5 канал

Шігекі Сумі, посол Японії: Вкрай важливо зробити українську економіку сильною, щоб встояти у боротьбі з російською агресією

Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні Шігекі Сумі у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, які теми обговорювали в Антальї лідери "Великої двадцятки", які напрямки підтримки України є найважливішими для Японії як головуючої у "Великій сімці", в чому різниця між Україною і Молдовою, про те, що позитивні зміни неможливі за одну ніч, з якої причини Японія підтримує нашу країну і є найбільшим донором для неї, за що відповідальна Україна як член Радбезу ООН, як не дати світові забути про питання Криму, а також запросив киян відвідати виставку японського мистецтва.

ПОВНІСТЮ БЕЗПЕЧНИХ МІСЦЬ УЖЕ НЕ ІСНУЄ. БУДЬ-ЩО МОЖЕ СТАТИ МІШЕННЮ ТЕРОРИСТІВ

– Давайте почнемо розмову з обговорення результатів саміту "Великої двадцятки" в Антальї. Там обговорювали передусім політику, а не економіку. Зокрема через розростання тероризму. На вашу думку, чи ми стаємо ближчими до глобальної безпеки після цього саміту?

Ваша правда, лідери країн-членів "Великої двадцятки" більшу частину часу обговорювали тероризм. Зокрема події, які нещодавно, безпосередньо перед самітом, відбулися в Парижі. Люди розуміють, що терористи діють уже не лише на території Сирії та Іраку, де тривають бойові дії, але і в інших країнах, зокрема у французькій столиці. Кількість загиблих там невинних людей справді шокує. Тепер стає зрозуміло, що повністю безпечних місць уже не існує. Будь-що може стати мішенню терористів. Саме через це на саміті так багато говорили про політику й тероризм. Хоча зазвичай найбільше обговорюють економічні питання. Учасники зустрічі ще раз підтвердили, що готові боротися із тероризмом.

– Дипломатична ізоляція російського президента Володимира Путіна вже не повна, не така, як, наприклад, торік у Брісбені. Як ви вважаєте, чому?

Якщо чесно, на мою думку, росіяни зіграли дуже добре. Путін створив враження, що він вкрай потрібен решті світових лідерів у контексті боротьби проти "Ісламської держави". Незалежно від порушень, які Росія чинить в Україні, Путін каже: через Ірак та Сирію Росія вам потрібна. Тож я вважаю, він дуже добре зіграв.

ДЛЯ ЯПОНІЇ МИРНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ В УКРАЇНІ БУДЕ ОДНИМ ІЗ ГОЛОВНИХ ПРІОРИТЕТІВ ПІД ЧАС НАСТУПНОЇ ЗУСТРІЧІ ЛІДЕРІВ "ВЕЛИКОЇ СІМКИ"

– У травні наступного року в Японії відбудеться саміт "Великої сімки". Прем’єр-міністр вашої країни Сіндзо Абе сказав: поки Японія головуватиме у "Великій сімці", він зробить усе, що зможе, для мирного вирішення ситуації на сході нашої країни. Чи могли б ви описати деякі кроки або стратегію вашого уряду?

По-перше, на саміті, який відбувся торік у грудні в Німеччині, лідери країн "Великої сімки" доручили послам своїх держав у Києві діяти разом та зокрема допомагати процесу реформ, які впроваджують в Україні. Тож ми маємо доволі чіткі інструкції. Для Японії мирне врегулювання в Україні буде одним із головних пріоритетів під час наступної зустрічі лідерів "Великої сімки". Я сподіваюся, Японія зможе зробити свій внесок для об’єднання точок зору учасників Групи семи, зокрема щодо економічних реформ. Українське питання має два аспекти. Один із них – це питання, як принести мир на схід України та повернути Крим. Але також вкрай важливо зробити українську економіку сильною, щоб країна могла устояти на ногах під час боротьби з російською агресією. Лідери країн "Великої сімки" мають виконати свою роль для вирішення обох цих питань. Тому я кажу, що ми не маємо забувати про другий – економічний – аспект.

– Минулого тижня посли країн "Великої сімки" зустрічалися з керівництвом Національного банку України. Головною темою зустрічі був український банківський сектор. Ви оптимістично налаштовані після цієї зустрічі?

Звичайно, нам потрібно вирішити ще дуже багато питань, не лише питання банківського сектору. Якщо подивитися на весь процес реформ в Україні, то стає очевидним, що існує серйозна воля до змін. Не лише серед керівництва уряду, але й серед людей. Важливо втілювати цю добру волю на практиці. Ми розуміємо, що процес реформ не такий швидкий, як того хотів би народ або лідери "Великої сімки". Утім, я завжди повідомляю Токіо, що в українців та політичного керівництва існує сильна воля до реформ. І тому ми маємо допомогти їм.

