"Ми відпрацьовуємо усіх, недоторканних немає" – перше інтерв'ю Василя Грицака на посаді голови СБУ

Василь Грицак повідомив: Україна має справу не з доморощеним сепаратизмом, а з цілеспрямованою роботою ГРУ ГШ Російської Федерації. При цьому, з його слів, 80% загроз національній державності походить зсередини держави, і лишень 20% – ззовні.

Василь Грицак дав перше розгорнуте інтерв’ю на посаді голови СБУ. Під час розмови з ведучим "5 каналу" Віталієм Гайдукевичем для програми "Час. Підсумки тижня" новий чільник вітчизняної спецслужби розповів про основні загрози державі, боротьбу з корупцією, контрабандою та російською агентурою, а також про дружину та сина. Також генерал Грицак дав собі три місяці для досягнення перших результатів, після чого обіцяв звітувати про здобутки.

СЕПАРАТИЗМ, КЕРОВАНИЙ МОСКВОЮ, ПОШИРЮЄТЬСЯ НА ІНШІ РЕГІОНИ УКРАЇНИ

Пане Василю, сьогодні рік, як звільнили Слов'янськ. Але чи можна говорити про те, що за рік від звільнення Слов'янська і Краматорська спецслужби, зокрема СБУ, змогли придушити сепаратистські настрої тих людей, які були латентними прихильниками сепаратизму?

– Пане Віталію, я можу сказати, що за рік, який минув, ми змогли підвищити спроможність української влади на цих територіях. Більше того ми змогли переформатувати деякі міські ради у тих містах, які навіть проголосували за визнання Росії агресором і які нині стали більш проукраїнськими. Ми змогли дати поштовх розвитку проукраїнських громадських організацій і на сьогодні ситуація в цьому регіоні не є вже такою критичною. Водночас, незважаючи на те, що ми локалізували терористів на території зони АТО – тобто в цих двох районах – сепаратизм, керований Москвою, поширюється на інші регіони України. На сьогодні гарячими точками передовсім можна назвати Одеський регіон, міста Харків, Запоріжжя, також Херсонщина, Миколаївщина. Зокрема, сьогодні вранці було проведено 15 обшуків одночасно в Одеській і Миколаївській областях, в результаті яких вилучено вибухові пристрої, споряджені до дії. Ви уявляєте собі пристрій вагою 5 кг у тротиловому еквіваленті, який готовий до спрацювання? В Одеській області під час одного з обшуків ми вилучили більше 3 кг тротилових шашок. 14 осіб затримано й доставлено для проведення низки слідчих дій, які тривають і зараз. Зазначу, що це вже третій етап зачистки Одеського регіону і початок масштабної роботи на Миколаївщині. Отож, проблема існує.

– Чи вдається СБУ знаходити не лише виконавців, які безпосередньо закладають вибухові пристрої, а й тих, хто їм сприяє, хто покриває?

– Звичайно. Ми фіксуємо прямі і непрямі контакти безпосередніх виконавців як з організаторами цих заходів на згаданих територіях, так і з їхніми російськими господарями. Я не маю права розголошувати дані досудових розслідувань, але наразі розслідується низка кримінальних проваджень. Зокрема, дуже показово було зроблено на Одещині, коли лідери сепаратистського руху напряму замикалися на московських господарях. Було задокументовано прямі зв'язки: це й електронна переписка, зустрічі, і зараз це все досліджується в рамках кримінальних проваджень. Приміром, одна з дійових осіб – жінка, мати-одиначка двох малолітніх дітей, яка отримала два місяці СІЗО. Одеський суд пішов на таке рішення, оскільки докази, надані СБУ, були беззаперечними. Ці люди напряму спілкувалися з керівництвом РФ.

– Але разом із тим у нас виходить, що ми когось відловлюємо, але все одно знаходяться люди, які зможуть формувати не те що там фуру чи дві контрабанди, а потяг з продуктами, де навіть буде зазначено, що це безпосередньо для "ополченців".

