5.ua

Олег Синютка: Вибухи у Львові вчинені, щоб дестабілізувати, налякати людей

Голова Львівської ОДА Олег Синютка у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про те, коли на Львівщині з’явиться нова поліція, чому галицький сепаратизм – це міф, які в нього стосунки з мером Садовим, що дало Львову "відкрите небо", як децентралізація і нові дороги змінять життя області і чому сьогодні вигідно бути в опозиції.

ХОТІЛОСЯ БИ, ЩОБ НА ЛЬВІВЩИНУ РІВНЯЛИСЯ ІНШІ ОБЛАСТІ

– Ми щойно з нашими попередніми гостями говорили про нову поліцію. У Львові я знаю, що триває набір. З якими успіхами, якими темпами? Коли з’явиться у Львові поліція?

– Уже не триває набір, уже тривають навчання, і ми сьогодні сподіваємося, що 28 серпня так само, як на вулиці Києва вийшли нові копи, на Львівщині вийдуть абсолютно нові поліцейські. Справа не в назві, справа в тому, що ми сподіваємося від цих людей зовсім іншого ставлення до виконання своїх обов’язків. Ми маємо такий добрий експеримент у Самборі, коли за допомогою Європейського Союзу, спільно з німецькими експертами ми мали можливість трансформувати поліцію, міліцію. І мені було дуже приємно, коли через кілька тижнів я почув добрі думки від людей - це дорогого коштує.

– А йдеться тільки про Львів чи за прикладом Закарпатської області – де і на деяких дорогах будуть поліцейські? Чи з’являться…

– Направду, нам не хотілося б за прикладом Закарпатської області, нам би хотілося, щоб на Львівщину рівнялися інші області. І якщо говорити про нову поліцію, то ми сподіваємося, що це буде не тільки Львів, а це будуть і райони області. Тому що самбірський експеримент, якщо я не помиляюся, перший експеримент районного масштабу в усій Україні. І під час відвідин заступника міністра Еки Згуладзе і міністра внутрішніх справ, власне, було домовлено, що цей досвід ми мультиплікуємо на інші райони.

– На які?

– На превеликий жаль, не всі, але я сподіваюся, що з 20 районів Львівщини, наступний крок, це буде мінімум 5-6 районів. Щоправда, велика проблема – це матеріальне забезпечення. Ми про це проговорювали з фондом "Відродження", ми сподіваємося також на їхню підтримку.

– А ви можете хоча б приблизно сказати, де, в яких районах може з’явитися поліція, коли буде набір?

– Набір вже пройшов. Ми сподіваємося, що з цієї групи, яка 28 серпня…

– А з цієї, яка у Львові?

– Так. Ми уже отримуємо і в районах області також.

5.ua

ЛЬВІВЩИНА У ТРІЙЦІ ОБЛАСТЕЙ ЗА АБСОЛЮТНОЮ КІЛЬКІСТЮ МОБІЛІЗОВАНИХ

– Зрозуміло. Повертаючись все ж таки до питання про Закарпаття. Львівська область також прикордонна. Як у вас справи з контрабандою? Чи не боїтеся, що у вас повториться подібна ситуація, що Львівська область теж не застрахована від чогось такого?

– Президент України поставив перед органами державної влади – не боятися, а припинити контрабанду, корупцію. І мені приємно, бо це дрібний успіх, невеликий – я не хочу порівнювати з колегами, це справа кожної області – але те, що Львівська митниця має навіть перевиконання збільшених планів з митних надходжень, то це насправді дуже добре. І демонструє, що не просто ми сьогодні говоримо про зупинку контрабанди, а що це є реальні надходження до бюджету. Я дуже сподіваюся, що та пропозиція, яка була внесена Президентом про 50% перевищення митних надходжень скерування на дороги Львівщини, все ж таки буде прийнята депутатами Верховної Ради. Тому що це ненормально. Президент пропонує, підтримує свою пропозицію в Одесі на нараді, а депутати Верховної Ради не голосують, це неправильний підхід. Я запропонував би народним обранцям поїхати в райони і області до людей і пояснити, чому вони не хочуть підтримувати спрямування додаткових коштів на ремонт і реконструкцію доріг.

