Сергій Пашинський: План Путіна – створити в Україні парламентську кризу і привести свій уряд

Президент Росії Володимир Путін хотів би створити в Україні парламентську кризу і привести до влади лояльний до себе уряд. Про це в ексклюзивному інтерв'ю "5 каналу" заявив голова комітету з питань національної безпеки і оборони ВР, заступник голови фракції "Народний Фронт" Сергій Пашинський.

- Сьогодні дуже великий день. Окрім дуже важливих законів - важливі кадрові рішення: відставка міністра екології Ігоря Шевченка, призначення голови СБУ. Давайте з відставки розпочнемо. Чи не запустить ця відставка, (а міністр уже написав у своєму Facebook, що можна запасатися попкорном), процес розпаду коаліції, уряду і взагалі процес дезінтеграції у владі?

- Почнемо з кінця – не дочекаються. Тому що, Ви знаєте, план Путіна (Ви знаєте, от дуже не люблять ось це слово "Путін", але він завжди є, він з нами, він поруч, він нікуди не дівся)... Так от: план Путіна – створити парламентську кризу і привести свій уряд. Це дослівно він так і сказав у вузькому колі. Щодо відставки Шевченка, це, Ви знаєте, абсолютно побутова ситуація. Людину у владу делегував олігарх, газовий барон Оніщенко-Кадиров.

- Так він каже, що він підтримував кампанію "Народного фронту".

- Що він там підтримував – то його приватні проблеми. Є факти встановлені. Так. Встановлений факт, що пан Шевченко із цим олігархом взаємопов’язаний, про що Шевченко сам сказав. Друге питання: пан Шевченко на контролюючий орган з газовидобування (подав на Кабмін документи, поставив свою візу), пробував подати помічника штатного, людину Оніщенка – це не є взагалі таємницею. Це факти, все інше – хто кому щось там сказав, зробив, подумав… Це встановлені факти. Ну і плюс цей скандал, коли на літаку пана Онищенка пан Шевченко з Ніци там літає, чи в Ніцу літає.. Не знаю, куди він там літає, навіщо літає. Питання не в цьому. Це є те про що ми, вибачте мене, не хочу згадувати і вживати часто це слово, але ми вийшли на Майдан, щоб влада була прозора. І щоб було зрозуміло: мотиви і хто чиї інтереси представляє. До речі, всі фракції й коаліції підтримали, одностайно. І тут немає ніякої інтриги. Відбулося таке собі – навіть не те, що очищення, я не скажу, що після цього наша влада стане кращою, але ми створюємо дуже правильні прецеденти. Якщо встановлено, що чиновник працює не на державні інтереси, а на конкретного бізнесмена, які б там мотиви не були, навіть самі благі, цей чиновник не має права далі працювати.

- Ну от дивіться, очевидно, що пан Шевченко має певний пакет компромату на представників уряду…

- В студію! Компромат в студію! Якщо він підтвердиться…

- Тиск Яценюка щодо призначення йому в заступники людини, пов’язаної з Януковичем…

- Почекайте, я Вам ще раз хочу сказати, я не знаю, який там тиск. Пан Шевченко, наприклад, на Держгеослужбу подав за своїм підписом помічника Онищенка-Кадирова. Це факт. Тиск, ну, Ви знаєте, ну як на міністра можна тиснути? Його що, вивозили в ліс, погрожували? Якщо йому погрожували чи вивозили в ліс, то я його дуже прошу записати..

- Гаразд. Давайте так. За чиєю квотою пан Шевченко був призначений, від якої політичної сили?

- У пресі було опубліковано подання Юлії Володимирівни Тимошенко. В принципі, цей факт теж встановлено. Це всім відомо.

- Зрозуміло, дивіться, на черзі також відставка, ну, очевидно, що Квіташвілі, який вже написав заяву…

- Це інше питання. Квіташвілі сам написав заяву. І, звичайно, ми задовольнимо. Ви знаєте, Квіташвілі вперше міністром працює, він міг не розуміти, які завдання перед ним стоять.

- Квіташвілі не підтримали цілий пакет законів, які б дозволили запустити реформу з МОЗ. Тому чекати щось від Квіташвілі теж не зовсім коректно.

