5.ua

Полковник Сергій Тартаковський: Елітна легкопіхотна бригада буде мати структуру військ НАТО і найвищі зарплати в НГУ

Начальник штабу бригади легкої піхоти полковник Сергій Тартаковський в ексклюзивному інтерв’ю 5.ua розповів про принципи створення нового елітного з'єднання в складі Національної гвардії України, окреслив критерії відбору бійців до нього, розтлумачив поняття стандартів НАТО, що лягли в основу цього формування, повідомив про джерела фінансування й окреслив його бюджет, а також назвав основні бойові завдання, які постануть перед бригадою НГУ і спрогнозував терміни долучення її до виконання реальних бойових завдань.

ЧЕРЕЗ ТЕ, ЩО ВІДБІР ТАКИЙ ЖОРСТКИЙ, І З ДВОХ ТИСЯЧ ЛЮДЕЙ МИ НАБРАЛИ НАСПРАВДІ БЛИЗЬКО 200 - ОДИН ДО ДЕСЯТИ

- Напередодні відбулися навчання першої бригади легкої піхоти в складі Нацгвардії. Розкажіть, будь ласка, про формування цього підрозділу, хто до нього увійшов і які критерії відбору?

- Було ухвалено рішення в травні місяці про те, щоби створити бригаду легкої піхоти в складі Національної гвардії України, яка би могла вирішувати завдання починаючи від конфлікту високої інтенсивності, де реально регулярні війська агресора воюють (тобто щоб ми могли впоратися як мінімум із батальйонно-тактичною групою в наступі чи з бригадою танковою чи механізованою в обороні), але в той же час могла виконувати завдання із ліквідації чи знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, якихось незаконних збройних формувань. І ось така робота розпочата. Самий головний і перший критерій – це всі добровольці. Жодних строковиків тут не буде, не буде тут тих, хто не хоче, кого насильно забрали, мобілізували. Будуть тільки ті люди, які прийшли сюди за бажанням. Це перше. Друге: щоб сюди потрапити, необхідно пройти чотири фази відбору. Перша фаза – це вивчення документів, друга фаза – практично співбесіда, відбір за спеціальністю, за навичками, вміннями, знаннями (де б ця людина, наприклад, могла би в нас служити), третя фаза – це польові випробування (це теж дуже важлива фаза, де перевіряється людина на витривалість, на морально-психологічну стійкість, як він взагалі в колективі поводиться тощо), четверта фаза – це спеціальна перевірка на випадок, якщо в когось кримінальне минуле є чи СБУ перевіряє взагалі на лояльність тощо. Ті, хто пройшли всі ці чотири фази – вони зачисляються в бригаду. Через те, що відбір такий жорсткий, ми на даний момент пропрацювали більш ніж із двома тисячами осіб, і з двох тисяч людей ми набрали насправді близько 200. Ну ви розумієте – один до десяти. Ми вирішили в цьому випадку не поспішати, і командування нас розуміє, ми хочемо створити щось нове справді, щоб воно відрізнялося від усього іншого. Бо якщо ми зараз широко розкриємо ворота, то буде як зазвичай: хотіли як краще, а вийшло як завжди.

- Хто очолюватиме бригаду?

- Командир бригади підполковник Олександр Миколайович Волошин. Він воював, молодий досвідчений офіцер спецпризначення.

Facebook / Tzvi Arieli

КОЖЕН ПРЕТЕНДЕНТ СЮДИ УСВІДОМЛЕНО ПРИХОДИТЬ І РОЗУМІЄ, ЩО НАЙБЛИЖЧИМ ЧАСОМ ДОВЕДЕТЬСЯ ВИКОНУВАТИ БОЙОВІ ЗАВДАННЯ

- І скільки ви плануєте набрати людей у цю бригаду?

- Ну я вам не буду розкривати інформацію, на жаль, скільки в нас буде всього людей, але можу сказати, що більше кількох тисяч осіб. Тобто бригада в повному обсязі буде більше трьох тисяч осіб. Ми сформуємо один батальйон, потім наступний... І вони одразу візьмуться за виконання бойових завдань, тобто ми не будемо чекати, доки вся бригада сформується. Перше питання, яке тут ставиться – це готовність виконувати бойові завдання. Тобто такого не може бути, що людина поки в гарнізоні, у мирний час – усе добре, а потім, коли треба їхати на війну, скаже: "Ні, я не хочу, я передумав". Отож це перше питання, яке ставиться будь-якому кандидатові: "Ти готовий до виконання бойових завдань?", що, в принципі, абсолютно природно, тому що людина, яка йде в армію, має розуміти, для чого армія, власне, потрібна. Правильно? Вона ж не потрібна для того, щоб в мирний час там щось робити, вона потрібна, щоб у воєнний час захищати свою країну. І тут не повинно бути жодних сумнівів. Людям говориться про те, що не може бути такого, що прийде дружина і ляже посеред дороги: "Я не пущу". Тобто кожен претендент сюди усвідомлено приходить і розуміє, що найближчим часом доведеться виконувати бойові завдання.

