5 канал

Роман Романов: У нашій країні сьогодні відбувається дві війни: одна в зоні АТО, зі зброєю в руках, а друга – економічна

Генеральний директор Державного концерну "Укроборонпром" Роман Романов у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, які перспективи співробітництва між Україною і Туреччиною в оборонній галузі, які зрушення в оборонці сталися за останній рік, хто персонально винен у тому, що Міноборони не купує сучасну зброю вітчизняного виробництва, а також про те, коли інноваційні українські безпілотники потраплять у ВСУ.

В УКРАЇНІ ПЛАНУЄТЬСЯ СТВОРЕННЯ СПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА ТЕПЛОВІЗОРНИХ СИСТЕМ НА ОСНОВІ ТУРЕЦЬКИХ ТЕХНОЛОГІЙ 

– У світлі останнього загострення відносин між Туреччиною та Росією ЗМІ звернули увагу на вашу заяву про співпрацю Києва і Анкари щодо безпеки в басейні Чорного моря. Про що йдеться?

– Йдеться про спільні проекти, якщо ми говоримо про нашу військову промисловість, про спільні проекти зі створення сучасних засобів, які можуть забезпечити охорону акваторії, наших сухопутних кордонів. Бо наші обидві країни мають досить розвинений науковий потенціал і виробництво. І є, скажімо, тенденція десь максимального прискорення з одного боку, є тенденція максимального прискорення і компетенції з іншого боку. Бо Україна традиційно – це космічна держава, це авіаційна держава, чим не може похвалитися турецька сторона. Водночас у турецької сторони дуже багато цікавих робіт щодо бойових ракетних систем, систем тепловізійного спостереження тощо. І ця спільна робота дозволить скоротити роки для нашої промисловості, щоб отримати високопродуктивні сучасні засоби.

– Наші країни спільно вироблятимуть якусь продукцію чи про що йдеться?

– Розробляти, виробляти. На сьогодні стратегія нашої країни рухається в напрямку колективної безпеки, в напрямку, коли всі країни забезпечують колективну безпеку і такий своєрідний щит – щит тероризму, щит посяганню на незалежність тієї чи іншої сторони. Проекти є, проектів багато, проекти цікаві, дуже корисні для наших обох країн і народів.

– Коли можна буде дізнатися про це детальніше?

– Ми презентували цілий ряд на виставці "Зброя і безпека". Я назву предметні проекти, тобто проект з компанією ASELSAN. Це створення виробництва в Україні на основі турецьких технологій тепловізорних систем. Турецька компанія ASELSAN – це світовий лідер, це дійсно без перебільшення. Тому що в багатьох країнах світу компанія розмістила свої спільні підприємства, в тому числі, я сподіваюся, що найближчим часом буде в Україні виробництво. Аналогічне виробництво і спільна діяльність намічається з турецькою компанією ROKETSAN тощо. Тобто можна цілий ряд турецьких компаній перераховувати, і це взаємовигідні проекти. Десь більше компетенція української сторони, десь більше компетенція у турецької сторони в силу об'єктивних причин.

Є ПЕРСОНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. ЗАВДАННЯ ЗАСТУПНИКА МІНІСТРА З ОЗБРОЄННЯ – СФОРМУЛЮВАТИ ЧІТКЕ ЗАМОВЛЕННЯ ДЛЯ ВІЙСЬКОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

– Про тепловізори я вас згодом запитаю. Про експортні контракти – ви постачаєте зброї приблизно на мільярд доларів цього року. Це велика сума, але наскільки насичений при цьому внутрішній ринок? Коли Збройні сили України зможуть виживати без допомоги волонтерів?