– Так ми були дійсно шоковані тим, коли отримали оперативну інформацію і почали перевіряти цей потяг. Він мав 11 вагонів і разово ми вилучили з-під шару породи 700 тонн продуктів харчування. Ми були вражені написам на мішках "Привет ополченам". Це яскраво свідчить про той факт, що ці продукти харчування мали бути завезені не українським громадянам, які проживають на цих територіях.

– Для того, щоб завантажити потяг, не вистачить однієї-двох людей. Значить, це вже якась організація. Хто, що?

– Правильно. Я не можу розголошувати зараз дані досудового слідства, але скажу, що організація, яка завантажувала цей потяг, зареєстрована на українській території, хоча фізично перебуває в Горлівці. Звичайно, не одна-дві людини були причетні до завантаження цього потягу. Ми отримали інформацію, і вдалося припинити доставку цього вантажу на підконтрольній українській владі території.

– Чи можна зробити висновок, що тепер всі потяги, які йдуть для металургійних підприємств із, наприклад, рудою чи лісом, перевіряються ретельніше? Бо, скажімо, у ситуації вчорашньої ночі в Станиці Луганській на факті контрабанди були задіяні українські військові, які займалися передачею бойовикам продуктів за якийсь відсоток.

– Існує, пане Віталію, причинно-наслідковий зв'язок. По-перше, до тих пір, поки, приміром, пляшка пива в Сєвєродонецьку коштуватиме 25 грн, а в Луганську – 100, знаходитимуться люди, які будуть шукати спосіб сформувати потяг чи вантажівку з контрабандним вантажем і перетягнути на ту територію. З огляду на те, що ці переміщення товарів на неконтрольовану територію неможливо здійснити комусь одному – бо я не можу сказати, що цим займаються тільки військові – і це неможливо здійснити без "договорняків", розумієте? Існують "договорняки", роздаються гроші. А ми боремося з цим, для цього ми розробили й прийняли, до речі, із залученням громадських організацій, новий порядок №415 переміщення осіб, вантажів тощо, підписаний 12 червня поточного року і опублікований на нашому сайті. Він був розроблений у тісній взаємодії з фіскальною і прикордонною службою, міліцією. 5 червня в зоні АТО проводилася нарада, де суб'єкти, залучені до боротьби з тероризмом, могли висловити свою позицію, внести зміни до цього проекту. Перед цим тривало обговорення з громадськими організаціями в нас, у СБУ.

– Але все впирається знову в те, що хтось має спокусу на ті гроші. Фронтом ходять легенди, що то військові займаються "кришуванням", то Служба безпеки займається "кришуванням" якихось вантажів, забираючи у тих, хто затримав, потім відпускає. Можливо, варто ще жорсткішим зробити режим у цій прифронтовій лінії? Бо зараз, по факту, суспільство не спостерігає результату – масових покарань тих, хто займається контрабандою.

– Так, я вважаю, що варто. Більше того, скажу, що ми розпочали фактично з себе. Ми заарештували полковника Служби безпеки, що був керівником координаційної групи, яка виписувала перепустки на переміщення людей і вантажів у секторі "Б". Цей полковник, до речі, колишній заступник начальника Закарпатського управління, зараз перебуває під слідством. Я переконаний, що він отримає свій строк ув'язнення. Окрім цього, зараз перевіряється низка матеріалів передовсім стосовно наших співробітників, причетних, до цих оборудок. За останні два тижні ми вилучили близько 1100 т вантажів, 46 вантажних автомобілів, 11 вагонів, у яких було 700 тонн. Також було зареєстровано 11 кримінальних проваджень. Загалом, цей процес дуже складно коментувати. До речі, найближчим часом ми ініціюватимемо перед Верховною Радою зміни до чинного законодавства, які б нам дозволили не просто фіксувати факт переміщення, а й накладати арешт з перспективою вилучення. Ми зараз це пробуємо робити через призму частини 5 статті 258 про фінансування тероризму. Але зміни дійсно потрібні. І, скажімо, питання контролю незаконного переміщення вантажів на територію з тимчасовим статусом стосується не тільки СБУ, але й фіскальної служби, міліції, військових, оскільки на "нулівці" ("нульовий" блокпост – Ред.), на "передку" (передовій – Ред.) стоять саме військові. Крім того, на сьогодні ми маємо 410 км неконтрольованого кордону з РФ, тому не виключаємо, що ті вантажі, які заходять у зону, не контрольовану нами, можуть виходити і на Росію, оскільки різниця у вартості продуктів харчування є значною.