- Чи є обов’язковим критерієм у відборі кандидатів реальний бойовий досвід?

- Мабуть 80% зараз у нас людей, які з реальним бойовим досвідом. Але вони самі розуміють, що так, на війні вони були, але насправді перед тим їх ніхто нормально не навчив. Тобто якби їх навчили завчасно, а потім туди відправили, то був би абсолютно інший результат. У людей звичайно є досвід, вони його привносять сюди, але тим не менш усі вони розуміють, що їм ще вчитися і вчитися. Тому що, на превеликий жаль, деякі люди, які були на війні, навіть не вміють правильно стріляти чи готуватися до бою. Але це питання не до них, це, на певно, питання до тих, хто їх туди відправив. Це ми зараз виправляємо.

Facebook / Національна гвардія України

ДО ВЕСНИ У НАС БУДЕ ПОВНІСТЮ БАТАЛЬЙОННА ТАКТИЧНА ГРУПА СФОРМОВАНА

- Ви маєте якісь прогнози стосовно того, коли вже буде повністю сформована ця бригада?

- Ми абсолютно точно розуміємо, що як мінімум до весни у нас буде повністю батальйонна тактична група сформована, а далі – я думаю, що до кінця 2016 року ми будемо основну частину підрозділу вже мати сформованою.

- Військовослужбовці, я так розумію, працюватимуть за контрактом?

- Усі люди в нас працюватимуть тільки за контрактом, тому що в нас не буде строкової служби взагалі, до нас не будуть приходити бійці, яких мобілізували.

- На який період буде підписуватися такий контракт?

- Стандартний контракт Національної гвардії підписується для бійця рядового чи сержантського складу – це три роки. Мінімальний контракт. Офіцери – п’ять років.

фото Цензор.НЕТ

КІНЦЕВА ЦІЛЬ, ЩОБИ ВСІ ЧАСТИНИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ СТАЛИ ТАКИМИ Ж, ЯК БРИГАДА ЛЕГКОЇ ПІХОТИ

- Ми зараз говоримо про створення елітного з'єднання в складі НГУ…

- Насправді – так. На початку зараз, звичайно, через такий відбір він буде суттєво відрізнятися, але кінцева ціль, щоби всі частини Національної гвардії стали такими ж, як бригада легкої піхоти.

- Чи передбачені у цьому елітному формуванні відповідні зарплати? Скільки отримуватимуть бійці бригади легкої піхоти?

- Зарплати зараз у нас уже відрізняються від усіх інших. Наймінімальніша зарплата – це 7 тисяч гривень. А далі вона росте: залежно від його звання, від вислуги тощо. Це сама мінімальна. Вона вже зараз у два рази вища від зарплати іншої аналогічної людини в Національній гвардії.

- Бригада створюється для виконання виключно бойових завдань? Чи, можливо, її долучатимуть до охорони громадського порядку?

- Ця бригада буде створена виключно для виконання бойових завдань. У нас не буде охорони громадського порядку чи поліцейських завдань. Це мобільний резерв Національної гвардії. Це значить, що вона повинна виконувати будь-які завдання – від конфлікту високої інтенсивності до ліквідації бандформувань. У нас не буде ні кийків, ні щитів, ось цих всіх речей поліцейських. Однозначно. Тому що я служив у Збройних силах і на старості років ніколи би в житті не пішов би в поліцію. Це навіть не обговорюється.

Фото Artem Shevchenko / Facebook

БРИГАДА БУДЕ В НАПРЯМКУ ЗОСЕРЕДЖЕННЯ ОСНОВНИХ ЗУСИЛЬ, ВОНА ВИКОНУВАТИМЕ НАЙВАЖЛИВІШІ ЗАВДАННЯ

- Скажіть, будь ласка, чи буде спроможне це з'єднання НГУ самостійно виконувати бойові операції?