- Я, надіюся, ми перейдемо... Ви мене представили як керівника оборонного комітету…

- Безумовно, але це теж важливі питання, які стосуються в тому числі…

- Як політик я хочу сказати: Квіташвілі сьогодні повідомив, що він написав заяву. Це один формат. Людина написала заяву про відставку. Все, він не хоче працювати, тут немає інтриги. Якщо Квіташвілі хтось погрожував…

- Гаразд. Аваков і Полторак. "Блок Петра Порошенка" в понеділок поставив питання про те, наскільки відповідають і ці міністри займаним посадам.

- Знаєте, що я хочу сказати: я дуже близько знаю Полторака, я дуже близько знаю Авакова. І "Блок Петра Порошенка" не ставив таке питання. Що таке "Блок Петра Порошенка" в парламенті. Це фракція. Фракція збирає приймати ті чи інші рішення. Я достеменно знаю, що фракція "Блоку Петра Порошенка" таких питань не ставила. Ставив один із спікерів, із керівників цієї фракції. Але, знаєте, знову ж таки, це питання дуже просте. Міністра оборони Полторака вносить Президент України, якщо у когось з "Блоку Петра Порошенка" є претензії до Верховного головнокомандувача, ну, я думаю, у них є якась система комунікацій, враховуючи те, що в нас Верховний головнокомандувач - Петро Олексійович Порошенко, а ці люди прийшли в парламент (я не думаю, що завдяки своїм якимось там звитягам), а завдяки високому рейтингу і довірі суспільства до Петра Олексійовича Порошенка. Це дуже проста ситуація, вона не зовсім етична. Я ще раз хочу сказати – до роботи Степана Тимофійовича, може, є якісь претензії, але, вибачте мене, навіть західні газети (я вчора був з конгресменами Сполучених Штатів, і коли я їм розказав, яку армію ми отримали і що у нас зараз є) і, до речі, от сьогодні було в пресі, що ми змогли за рік створити армію (так, вона не ідеальна ця армія, так, вона ще не зовсім озброєна відповідним чином, так, ще є проблеми з формою)... Але, вибачте мене, я нагадаю, коли почалася анексія Криму і ми по бойовій тривозі підняли всі боєздатні війська, їх було 5 тис. людей. Зараз у нас під "ружьем" набагато більше ніж 250 тис. Ви уявляєте всю махіну? Її треба взути, нагодувати, навчити, колосальна кількість проблем. Я сам і критикую, і допомагаю, і можу на щось вказати, але сказати що Полторака треба... За що?

- Зрозуміло. З Аваковим?

- Питання дуже просте. Я думаю, що це якась там ревність. Але я вдячний Юрію Віталійовичу Луценку. Він сьогодні чесно вистояв на трибуні години три. І той пакет законодавчих реформ, які напрацювали в Міністерстві внутрішніх справ разом з тим же Луценком, він сьогодні успішно проголосований. Слова – це слова, справи – це справи. Я вдячний усім колегами по коаліції, які сьогодні підтримали прийняття двох дуже важливих законів. Я всіх вітаю, надіюся, що Президент найближчими днями підпише. У нас нова структура МВС, у нас з’явилася національна поліція, у нас сьогодні о 3-ій годині - 2 тис. нових поліцейських... (Я думаю, Ви показували це)…

- Звичайно показували протягом дня і покажемо ще.

- …2 тис. нових поліцейських завтра в рамках нового закону виходять патрулювати вулиці Києва. Ви знаєте, це перший крок. Можливо недостатньо, але це вже, вибачте мене, не розмова "как жить хорошо". До речі, Аваков реформу почав (він не кивав, що нема законів, закон з'явився півгодини назад), він створював нову поліцію, набирав нових людей. І так, знаєте, збіглося – от сьогодні перший випуск – і сьогодні закон. І я вдячний і Авакову, і Еці Згуладзе, яка сьогодні тримала цю ситуацію. Знаєте, в парламент прийшло дуже багато людей, які зайняли дуже цікаву позицію: вони ніколи ніщо не створили, вони ні за що не відповідають, але вони знають все про все: від абортів до атомної енергетики, розумієте? Це погана ситуація, візьми щось зроби і скажи: ви знаєте, от я ось це зробив – подивіться, і я хочу зробити стільки. А розказувати… Ви знаєте, от сьогодні мене вразило: одна фракція, яку я дуже поважаю - за те, чи треба на жетоні писати тільки номер чи номер і прізвище – от вони не голосували. До мене підійшов досвідчений генерал, лейтенант міліції, який працював у кримінальному розшуку і сказав: "Хлопці, ви що, знущаєтеся?". Не може людина, яка займається бандитами, розказувати їм свої прізвища, це бандити. Ми створюємо поліцію, ми не створюємо СБУ. Ми створюємо поліцію, яка повинна боротися із злочинністю. І там є свої моменти, в цій боротьбі. Номер є – будь-який громадянин записав номер – все, це вже доведений факт. А писати прізвище, щоб йому потім ці урки мстилися – ну це смішно. Це для людей, які цим професійно займаються, це зрозуміло. А для інших це – просто, знаєте, красива історія. А хай він на лобі ще наколку зробить – де він живе і хто в нього дружина і діти.