"В НАС Є ЗААРЕШТОВАНІ ГЕНЕРАЛИ, ПОЛКОВНИКИ СБУ, ЯКІ ЗРАДИЛИ ІНТЕРЕСАМ ДЕРЖАВИ"

– Ми розуміємо, що товари, які незаконно перетинають лінію зіткнення, де-юре не можна назвати контрабандою, бо це відбувається на території України, а от де-факто так воно і є. Ви довіряєте своїм співробітникам щодо вірності Україні? Адже минув рік, а масштабних викриттів керівників-зрадників, які працюють на Росію, в центральному управлінні чи по областях, немає. 2 роки тому ми скаржилася на те, що Янукович понасаджував запроданців, які напряму працюють на Москву. Минуло більше року без Януковича, але в нас немає сотень звільнень, арештів, засуджень. Процес іде чи шпигунів виявилося не так багато, як підозрювали?

– Процес іде, шпигунів було доволі багато. Але у зв'язку з початком активної фази антитерористичної операції 7 квітня минулого року, значна їх кількість або втекла до в Росію, або в окупований Крим. Хоча значна кількість залишилася і тут, деякі з них і сьогодні замасковані. Водночас я не можу сказати, що робота Служби в цьому напрямку є задовільною. Хоча констатую, що в нас є заарештовані генерали, полковники СБУ, які зрадили інтересам держави. Зокрема, минулого тижня нами затриманий на гарячому полковник Київського главку, полковник СБУ. Його прізвище називати не можу, але ця людина працювала у контррозвідці й була покликана ловити шпигунів, а вона працювала в інтересах Росії.

– А стосовно тих людей, які на лінії фронту – не тільки СБУ, а можливо, військові чи правоохоронці, зливають інформацію ворожій стороні про пересування військ. Адже скільки було таких випадків на початках АТО, що йде колона, а виявляється ворог знав про це і чекав, в результаті – колона розстріляна. Наскільки в лавах війська СБУ може контролювати наявність чи відсутність шпигунів, які свідомо працюють на ворога?

– Почну з себе, із Служби безпеки. Хочу зазначити, що з двох управлінь – Луганського, Донецького – вірним присязі залишилося приблизно по 40% з кожного. Всі інші перейшли на бік ворога. Але навіть вірні нам офіцери, прапорщики зараз дислокуються в управліннях у Маріуполі, Лисичанську, Краматорську, їхні сім’ї часто перебувають на територіях, які ми не контролюємо, тому вони вразливі. Вони чесно роблять свою роботу, але вони вразливі. І це теж накладає відбиток на впевненості в тому, що завтра до них хтось не прийде. Більше того, зараз маємо інформацію, що в Донецьку, Луганську ходять по квартирах колишніх наших співробітників, які не перейшли, які залишилися вірними присязі, і кажуть: ваші квартири будуть націоналізовані, ми їх роздамо, так би мовити, "ополченцям" і таке інше. Питання це дуже складне. У нас зараз розслідується понад 40 кримінальних справ стосовно своїх співробітників.

– Які зливають інформацію?

– Саме так, які зливають інформацію. Більше того, у нас є (я не можу оголошувати, тому що це оперативно-розшукова діяльність) у перевірці купа людей, які нами обґрунтовано підозрюються в роботі на ворога. Що стосується першої частини вашого питання, щодо військових формувань. Так, це питання, звичайно, більше стосується військової контррозвідки. Коли починалася Антитерористична операція у минулому році, зайнято було буквально до 20 чоловік, у кожному секторі було буквально по одному контррозвіднику. Я не можу називати в ефір ці цифри, але наша спроможність збільшилася в десятки разів. Саме тому наслідком є ряд гучних затримань, реалізацій на гарячому диверсійних груп, запобігання терористичним актам, вилучення купи зброї, боєприпасів. Саме тому, що ми працювали на упередження, ми спрацювали й зачистили Одесу, хоча не можу сказати, що цей регіон на сьогодні залишається благополучним, це показують навіть сьогоднішні обшуки. Саме тому ми допомагаємо військам, виявляємо в їхньому середовищі так само зрадників, тих, які працюють на ворога. В цьому контексті ми маємо повне порозуміння з Міністром оборони, з керівником Генерального штабу, тому що позиція проста й прозора. Якщо потрапляє СБУшник чи працівник правоохоронного органу або Міністерства оборони України під підозру, ми відпрацьовуємо усіх, недоторканних немає. Це тверда позиція.