– Повірте, це питання дуже багатьох турбує, але чесно кажучи, як правило його порушують, і взагалі розбурхують це питання противники економічного розвитку нашої країни. На підприємствах "Укроборонпрому" працюють 80 тисяч чоловік. 80 тисяч чоловік і понад 100 підприємств України працюють на обороноздатність нашої країни. Я сьогодні був у Житомирі, безпосередньо у нас був візит з губернатором Житомирської області, з міським головою на Житомирський бронетанковий завод. І ось цифри, економічні показники і внесок у розвиток економіки країни я можу зараз навести. Це тільки на внутрішній ринок, і зараз ми повернемося до експорту. За 9 місяців минулого року було сплачено до бюджетів різних рівнів 5,8 млн. Завдяки ефективній роботі підприємства за 9 місяців 2015-го сплачено 48 млн. 5,8 і 48. Середня чисельність була за результатами 9 місяців минулого року – 443 людини, зараз працює 712. І як запевняє керівник підприємства, вже на початку наступного року працюватиме більше 1000 чоловік. Середня заробітна плата була минулого року 3000, цього року – 5300 грн. Тобто ми говоримо про економіку, про економічні жили нашої країни. Чим більше підприємство виробить, це вигідніше для країни чи не вигідніше? Чим більше видів продукції буде вироблено на будь-якому з наших підприємств, тим краще буде для країни, для громадян, для економіки нашої країни. Питання експорту вирішується...

5 канал

– Але чекайте, це високоточне виробництво здебільшого. Ви говорите про зарплату 5 тисяч гривень. Який спеціаліст буде працювати за таку зарплату?

– Середня зарплата. Ось ця зарплата більша, ніж статистична сума по Україні, десь порядку на 25%, це на сьогодні. Ми піднімаємо військову економіку з колін, ми піднімаємо військове виробництво. Дійсно, жодної копійки держава на сьогодні в розвиток цього підприємства не вкладає. Якщо минулого року капітальні інвестиції були 275 тис., то цього року 5 млн 200 тис. Тобто підприємства купують нове обладнання, нові верстати. Неможливо все зробити одразу. Ми планомірно не забуваємо про своїх співробітників. Мало того, що кількість цих співробітників – ви вже звернули увагу – збільшується в рази. Дається робота людям, платяться податки в бюджет – це серйозно. Тобто чим більше виробляється продукції, тим краще для нашої країни – це факт. Тепер питання забезпечення наших Збройних Сил. Це ступінь відповідальності наших військових. Я з величезною повагою ставлюся до всіх військових, які знаходяться в зоні АТО, в наших військових частинах. Це люди, які щодня захищають нашу незалежність, особливо в цих воєнних умовах. Я з багатьма розмовляю, з волонтерами, з хлопцями, які працюють, служать на передовій, щодня беруть участь у бойових діях. Мені постійно доносять інформацію – не вистачає озброєння, не вистачає озброєння, постійно. Це компетенція Міністерства оборони. Є персональна відповідальність – заступник міністра оборони Павловський Ігор Валентинович. Це заступник міністра з озброєння, і його завдання сформулювати чітке кількісне замовлення для військової промисловості – скільки того чи іншого озброєння потрібно. Завдання промисловості – відреагувати. За результатами 2014-го ми на 100% виконали державне оборонне замовлення. За результатами 2015 року ми на 100% виконаємо оборонне замовлення. Тільки те зайве, що може випустити ще промисловість, і те, що вона може дати у вигляді податків до бюджету, у вигляді роботи для людей – це тільки підлягає експорту.

З КВІТНЯ МИНУЛОГО РОКУ МИ ГОТОВІ БУЛИ ВИПУСТИТИ БЛИЗЬКО 150 "ДОЗОРІВ"

– То в чому проблема? Вони не встигають сформувати замовлення? Чи в чому?

– Є дві об'єктивні причини. Ви знаєте знаменитий "Дозор", машина, яка вже "притча во язицех". Машина, яка була у квітні представлена громадськості. У квітні! І вона досі не прийнята на озброєння завдяки генералу Павловському.

– У червні ви заявили про серійний випуск цієї машини.

– Так, ми поставили. Я запрошую будь-яку знімальну групу на наш завод показати – в цеху стоять зібрані машини. Надходить броня, надходять двигуни, надходять комплектуючі. Ми готові. Я вам так скажу, що з квітня минулого року ми готові були випустити десь під 150 машин. Міністерство оборони в особі заступника міністра оборони, відповідального за озброєння, досі не прийняло ці машини на озброєння. Цікаво, БТР-3, відома теж техніка, яка користується попитом у всіх країнах світу – всі на неї звернули увагу, а наше Міністерство оборони досі її не поставило на озброєння.

– Чому?