Я за прозорість, і ми сьогодні прийняли прозорі закони. До речі, декілька слів про поліцію, щоб було зрозуміло. Раніше – хто буде начальником УВД – рішення приймалися в Києві, за закритими дверима. Зараз, яке б рішення не було прийнято, але місцева рада (там прописані процедури), якщо вона побачить, що це хабарник, що це людина нефахова, вона може відсторонити. Ми ж децентралізуємо владу, ми переходимо на самоврядування.

- А національну поліцію хто очолить? Правда, що Ека Згуладзе не бажає очолювати, попри те, що Президент прозоро натякнув, що хотів би її бачити на цій посаді?

- У Президента достатньо повноважень і політичних інструментів для того, щоб реалізувати ті чи інші свої бачення. І фракція "Блоку Петра Порошенка", і фракція "Народного Фронту", слава Богу, ми єдині, в розумінні того, що по цеглинках треба будувати нашу нову будівлю. І я просто хочу звернутися до глядачів: ви знаєте, я приємно вражений – зі скандалами, із заблокуванням, з усім, але ми прийняли сьогодні колосальні речі. Ми прийняли сьогодні новий закон про прокуратуру, ми прийняли сьогодні закон про національну поліцію, ми прийняли сьогодні закон про МВФ. Тільки заради цього, мабуть, варто було обиратися в парламент. Я дуже оптимістично налаштований. Не треба слів. Через два тижні я готовий прийти в цю студію і говорити, як за два тижні себе показали нові поліцейські на вулицях міста Києва. Будемо тоді аналізувати. 

- Голова СБУ Грицак – Ваша оцінка як голови оборонного комітету?

- Ми вчора проводили комітет. Скільки людей – стільки думок. Але вчора була цікава ситуація: виступили 10 членів комітету і всі 10 підтримали одностайно кандидатуру. Він був, Грицак, на комітеті, і його підтримали. Чому? Ще раз хочу сказати – дуже просто давати добрі поради…

- І навіть опозиційний блок його сьогодні підтримав…

- Ну, це їх проблеми. Якщо вони думають, що їм буде якесь послаблення, то я думаю, що вони помилилися.

У чому заслуга, як на мене, пана Грицака? Тому що в важкий момент для держави він не ховався в кабінеті в Києві, не кришував контрабанду в Одесі, не займався перегонами автомобілів у Луцьку, а з автоматом бігав по передовій. І я абсолютно впевнений, що людина, яка дивилася смерті в очі, вона переосмислила все своє життя.

- Ну дивіться, у нас є багато людей, які дивилися смерті в очі, в принципі, і не завжди вони виявляються ефективними на високих посадах.

- Я хочу зробити одне зауваження: хто нічого не робить, той не помиляється. Але головне – щоб в своїх помилках не займати позицію барана, а їх виправляти. Я повністю погоджуюся. Я не знаю, яким головою СБУ буде Грицак, я не знаю мотиви – чому він був підтриманий. Але якщо Президент за останні півроку зробив цілий ряд кадрових ротацій – це дуже правильно. Людина висувається на якийсь пост, не даремно ж говорять "пройшов Крим, і Рим, і мідні труби". "Мідні труби" - це слава, високі посади міняють людей. Я надіюся, що пана Грицака, після року, який він провів з автоматом на передовій, вони змінять в кращу (сторону - Ред.)…

- Не зовсім "з автоматом на передовій"…

- …Ви знаєте, я до цього так прискіпливо відношуся – в тому числі – з автоматом на передовій.