– Якщо можете дати відповідь на це запитання. Є люди, які зараз відпрацьовуються. Якщо спрогнозувати вдалий розвиток слідства і суд, то коли суспільство зможе побачити фінал ланцюжка – тобто відпрацювали все і ось, будь-ласка, люди виходять на суд, їх покарано, якщо суд винесе таке рішення? От ви можете сказати, коли це може бути, скільки ще треба слідчим органам, щоб остаточно завершити ці процедури? Те, що стосується парафії СБУ.

– Я би навіть дещо ширше відповів на це питання, тому що це стосується як тих шпигунів, про яких ми говоримо, які затаїлися і працюють на ворога, так і завершення процесу люстрації у самій службі. Ми зараз активізували цей процес, роботу Громадської ради, яка нам надзвичайно допомагає у цьому питанні. І тут має бути баланс інтересів між закритістю Служби безпеки як такої і відкритістю для суспільства щодо самих працівників Служби безпеки і результатів її роботи, щоб суспільство знало, чим займається Служба і які результати. На Раді, яка відбулася у Львові, Президент сказав: хлопці, досить рятуватися тим, що ми маємо наміри затримати, досить, давайте фінальний результат у вигляді направлень до суду і обвинувальних вироків судів.

– Вчора, здається, Карл Волох написав у Facebook про те, що попереднє керівництво СБУ у розділі люстрації свідомо чи несвідомо ігнорувало колишніх працівників КДБ, тобто тих, хто до СБУ працювали ще у радянському КДБ, які б автоматично мали потрапити під люстрацію. Чи звернули ви вже увагу на цей момент і чи значить, що ситуацію будуть якось виправляти? Бо у нас виходило, що люстрували прибиральниць, які прибирали у часи КДБ радянського, а власне кадровиків КДБшних – ні, ніби так і має бути.

– Так, я звернув увагу на цей момент, про який написав Карл Волох. І більше того скажу, що з цим можна погодитися, тому що ми маємо реальні приклади, коли колишні, на час роботи в КДБ, були неатестованими. Скажімо так, ті, хто працювали в гаражах, ремонтували автомобілі, але в КДБ. Зараз вони підпали під люстрацію. Це факт.

– А ті, хто були кадровики...

– Так точно, скажімо так, це був недосконало виписаний закон. Але зараз, наскільки я знаю, Єгор Соболєв ніби вніс черговий раз зміни до свого ж закону. Я думаю, ці речі будуть виправлені. А ми в свою чергу просто будемо до них готуватися разом з Громадською радою. Ми відкриті абсолютно, у нас діють телефони довіри, ми в тісному контакті з Громадською радою працюємо саме над очищенням Служби зсередини.

"МИ МАЄМО СПРАВУ НЕ З ДОМОРОЩЕНИМ СЕПАРАТИЗМОМ, А З ЦІЛЕСПРЯМОВАНОЮ РОБОТОЮ ГРУ ГШ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ І НЕ ТІЛЬКИ"

– А що Служба може сказати про наявність серед політиків, серед суддів, серед депутатів людей, які можуть бути скоріше на боці ворога, ніж на боці України? Скільки, умовно кажучи, серед людей, які займаються бізнесом вищих ланок, політикою вищих ланок, є зрадників, які можуть "кришувати" сепаратистів у тому числі?

