5 канал

Віталій Кличко: Середній українець споживає енергії у 5 разів більше, ніж середній європеєць

Київський міський голова Віталій Кличко у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, скільки витратив на вибори і чому загалом виборча кампанія не відрізнялася від попередніх, чи був Омельченко хорошим мером, яким чином боротися з корупцією, як у столиці випередили за відкритістю інформації інші міста та Верховну Раду, яку суму зловживань виявив аудит, які пропозиції міського голови щодо реформ, що треба зробити для збільшення енергоефективності і коли в Києві зникнуть черги до дитсадків.

НА ЖАЛЬ, ЦЯ ВИБОРЧА КАМПАНІЯ НЕ ВІДРІЗНЯЛАСЯ ВІД ПОПЕРЕДНІХ – БУЛО БАГАТО БРУДУ, НЕПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ, ЗВИНУВАЧЕНЬ

– Думаю, є сенс сьогодні, в п’ятницю (23 жовтня - 5.ua), уже завтра-післязавтра якось не так, можливо, актуально буде говорити і аналізувати передвиборчу кампанію. Як вам взагалі ця нинішня виборча кампанія по місцевих виборах загалом і, звичайно, в першу чергу, нас цікавлять вибори до Київради, столичного міського голови. Як думаєте, не важко було нашим громадянам у такій величезній кількості оцих білбордів, страждати від такої надмірної кількості агресії? Ви її не відчували весь час?

– На жаль, ця виборча кампанія не відрізнялася від попередніх кампаній. На жаль, багато бруду, неправдивої інформації, звинувачень. Хотілося б, щоб вона була більш чистою, прозорою, демократичною, європейською. Ми робимо своїм власним прикладом, як це повинно бути. Але на жаль, дійсно умови не відповідають тим критеріям, про які я тільки що казав. Багато політичних сил, багато облич, ви казали, що Київ весь в білбордах, кожен із депутатів каже "вибери мене".

– В агресивних білбордах.

– Я вважаю, що кожен українець, кожен киянин повинен добре вивчити тих кандидатів, які балотуються на окрузі. Є гарне прислів’я, яке я завжди казав і продовжую повторювати: хочеш заглянути в майбутнє людини – подивись, будь ласка, в її минуле. Що зробив, як себе поводив, і ти можеш дати чітку відповідь, що від нього можна очікувати в майбутньому.

– Є така думка, от ви кажете, кампанія була брудною. А власне чому? Ми пережили останню Революцію Гідності, здається, повинні були б якось переосмислити своє життя. Не тільки громадяни, а й політики в тому числі. Але кампанія все одно виявилася такою, як всі попередні, дореволюційні. Чому?

– Минула кампанія була більш чистою, я маю на увазі парламентські вибори. В минулому регіонали, ті політики, які зіпсували взагалі своїми брудними діями все, що можна було зіпсувати, не понесли покарання. І зараз ми бачимо – дуже часто ті, хто відстоював Партію регіонів і хто під прапорами Партії регіонів, Віктора Януковича працювали на авторитарний режим, зараз вони дивляться, що все нормально, і перейменували, під іншими прапорами зараз вони також ідуть до влади. Знову пропозиції, знову обіцянки, знову якісь там речі, які вони зможуть зробити, коли прийдуть. Вони вже показали своє дійсне обличчя, все те, що вони зробили, тому звертаюсь до всіх: будь ласка вивчіть тих людей, де вони були, де і що вони зробили, можете зробити висновки. Ваш голос дуже важливий, зробіть ваш вибір головою і серцем за тих, кому ви довіряєте.

– Пане Віталію, ще у нас, здається, в Україні ніколи не було таких місцевих виборів, на яких би було витрачено так багато грошей. Ми це бачимо за кількістю телевізійної реклами, за кількістю білбордів, всяких публікаціях у засобах масової інформації. Скільки ви особисто витратили на цю виборчу кампанію?

– На цю виборчу кампанію у нас вийшло близько, я вам можу сказати, 17 мільйонів гривень.

– А про другий тур, які плани? Скільки ще це може коштувати?