5 канал

ПОДІЇ В УКРАЇНІ МАТИМУТЬ НАБАГАТО БІЛЬШЕ НАСЛІДКІВ НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО РЕГІОНУ, А Й ДЛЯ СВІТУ

– Ви також є послом Японії в Молдові. Чи могли б ви порівняти Молдову та Україну в контексті втілення реформ: наскільки швидко воно відбувається в цих країнах та що для цього робить уряд та народ.

Дякую, це дуже гарне запитання. Насправді дуже нелегко порівнювати роботу двох країн у цьому напрямку. Але якщо чесно, Україна сьогодні має набагато більшу волю до реформ, аніж Молдова. Час від часу я буваю в цій країні. І щоразу маю зустрічатися з прем’єр-міністром. За останній рік вони змінювалися тричі. Це не сприяє стабільності у країні. В Україні після Майдану уряд країни намагається змінювати країну і має для цього дуже сильну волю. Але у випадку Молдови, на жаль, ми бачимо корупційний скандал та уряд, який постійно вимушений боротися. І ми не знаємо, куди поділися гроші та хто їх взяв. Тож я дуже сподіваюся побачити стабільність в уряді Молдови. А в Україні уряд дуже сильний та стабільний. Тож існує велика різниця між цими двома країнами. Крім цього, Україна набагато більша. Тож події тут матимуть набагато більше наслідків не тільки для європейського регіону, а й для світу. Україна може стати гарним взірцем для Молдови, яка також має територіальне питання, і тут також залучена Росія. Тож Україна має бути прикладом.

– Це приємно чути. А ви можете сказати про нашу боротьбу з корупцією?

– У Молдові?

– В Україні.

Я вважаю, що це дуже важливо. Існує сильна воля. Порівняно з тим, що було 4-5 років тому, в Україні стрімко розвивається здорове громадянське суспільство. Воно стежить за тим, що робить уряд, виступає наглядачем. Це дуже добре. Адже воно не дозволяє уряду та лідерам країни ставати корумпованими. Винищити корупцію дуже складно. Я знову кажу: існує сильна воля до знищення корупції не тільки в уряді, але й серед народу. Але неможливо змінити все за одну ніч. Потрібен певний час. Я радий бачити, що боротися з корупцією будуть і далі. Ми на це розраховуємо.

5 канал

НАЙБІЛЬШЕ ДОПОМОГИ УКРАЇНІ ЗА ОСТАННІ ПІВТОРА РОКИ НАДАЛА САМЕ ЯПОНІЯ. ЙДЕТЬСЯ ПРО МАЙЖЕ 2 МІЛЬЯРДИ ДОЛАРІВ ДОПОМОГИ ЗА ЦЕЙ ПЕРІОД

– Яка головна причина підтримки Японією України? Чи це через анексію Криму або російські війська на сході нашої країни? Чи через гарні відносини між нашими країнами? Чи, можливо, існує якась інша причина?

Найбільше допомоги Україні за останні півтора роки надала саме Японія. Йдеться про майже 2 мільярди доларів допомоги за цей період. Хоча тут не всі про це знають, Японія справді – найбільший донор для України. Головна причина нашої підтримки – це те, що Японія відчуває себе відповідальною за встановлення миру та порядку в світі. Географічно Україна дуже далека від Японії. Але ми вважаємо, що події в Україні мають прямий вплив на нашу країну. Дії Росії в Україні, зокрема, анексія Криму та дестабілізація східної частини країни, – це зухвале порушення міжнародного права та правил. Ми не можемо дозволяти жодній з країн так чинити. Адже якщо ми дозволимо, то хто знає, можливо, те саме станеться у східній частині Азії, де знаходиться Японія. Наприклад, Китай зараз намагається силоміць змінити лінії кордонів у цьому регіоні. Це турбує не лише Японію, а й Тайвань, Філіппіни, В’єтнам та Індонезію. Тож коли ми кажемо, що встановлення миру та порядку в східній Азії дуже важливе, то ми не можемо заплющувати очі на те, що відбувається в Україні. Саме це, вважаю, і є головною причиною, з якої ми намагаємося підтримувати Україну.

ВАЖЛИВО НЕ ДАТИ СВІТОВІ ЗАБУТИ ПРО ПИТАННЯ КРИМУ. ПОТРІБНО НАГАДУВАТИ ПРО НЬОГО НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ, НА ВСІХ КОНФЕРЕНЦІЯХ

– Я пропоную поговорити про Організацію Об’єднаних Націй. Україна та Японія – серед країн, які Генеральна асамблея обрала до Ради Безпеки як непостійних членів на наступні 2 роки. Що ви можете сказати про ефективність ООН сьогодні, коли країна-агресор виступає постійним членом Радбезу з правом вето?