– Ви знаєте, питання фінансування тероризму – одне з ключових, над яким ми зараз працюємо. І я відкрию таку маленьку таємницю, тому що я сказав це перед призначенням, коли проводилися зустрічі з фракціями. Я знав точно, що у цій фракції буде присутній депутат Верховної Ради, який – фактично було вже прописано – буде призначений "комендантом Бессарабії". Ми затримали жінку, про яку я казав, мати двох малолітніх дітей – це його помічниця, яка напряму контактувала з офісом Інала Ардзінба, з Росією. Ми знаємо про багато інших тонких речей. Я спеціально прямо на цій фракції сказав, що серед вас, шановні друзі, присутні люди, які десь глибоко в душі виношували сподівання очолити регіон.    

– А хоч почервонів цей персонаж?

– Я вам більше того скажу, що він після засідання фракції підійшов до мене і сказав: "Ви мабуть щось не так зрозуміли". Я не буду називати прізвища цього депутата, але відповідаю за кожне слово: планувалося на першому етапі підірвати два мости, і дев’ять районів Південної Бессарабії були б відрізані від основної території України. А другий етап дестабілізації в Одеському регіоні планувався на 2 травня, до річниці трагедії на Куликовому полі. У нас є копії документів, які нам вдалося добути слідчим шляхом – я не можу, знову ж таки, розголошувати їхній зміст, але я їх бачив – про персональний склад керівних органів цих новоутворень під назвами "Бессарабська народна республіка", "Одеська народна республіка". Сьогоднішні обшуки проведені на Миколаївщині, Одещині підтвердили, що ці процеси тривають, і ми бачимо, звідки і ким вони управляються. Тобто ми маємо справу не з доморощеним сепаратизмом, а з цілеспрямованою роботою, скажімо так ГРУ ГШ Російської Федерації і не тільки.

– І наскільки ГРУ ГШ Російської федерації має в Україні таку розгалужену свою "п’яту колону", зокрема серед політиків? Знову ж таки, якщо ви можете про це говорити.

– Я не маю права кидатися огульними звинуваченнями з одного боку, але можу сказати лише одне: за чотири роки правління попередньої влади у них були всі шанси створити максимально потужні позиції, тому що усі двері, усі органи державної влади для них було відчинено, ми це знаємо і по Службі безпеки, і по інших державних органах. Ви знаєте, хто свого часу очолював і Службу безпеки попереднього Президента. Є багато інших прикладів. Тому зараз ми надзвичайно пильно намагаємося розібратися у кожному конкретному випадку надходження інформації про можливу роботу того чи іншого посадовця на нашого сьогоднішнього ворога. А для себе ми чітко визначили, хто для нас є на сьогодні ворогом.

– Буквально кілька слів на предмет корупції після скандальних розслідувань в судах, чи можна говорити, що далі буде? І якщо буде, то коли?

– Ви знаєте, я обіцяю, далі буде. Більше того, знову ж таки на депутатських фракціях, коли мене починали атакувати деякі депутати, я їх запитував: а ви готові до цієї боротьби з корупцією?

– Це на всіх депутатських фракціях, чи якоїсь окремої фракції?

На окремих. Коли були цікаві дуже запитання, я на них практично відповідав на всі, які мені ставили, але я питав у них: ви готові? І після деякої паузи депутати говорили, що готові.

"НАЙБЛИЖЧИМИ ДНЯМИ ПОЧУЄТЕ ПРО ГУЧНІ, Я Б НАВІТЬ СКАЗАВ, РЕЗОНАНСНІ, РЕАЛІЗАЦІЇ"

– А ви можете навести приклад ось такого запитання, коли вам депутат каже, а скажіть-но нам, пане Василю, а ви у відповідь, а скажи-но мені, добродію, чи готовий сам підпасти під своє запитання?

– На одній з депутатських фракцій, коли ми переходили з товаришем по підземному переходу – вийшли з однієї фракції і переходили до іншої (це було, до речі, у день голосування) – за мною бігло декілька депутатів. Один з них просив призначити на таку-то саме посаду його знайомого, гарантуючи при цьому його порядність, адекватність і таке інше, а інший біг і давав мені папірець для того, щоб я вирішив його питання позитивно. І я на фракції потім сказав, ви розумієте, шановні, так ви хочете боротися з корупцією чи хочете, щоб Служба сама поборола корупцію? Ми самі не зможемо цього зробити, існує причинно-наслідковий зв’язок. Я вам можу сказати лишень одне, що сьогодні ми працюємо над дуже гострими темами, я думаю, що про них я не маю права говорити раніше, ніж це потрібно. Але найближчими днями почуєте про гучні, я б навіть сказав, резонансні, реалізації. Позиція Президента України, моя позиція, позиція Генерального прокурора України – ми повинні почати з себе, міністр внутрішніх справ, я сподіваюся, так само нас підтримує. Ми повинні очищення почати самі з себе. І ми готові до цього. Я особисто готовий.