– Я взагалі про другий тур… Якщо він буде, це залежить не від мене, це залежить від киян, від їх вибору. Може бути другий тур, а може і не бути. І тому, можу сказати відверто, на цю тему зараз немає сенсу говорити.

– Але все-таки моделювати ситуацію потрібно, і політику в першу чергу потрібно цим займатись. З ким би ви не хотіли опинитися у другому турі?

– Мені байдуже. Мені байдуже, хто може бути. Я щиро, відверто, відкрито роблю всі ті справи, які роблю, змінюю не обіцянками, а реальними справами кожен день наше місто. І я пропоную не обіцянки, я пропоную конкретні справи: те, що я зробив, і те, що я буду робити.

– А з Олександром Омельченком? До речі, я знаю, що в 1999 році ви з братом підтримували його на міських виборах також. І, власне, у багатьох експертів сьогодні складається таке враження, ви, мабуть, читали ці експертні думки стосовно того, що сьогодні своєю участю Сан Санич ніби вам повертає той борг. От ваші вороги навіть кажуть, що між вами є певний "договорняк", спортивним жаргоном говорячи. Наскільки це відповідає дійсності?

– Я всім, хто розповсюджує такі чутки, можу сказати: і в спорті ніколи цим не користувався, ніяких "договорняків" у спорті в мене ніколи не було, і в житті також. Так що ці спекуляції вони можуть залишити собі.

– А взагалі, щоб закінчити цю тему, Олександр Омельченко був хорошим мером чи не дуже?

– Якщо б він виконував всі накази, що робила громада, впевнений у тому, що він тоді не програв би двічі вибори.

5 канал

НАВІТЬ ВЕРХОВНА РАДА НЕ МАЄ ТАКОЇ СИСТЕМИ ПЕРСОНАЛЬНОГО ГОЛОСУВАННЯ, ЯК У КИЇВРАДІ

– Пане Віталію, можете сказати, от ви кажете "своїми справами". Що найголовнішого ви зробили за цей час, поки очолювали столицю, в сенсі тому, що ви зробили такого, що не робили ваші попередники на посаді?

– Ми заклали фундамент, на якому ми можемо далі будувати. Жодного разу влада не була такою відвертою. Ми відкрили мерію, ми відкрили всі комісії, ми зробили електронні закупівлі, ми відкрили вперше в Україні бюджет міста Києва. Німецька компанія зробила такий бюджет, який кращий, вони кажуть, ніж у Бостоні. Він входить у систему «Smart city», і зараз усі надходження і витрати з бюджету не тільки міського, також районів, також кожного ЖЕКу, будинку, школи, дитячого садку, кожен з киян може подивитись в електронному вигляді, журналісти всі, громадські діячі, – ми відкриті, я зробив максимально відкритим. Це неможливо далівідмотати. Ми ще стовідсотково не перемогли, але зробили великий крок проти політичної корупції. Навіть Верховна Рада не має такої системи персонального голосування. Зараз у Київраді жоден депутат не має можливості проголосувати за когось іншого. Тільки за себе. І кожен з киян може побачити, якщо ви довірили депутатові відстоювати ваші права, гуляв він, був присутнім, за які законопроекти та рішення голосував – такого ще ніде не було. Тому я дуже радий, що ми зробили це вперше і показуємо приклад іншим містам України.

– До речі, щодо реформування. У вас нема відчуття, що реформи загалом у країні загальмувалися, тобто, вони фактично зупинилися, і про це досить часто можна сьогодні прочитати у засобах масової інформації зарубіжних: американських, європейських?