- Бригада сама по собі може впоратися із батальйонною тактичною групою, наприклад, тієї ж Російської Федерації, але, зрозуміло, що воювати взагалі самим, у відриві, це не зовсім реалістично звучить. Вона буде в напрямку зосередження основних зусиль, вона виконуватиме найважливіші завдання. Утім якщо треба буде самостійно – буде самостійно, усе залежить від того, наскільки її забезпечать боєприпасами, продуктами, ГСМ тощо.

- Яку техніку вона матиме на озброєнні?

- Техніка в нас буде як для Національної гвардії реально важка - така ж техніка, як у Збройних силах у механізованих бригадах. У нас будуть бронетранспортери із кулеметно-гарматним озброєнням, у нас будуть танки, артилерія, у нас будуть інженерні підрозділи, розвідка. У цьому сенсі вона готова до виконання завдань саме як бригада аналогічно із завданнями Збройних сил.

Facebook / Національна гвардія України

- Зазначалося, що бригада легкої піхоти Нацгвардії буде створена за стандартами НАТО. Розшифруйте, будь ласка, що включають у себе ці стандарти?

- Для нас це дві речі. Перше: це організаційно-штатна структура наша, особливо організація штабу, вона буде такою, як в НАТО, тобто за секціями, є командир, начальник штабу і є секції штабу: С1- персонал, С2 – розвідка, С3 – це операційна секція, С4 – це матеріально-технічне забезпечення, С5 – це робота з мирним населенням і С6 – зв’язківці – це координаційні секції штабу. Спеціальні секції штабу – це начальники родів військ і служб. Будуть окремо так звані персональні секції, тобто буде головний сержант бригади, головний сержант батальйону, особистість, яка найбільше себе зарекомендувала в бойових умовах, яка має непорушний авторитет – він буде призначатися на цю посаду і він буде працювати із сержантами, солдатами, він буде головним радником командира з питань сержантів, солдатів. Тобто всі проблеми він буде вирішувати. Ну і процес ухвалення рішення – він буде за натівськими стандартами. Він дещо відрізняється від того, як було в колишній радянській армії і, власне, як в усіх зараз країнах СНД залишилося. Більше долучаються офіцери штабу до роботи, це колективна робота. У радянській армії було так, що командир ухвалює рішення, а вже штаб тільки деталізує це все. А вже тут – це як більше колективна робота, створюється середовище командирам, за допомогою своїх вказівок, за допомогою взагалі самої системи, і кожен офіцер із самого початку всі свої знання, уміння використовує – він як експерт у своїй області долучається до цієї роботи.

- Чи включатимуть у себе ці стандарти Альянсу перехід на натівське озброєння, натівські калібри?

- Ну ми, в принципі, будемо використовувати те, що зараз є в наявності. Ми ж реалісти, ми розуміємо, що може чимось там і допоможуть, але це буде не основним. В основному – будемо використовувати те, що є. А якщо вже дадуть уже якусь більш сучасну зброю, навчать ним користуватися – звичайно що будемо використовувати. Але наразі я не надто вірю, що нас усі озброять. Такого, мабуть, не буде. Ми реалісти, ми розуміємо, що будемо воювати своєю зброєю, не дадуть – будемо воювати цією.

Фото з Facebook Юрия Касьянова

БРИГАДА ДОРОГА – БЛИЗЬКО 3 МЛРД ГРН БУДЕ КОШТУВАТИ

- А який бюджет новоствореного з'єднання і звідки воно фінансується?

- Воно фінансується із бюджету Національної гвардії. Звичайно, якщо зараз от така активна йде робота – піар нашої бригади і таке інше, я думаю, що іноземцям теж стане цікаво. Усе одно вони ж допомагають – і коштами, і всім. Але, напевно, буде цікаво конкретному підрозділу допомогти, щоби можна було побачити результат цієї допомоги. Розумієте, наприклад, вони чимось допоможуть – і ми зможемо показати, які ці кошти використалися. Як вони реально працюють. Чи просто дати, як в пісок? Кошти якісь виділяються, вони як у пісок йдуть і їх ні побачити, ні впіймати. Це ж не вперше вже. І, в принципі, скажемо прямо: не сильно вже довіряють нашій країні у питанні допомоги, тому що допомагають, а гроші йдуть невідомо куди. Ми би хотіли, щоби це було адресно. Щоби ми сказали: от нам потрібні засоби зв’язку, вони нам допоможуть і ми покажемо: ось ваші засоби зв’язку ми закупили на ці гроші, ось як вони працюють. Ми сподіваємося на таке співробітництво.