– Тому що. Це потрібно поставити запитання… Знаю, що сьогодні у Верховній Раді ініціювали створення тимчасової слідчої комісії щодо роботи цього заступника міністра оборони, який відповідає за озброєння. Власне це його завдання поставити максимально швидко...

5 канал

– Ви можете пояснити, вони сформували задачу, завдання?

– Не сформулювали. Не сформульоване завдання за "Дозорами". Тобто підприємства "Укроборонпрому" зробили "Дозор" за власні кошти і надали міністерству оборони на випробування. Це випробування досі тягнеться, і машина не прийнята на озброєння. Якщо машина не прийнята на озброєння, значить там її проблематично придбати. У свою чергу, я хочу сказати, що не все в нашій країні погано. Виявляється, є ефективні менеджери, є команда...

У НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ НІЯКИХ ПРОБЛЕМ З ОБОРОННОЮ ПРОМИСЛОВІСТЮ НЕМАЄ. ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ НУЛЬ. ПРИКОРДОННА СЛУЖБА – АНАЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ

– …Не лякайте цими словами – "ефективний менеджер"…

– ... Національної гвардії. Подивіться, в Національній гвардії брали, все вишколене, в закупівлях порядок. І ніяких проблем у Національної гвардії з оборонною промисловістю немає. Дебіторська заборгованість – 0. Прикордонна служба – аналогічна ситуація, дебіторська заборгованість – 0. Ми віддали той самий "Дозор" три тижні тому в Прикордонну службу. Я позавчора був у глави Прикордонної служби, він мені вручив: "Романе Анатолійовичу, ось це наші зауваження, причому об'єктивні - з фотографіями, з усім. Нам зручніше там, щоб нижче була сходинка, нам зручніше..." Тобто принципових ніяких рекомендацій немає. Вони зробили нам пропозицію з адаптації саме для прикордонної служби цих автомобілів. Протягом…

– Ви про "Дозор" зараз говорите?

– Так, про "Дозор". Протягом місяця, домовилися, – ми були з директором заводу – всі їхні зауваження будуть зроблені. А військові ці зауваження не дали і досі машина не прийнята в експлуатацію.

– Військовим, можливо, не бракує машин?

– Військовим, можливо... Є відома фірма"Практика", ми збираємося – і не грає ролі, якої форми власності підприємство. Ми розмовляли з Олегом Миколайовичем, керівником цієї компанії. Ви багато разів бачили по телевізору візити цілого ряду військових експертів, генералів, коли приїжджали і на "Практику", і в "Укроборонпром", і підтверджували, що їм дуже потрібна ця техніка, 4х4. Ми з ним зустрілися позавчора, сіли і порахували. З квітня ми разом могли зробити щонайменше 400 автомобілів 4х4. Кожен вміщає 10 осіб екіпажу. 400 на 10 – 4000 чоловік були б забезпечені, їхні життя були б у безпеці, тому що вони були б забезпечені бронею. З вини генералів, які ще працюють за радянськими стандартами, з вини генералів, які навчалися ще в радянських вузах і не розуміють, що прийом на озброєння техніки у мирний час, і прийом на озброєння техніки у воєнний час – це дві різні речі. І тому за це потрібно нести відповідальність.

5 канал

ПОТРІБНО ЧІТКО СФОРМУЛЮВАТИ ЗАМОВЛЕННЯ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ

– Така історія тільки з бронемашинами чи з іншими озброєннями?

– Ні. Це історія з багатьма видами озброєння. Будь ласка, перед вами знаходяться бронежилети і каски. Традиційно Україна виробляла порядку від 60% до 70% озброєння... 30%, як я сказав, тепловізори, якісь високотехнологічні речі, просто або не були на озброєнні, або були не в тому вигляді, в якому вони зараз затребувані в армії. Ось ви бачите тут безпілотник, ми про нього ще трохи пізніше поговоримо. Водночас українська оборонна промисловість не виробляла ані каски, ані бронежилети, ані навантаження до них. На сьогодні ми вивели Івано-Франківський завод з банкрутства, до якого свого часу його довели. Уклали договір з польською компанією "Любава" про створення спільного підприємства і виробництва. І ми говоримо військовим: "Дайте нам замовлення. Наша промисловість готова захищати життя наших солдатів". Зворотної реакції від заступника міністра оборони з озброєння немає. І тому ці речі лежать перед вами в одиничних екземплярах, ці речі – виставка.