- Зрозуміло, гаразд. У Вас в середу, на Вашому комітеті розглядалося питання певного конфлікту між "Укроборонпромом" і Генеральним штабом. Чим закінчилося це засідання? Я розумію, що воно було закритим, але усе-таки. Генеральний штаб висунув претензії до "Укроборонпрому", і "Укроборонпром" каже, що вони знайшли зручних "цапів-відбувайлів".

- Ми, як парламентський комітет, зобов’язані реагувати на резонансні події. Є така газета "Дзеркало тижня", яка опублікувала жорстку статтю, яка називається "Черга в спину державі", ну щось таке, обухом по голові. Там були наведені секретні документи, у цій статті, і, звичайно, ми не могли не реагувати.

- Переписка Генерального штабу із "Укроборонпромом".

- Це секретні документи. Ми запросили представників всіх відомств, у закритому режимі (у нас є таке право, є така процедура) розглянули. Тому що, ну якби, наприклад, перше, що ми повинні були розглянути і звернути увагу – секретні документи не повинні з'являтися у загальному доступі, це неправильно. Це, вибачте, хай ФСБ там працює, а ми будемо їх ловити, слава Богу, що наша контррозвідка за рік почала їх ловити. Друге: якщо ті факти правдиві, то це – дуже велика проблема. Я Вам хочу сказати дуже важливу річ, я не буду вдаватися в деталі, я хочу підкреслити – 90% фактів, які опубліковані в тій статті – не підтвердилися. Не буду розказувати – у чому і як. Навіть так: 95% - не підтвердилися. Про що ми зробили офіційну заяву. Чи є проблеми в "Оборонпрому"? Так, є. Чи зробили вони максимально? Ні, не зробили максимально. Але, знову-таки, от та тема: "Все пропало, нас сливают"... Ще раз відповідально, одностайно, знову ж таки всі члени комітету прийняли таке рішення, як я Вам сказав – звернутися до Головнокомандувача провести службову перевірку про факт витоку інформації…

- ...з Генерального штабу.

- Ми не знаємо – звідки, вибачте, - з Генерального штабу, з "Оборонпрому"... Для чого є у нас контррозвідка? До речі, пан Грицак, який був за півгодини до цього, нас поінформував, що ця робота вже ведеться. Це недопустимо. Винні повинні бути покарані. Друге питання – ми пройшлися по всіх 40 пунктах. Більше того, я Вас поінформую, що ми як комітет з оборони й безпеки ще півроку тому прийняли рішення не тільки писати закони, але вникати в усі деталі. От у нас деякі депутати закріплені за оборонними підприємствами, вони туди регулярно приїжджають, вникають у фінансові питання, які є, в інші, в правові питання, в багато питань. От в "Дзеркалі тижня" написана така то цифра і от стільки то не зроблено. У мене є народний депутат, який позавчора звідти приїхав і він абсолютно на свої очі бачив, що цифра і перша, і друга, і третя не відповідає дійсності. Мені не треба навіть заслуховувати "Оборонпром". Я буваю там, у мене є свої два підшефні підприємства, у Тані Чорновол – свої, у Тимчука – свої. Ми пробуємо дійти, а не просто в студії розказувати, як це робиться. І багато проблем навіть не тих, які в "Дзеркалі тижня"... Це проблема експлуатації, ми повинні розуміти, що 95% техніки, яка зараз стоїть на озброєнні, вона випущена до 1991 року, це радянська техніка. Ви можете собі уявити, це хто експлуатує автомобілі – жигулі випуску 90-го року. БТР-80, який у нас зараз ламається... Чому він ламається? Ламається часто... Але це вже інше питання, яке в цій статті, до речі, так і не було піднято.

- Найважливіше питання, яке я Вам хотіла поставити, буквально в останні хвилини, на жаль. Юрій Луценко написав учора в "Українській правді" своє бачення подальших відносин держави з окупованими територіями. І закінчується ця стаття тим, що "мир з позиції сили – краще, ніж сила без шансів на мир". Ідеться про лінію карантину, ідеться, по суті, про певну ізоляцію цієї території. У цей самий день представник "ДНР" Ходаковський говорить про те, що "ДНР", скоріш за все, буде якимось чином примирятися з Україною. У цей самий час вноситься в парламент Конституція, де також прописано окремим рядком долю окупованої території. Як кажуть в соціальних мережах: "Збіг? Не думаю". Можете пояснити політику держави щодо окупованих територій? Що там буде? Там будуть вибори і "ДНР"/"ЛНР" стануть депутатами обласних і районних рад і членами виконкомів? Яка політика держави?