- Який обсяг фінансування бригади?

- Бригада дорога. Насправді, як мінімум, щоб усе озброєння закупити, з урахуванням, що зарплата, забезпечення, усе інше – близько 3 млрд грн буде коштувати.

- 30 листопада відбулася зустріч представників офісу НАТО в Україні. Після заходу командування Нацгвардії заявило, що по завершенню поставлених завдань, розраховує на допомогу в технічному питанні, а також у створенні сучасного навчального центру…

- Ну щодо допомоги в технічному питанні вам, мабуть, слід запитати командувача Національної гвардії, тому що я не маю такої інформації. Я буду радий будь-якій допомозі, яку надасть нам Альянс, але сказати щось конкретне я поки що не можу, тому що поки що нам ніхто нічого не допоміг. Навчальний центр – це військова частина, яка розташована в Золочеві, там готують сержантів і спеціалістів. Я знаю про те, що там зараз іде робота із залученням іноземних спеціалістів, вони там готують інструкторів, які потім навчатимуть уже всіх інших. Наразі в Золочеві ця робота проходить, за допомогою іноземних інструкторів, це є. Зараз дійсно командування Національної гвардії цю роботу проводить. І, до речі, за натівськими стандартами, наскільки я знаю, командувач анонсував перехід на нову організаційно-штатну структуру, де за аналогію секцій у бригаді, що я згадував, буде переведено командування Національної гвардії.

Фото з Facebook Юрия Касьянова

НАША БРИГАДА – ЦЕ ЛАКМУСОВИЙ ПАПІРЕЦЬ: ЯКЩО ВОНА РЕАЛЬНО ВІДРІЗНЯТИМЕТЬСЯ ЗА ПІДГОТОВКОЮ ВІД УСІХ ІНШИХ, ТОДІ ЇЇ БУДУТЬ ТИРАЖУВАТИ

- У вас за таким же принципом уже відбувалася підготовка? Спочатку навчалися інструктори?

- Так, у нас за таким же принципом. Зараз ми запросили інструкторів і підготували за три тижні всіх наших командирів, починаючи від найнижчого рівня – командир групи, у підпорядкуванні якого три чи чотири людини, командир відділення, командир взводу… Найнижча ланка підготовлена за три тижні. Це мало, звичайно, але в нас уже просто немає іншого виходу – ми не можемо тягнути далі, тому що з Нового року ми розпочинаємо підготовку повністю однієї бойової роти і комендантської роти. Тобто ці люди мають бути готовими до прийому солдатів і їхнього навчання.

- Раніше повідомлялося, що саме з бригади легкої піхоти розпочнеться поступовий перехід Нацгвардії на професійну основу в цілому. Чи можете ви спрогнозувати терміни такого переходу?

- Давайте сформуємо нашу бригаду повністю, а тоді будемо говорити, коли вся інша Національна гвардія перейде. От наша бригада – це лакмусовий папірець. Якщо ми зараз її зробимо і вона реально відрізнятиметься за підготовкою від усіх інших, тоді потім, звичайно ж, її будуть тиражувати. Але поки що на даний момент – 200 людей, ми тільки на самому початку і складно сказати, що буде далі.

Facebook / Національна гвардія України

КОЛИ ВСЕ ПРАВИЛЬНО – НІКОМУ НЕ ТРЕБА КИДАТИСЯ НА АМБРАЗУРУ, І ТАК ВІЙСЬКА ВОЮЮТЬ І ПЕРЕМАГАЮТЬ

- У розпал боїв у 2014 році на Сході України міністр Аваков говорив про створення першої оперативної бригади Нацгвардії…

- Це перша оперативна бригада, яка базується в Петрівцях. І на той момент справді треба було просто закрити реальну проблему. Зараз завдяки всім попереднім діям і політиці, у нас є перепочинок і час для того, щоби нормально підготуватися. Тобто ми розуміємо, що затуляння дірок – це не вихід із ситуації, і коли люди туди йшли із величезним бажанням, мотивацією, але при цьому не навчені – це неправильно. Усі нормальні люди знають, що зразки героїзму, коли Олександр Матросов кинувся на амбразуру, – це чудово, але це неправильно. Значить хтось десь неправильно спрацював, якщо потрібно солдату кидатися на амбразуру. Це докір управлінню, командуванню тощо. Тому що коли все правильно – нікому не треба кидатися на амбразуру. І так війська воюють і перемагають. І тому я вважаю, що зараз є час зібрати нормальних людей, правильно їх підготувати і після цього виконувати із 100 разів вищою ефективністю завдання, ніж просто зараз кинути людей, які – так, розірвуть тільняшку, гранатами пообвішуються, побіжать підривати танки – але це неправильно. Не треба. Люди мають життя своє зберігати. Кожен командир знає, що слід виконати завдання, але при цьому не втратити своїх людей. І це правильно.