– Те, що стосується Києва – моя зона відповідальності, ми робимо все для того, щоб якомога швидше реалізувати ті реформи. Я завжди казав – жодна з реформ не може бути реалізована, якщо ми не поборемо корупцію в Києві. Одним із перших кроків, як ми можемо побороти корупцію? Ми зробили аудит у серпні минулого року. 70 мільйонів вкрадених грошей, у жовтні – 300, у грудні ми підняли пласт – 3 мільярди. Передали десятки кілограм у прокуратуру, чекаємо. Люди, знаєте, що кажуть. Кожен політик зараз б’є себе в груди і каже "боротьба з корупцією, ми боремось з корупцією". Модне слово. Але це ілюзією виглядає, тому що прості люди питають, хто покараний, хто за свої дії зараз знаходиться у в’язниці. І це була б запорука. Але це не моя відповідальність, це відповідальність правоохоронних органів. Що стосується боротьби проти корупції в міській владі, я вже сказав, ми відкрили все прозоро, тому що корупція боїться світла. Ми відкрили, зробили прозорими всі речі. І сьогодні результат боротьби проти корупції, реформ, про які ми говоримо, ми можемо говорити в цих складних умовах, коли ВВП країни падає, впав на 10%, ми збільшили бюджет міста Києва на 30%. Взяли гроші і ці гроші зараз направляємо для того, щоб ремонтувати інфраструктуру, щоб ремонтувати дороги, щоб і соціальні гарантії людям робити, допомагати. В цих умовах ми робимо дуже багато. Я розумію – великі очікування, щоб все змінилося. Але ми робимо на 100%, ще раз хочу сказати, відкрито, максимально прозоро для того, щоб зміни відбулися. Дійсно, по Україні нам потрібно ще зруйнувати монополії, які існують. Дійсно, ще багато корупції, але, на жаль, не тільки від мене це залежить. Я зауваження робив і завжди кажу: тільки тоді, коли будемо мати прізвища тих людей, яких не відпустили, які дійсно відповідають за вкрадені гроші, за корупцію, за злочинність, тоді люди будуть вірити, що дійсно це не ілюзія, це реальні реформи.

ПАМ’ЯТАЄТЕ, ЖАРТ ТАКИЙ, ЩО ЧОТИРИ ЗАСТУПНИКА ЛЕЖАТЬ У КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ, – ТАК ОТ, ЛЕЖАТЬ ДОПОВІДНІ, ЩОБ ЇХ ЗАТВЕРДИЛИ, МІСЯЦЬ ЛЕЖАТЬ, ДВА ЛЕЖАТЬ, ЦЯ СИСТЕМА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ

– Пане Віталію, один, скажу так, з регіональних лідерів, Міхеіл Саакашвілі, як ви знаєте, заявив про те, що після цих місцевих виборів Президент розпочне радикальні реформи. За його словами, він уже передав Президенту відповідний пакет пропозицій стосовно того, як потрібно, я так розумію, ці реформи реалізовувати більш радикальним методом. Ви як також, можна сказати, людина команди Президента, чи подавали свої пропозиції Президенту по тих, скажімо, реформаторських речах, які стосуються вас безпосередньо, і чи знаєте, що нам власне чекати після місцевих виборів саме в цій площині радикального реформування?

5 канал

– Так, не тільки Президенту. Ця інформація публічна, я завжди про це говорив. Одне з них – це боротьба з корупцією. Я зробив акценти на тому, що нам потрібно дійсно ефективніша, швидша робота прокуратури. Якщо ми говоримо про децентралізацію, це повинно також не бути гаслом або ілюзією, ми повинні у справах робити цю децентралізацію. Сьогодні, наприклад, місцева влада не може погодити – пам’ятаєте, жарт такий, що чотири заступника лежать у Кабінеті міністрів, – так от, лежать доповідні, щоб їх затвердили. Місяць лежать, два лежать – ця система продовжується. А якщо нам потрібна ефективна команда, ми не можемо без погодження згори це зробити. Більше того, якщо ми говоримо про наповнення бюджетів місцевого самоврядування. Ми віддаємо в Києві, спочатку у нас забирають 60% грошей, які ми зібрали, а потім мер чи голова адміністрації бігає і каже: дайте нам, будь ласка, на цю програму, на цю програму. Якщо ми говоримо "децентралізація" – децентралізація також повинна бути і стосуватись бюджетів місцевих громад. Це публічні, прозорі, зрозумілі всім пропозиції.