Це реалії, які ми маємо прийняти. Порядок усередині ООН нині ми не можемо змінити. Такі організації, як, наприклад, Програма розвитку ООН та ЮНІСЕФ, тобто дитячий фонд ООН, дуже добре працюють у напрямку гуманітарної допомоги. Вони доставляють товари й на території, які не контролює уряд. Вони допомагають людям, які насправді страждають. Тож я не хочу сказати, що ООН – непотрібна організація. Вона досі може допомогти багатьом людям. Утім, стосовно дій та функцій Ради Безпеки – вона була створена для того, щоб ті, хто має право вето, будуть захищати нас, а не самі здійснювати агресію. Але, на жаль, цього разу одна з п’яти країн-членів порушила міжнародне право та норми безпеки. Тож це правда: якщо розглядати безпекове питання, Рада безпеки не може захистити Україну. Ми маємо прийняти реальність та обговорювати, що ми можемо зробити в межах цієї реальності. Тож дуже добре, що Японія та Україна тепер будуть разом засідати в Раді безпеки. Але членство в Радбезі передбачає, що Україна також тепер відповідальна за міжнародний порядок та мир. Тож я сподіваюся, що вона також звертатиме увагу на те, що відбувається із "Ісламською державою", на події в Африці та Азії.

5 канал

– Японія та Росія мають багаторічний територіальний спір через Курильські острови. Всі вони зараз під російською юрисдикцією. Утім, Японія претендує на деякі з цих островів. На якій стадії діалог між країнами зараз?

Дозвольте мені нагадати, що ці чотири острови за останні більш як 150 років, з моменту їх відкриття, завжди були частиною Японії. Тож з точки зору міжнародного права та світового порядку, Японія має всі права на ці території, адже це – частина Японії. До 1945 року жодна країна їх не захоплювала та не окупувала. Ось така наша позиція. Дискусія з Росією триває. Ми хочемо вирішити це питання у вигідний для обох сторін спосіб. Але це передбачає чітке розуміння того, що ці території належать Японії. Я маю зазначити, що через питання цих чотирьох островів Японія та Росія після Другої світової війни так і не підписали мирної угоди, хоча дипломатичні відносини й продовжуються. Тож я сподіваюся, що питання островів урегулюють, і країни підпишуть мирну угоду.

– На вашу думку, якою може бути найкраща стратегія України щодо повернення Криму? Чи можете ви щось порадити?

По-перше, дуже важливо не дати світові забути про питання Криму. Адже інколи питання Донбасу відтягує на себе увагу – і дехто забуває про те, що відбувається в Криму. Це – частина України, згідно з усіма міжнародними стандартами та правилами. Тож дуже важливо, щоб це питання залишалося "гарячим". Потрібно нагадувати про нього на міжнародній арені, на всіх конференціях тощо. Буде катастрофа, якщо світ забуде про питання Криму.

– Ми з вами знаходимося в Національному музеї мистецтв імені Варвари та Богдана Ханенків. Я розумію, чому ви обрали саме це місце для інтерв’ю. Скажіть кілька слів про виставку традиційних японських виробів, яку організувало посольство Японії.

Я дуже радий розповісти українцям, що в Музеї імені Ханенків ми проводимо велику виставку японських виробів, які ми називаємо макі-е та нецке. Макі-е – це особливий вид розпису по лаку, дуже самобутній. На поверхню лакових виробів розпилюють золотий порошок. Ще у XVIIIстолітті цей вид мистецтва зачарував королеву Марію-Антуанетту у Франції. І вразив імператорку Марію-Терезу в Австрійській імперії. Вони обидві сказали, що закохалися в макі-е. Тож я сподіваюся, що люди прийдуть подивитися на макі-е та нецке – ще один витвір XVIIIта XIXстоліть. Нецке – це дуже незвичайний вид аксесуарів зі слонової кістки та дерева. Двісті-триста років тому люди, які слідкували за модою, чіпляли такі аксесуари до своїх гаманців. Спеціальні кріплення дозволяли чіпляти гаманці і до кімоно. Тож це дуже самобутня форма японського мистецтва. І я сподіваюся, що багато людей завітають до музею та зможуть помилуватися витворами японського мистецтва.

Яна Конотоп, "5 канал" 

Попередній матеріал
Єврокомісія має надати кінцевий звіт щодо безвізового режиму з Україною в середині грудня
Наступний матеріал
У Малі звільнили всіх заручників, виявлено 18 загиблих
Теги:
Loading...