– Тим часом, як Нацгвардія їх закуповує?

– Тим часом, як Нацгвардія їх закуповує, навіть з-за кордону купують, з Польщі, тому що є певний критичний обсяг. Національна гвардія – досить нечисленний воєнізований підрозділ. Нам потрібно чітко сформулювати замовлення Збройних Сил України. Ми говоримо не тільки про виробничий процес, говоримо не тільки про робочі місця, ми говоримо про зайнятість наших людей, про технології. Ми говоримо, що в Івано-Франківську буде діюче підприємство, причому українці з Івано-Франківська будуть робити речі, які захищатимуть життя і здоров'я наших людей, наших солдатів, які зараз на передовій.

У НАС СЬОГОДНІ ДВІ ВІЙНИ – ОДНА В ЗОНІ АТО, А ДРУГА ЕКОНОМІЧНА. І ОБИДВІ ДУЖЕ ЗБИТКОВІ ДЛЯ КРАЇНИ

– Ви згадували про виставку "Зброя і безпека", яка відбувалася близько місяця чи півтора місяця тому. На ній один із чиновників згаданого вами цього Управління озброєння в Збройних Силах України заявив про те, що Збройні Сили дуже потребують систем протиповітряної оборони, оперативно- ракетних комплексів, берегових ракетних комплексів і так далі. Чи були такі замовлення від Збройних Сил? І взагалі, чи є плани виробляти, закуповувати такі речі?

– Відверто кажучи, вище керівництво нашої країни – Президент, секретар РНБОУ Турчинов дійсно опікуються цією проблемою і дійсно вони на сьогодні максимально інтегрують в оборонну промисловість завдання...

– Взагалі, хто формує цю державну програму?

– Це роблять тільки не військові. Ми на сьогодні згодні створити військовим будь-які види техніки, будь-які види озброєння. Для цього ми залучаємо своїх західних партнерів. Ми вже згадали, крім турецьких партнерів, у нас є цілий ряд європейських, американських партнерів, які на сьогодні нам не можуть допомогти зброєю. Тобто є така доктрина, це дійсно, але спільні проекти ніхто не скасовував. Усі згодні нам допомагати технологіями, всі згодні нам допомагати сучасним обладнанням. Я завжди кажу: "Панове, не потрібно давати рибу, якщо ти хочеш допомогти людині, дай вудку". То це якраз та вудка. Бо відкриття сучасних виробництв – це робочі місця, це вирішення соціальної ситуації та соціальних проблем. Це поповнення бюджету, це зайнятість наших людей. Я кажу, що в нашій країні відбувається дві війни сьогодні. Одна в зоні АТО, зі зброєю в руках, а друга – економічна. І обидві дуже збиткові для країни. Так сталося, що ми беремо участь в обох війнах – поставки озброєння в зону АТО, нашим солдатам і офіцерам, і економічна. У нас 80 тисяч робітників, у нас 100 підприємств...

5 канал

– Хто визначає в державі, куди рухається оборонна промисловість? Наскільки мені відомо, державної програми розвитку оборонної промисловості у країні за два роки війни досі не з’явилося. Хто це вирішує? Це в ручному режимі Президент з Турчиновим збираються і вирішують, що нам треба виробити 50 "Дозорів", стільки то "Саксонів" і ще щось? Чи є якийсь орган, який стратегічно бачить, куди має рухатись промисловість? Що ми маємо виробляти?

– Я вам скажу, не побоюся цих слів, з усією відповідальністю заявляю: якби не Президент нашої країни, якби не секретар РНБОУ, повірте, багатьох зразків тут не було б. У той дуже складний час – кінець 2014 року, середина 2014 року, – тільки завдяки Президенту ми пішли по 10 напрямам. У нас на сьогоднішній день 10 видів безпілотників. Коли багато країн світу не змогли нам допомогти з цією технікою, ми створили свої. Тут у студії знаходяться наші безпілотники, зроблені безпосередньо нашими людьми.

– Коли вони з’являться на озброєнні?