– Давайте про дороги трішки згодом. У вас і пострілюють теж іноді, як і в Закарпатській області. Так само у вас були випадки, коли навіть гранатомети використовувалися. Різні були вибухи. З чим ви пов’язуєте взагалі – тому що взагалі у країні з’явилося багато зброї, людей зі зброєю – цю ситуацію?

– Ви розумієте прекрасно, що сьогодні, коли атака Росії зупинилася на сході України, я думаю, що це є в першу чергу спроба дестабілізації у глибокому тилу. І ті два вибухи, які пролунали у Львові, кваліфіковані як терористичні акти. Сьогодні розслідування веде Служба безпеки України. Це в першу для того, щоб дестабілізувати, налякати людей. Тому що сьогодні львів'яни, галичани, я не хотів би казати, що вони є більш патріотичні, але ми робимо все для того, щоб наші бійці на фронті відчували і нашу опіку – не тільки волонтерів, а й органів державної влади. І щоб ми захистили, бо ми на Сході захищаємо не просто там Донеччину чи Луганщину, ми насправді захищаємо всю Україну. Я переконаний, що російські війська зупиняться не на Дніпрі, не на Збручі, а вони зупиняться там, де їх зупинить сильна українська армія.

– До речі, про сильну українську армію. Мобілізація у вас як? Західні області – вони пасуть задніх, на жаль.

– Ну я би не хотів сказати, що ми пасемо задніх тому, що я дивився дані на 1 серпня. Сьогодні треба в першу чергу подякувати Вінницькій, Хмельницькій області, вони справді виглядають краще. Але якщо подивитися за абсолютною кількістю мобілізованих, то Львівщина є у трійці найбільших областей, які… бійці сьогодні пішли захищати зі зброєю в руках державу. І Львівщина далеко не пасе задніх. Львів'яни завжди були на передовій. Ми були на Майдані, і ми першими стали на захист Батьківщини в АТО.

5.ua

У ЛЬВОВІ ВИ ВІДЧУЄТЕ ДОБРОЗИЧЛИВІСТЬ НЕЗАЛЕЖНО ВІД МОВИ, ВІД БУДЬ-ЯКИХ ІНШИХ РЕЧЕЙ. МИ Є УКРАЇНЦІ В ПЕРШУ ЧЕРГУ

– Я, пам’ятаю, говорила з багатьма львів’янами під час Майдану. Вже війна розпочалася і вони казали: "Скільки ще ми, галичани, будемо вас вчити, що треба йти в Європу, вчити вас демократії і.т.д." У вас взагалі зараз, незважаючи на те, що у країні триває війна, наскільки сильні такі настрої, от знаєте, я не скажу сепаратистські, але що у принципі ми збудували собі у Львові таку маленьку Європу, а там навколо – це якісь такі дикі, варвари, можливо, десь там на сході. І що нам було, у принципі, добре жити… є феномен галицького сепаратизму…

– Я от так слухаю вас і починаю замислюватися, чи я не на якомусь російському каналі. Тому що тільки російська пропаганда постійно говорить про те, що от десь на Галичині потрібно знайти… Ні, ми є державники, і ми напевне за весь період часу витерпіли найбільше з усіх частин сьогоднішньої України. Тому для нас єдина соборна Україна – це апріорі, незважаючи на будь-які речі. А все решта ми здобудемо разом. Луганщина, Харківщина, Крим, Одещина, Львівщина – ми всі разом. По-іншому галичани просто не уявляють Україну.

– Тобто ви не бачите, що такі настрої є панівними або що їх багато є?

– Приїдьте, будь ласка, у Львів. Ви відчуєте доброзичливість незалежно від мови, незалежно від будь-яких інших речей. Ми є українці в першу чергу.

– Колишній міністр Булатов порадив вас запитати про фортифікаційні споруди. Він стверджує, що Львівська область будує. Де ви будуєте, що ви збудували?

– Львівська область збудувала фортифікаційні споруди. Наша ділянка кордону була на Луганщині, це є перша лінія оборони.

– Перша лінія?

– Так. Ці споруди були в першій лінії оборони, і насправді я гордий того, що львів'яни з честю виконали поставлені Президентом завдання. Тому що сьогодні вже наші споруди зайняті військовими. І я переконаний, що це не просто збереже життя багатьох наших хлопців, це насправді зовсім по-іншому репрезентує нашу армію і нашу військову силу.