- Ви хочете сказати, що те з'єднання було створене фактично нашвидкуруч?

- Тому що було завдання поставлене і слід було закрити реальну проблему. І вони це зробили, але ніхто не говорить, що це правильно. Правильно – це так, як ми зараз робимо: це набрати вмотивованих людей, підготувати їх грамотно і після цього тільки виконувати завдання. І аж ніяк не навпаки.

Фото з Facebook Юрия Касьянова

БУЛО Б ДОБРЕ, ЯКБИ ТАКА БРИГАДА З’ЯВИЛАСЯ В СКЛАДІ ЗБРОЙНИХ СИЛ

- Вам не відомо, чи планується окрім бригади легкої піхоти найближчим часом створення інших підрозділів у складі Нацгвардії?

- Є наразі не в складі Нацгвардії, а в складі МВС підрозділ "Корд", спецпризначення. Але ви повинні розуміти, що в нас усе-таки бригада військова, вона повинна воювати із серйозним противником. Я маю на увазі в плані кількості, озброєння і таке інше. "Корд" – це інше, їхня мета виконувати якісь специфічні завдання, точкові. У нас різні завдання. Утім МВС на сьогодні – це найбільш відкрите міністерство до змін. Люди справді розуміють: те, що зараз існує, - не зовсім те, що потрібно, і слід мінятися. Наприклад, Міністерство оборони, вони вважають, що в них усе "в шоколаді", усе чудово, нічого міняти не треба. Це найстрашніше, тому що якщо людина не бачить проблеми, вона не може її вирішувати. Найперше – ідентифікувати, що проблема існує. От в МВС це розуміють, тож зміни відбуваються, а там - коли людина вважає, що в неї все чудово, як вона може змінюватися? Звичайно ж, було б добре, якби така бригада з’явилася в складі Збройних сил. Але вони, мабуть, не готові до цього.

- Інакше кажучи, підрозділ створюється при Міністерстві внутрішніх справ через те, що його немає в складі Збройних сил України?

- Ну насправді ні. Звичайно ж, одне із завдань Національної гвардії – це не тільки захист конституційного ладу, а й виконання завдань на державному кордоні, виконання завдань в тилу тощо. Але, звичайно ж, якби Міністерство оборони своєчасно створило би такі бригади, можливо, і не виникло би такої потреби – робити це при МВС. Але, на жаль, цього немає.

- І останнє питання. Під час вчорашньої зустрічі Президента Петра Порошенка із Генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом було підписано дорожню карту оборонно-технічної співпраці між Альянсом і Україною. Чи відомо вам, що саме охоплюватиме це співробітництво?

- Ні, нам про це поки що нічого не відомо, на певно, тому що це тільки вчора відбулося. Ми вчора всі були на полігоні, ми займалися навчаннями. Але я хочу, щоб це все вийшло з паперового вигляду і перетворилося в щось. Тому що це не вперше. І Ющенко підписував дорожніх карт безліч, і Білу книгу створювали. Я у 2005-му звільнився зі Збройних сил саме тому, що всі казали, що ми вступаємо в НАТО, а насправді ніхто в нього вступати не збирався, що насправді й підтвердилося – ми не в Альянсі. Сьогодні вже 2015 рік – 10 років минуло, а нічого не змінилося. Я хочу, щоб це "бла-бла-бла" перетворилося в щось нормальне. Я, чесно кажучи, дуже скептично до цього ставлюся. Дуже багато разів нам говорили, що ми йдемо семимильними кроками в НАТО, і ми досі не там. Дай Бог, щоб Порошенко, на відміну від своїх попередників, зробив щось насправді.

Катерина Лихогляд, 5.ua

Попередній матеріал
Десятки сирійців загинули внаслідок російського авіанальоту на Ідліб (відео)
Наступний матеріал
Прем'єр запевнив, що парламент схвалить Держбюджет-2016 вчасно
Теги:
Loading...