– Пане Віталію, от ви також сьогодні говорили про боротьбу з корупцією, яку ви вели впродовж свого перебування на мерській посаді. Нещодавно, відповідаючи на запитання про додаткові джерела надходження до міського бюджету, ви сказали, що найголовніше джерело – це успішна боротьба з корупцією та перекриття тіньових схем. Яка царина функціонування столиці, її господарства на сьогодні є найбільш корупційною, тобто тою, з якої потенційно можна поповнювати міський бюджет?

– Ми зараз отримали ДАБК, ми розуміємо, що багато незаконних забудівель у місті Києві. Це одна з корупційних складових. Ми зараз говоримо про наведення порядку в паркуванні, і можливо невелика корупційна складова, але гроші повинні надходити в бюджет. Сьогодні ми не маємо закону і залежимо від Верховної Ради. Для того, щоб прийняти бюджет, для того, щоб штрафувати. Ви знаєте, недбайливий водій кидає свою автівку, одну чи дві полоси закриває – ми не можемо офіційно, без правових підстав взяти його і забрати цю автівку. У нас у центрі міста стоять парковки порожні, тому що кожен водій задає питання "а чому я повинен платити, коли я можу кинути свою машину де завгодно і не платити за це нічого?" Це велике надходження в бюджет міста, і ми повинні також це реалізувати. Що стосується корупційних складових, я ще раз кажу, наше завдання – зробити все максимально прозоро. Хочу звернути вашу увагу: завжди земля, майно, бюджет – ці теми були в усіх на слуху. Тому що там розподілялись гроші, земля розподілялась, майно і так далі. Ми відкрили, запрошуємо всіх журналістів, приходьте, будь ласка, дивіться. Якщо є будь-яке питання – ми знімаємо, і наповнюємо на 30% бюджет. Ці гроші, які зараз працюють на громаду міста, осідали в кишенях чиновників. Зараз ми не даємо такої можливості.

СЕРЕДНІЙ УКРАЇНЕЦЬ СПОЖИВАЄ ЕНЕРГІЇ У 5 РАЗІВ БІЛЬШЕ, НІЖ СЕРЕДНІЙ ЄВРОПЕЄЦЬ

– До речі, ще влітку ви обіцяли звернутись до міжнародних фахових організацій з проханням перевірити взагалі діяльність і доцільність підняття тарифів на комунальні послуги. Це питання, яке сьогодні турбує, як ви знаєте, всіх киян, оскільки на носі зима, люди ще не знають, які вони врешті платіжки отримають за це все. Ви казали, якщо монополісти підвищують ціни, то вони повинні аргументувати це. У принципі так, якщо людина піднімає ціни, то принаймні повинна пояснити, чому ці ціни піднімаються. Відповідні звіти ви обіцяли оприлюднити по "Київенерго", "Київгазу" і водоканалу. Чи отримували ви вичерпні відповіді на ці запитання і, врешті, що ж буде з тарифами після виборів і цього опалювального сезону?

– Дійсно, це проблема дуже велика, і люди звертаються до мене: "Вибачте, будь ласка, як я можу платити за тарифи, коли платіжка до мене приходить більше, ніж моя пенсія?" Люди не можуть фактично платити за ці тарифи. Вони повинні бути зрозумілими і адекватними, це перше. По-друге, я хочу нагадати, що ми формуємо єдиний тариф – це квартплата, в яку входить прибирання території, ліфти, вивіз сміття. Цей тариф, розумію, що велике навантаження зараз, ми не піднімали і піднімати не будемо. Всі інші тарифи нам спускають Кабінет Міністрів та НКРЕ. Але розуміючи ту складну систему, я звернувся до монополістів і сказав: "Всі тарифи повинні бути обґрунтовані", це перше. По-друге: ми звернулись до аудиторських компаній, які зараз повинні вже надати нам інформацію щодо формування цих тарифів. Тому що люди повинні знати, за що вони платять. По-третє, ми не чекаємо цих звітів, ми розуміємо, що навантаження на людей повинно бути менше. Ми встановили більше чотирьох тисяч лічильників тепла, тому що кожен лічильник – це економія 30% споживання тепла, а це означає 30% грошей киян. Ці кроки дуже важливі. Робимо систему теплосанацій і так далі. Розуміємо, що ми повинні повертатись до нормального споживання енергії, тому що в Україні в 5 раз ми перевищуємо споживання – середній українець у 5 разів більше споживає енергії, ніж середній європеєць. Робимо всі кроки для цього, але ключове наше завдання – захистити людей від тих тарифів, які, на жаль, вони не можуть сплачувати.