– Ви самі сказали цю фразу "я особисто готовий почати з себе". Серед критиків в переддень вашого призначення було, власне, питання до вас, до іміджу вас, як голови з огляду на вашу родину – це щодо історії з сином, який заступник прокурора, якщо не помиляюся, і щодо бізнесу вашої дружини. Почніть з себе давати відповіді от власне на ці закиди, які вам робили, зокрема там, в депутатській залі.

– Ви знаєте, я все своє життя, хоча прослужив 25 років, вважав своїм обов’язком робити роботу, а не позиціонувати себе і давати інтерв’ю. Саме, мабуть, тому про мене так мало було справжньої інформації. Як правило, не просто плутали, а робили цілеспрямовані "вкиди". Більше того, часто мені цікаво, як оперативному співробітнику, звідки цей "вкид". Мені не коректно зараз знову ж таки кидатися звинуваченнями на адресу когось.

– Чому ж, натякніть.

– Але можу сказати лишень одне, що стосується мого сина, я можу давати оцінку йому, як батько, якщо він поводиться непорядно, некоректно, як невихований син чи просто як громадянин, якого виховав я, народив разом зі своєю дружиною, я готовий дати йому по спині, я це вже говорив. Що стосується його дій на посаді – він справді працює у прокуратурі – мабуть, некоректно буде мені давати оцінку його діям. Нехай це зробить прокуратура, де він працює. Це перше. Друге: так, Майдан, і коли стояло це питання, і він відповідно до виконання своїх посадових обов’язків брав участь у розгляді цих справ, наскільки я знаю, він діяв по совісті і по закону. Проводилася відповідна перевірка, до нього питань не виникло. Що стосується дружини, вона є типовим представником українського малого бізнесу. Вона вчителька історії, а потім з огляду на те, що вчитель історії – хоча вона була хорошим вчителем історії – ми вже прожили разом 26 років, 27 скоро буде…

– Багато на життя не заробиш вчителем історії.

– Так. Тому вона почала з того, що працювала менеджером на фірмі і потім плавно започаткувала свою маленьку фірму, яка потихеньку розвивалася. Я сказав – типовий представник українського малого бізнесу. На фірмі працює менше 10 чоловік.

– Чим займається?

– Продуктами харчування. І вона веде бізнес, наскільки я розумію, порядно, у неї немає відвертих ворогів, вона не дурить людей. І, до речі, були закиди з приводу автотранспорту у декларації. Я вважаю, що треба писати правду у декларації. Чомусь ніхто не звернув увагу на те, що більшість цього транспорту – це вантажні "каддіки", "Спринтери", ЛТ-35, що це ті машини, які використовуються, як основні засоби виробництва. Тому мені не соромно за свою дружину, і вона, як дружина генерала – вона працююча дружина.

"МОЯ ДРУЖИНА ЖОДНОГО РАЗУ НАВІТЬ ДОКУМЕНТИ НЕ ПОДАЛА ДЛЯ УЧАСТІ В ТЕНДЕРАХ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ"

– А не було випадків перетинання інтересів, коли б дружина – теоретично – могла б скористатися вами, як людиною, яка причетна до Служби (безпеки України – Ред.), або ви навпаки її бізнесом могли б скористатися.

– Ви знаєте, не було таких випадків. Більше того, я скажу, що коли я працював – дружина не брала участі в тендерах. Бо коли змінилася влада в 2010-му році, мені не виплачували зарплату майже 4 роки в СБУ – заблокували вхід і не виплачували зарплату. Тоді дружина почала активніше працювати, і суть в тому, що вона – це була принципова позиція і моя, і її – жодного разу навіть документи не подала для участі в тендерах Служби безпеки. Тобто ніякого конфлікту інтересів не може бути. Більше того, протягом останнього часу вона більше програла тендерів, аніж виграла, і вона з цього приводу трішки сумує і сміється...

