початок роботи. Ми змогли багато речей зробити. Я завжди казав, що ми жодну реформу не зробимо, поки не зруйнуємо корупцію. Яким чином ми можемо зруйнувати корупцію? Ми зробили аудит, ми перевірили, там... десятки кілограмів віддали в правоохоронні органи. Зараз там 60 з чимось кримінальних справ.  Але наше завдання – не дати можливості для корупції, відкрито, прозоро все робити. Відкрили мерію, відкрили документообіг, відкрили електронні закупівлі, відкрили бюджет. Ми зробили все відкритим і на підставі цього, коли на 10% ВВП, доходи на душу населення впали взагалі у країні, на 30% в цих складних умовах ми підвищили бюджет міста Києва. Чому? Тому що ці гроші, які прилипали до рук чи до кишені інших чиновників, зараз наповнюють бюджет. І ми починаємо з цих грошей інвестувати в інфраструктуру міста, будувати школи, робити доплати, робити зміни. Впевнений у тому, що це тільки початок. Нам багато потрібно зробити, тому що "авгієві конюшні" нам дісталися. Ми бачимо, в якому стані інфраструктура міста. Але впевнений, що ми зможемо це довести.

5.ua

– Слухайте, ну ось відмовилися від дебатів, але водночас прогнозують дуже низьку явку під час другого туру, і в Києві зокрема. Багато експертів вважають, що у вашого виборця є дуже низький стимул прийти на другий тур цієї неділі на вибори. Чи ви усвідомлюєте це, що всі ваші виборці вважають, що ви і так переможете і ви не даєте їм жодного якогось там стимулу прийти на дільниці?

– Я хочу звернути увагу, що цей закон про вибори недосконалий. Чому? Тому що з 120 округів, в яких балотувались депутати, 18 округів без депутата. Люди вибрали людину, яка буде вирішувати їх проблеми. 18 округів не мають депутата, а деяких округах по два. Також недосконало, незрозуміло, коли людина виграє у виборах мера не кілька відсотків, а в рази відрізняється розрив, і починається другий тур. Я впевнений, що ми повинні доопрацьовувати цей закон, але впевнений в тому, що нам потрібно дійти до кожного і давати інформацію, що другий тур буде. І хотів би, використовуючи можливість, зараз звернутись до всіх людей, киян. Прийдіть, будь ласка, на виборчі дільниці. Зробіть ваш вибір, так, як підказують вам ваші серця. Дуже важливо, від вашої громадянської позиції залежить майбутнє нашого міста. Це перше. І по-друге, небагато людей знають, що другий тур відбувається. Вперше в історії ми робимо другий тур, і мене всі вітають, кажуть: "Дуже гарний результат, понад 40%, ми вітаємо тебе". Я звертаюсь: "Люди, ще другий тур буде". Вони: "Та ви що? Ми думали, що вибори закінчились". Тому в цю неділю, будь ласка, якщо ви знайдете час, від вашого голосу залежить дуже багато. Зробіть ваш вибір. Одне можу сказати, якщо ваш вибір впаде на Кличка, я зроблю все, щоб не підвести і оправдати довіру людей.

– Ну слухайте, в нас забагато і задовго виборці голосували серцем. Якби ви апелювали до раціо людей, все таки? І чи не бажаєте ви передумати і все-таки подебатувати з Березою?

– На яку тему?

– Дебати – це давня традиція з античних часів, яка властива всім демократіям. І в Німеччині, в якій ви провели багато часу, очевидно, неможливі вибори без дебатів. Чому така позиція категорична?

– Я впевнений, що можна дебатувати, нам є чим звітувати, ми можемо показувати, що ми зробили. А якщо пан Береза критикує паркан, який ми побудували біля ботанічного саду, каже, що забагато грошей витратили, я ще раз хочу нагадати, що зробили безкоштовно, за кошти інвесторів. І людина, яка… я запропонував, якщо хочеш пропозицію, там ще є частина паркану цього, який можна зробити. Будь ласка, зроби. Краще не говорити, краще робити. Від того, що ми будемо гарно говорити, життя людей не зміниться. Люди очікують не гарних слів, люди очікують дій.

5.ua

ГОТОВИЙ СПІВПРАЦЮВАТИ З КОЖНОЮ ПОЛІТСИЛОЮ, З КОЖНИМ ІЗ ДЕПУТАТІВ, ЯКІ СТАВЛЯТЬ ІНТЕРЕСИ ГРОМАДИ В ПЕРШУ ЧЕРГУ

– Гаразд, тоді про дії на післявиборний період. З ким ви бачите свою співпрацю у Київраді, зважаючи на те... попри те, що ваша сила взяла найбільше голосів, все одно в кількісному вимірі це менше, ніж під час виборів 2014 року. Тоді у вас було понад 70 депутатів, після цих виборів буде близько 50.