– Вони вже зараз… Цей безпілотник безпосередньо йде у Збройні сили... Ми пообіцяли до кінця листопада зробити безпілотник, вироблений силами "Укроборонпрому", причому з технопарком Київської політехніки. Ми звернулися на початку цього року до наших науковців у Київську політехніку. Хлопці, грунтуючись на своїх розробках, зробили, не побоюся сказати, унікальний безпілотник. У нього дуже велике, порівняно із західними аналогами, корисне навантаження. У нього чудові льотні характеристики. На початку цього року сталася комунікація нашої науки і наших виробничників. І сьогодні на заводі "Укроборонпрому" ці безпілотники випущені. До кінця року ціла серія потрапить у наші Збройні сили. На минулому ефірі на "5 каналі" я презентував безпілотник "Девсі", тобто це був інший безпілотник...

У НАС Є ДУЖЕ БАГАТО ВСЬОГО, Є РОЗУМНІ, ПРАЦЬОВИТІ ЛЮДИ. АЛЕ Є Й ЛЮДИ, ЯКІ НЕ ВИКОНУЮТЬ СВОЇ ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОБОВ'ЯЗКИ

Хоч один український безпілотник є на озброєнні української армії?

– Ні. Ми його поставляємо зараз ініціативним способом. Ми його поставляємо силами своєї енергії та енергії Київської політехніки і енергії хлопців, які одержимі ідеєю.

– Тобто ви пропонуєте Генштабу чи Міноборони, а вони кажуть: "Ні, дякуємо, нам не треба".

– Ми не знаємо, що вони, але я знаю, що ось ця вся техніка, яка не на озброєнні, це відповідальність заступника міністра оборони з озброєння. "Дозор" не поставлений на озброєння, БТР-3 не поставлений на озброєння, безпілотник не поставлений на озброєння. Я ще раз кажу, лише завдяки ініціативі...

5 канал

– Можливо у них є об’єктивні претензії до цього?

– Ви знаєте, коли сказали одній людині, я не буду називати ім'я, він дуже гарно сказав: "Чого вам хлопці не вистачає? Розуму". Знаєте, все є, у нас є безпілотники, у нас є системи, у нас є дуже багато ... У нас є розумні люди, у нас є працьовиті люди. Але є і люди, які не виконують свої функціональні обов'язки. Думаю, не в моїй компетенції давати правову оцінку. Я тільки констатую факти, тому що я несу відповідальність за забезпечення нашої країни ось цими засобами і я готовий сьогодні продемонструвати. Я говорю, чому ці засоби не в армії, чому вони не куплені, чому вони не поставлені на озброєння? Це моє запитання. Тому що за мною стоять люди, тому що якщо наші Збройні сили – це десятки тисяч людей, то за "Укроборонпромом" теж стоять десятки тисяч людей. І ці люди повинні мати роботу, ці люди хочуть, щоб наша країна перемогла в цьому збройному конфлікті.

– За два роки війни і за два роки витрачання десятків мільярдів гривень на оборонну промисловість в тому числі…

– Ми пішли від питання експорту, можна я закінчу. Бо буде негарно…

– Тоді дуже коротко.

– Так, дуже коротко. Система експорту, згідно з Мінськими домовленостями, не всі види озброєння, припустімо, авіація заборонена до використання. Так от традиційно в Україні розташовувалася ціла серія, у нас більше 20 авіаційних заводів. Луцький завод авіаційний, Одеський авіаційний, Львівський авіаційний – цілий ряд авіаційних заводів ...

– Поки є Мінські домовленості, у них нема шансу?

- Ми не можемо їх використовувати для внутрішніх потреб, у нас є зовнішні контракти. Ми беремо, приходять до нас двигуни з інших країн, ми їх ремонтуємо і отримуємо за це гроші. І жодна одиниця техніки не покидає територію країни не відремонтована, не зроблено заново без дозволу Міністерства оборони. Крім цього, у країні створена Комісія з військово-технічного співробітництва, куди входять представники всіх міністерств і відомств. І без їхнього рішення жодна одиниця не виходить. Це не рішення "Укроборонпрому".

Тетяна Даниленко, "5 канал"

Попередній матеріал
У Маріуполі і Красноармійську відкрилися всі виборчі дільниці – ЦВК
Наступний матеріал
"Опора": Голосування у Маріуполі і Красноармійську триває у штатному режимі
Теги:
Loading...