– Ви часто згадуєте Президента. Ви взагалі себе як ідентифікуєте – людиною Президента чи пана Садового?

– Я не можу працювати головою обласної державної адміністрації, бути у вертикалі президентської влади і бути підпорядкованим будь-якій іншій структурі. Звичайно, що ми сьогодні не тому…

– Ну йдеться не про формальне підпорядкування, а про політичну приналежність, скажімо так, ідентифікацію.

– Віднедавна я не просто голова обласної адміністрації. Так сталося, що мені партійці довірили очолити Блок Петра Порошенка, обласну організацію партії "Солідарність". І це мій чіткий усвідомлений вибір. А то, що 7,5 років ми пропрацювали разом із міським головою Львова, ну це насправді добре. Я переконаний, що будь-яка людина, яка сьогодні приїжджає до Львова і бачить ті зміни… Ми насправді гордимося і пишаємося і Львовом, і Львівщиною.

5.ua

– Які у вас взагалі стосунки з паном Садовим?

– Він сьогодні міський голова найбільшого міста області, обласного центра, а я – голова обласної державної адміністрації, очільник області. Так сьогодні розпорядилася історія.

Зрозуміло. Уся країна буде переживати 25 жовтня цього року вибори, це вже найближчим часом. Як у вас з цим? Садовий знову буде балотуватися в мери чи ні?

– Ну це швидше питання до міського голови Львова.

– Ви не в курсі? Чи ще не ухвалене політичне рішення?

– Я думаю, що це політичне рішення прийме його політична сила. І напевне воно буде виходити в першу чергу з інтересів його політичної сили. А завдання, яке поставив Президент переді мною як головою обласної державної адміністрації, по-перше, щоб вибори відбулися чесно, щоби не було цих речей з гречкосійством, з грошосійством, щоб не було ніяких адміністративних перекосів, тобто так, як вирішать люди, так повинна влада визначити волевиявлення людей.

– Але рано чи пізно перед вами все одно постане вибір, тому що на найближчих президентських виборах, очевидно, пан Садовий буде теж балотуватися. Ви для себе внутрішньо відчули, кого ви будете підтримувати?

– Я сьогодні – не тому, що я голова обласної адміністрації, а тому, що мав можливість вибрати серед різних політичних партій і серед різних політичних уподобань – кращої кандидатури за Петра Порошенка на чолі держави не бачу. Тому що сьогодні державі потрібна саме така вольова, працездатна, деколи просто до неймовірності людина. Тому що людина, яка кожного дня працює по 16-18 годин і постійно є на вістрі і різноманітних атак, і різноманітних хитросплетінь, і людина яка, в першу чергу, відповідає не за економіку, а за безпеку і за зовнішню політику, – думаю, що українці зробили правильний вибір.

5.ua

НА ЛЬВІВЩИНІ ПОРІВНЯНО З ІНШИМИ ОБЛАСТЯМИ УКРАЇНИ РЕМОНТНИХ РОБІТ НА ДОРОГАХ ЧИ НЕ НАЙБІЛЬШЕ

– Зрозуміло, точніше незрозуміло, кого ви все ж таки будете підтримувати на виборах. Зрозуміло, гаразд. Про Львівську область – "відкрите небо" дало вже якісь плюси вам чи поки що говорити зарано?

– Ви ж розумієте, що справи авіаційні – це навіть не автомобільні чи залізничні. Тобто є певна періодичність. Ми справді горді з того, що разом з Міністерством інфраструктури, разом із профільним комітетом Верховної Ради, який очолює наш земляк Ярослав Дубневич, і міністром Андрієм Пивоварським, зуміли провести на Львівщині експеримент. Цей експеримент повинен уже восени, коли настане новий льотний сезон – тому що в авіації, як правило, розклад на літній період, інший розклад на зимовий період – очікую, що це буде перший поштовх. Коли сьогодні летів зі Львова до Києва о 7 годині ранку, мені було надзвичайно приємно, тому що перший раз, мабуть, за останні півтора року, всі лінійки на табло були заповнені. Такого не було дуже довгий період часу. І криза, і економічні проблеми, все це впливає, тому що монополія МАУ, яка сьогодні є на ринку – це неправильно. І дуже важливо, щоб до нас зайшли лоукостери, щоб до нас зайшли інші компанії. І відкрите небо над Львовом – це якраз крок для того, щоб продемонструвати, що ми хочемо залучити, хочемо, щоб це середовище було конкурентне і тоді буде знижуватися ціна, і тоді ця послуга буде доступна для багатьох українців і гостей України.

– Ну а взагалі, збільшення туристичного потенціалу, які є ініціативи з цього приводу? Зрозуміло, що не тільки Львів, а й область має великий потенціал, так? Що ви робите для того, щоб збільшити кількість туристів? Зараз, поки що, на жаль, у Львівській області велика проблема з дорогами, тут дуже важко, щоразу коли їдеш автомобілем…

– Давайте скажемо насправді, що сьогодні на Львівщині напевне порівняно з іншими областями України, ремонтних робіт на дорогах відбувається чи не найбільше. Сьогодні є експеримент, який власне фінансує Європейський банк, з обслуговування дороги Броди – Стрий. Сьогодні ми уже виконали роботи до Червонограда, це дорога, про яку я пам’ятаю сім останніх років, коли я працював у Львові, про це говорили – ми це зробили. Ми зробили обхідну (Золочів), про яку також не говорив тільки лінивий. Ми зробили об’їзну міста Львова, яка півтора року стояла, ніхто, на превеликий жаль, не хотів це зробити. Ми це зробили за п’ять місяців, запустили рух. Сьогодні у нас стоїть два стратегічних напрямки. Перший напрямок – це Сколи–Славське, де ми розпочали роботи, я сподіваюся, що ми в другій половині серпня їх продовжимо. І, напевне, найбільша біда Львівщини – це Львів–Радехів–Луцьк. Ми розпочали два кілометри, потім все-таки довелось сконцентрувати, і в серпні ми закінчимо Львів-Бібрка-Рогатин, це з тих коштів, які виділили по Карпатському єврорегіону. Львівщина випередила наших колег сусідів, тому що ми вже заходимо в завершальну стадію, я сподіваюся, що наші колеги також підтягнуться до цих робіт. І тоді у другій половині серпня ми перейдемо на Львів-Радехів-Луцьк. Це дуже важливо, щоб це зробити. Я сподіваюся, що уряд повинен все-таки прийняти перелік доріг. Я про це сьогодні мав зустріч з міністром інфраструктури паном Пивоварським, сьогодні ми про це говорили в Міністерстві фінансів. Це дуже необхідний крок. Я не розумію, чому гальмувати цей процес, дороги – це звичайно база для розвитку. І цього року з обласного бюджету ми виділили 150 мільйонів. Минулого тижня ми підводили такий підсумок станом на 1 серпня. Практично дві третини доріг уже виконано, і ми сподіваємося, що в серпні – не в листопаді, не в грудні, а в серпні – ми в основному завершимо ремонтні роботи. Коштів, звичайно, не вистачає, і тому в мене було таке незадоволення рішенням депутатів Верховної Ради, про яке я говорив, які не підтримали ініціативу Президента про виділення додаткових коштів на дороги Львівщини. Це нормально, коли ми зупинили контрабанду, коли ми отримуємо більше митних надходжень. Ви ж подивіться, практично кожен день, затримали на переході "Смільниця" контрабанду, затримали на переході "Шегині" контрабанду, затримали 150 кг бурштину, затримали на хабарництві митників – тобто всі ці речі дають можливість збільшувати надходження. Але львів'яни повинні це відчути не просто віртуально грошима, які поступають до державної казни, а тут, на місці.

5.ua

НАШІ ДІТИ ХОЧУТЬ ЖИТИ НЕ В УКРАЇНІ, А ХОЧУТЬ ВЧИТИСЯ В ПОЛЬЩІ. ЦЕ ДУЖЕ НЕБЕЗПЕЧНИЙ СИГНАЛ

– Про бюджетну децентралізацію, ви її не відчули, я так розумію?

– Цього року просто феноменальний бюджет має Львів. 700 мільйонів гривень, які отримав Львів від бюджетної децентралізації, дають можливість у місті робити величезні обсяги робіт. Я сподіваюся, що вони будуть зроблені. А Львівщина, що сказати, обласний бюджет, бюджет розвитку 38 мільйонів – це мізер. Ми сподіваємося, що якраз оці пропозиції, які сьогодні є в Конституції по децентралізації, яку запропонував Президент, власне, яка уже підтримана, схвалена Венеціанською комісією, яка пройшла Конституційний суд, є висновок позитивний, що це буде не тільки для Львова, бо експеримент вдалий, очевидно, що це буде для всіх районів і містечок області.

– Тобто ви відчули вже бонуси децентралізації?

– Ні, я думаю, що бонуси відчув тільки Львів, а для того, щоб бонуси відчула вся область, необхідно приймати всі зміни, які запропоновані Президентом.

– Тобто ви підтримуєте проект конституційних змін, так?

– Це, очевидно, перший раз…

– Справа в тім, що політична сила пана Садового виступила проти змін і збирає голоси проти, як вчора заявила в нашому ефірі Оксана Сироїд.

– Львову сьогодні дуже добре. Все, що треба було отримати Львову, Львів уже отримав, але не можна бути таким егоїстичним, треба думати про більше. Нічим не винні мешканці, які сьогодні живуть у Городку чи в Бузьку, що реформа не завершена до кінця. Тобто треба не зупинятись на півдороги, треба іти – і тоді кожен мешканець, який живе на будь-якій відстані від Львова, я говорю про Львівщину, отримає цей позитив.

– Ви вже готові стати префектом, а не головою області?

– Це питання до Президента України.

– Що для вас зміниться? Я розумію, що будуть перезатверджувати. І вже восени будуть префекти замість голів областей.

– Я ніколи не був префектом, тому не знаю, що зміниться. Але якщо говорити про розподіл, нам на Львівщині, напевне, найпростіше це відчути і зрозуміти, порівняно з будь-якими областями України. Ми маємо поруч біля себе за 60 км Польщу. Тобто всі галичани, львів'яни пам’ятають, коли 15 років тому поляки їздили в Україну, купляли, вони жили гірше, ситуація в них була складніша. Сьогодні ми відстаємо. Не справа в тому, що сьогодні Польща живе краще, справа в тому, що цей розрив збільшується. Він, крім економічних чинників, починає переходити на ментальний рівень, наші діти хочуть жити не в Україні, а хочуть вчитися в Польщі. Це дуже небезпечний сигнал для нас. І тому, маючи під боком Польщу, де розділено на повноваження маршалка, голови облвиконкому, обласної ради і воєводи, майбутнього префекта, ми бачимо, що така децентралізація і такий розподіл дали дуже добрий поштовх для економіки. Якщо наші сусіди живуть краще, якщо їхній експеримент…

5.ua

– Але ж, очевидно, що не тільки реформа місцевого самоврядування в Польщі…

– В першу чергу, була базова…

– У 90-х роках кожен поляк мав можливість взяти певний маленький кредит на власний бізнес, і очевидно, що це…

– Ні, базова річ – це адміністративна реформа, яка скоротила видатки, оптимізувала владу, забрала адміністративні бар’єри. А вже тільки тоді пішли дешеві довготермінові кошти. Первинно так.

– Тобто ви вважаєте, що децентралізація все-таки дасть... так?

– Базова річ, яка дасть відчуття стабільності, відчуття незалежності від якоїсь ефемерної київської влади, – можливість на місцевому рівні вирішувати економічні проблеми.

– Але, знову ж таки, "Самопоміч" критикує проект Конституції, точніше конституційні зміни, не тільки за це, хоча і за це також, але й за пункт про Донбас.

– Сьогодні вигідно бути опозиційним. І я не розумію…

– Чому вигідно бути? Я думаю, не дуже вигідно бути опозиційним.

– Ми ж не говоримо про Опозиційний блок, ще давайте поговоримо про комуністів. З ними все зрозуміло, що про них говорити. Це люди, які викинуті на маргінес історії, про них взагалі не варто тратити час. А знаєте, дуже хочеться, з одного боку бути у владі, у коаліції, демонструвати єдність, а з іншого боку звертатись до мешканців з опозиційною риторикою. Це просто в житті треба визначитися, де ти і яку відповідальність ти береш на себе.

Тетяна Даниленко, 5 канал

Попередній матеріал
В Україні скасували заборону на в'їзд ВІЛ-позитивних іноземців
Наступний матеріал
Депутат Держдуми РФ: російська еміграція 1990-х і 2000-х налаштована проти Путіна і солідарна з українською діаспорою