- Пункт перший, який я неодноразово, у тому числі – у цій студії, заявляв, що гарантом миру на території України я бачу тільки українські Збройні сили - озброєні до зубів, відмобілізовані, одягнуті, нагодовані і навчені. Для мене це аксіома. Я цю тезу проводжу…

- Вже розходяться Ваші позиції з Луценком, правильно я розумію?

- Чому? Не розходяться. Луценко ж не говорить, що ми повинні скласти зброю перед "ДНР" і "ЛНР"... 

- Ну, безумовно, ніхто цього не скаже прямо...

- Друге: ми як Україна підписали Мінські угоди, там все чітко прописано. Ми не виходили з Мінських угод. Ми їх не денонсували. Більше того, ці угоди підписали наші партнери і, я надіюся - у недалекому майбутньому - військові союзники, підкреслюю слово "надіюся" - Франція і Німеччина... І підписала їх Росія. Що іде в цих угодах. Там усе розписано досить детально, але пункт перший – ми відновлюємо контроль за кордоном. Поки у нас не буде контролю за кордоном, усі інші розмови не мають ніякого сенсу. Відновивши контроль за кордоном, там розписано процес демілітаризації, і проведення місцевих виборів у якомусь особливому режимі. Погоджуємо. Ми признаємо, що от ті окуповані території – це не території Полтавської області. Там є дуже багато особливостей і не тільки зв’язаних з тим, що зараз, на сьогоднішній день, 50 тис. з тої сторони, і з них там якась кількість, я думаю, що половина – це російські військовослужбовці, російські найманці, але половина там же є і місцевих, які зі зброєю в руках воюють з нашою армією, з нашою державою. Так от, немає ніякої інтриги. І Президент України, і всі ми, політики, ми дали згоду, ми ратифікували Мінські угоди. Ми готові по них рухатися. Все інше, всі інші ексклюзиви – я не бачу можливості їх імплементувати.

- Іншими словами – що? Ми ізолюємо економічно ці території?

- Ми, перш за все, повинні зробити так, щоб на лінії розмежування щоденно не гинули наші люди.

- Добре, ми фінансуємо?

- Ми не фінансуємо. Ми зараз не фінансуємо і не збираємося цього робити, поки там не буде української влади й українських законів. Крапка.

- І Росія теж їх не буде фінансувати?

- Ну це проблема Росії. Росія зараз їх фінансує. Звичайно. І в цьому немає ніякої таємниці.

- Вибори там відбуваються чи ні?

- Ми не визнаємо вибори не за українськими законами. Це зрозуміло. У нас там зараз немає влади де-факто, у нас там влада є де-юре. Вони вже проводили референдуми… Це не наша проблема.

- Вони планують якісь там вибори знову.

- Хай проводять.

- Яке наше ставлення до цих виборів буде?

Ми не маємо до цих виборів ніякого відношення. Ми їх не контролюємо, вони проходять не за українськими законами.

- Гаразд, Путін уже закинув Україні, що ми не дотримуємося Мінських домовленостей, тому що ми не увійшли в певний діалог з терористами, як ми їх називаємо.

- Путін забувся, що першим пунктом Мінських угод є відведення важкої зброї і припинення вогню. Російська Федерація після підписання мирних угод в Дебальцівському виступі ввела свої механізовані бронетанкові частини регулярні.

- Але ж ми після цього не вийшли з Мінських угод, ми їх далі продожуємо дотримуватися і кажемо, що ми за ними рухаємося.

- На сьогоднішній день, до позавчорашнього дня, були вбиті, поранені, вони використовували важку зброю, це зафіксовано ОБСЄ. Ну єдине, що ОБСЄ таку цікаву позицію займає, що: "Ви ж теж стріляєте". А я говорю: "А нам що, здаватися?".

Треба іти крок за кроком. Буде мирна лінія – будемо далі рухатися. Не буде мирної лінії – будемо окопуватися, будувати укріплення, робити санітарні, епідеміологічні та інші кордони. 

Тетяна Даниленко, "5 канал"

Попередній матеріал
Деякі підрозділи в зоні АТО до сих пір ходять у зимових "берцах" – боєць ЗСУ
Наступний матеріал
У Станиці Луганській снаряди бойовиків влучили в газопровід