– Тобто зараз ваша посада заважає дружині, за великим рахунком?

– Так, більше того, вона вже каже: "Чи мені вже з огляду на усі ці публікації закривати фірму, відпускати людей, не платити податки і зарплату"? Що є в цьому поганого, що дружина працює, платить податки і утримує робочі місця?

– На фінал – давайте поставимо крапку, і повернемось до ситуації на фронті: електронні перепустки, і, наскільки я зараз знаю, десантні підрозділи трохи "наводять шороху" вздовж лінії фронту, викриваючи бази контрабандистів. Чи можна очікувати найближчим часом цілковиту зміну режиму перетину вантажами лінії зіткнення, з огляду на певне впорядкування, яке там намітилось в останні 2-3 дні.

– Я можу сказати, що тільки протягом останнього тижня ми ліквідували чергу, якав утворилася в секторі "Б". Тобто накопичувалася значна кількість звернень громадян – близько 100 тисяч – які не отримали вчасно перепустки. Саме мабуть через арешт нашого полковника, який брав за це гроші, чим сприяв у тому числі незаконному переміщенню, тому що перепустки виписуються як на людей, так і на автотранспорт. Ми ліквідували цю чергу – раз, 7-го липня ми презентуємо нову електронну систему (видачі перепусток – Ред.) – два. З приводу мобільних груп, то я вже говорив, що 5 червня ми проводили спільну нараду, на якій був присутній керівник Генерального штабу Збройних сил України, керівник АТО генерал Колесников, старші представники від Міністерства оборони, від прикордонників, фіскалів, і коли підписувався цей документ – ми наполягли на включенні пункту про спільне патрулювання – щоб усі суб’єкти, задіяні в АТО: військова служба правопорядку, міліція, прикордонники, прокуратура за згодою, Служба безпеки, фіскали – щоб робили спільні рейди оці. Зараз ми взаємодіємо і з Муженком, і з Степаном Тимофійовичем Полтораком, і домовились про спільні рейди з десантниками для того, щоб… Тому що часто були випадки, коли ми ловили – от, приклади, у Золотому, коли ми 168 машин затримали – це ж дійсно наша реалізація, ми потім підтягли…

– А куди вони потім діваються, ці машини? От ви їх затримали, вони незаконні, вони заарештовуються – далі? Це все ж таки вантажі, які псуватись можуть?

– А це те, про що я говорив: недосконалість нашого законодавства. Вперше нам вдалося вийти на те, що після реалізації в Золотому, коли ми затримали цю колону машин – система "маяків", от їх проводили через 2 блокпости, об’їжджаючи КПВ і накопичили перед "нульовкою". А потім по сигналу ці всі 168 машин – фур, "бусиків" – перетинали кордон через наш "нульовий" блокпост на сепаратистський. Доходило до смішного: коли походження товару вимагали (коли ми вже опитували водіїв і з’ясовували), то на українській території у водіїв не було жодних документів на переміщення товару на українській території, а сепаратисти ставили вимоги про походження і якість товару уявляєте собі!

Що робиться? Ми виходимо от на питання фінансування тероризму. Його документувати надзвичайно складно. Ця п'ята частина статті 88-ї, про яку я говорив. І тому нам дійсно потрібно зараз, терміново, конче – зміни до законодавства, щоб ми могли разом з фіскалами виходити на вилучення як транспортного засобу, так і предмету – тобто самого незаконного вантажу. Тут є складна ситуація, баланс інтересів, адже ми не відмовимося від цих територій і гуманітарні вантажі мають туди поступати в найкоротші, стислі терміни. Це завдання ставить і Президент України.

А ось ця ідея організації торгівельних майданчиків фактично за лінією фронту, вона в контексті цього?

– Так. Це, як на мою думку, хороша ідея, адже порядним громадянам, їм немає чого боятися. Вони мають перепустки, вони можуть вільно виїхати з зони, заїхати на нашу територію, залишити тут гроші, взяти товар і поїхати, від продуктів харчування до товарів першої необхідності – отримати все.