5 канал

– Ви звітували, що цього року київська влада відкрила два дитячих садки і дві школи, якщо не помиляюся. Наступного року ніби у ваших планах ще відкрити дві школи. Хоча ми всі розуміємо, що ситуація з навчальними закладами і закладами дошкільної освіти є фактично катастрофічною, особливо у багатозаселених районах. Також всі ми розуміємо, що за один рік школу побудувати, мабуть, неможливо. Чи все таки можливо?

– Ми побудували "Жовтень" менш ніж за рік.

– З нуля?

– Майже з нуля. Легше побудувати з нуля, ніж реставрувати.

– Але, пане Віталій, от що кажуть ваші аналітичні служби? Через скільки років, в тому числі, не знаю, вашого керування, проблема з школами буде знята?

– У цьому році ми зменшили чергу в дошкільні заклади на дві тисячі. Зробивши більше груп, відкривши два дитячих садка, ми в цьому році відкрили дві нові школи і збільшили безпрецедентно, вдвічі. Я хочу звернути вашу увагу, найважливіші інвестиції, які в нас є – це інвестиції в наших дітей, і тому освіта одна із ключових. Бюджет освіти на цей рік складав більш ніж півмільярда гривень у Києві. Я вже казав – ми побудували, і в наступному році будемо також збільшувати і відкривати ще більше дитячих садків і шкіл. Моє завдання: через три, максимум чотири роки щоб черг взагалі не було.

– Ви сказали, що на дві тисячі місць зменшили чергу. А чи враховуєте ви той факт, що за останній рік у столиці, в тому числі, з’явилося багато біженців, тимчасово переміщених осіб із зони АТО і Криму в тому числі, кількість відповідно знову ж таки збільшилась. На Позняках, я точно знаю, є школи, в яких в одному класі вчиться по 45 дітей. І статистики, я думаю, що у вас є більше. Але чи знаєте ви точну цифру людей – скільки сьогодні живе в Києві, скільки дітей сьогодні потребують шкільних та дитсадкових місць?

–Скільки людей живе у місті Києві – ми знаємо офіційну цифру, це 3 мільйони, за неофіційними даними, ця цифра може бути вдвічі більша, людей, яких не зареєстровано. Що стосується дітей, я можу назвати чітку цифру: рік тому черга в дошкільні навчальні заклади була 14 тисяч дітей, на сьогодні ця черга – 12. Я вже казав, за тих темпів, які ми зараз беремо, і таким чином, яким ми намагаємось інвестувати в освіту, в будівництво дитсадків, – в наступному році ми відкриємо три дитячих садки, через рік, в 2017-му, ми плануємо, щоб їх відкрилось п’ять. Ми намагаємось, щоб ця черга була нуль, звести до мінімуму. Це додаткові джерела ми беремо, повертаємо ті дитячі садки, які використовувались не за профілем, тобто їх передати там, де що завгодно може працювати, але це не дитячий садок. І тому ми зараз займаємось цим. Ми вже повернули декілька дитячих садків до комунальної власності, зараз ще у нас в судах процеси йдуть. Наше завдання – якщо побудувався мікрорайон, то так повинно бути: і школи, і дитячі садки, щоб люди не возили через півміста своїх дітей навчатись. Це зручно, це некомфортно, це коштує енергії, часу. Тобто наше завдання – зробити місто Київ комфортним для життя, і соціальна складова є одна з найважливіших.

Руслан Поліщук, "5 канал"

Попередній матеріал
На саміті у Брюсселі ухвалили план подолання міграційної кризи
Наступний матеріал
На Донеччині схопили організатора інформаційної мережі терористів
Loading...