– П’ятдесят два.

– П’ятдесят два, так. З ким ви будете входити... хто буде більшістю? Чи ведуться переговори зараз?

– Я вже звернувся і буду ще звертатись до депутатів всіх фракцій. Ми повинні не воювати один з одним. Наш супротивник – ті проблеми, які є в місті Києві. І ми повинні об’єднуватися для вирішування цих проблем. А не користуючись якоюсь політичною доцільністю, показувати хто кращий, хто гірший. Ми працюємо відкрито, ми пропонуємо розділити відповідальність і зробити це прозоро. Взяти на себе напрямки, які можуть політичні сили, і показувати результат. І в цьому напрямку, я впевнений, тут нам непотрібно робити більшість. У нас є ключові завдання. Ті проблеми, які нам дістались у спадок, які ми повинні перемогти в дуже короткий час. Іншого напрямку у нас немає. Я готовий до співпраці з усіма.

– У попередній Київраді було 9 політичних сил, які туди потрапили, подолали бар’єр. Ну плюс мажоритарники. У цій Київраді 5 політичних сил. Це ускладнює чи полегшує співпрацю в Київраді? І чи є якісь сили, з якими ви не зможете співпрацювати?

– Я готовий співпрацювати з кожною політсилою, з кожним із депутатів, які ставлять інтереси громади в першу чергу. Не свої приватні, не інтереси політичні – інтереси громади. Будь ласка, ключове завдання для мене – робити все прозоро, щоб всі розуміли, що ми робимо, в якому ми напрямку рухаємося. Це наше завдання і це запорука успіху.

– Хто формував список вашої сили на цих виборах, куди потрапили такі видатні діячі попередніх епох, як Пабат, Непоп і так далі. Вас критикують за це, називають багатьох представників так званої "молодої команди", мається на увазі Черновецького, які є у БПП "Солідарність".

– Наприклад.

– Ну знову ж таки, той самий Пабат, той самий Непоп, той самий Баленко. А говорять про те, що Вадим Столар, колишній регіонал, який "засівав" Оболонь гречкою, лавочками, поремонтованими доріжками, займався фактично виборчою кампанією вашої політичної сили.

– Я не хочу коментувати, хто що говорить, я готовий коментувати факти. Жодне прізвище, яке ви зараз назвали, не були депутатами "Блоку Черновецького". Це перше. По-друге, я розумію, що несу відповідальність за кожну людину, спілкувався з усіма ними. Формуючи список, користувався тільки одною ключовою складовою – ці люди повинні пройти "люстрацію". Люстрація – це вибір киян, які віддають свій голос. Велика кількість депутатів, велика кількість представників політичних сил. І кияни вибирають, кому вони можуть довірити відстоювати їх інтереси. На підставі того, що людина зробила, на підставі, наскільки є людина ефективна, і тільки від цього я відштовхувався. Ми повинні показувати результат, а не розповідати гарні байки.

5.ua

Я ХОЧУ СТАТИ МЕРОМ, ЯКИЙ НЕ НА СЛОВАХ, А ДІЙСНО ПОБУДУВАВ ПОДІЛЬСЬКО-ВОСКРЕСЕНСЬКИЙ МІСТ І ПРОВІВ МЕТРО НА ТРОЄЩИНУ

– Повертаючись до проблем міста. Що ви обіцяєте виборцю, які п’ять, можливо, чи три кроки найважливіші ви б виділили? Що ви плануєте зробити найближчим часом, і в принципі, за своєї каденції?

– Я можу перераховувати дуже багато кроків, але це буде таким, знаєте, як депутати – "ми вирішуємо таку проблему, ми вирішимо ту проблему". Ми не зможемо вирішити, ми можемо змінити взагалі систему, це дуже важливо, і ми це робимо, я вже казав, ми робимо прозору і сучасну систему. Ту саму систему, за якою працюють ефективно інші сучасні європейські країни та міста. Це перше. По-друге, я хочу стати мером, якого будуть пам’ятати, який не на словах, а дійсно побудував Подільсько-Воскресенський міст і провів метро на Троєщину. Це моє завдання на наступний період часу. Це завдання, яке я розумію, що можу реалізувати. Зробити Київ європейським, залучити інвестиції. Ми зараз говоримо про те, що Київ повинен відрізнятися від інших міст. Тому ми наводимо лад з інфраструктурою, наводимо лад з середовищем, в якому живуть кияни. Зберегти те, що є тільки в Києві, нема в іншому місті. Нам потрібно зробити зони, в яких кияни можуть дійсно відпочивати. Нам потрібно зберегти парки, збільшити. Ми відкрили тільки в цьому році 48 парків та скверів. Ми повинні реалізувати систему велодоріжок, яких зараз програма більше 600 кілометрів, ми будемо презентувати це. Ми повинні зробити Київ таким, в якому комфортно жити кожному киянину і кожному, хто буде приїжджати. Але ключове завдання – дати можливість Києву наповнювати бюджет, витрачати кошти на відбудову інфраструктури, на нові дороги, на побудову нових мостів, нових мікрорайонів. Концепція розвитку нашого міста повинна відповідати ключовим критеріям, в яких Київ в ніякому разі не загубить свою ідентичність як старого міста. І бути одночасно сучасним містом, яке повинно розвиватися, будуватися. Хочу ще раз нагадати: не забудовуватись – будуватись.

– Ну от власне багатьох ваших соратників, однопартійців звинувачують у різних скандальних забудовах – навколо зоопарку, в прибережній зоні Дніпра. І у вашій фракції дуже багато є людей, які займаються забудовою в Києві. Як ви з цим…

– Наприклад.

– Знову ж таки, той самий Непоп, якого пов’язують із забудовою біля зоопарку.

– Я про зв’язок Непопа із зоопарком вперше чую від вас – це перше. По-друге, я тільки що говорив – нам потрібна концепція і план, зробити пропозицію, макет всього Києва, яким Київ повинен бути. Якщо ми будуємо Київ, ми повинні знати, кияни повинні відчувати, які мікрорайони будуються. Щоб будувалася соціальна інфраструктура – якщо будуються будинки, біля них повинні будуватись школи, дитячі садки, сквери. Щоб це було середовище, де людина відчуває себе комфортно. Це ключове завдання. На жаль, у нас будівельник, його називають зараз забудовник, людина, яка створює, несе негативне сприйняття тільки тому, що в нас будувалось безсистемно, без плану. Хто де хотів, там і будує в порушення без узгодження з громадою, без будь-яких дозволів. І тому наше завдання робити це прозоро, відкрито, відштовхуючись тільки від інтересів тих людей, які живуть поряд, створюючи комфортне середовище. А будувати Київ ми повинні. Ми повинні будувати нові будівлі, ми повинні розвивати Київ. Я ще раз хочу підкреслити – він ні в якому разі не повинен загубити своє обличчя, але одночасно бути сучасним містом.

5.ua

– Що заважає зобов’язувати забудовників вкладати кошти і в інфраструктуру? У багатьох містах, в тому самому Львові, Харкові є певні обов’язки в кожного забудовника. Чому в Києві не ухвалені такі рішення? Скажімо, в Харкові забудовник зобов’язаний привести в порядок дорогу навколо, взагалі територію навколо цієї новобудови. Кожен магазин має якісь певні обов’язки перед містом.

– У нас такі самі прописані правила, які, на жаль, багато років не виконувалися. І ми отримали у спадок все те, що ми зараз маємо, тому що, давайте відверто говорити, місто розкрадалося. Багато коштів розкрадалися і гроші не вкладались в місто. Ми бачимо інфраструктуру, ми бачимо зараз ці дороги, в якому стані вони знаходяться. Ми бачимо будівлі, які не реконструювалися, ми бачимо старі ліфти, ми бачимо багато проблем, які потрібно вирішити. Нам, я ще раз хочу повернутися, потрібно систематизувати це, щоб це працювало ефективно. Тобто зробити ефективним механізм роботи міста.

– Дякую вам. Успіхів на найближчих виборах.

– Я дякую вам. Хочу сказати, що ми почали це робити, ми сформували команду. Я несу відповідальність за все, що відбувається в місті. Я несу відповідальність за команду і зроблю все, щоб ні в якому разі не загубити ні репутацію, ні ім’я. І зробити Київ європейським містом. Це моє завдання, це те, що я перед собою як мету поставив. І незважаючи на багато критиків, я роблю цю справу щиро і відкрито. Впевнений, що зможу реалізувати свою мрію – Київ сучасний, європейське місто.

– Кожен мер обіцяв побудувати метро до Троєщини і багато іншого, чого ви назвали, сподіваюся, що це у вас вийде. Дякую.

Тетяна Даниленко, "5 канал". 

Попередній матеріал
Данія хоче приєднатись до боротьби з терористами у Сирії
Наступний матеріал
Тука: На Луганщині закрили 12 внутрішніх блокпостів
Теги:
Loading...