"80% ЗАГРОЗ НАЦІОНАЛЬНІЙ ДЕРЖАВНОСТІ ПОХОДИТЬ ЗСЕРЕДИНИ ДЕРЖАВИ, І ЛИШЕНЬ 20% – ЗЗОВНІ"

Насамкінець хотілося б почути вашу реакцію на, умовно кажучи, на Святослава – у нас там був марш правих сил. Досить строкате товариство, різні люди. Серед меседжів, які звучали, були абсолютно співзвучні з меседжами, які подобаються Володимиру Путіна, ну, скажімо – щоб Україна розірвала Мінські домовленості, або щоб Україна пішла в наступ, щоб ми наробили якихось справ, які б так чи інакше вплинули б на подальшу деескалацію. Ми можемо говорити про те, що це якісь настрої чи ми можемо говорити про те, що це якась маніпуляція. Чи ми можемо говорити про те, що ззовні, певними силами тут, які можуть мати підстави для якихось обурень чи свого суб’єктивного ставлення, "рулять" ситуацію, зокрема, і таким чином, що організовують от такі штуки? Чи не можемо ми робити такий висновок, як ви скажете?

– Однозначно я би так не стверджував, але з усією впевненістю я можу сказати, що дійсно нашими, ну, назвемо так – окремими силами маніпулюють ззовні. Це факт. Ми розуміємо, що Путін, не змігши показати бліцкриг, сконцентрувався на дестабілізації ситуації в інших регіонах України для того, щоб дати нам створити проблему. Більше того, я глибоко переконаний, що, мабуть, 80% загроз національної державності походить зсередини держави і лишень 20% – ззовні. У контексті тих завдань, які ставить Президент, ми розуміємо, що ми можемо перемогти органи лишень зброєю, а тільки через призму подолання корупції, не декларацій, а саме – подолання корупції, стабілізації ситуації в суспільстві і на цьому тлі – просто ефективної боротьби з зовнішнім агресором.

Якби ви самі собі зараз поставили оцінку, ну – за 12-бальною системою. Собі, я маю на увазі – не вам, як чільнику спецслужби, оскільки там термін ще малий для висновків. Собі – мається на увазі – СБУ за її ефективністю, ну, скажімо за останні чотири місяці. 12 балів, чотири останні місяці – яку б ви оцінку поставили?

– Складне питання. Правда, я вам скажу відверто – складне. Тому що воно передбачає дійсно комплексну оцінку дій – від контррозвідки до боротьби з тероризмом.

Ну, враховуючи, об’єктивні складнощі, реалії, здобутки, втрати тощо.

– Враховуючи об’єктивні складності… Ну, я думаю, що, скажімо так, скромно, може з натягом, але – чотири з мінусом я би поставив.

Тобто це за п’ятибальною системою – чотири з мінусом чи за 12-бальною?

– Пробачте, так, це за п’ятибальною.

Тобто – десь вісімка виходить, вісім-дев'ять за дванадцятибальною?

– Можливо, можливо це десь так. Ви знаєте, у нас доволі багато сильних, потужних хлопців, які готові працювати, які давно б’ють копитом (скажу так по-простому), і ми маємо щось зробити. Ми чудово усвідомлюємо, коли збираємося керівним складом, ми говоримо: "Хлопці, давайте ми щось зробимо для цієї держави, правда зробимо, якщо ми зараз упустимо цей шанс і ззовні нашу державу порвуть, ми не зможемо зібрати її докупи".

Коли до вас прийти за результатом, коли ви скажете: "Я можу відзвітувати про перші свої реальні результати, їх видно"?

– Я, по-перше, постараюся бути й надалі непублічним, я думаю, що про результати служби має звітуватися прес-центром, уповноважені на це особи. А я маю планувати і робити роботу. Але разом з тим – ну дайте трішки часу, дайте хоч три місяці якихось.

Три місяці – домовилися. Дякую.

– Спасибі вам.

Віталій Гайдукевич, "5 канал".

Попередній матеріал
Українка виграла Кубок Європи з багатоборств
Наступний матеріал
Українці здобули "золото" та "бронзу" на чемпіонаті світу з сучасного п’ятиборства
Теги: