Міхеіл Саакашвілі: Такої хорошої аудиторії, як в Україні, я ніколи не бачив

Голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі у програмі "Експертна тема" на "5 каналі" розповів про скорочення штату і повноважень ОДА, як випускники Гарварда хочуть очолити районні адміністрації, як поміняти філософію держслужби,як захистити людей від свавілля держорганів, чому необхідно звільнити всіх прокурорів зокрема і змінити всю систему взагалі, без чого в Україні не буде розвитку економіки, хто допоможе зробити в Одесі нову митницю, як пустити повз Росію через Одесу "шовковий шлях" і коли можна буде побачити результати реформ.

- Давайте почнемо з того, що ви на посаді майже вже два місяці. Коли ви заступали на цю посаду, були величезні очікування як в Одеській області, так і по всій Україні. Тому що це призначення, так чи інакше, було несподіваним. І от два місяці минули. Якщо одним словом або кількома словами окреслити, з чим вам довелося стикнутися на цій посаді і наскільки встигли чи не встигли ці плани, які собі ставили за два місяці, реалізувати? То як би ви охарактеризували?

- По-перше, всі ці два місяці, перші тижні, я з самого початку казав, що ми будемо слухати людей, і ми це робимо. Ми майже кожен другий-третій день виходимо в район, по 4-5 годин проводимо прийом. Я хочу сказати, що отримую величезне задоволення, дійсно у нас розумні, чудові і цікаві люди. Я багато таких зустрічей за свою кар'єру в різних місцях проводив і просто такої хорошої аудиторії, як в Україні, ніколи не бачив, тому що вони ставлять дуже розумні запитання. По-друге, навіть коли вони задають гострі запитання, вони так дипломатично, красиво це роблять, що приємно відповідати. Вони дуже поінформовані, ось прийдеш у село і вони піднімають руку і кажуть: "Ось, а цей закон лише у першому читанні пройшов". А другий каже: "Це взагалі не було кворуму в залі, тому не пройшов". Більшість депутатів не знають, що у них відбувається. Це що я робив. Друге, що я зрозумів. У тій формі, яка зараз є – я розслідував – взагалі обласні державні адміністрації, районні адміністрації взагалі не потрібні. Якщо їх розпустити – люди нічого поганого не відчують. У них буде менше перевіряючих, менше довідок треба буде брати, а все інше – нічого хорошого ці речі не роблять, тому нам треба було заново винаходити функції в нашій адміністрації. Тому що насправді там роздуті штати – 829 чоловік, ми скоротили їх удвічі, районні адміністрації ми скорочуємо удвічі. То що ми будемо робити? Перше, що ми зробили – оголосили конкурс на 26 районних адміністрацій. І треба сказати, просто приголомшливі люди прийшли. Шість тисяч з чимось конкурс був, я підключився на останній етап, але бачив там останніх кілька десятків, які залишилися. Там 100 з чимось чоловік, просто люди з усього світу українці. Там один хлопець, який з блискучою освітою, великий бізнес мав в Африці, повернувся звідти. Його брат загинув в донецькому аеропорту – він був одним із кіборгів, і він хотів продовжити справу брата і став головою райадміністрації. Другий хлопець – випускник Кембриджа, третій – випускник Лондонської школи економіки. І в мене є керівники – три випускника Гарварда, тобто повний курс один, одна – випускник Єльського університету. Але не в цих університетах справа. Є, звісно, і дуже багато місцевих хороших...

– А до речі, кого більше – місцевих чи легіонерів?

– Кияни є і львів'яни, люди з Івано-Франківська, Донецька. Але, звісно, все одно більша частина – це місцеві. Але які місцеві? Ті, які потім робили кар'єру і здобули освіту і повернулися у свій район – більшість з них. І тому ми набирали цих людей, зараз ми набираємо людей в адміністрацію. Бо просто у нас з 829 - реально працювало там сьогодні, хто у нас сьогодні працює? 60 волонтерів реально, кілька нових співробітників, кілька старих співробітників, там теж є хороші співробітники, однозначно. Але більшість.. От у нас було недавно Бачо Корчілава, коли у нас був, пожартував – сказав, що бомба стане о 3 годині. Робочий день, всіх евакуювали, виявилося, що 10 або 15 співробітників старого складу із 829 людей там було на роботі, 50 волонтерів і кілька співробітників. Одне коло зробили, одразу швидко зайшли назад, далі працювати, немає часу. Тому ми перше, що зробили, винайшли собі нову функцію. Ми шукаємо собі нові функції. Тому ми створили Раду економічного розвитку. Це перший такий пілот, у жодного регіону в Україні немає. І я його провів через Національне бюро реформ, тобто цей орган підтверджений, формалізований Адміністрацією Президента і підтриманий прем'єр-міністром і парламентом. І там функція - всіх разом зібрати, щоб захистити бізнес від свавілля. Ми шукаємо свої функції для того, щоб полегшити доступ до адміністративних послуг, захистити бізнес від свавілля. І в цілому, повністю поміняти філософію держслужби.

– Всіх разом – це податкову, митницю, правоохоронні органи, обладміністрацію, місцеву владу. Все це вже справді затверджено, формалізовано все. Все працює вже?

– Учора вже ми мали першу нараду цього органу.Слід сказати, що приголомшливий був експеримент. Тому що історія звичайно просто жахлива, як наші органи взагалі утискають бізнес. І ми зібралися в одній кімнаті. Було багато телекамер і я сказав з самого початку: я не буду зараз лаятися, я не хочу цирк тут влаштовувати, я не хочу для піару це використовувати. Давайте робити, от є якісь претензії, є люди, у яких претензії по митниці, є люди, у яких претензії по ПДВ, є люди – ось конкретний випадок з прокуратурою. У центрі Одеси, на Молдаванці будували естонський ресторан з європейськими грошима, великий торговий центр. В Одесі взагалі проблема з торговими центрами, вони не досить розвинені, зараз цього року буде рекордна кількість відпочиваючих і теж через те, що ми весь час рекламуємо (ну було багато й інших факторів...) – Одеса, там все добре, давайте приїжджайте, звичайно, сервіс ще не той, який має бути, далеко від того, що має бути. Приїхало дуже багато відпочиваючих. Немає торгового центру.

– В ньому потреба була?

– Була, безумовно. І от, там бараки стоять, будували торговий центр. Прокуратура два роки тому, ще за злочинного режиму, внесла позов, сказала, що цей великий торговий центр замість цих бараків не відповідає плану міста 1989 року, тобто це порушення закону. І порушити проти них і зупинити будівництво. Після цього помінявся режим, місто прийняло новий генплан, але тут прокуратура продовжувала йти, і зараз вже справа розглядалася в Адміністративному господарському вищому суді Києва. І вже остання стаття апеляції – і все зупинилося. Я бачив цих інвесторів, я пішов туди, потім ми їх ввели в цю Раду з їх питанням. І прямо перед тим, як Рада зібралася, прокуратура винесла позов. Це перший випадок, коли прокуратура відмовилася від свого позову. Таких позовів дуже багато. Але сам факт, що такий позов подавався! Якийсь прокурор Нємой розчерком пера вбив 1100 робочих місць в Одесі. Я питав, хто інформував, мені кажуть: ми не пам'ятаємо прізвище. Нарешті після довгих розмов вони зізналися, що це Нємой. А де він? Він сказав, що його вже кудись перевели. Його не переводити треба, треба просто, щоб він відповів за законом. Він каже, що він розповів, щоб Нємой заговорив, взагалі хто йому наказав закрити такий бізнес. Таких випадків багато, це один із багатьох випадків.

- Ви сказали, що це єдиний випадок, практично, в історії, коли прокуратура за власною ініціативою цей позов відкликала. Як вам це вдалося?

- Тому що я спочатку пішов туди, на це місце, де будується, показав – які там порядки. Там і місцеве населення зібралося, підтримувало будівництво цього центру, що рідко буває. І я сказав, що я піду як голова обладміністрації проти прокуратури до суду, тому що це неможливо, це просто свавілля. І те саме в районі. Був випадок, я був на Ізмаїльському заводі соняшникової олії. Бессарабія дуже чутливий регіон, безумовно. І оскільки їм не повертали ПДВ, то цей завод вмирає. А там 600 чоловік втрачає прибуток у місті, яке й так, у принципі, депресивне. Взагалі Бессарабія дуже депресивна, там великі економічні проблеми. Тому це питання ми розбирали вчора, вирішили, що ПДВ віддають назад.

Зараз питання сильно… Там, звичайно, афера, в тому сенсі, що вони хочуть влаштувати все в офшорах, реально в Україну не надходять назад гроші. Але там затримала митниця всі кораблі, всіх трейдерів. Цього не можна робити тому, що там неправильна операція. Ми домовилися, що обидві сторони залишилися задоволені, щоб ці операції пройшли і щоб їх не зупиняли. Найлегше зупинити, вбити все. А потім уже розібратися з валютною виручкою. Цей випадок був. Був випадок, коли інший бізнес приніс полегшення, але виділення землі разом з Міністерством юстиції – вони написали закон і ми разом внесемо. Тобто було – ось всі сіли і за дві години вирішили більшість господарських спорів полюбовно в тому сенсі, що більша частина поступилася. І це правильно, тому що треба захищати людей від свавілля державних органів. Це головний наш принцип.

- Хочеться просто зрозуміти сам механізм того, як вдалося сісти і домовитися. Тому що подібні зустрічі, напевне, відбуваються на різних рівнях у різних регіонах, але настільки конструктивно, як бачите, не виходить працювати. У чому секрет? Вчасно натиснути, топнути ногою, крикнути – в чому секрет механізму?

– Справа в тому, що, по-перше, я ніколи не маю права топнути ногою, як ви бачили. І всі це знають, що в мене є ця репутація. Ось історія дуже проста. Я, наприклад, пішов на пляж, і ми його відкрили із застосуванням бульдозерів. Зараз я надіслав паралельний список у мерію і сказав, гаразд, я не хочу цього робити, але ви стільки років тут були, ви чому не відкрили? Всі ці обласні служби, всі ці міліціонери, всі ці архітектурні служби, ви чому не відкриваєте? 80% пляжів Одеси – обмежений доступ. Чому людям не дають доступ? Давайте, я не буду, давайте, ви відкриєте? Давайте, я не буду ніякі очки заробляти, прапор вам у руки. Я вам показав, як це можна робити, зараз я не хочу, я не балотуюся ні на який офіс у цій країні. Я хочу, щоб у мене людям було легше. Давайте, ви робіть, давайте ... Ось усі кажуть: "Ось, Саакашвілі, піар..." Пробачте, для мене єдина опора – це громадськість. І те саме, як на цій Раді. Там були телекамери, без телекамер, я згоден, що вони саме на це не пішли. Але з телекамерами доводитися працювати, доводиться працювати з людьми. У нас дуже багато цікавих, розумних людей. Коли ми йшли відкривати пляж, там один хлопець одразу заліз туди, там скло було, там могла будь-яка дитина порізатися. Це було місце злочину, там розбиті пляшки по всьому периметру цього пляжу, бетонних стін. А потім озирнувся, щоб міліціонер, щоб скласти протокол, там усі міліціонери такі огрядні. Ну найбільш худорлявий, який не худорляві ший за мене, його пхали – гаразд, ти поведеш. Він там тягнув, ми знизу, щоб він протокол склав. Хлопець, який поліз, він біолог, молодий хлопець, освічений, не якийсь там хуліган вуличний. Він сказав, давай, ти будеш там головою служби якоїсь міліції. Чого цих огрядних товстих міліціонерів туди ставити, так би мовити. У нас є люди, яких треба залучити до цього. Ми вирішили вчора це питання. Але вчора було 6 або 7 головних питань. Наступного разу буде 60. Якщо і 60 вирішимо, буде 600. Систему треба міняти. У якийсь момент конфлікт неминучий, в якийсь момент прокуратура скаже – ми не винесемо ці зворотні позови, в якийсь момент податкова скаже – а ми не повернемо ПДВ...

– По-перше, коли, на вашу думку, це може настати? А друге, які запобіжники можливо поставити вже зараз?

– Що ми зараз робимо, щоб підняти систему? Ми зараз робимо новий центр адміністративних послуг. Назвали його "Точкою рішення" і там буде найшвидший в Україні сервіс. З Міністерством юстиції швидко провели в Раді, для цього, правда, міністру там довелося з плакатом стояти на вулиці, я потім порадив йому зайти...

- Це як Дім юстиції в Батумі, я правильно розумію?

- Так, це щось подібне. Ну не такого масштабу поки що, поки таких коштів немає, але буде такий Дім юстиції, реєстрації, і там будуть всі довідки видаватися. Всі ці дозволи, яких взагалі не повинно бути тут. Учора мені кажуть, якісь іноземні інвестиції реєструють 3 місяці. Навіщо їх реєструвати, навіщо дозвіл на інвестицію? Аби хтось заніс гроші і створив робочі місця для українців, якщо це, звісно, не ворожий елемент, але реєстрація від цього не допомагає. І ми вчора - так вчора було цікаво, з Донецька людина, бізнесмен, і значить так: у них забрало всі гроші місцеве СБУ. Вчора це питання навіть не дійшло, бо щойно ми його призначили, як його викликали у СБУ в Києві вирішувати його питання. Тобто це громадська опора...

- Достатньо було просто винести на порядок денний, для того…

- Так, прокуратура винесла вночі позов, його викликали до Києва вирішувати його питання… Тобто це був день хороших новин. Але систему треба міняти. Тому ми зараз робимо нову митницю. Нова митниця – це буде новий термінал, всі контейнери будуть проходити за 15 хвилин. Там не буде ні СБУ, ні поліції. Там все вирішуватимуть камери, комп'ютерна програма, максимум 5-7% буде перевірятись. Причому огляд за рахунок митниці буде. Він буде вивантажувати при камері, перевіряти і назад завантажувати. Але якщо є контрабанда, це інший випадок. Але в принципі ось так буде.

- А як із контрабандою?

– Коли буде нормальна система – не буде. Але зараз… Тому ми будемо створювати нову митницю і створюємо її, будуємо зараз. Ми домовилися з Одеським торговим портом, що у них буде цей новий митний термінал. У Південному ми будемо будувати, американці дали 2 мільйони, щоб підготувати технічно нову митницю. У нас буде нова реєстрація послуг, принцип швидкого вирішення для громадян, щоб вони там тижнями, місяцями не нудилися. Оформлення землі, власності, якісь довідки в тому числі дуже дурні довідки, які з моєї точки зору не треба, щоб вони давали. Ну поки законів немає, щоб вони взяли. Не кажучи вже про свідоцтво про народження...

- Якщо я правильно зрозуміла, то делегації американців приїжджали буквально днями у Львів і в Одесу. І власне от якраз в Одесі був підписаний такий своєрідний меморандум про те, що буде співпраця.

- Це перший такий випадок, що заступник секретаря державного департаменту США від імені американського уряду підписав меморандум з окремо взятим українським районом. Вони вирішили, що роблять зараз - каліфорнійський поліцейський – нашу патрульну службу, яка буде зараз, у серпні. Вони зараз роблять нам апарат для Ради економічного розвитку, він же повинен же відбирати ці випадки, коли ідея допомогти бізнесу. Вони допомагають зі створенням якихось регуляційних механізмів, щоб позбутися цих зайвих бюрократичних речей. Тобто вони реально зголосилися політично допомагати, так само, як ми зараз розмовляємо, що, можливо, ФБР допоможе, поки це ще... у створенні всередині одеської міліції нової групи, яка буде чиста від корупції. Тому що одеська міліція повністю перетворилася на кримінальний синдикат, який займається викраденням, поверненням машин...

- Можна, я одразу ж запитаю про нового начальника одеської міліції, вашого, можна так сказати, соратника і земляка. Як він взагалі за цей приблизно місяць - з чим стикнувся, як вдається, не вдається ламати цю систему, хоча б локально?

- Він усіх міняє, тому що реально силовики перетворилися на дуже корумповані клани. Там всі повернення машин, викрадення в основному робила міліція, частина робить... От історія була - директора Одеського фестивалю збила машина. Моментально міліціонери прийшли, на очах у всіх. Після закриття фестивалю, там автопаті у них був, перед цим клубом. На нього серйозно наїхали, він постраждав, але залишився живий, з травмами, забоями. Міліція прийшла і з цього чорного мерседеса терміново зняла номери і йому сказала: "Іди геть". А чому? Не тому, що вони його знали, просто це їхній інстинкт – треба спочатку приховати злочин, а потім домовлятися. Потім на другий день вони в УВС кажуть, що нічого не було, ніякої аварії. І довелося їх там на детекторі брехні допитувати, щоб вони визнали факт аварії. Тобто у них перший інстинкт приховувати злочин і прикривати злочинців. І тому зараз багатьох людей знаходимо. Для патрульних – це окрема історія, тут всередині будемо створювати маленьку групу, яка саме буде долати корупцію. Тому що вони 200 доларів беруть за право скласти іспити. Тричі операцію готував голова МВС, тричі зливали. Тому потрібно створити всередині групу, кожен місяць на детекторі брехні пропускати, щоб вони не скурвились і треба, щоб вони всередині почали очищати себе. Ми цим займаємося.

- А де таких людей брати? Тому що у нас, з одного боку, правоохоронці. Вони звикли до цієї системи, вони є її частиною. Але, з іншого боку, і серед громадян достатньо людей, які готові покласти там 100-200 гривень у документи – "відчепіться від мене". Де взяти чесних?

- Не треба людей в співучасники вводити, бо люди це роблять тому, що у них цього вимагають. Ніхто не хоче хабар давати. У нас дуже хороші люди, які не хочуть давати хабар, це однозначно.

- Але ж дають. Ну дають же.

- Що робити? У зв'язку з митницею, хочу сказати, що ось в уряду немає грошей будувати дорогу Одеса-Рені. Узагалі, дороги в цій області – це стратегічна річ. Тому що в Путіна є програма дестабілізації – Бессарабію перетворити на палаючий острів і просто з тилу обійти Одесу і потім підняти вже Одесу. Значить, в уряді грошей немає, грошей, правда, немає, тому що в минулі роки виділили сотні мільйонів, десь під мільярд на ці речі - все вкрали. Всі вкрали начисто. Ми сказали, гаразд... у червні уряд сказав, добре, нехай Саакашвілі додасть митницю в надходження, хоча митниця мені не підпорядковується, ми 50% там залишимо. Ну ладно, сказав, хороша історія, додамо. Потім якимось дивним чином, – я сподіваюся, що це випадковий збіг – однією рукою уряд говорить, що ми йому допоможемо 50%, що ми побудуємо цю дорогу, що дуже важливо для людей, для туризму, для національної безпеки, для української державності. Для того щоб Путін не здійснив свій план, щоб у нас не з'явився новий Донбас уже в тилу на кордоні з Євросоюзом, а там Придністров'я, там Гагаузія. Там багато мін закладено. Отже, у червні мені призначають план митниці 1231000, 1184000. Потім раптом, коли мене призначають, через місяць він стає 1508000, але забирають енергетичну митницю, тобто забирають майже 30% митних надходжень. У результаті планка була тут, а стала тут: на, Саакашвілі, стрибай. Але не дають жердину, тому що жердина - це контроль митниць. Вибачте, це що Саакашвілі робив. Справа зовсім про інше. Я не знаю, хто ...

– Ви намагались розібратися?

- Я розбираюся. І мені сказав Роман Насіров, що це поправлять. Я не знаю, хто ці інтриги влаштовує, але ці інтриги не проти Саакашвілі, ці інтриги проти України, ці інтриги проти людей цих. Хто це робить – вони знущаються над людьми. Ця дорога - дорога життя для тих людей, які там живуть і для країни, держави. Тому що для танків ця дорога хороша, для російських танків вона легкопрохідна, для нормальних людей вона жахлива. І що ми їм говоримо? Ми їм говоримо, що замість того, щоб впорядкувати дороги, замість того, щоб упорядкувати системи - там жахлива ситуація екологічна з лиманами, ми вам приводимо корумпованих чиновників і знущаємося над вами. Це як комунізм буде, як горизонт - будеш наближатися, буде віддалятися. Виконаєш більше – ще підвищать планку. Незважаючи на ці проблеми, я не буду весь час скаржитися. Все одно зробимо нову митницю, все одно нам потрібен новий керівник Іллічівського порту, на митницю Одеську ми хочемо знайти сучасного нормального керівника. Я хочу, щоб люди послухали, люди подали, тому що потрібен сучасний керівник. Я впевнений, що там можна проявити ситуацію. Звичайно, зараз їм кажуть, що… йдіть до Києва, до Дніпропетровська. Треба закінчувати з цим свавіллям, скрізь мають бути одні тарифи, ми це закінчимо. В цілому тарифи треба знижувати. З митними тарифами працювати неможливо. Я радий, що в податковій службі є розуміння цього. І зараз готується велика податкова реформа, принаймні на Нацраді про це домовилися. При цих податках неможливо працювати, при цій системі тим більше неможливо працювати. Систему ми видалимо. Це перевершує мої сили, щоб її поміняти, треба щоб Рада знайшла у себе силу знизити податкові тарифи і податки. Без цього в Україні розвитку економіки не буде.

- Ну побачимо в наступному парламентському сезоні, чи дійде до цього питання і чи буде воно результативно вирішене. Давайте з Іллічівським портом тоді з’ясуємо, тому що знову ж таки ви особисто приїхали туди для того, щоб звільнити його керівника Юрія Крука. Звільнити не вдалося, вдалося відсторонити. На якому етапі зараз ця справа? Що зараз з цією людиною? Чи проводиться розслідування, і головне - хто готується на його місце?

- Перше, коли ми усунули главу державіаслужби... уже ось, я сьогодні прилетів до Києва на літаку, за авіаквиток заплатив 80 доларів, за монополіста я платив 200-250. Я знаю, я плачу і це багато, дуже багато. Квиток повинен коштувати максимум 50 доларів, і то багатьом людям не доступно й 50. Але це була б справедлива ціна. 80 доларів, але зараз ми працюємо, з Wizz Air… Ми зараз будемо скликати в Одесу, сподіваюся, конгрес лоукостів. Ми повинні добудувати цей аеропорт і ми над цією темою теж працюємо.

– Тобто "відкрите небо" почнеться з Одещини? Ну якщо почнеться.

– "Відкрите небо" вже є, ми це вибили, але зараз ми повинні... Тобто авіадиспетчерська служба побудувала смугу і термінал буде добудований. Якщо термінал не добудований чи нам будуть штучно перешкоджати, ми оголосимо концесію на військовий аеропорт за 50 кілометрів на північ від Одеси, там буде великий новий аеропорт. Нових інвесторів... До речі, інвестори вже дивляться. Вчора мені сказали, що дуже велика європейська компанія буде девелоперством займатися в Одесі. Вони зрозуміли, що щось заворушилося. Не треба весь час прикриватися війною. Є багато можливостей, просто людям треба давати можливості створювати ці робочі місця. Тому Іллічівський порт. Там проблема в чому була, що там дуже багато маніпуляцій різних. Там завжди олігархічний інтерес. Там є дуже хороший колектив, дуже багато хорошого цей колектив зробив. Не все погано було зроблено, однозначно, але завжди між ними і бюджетом і державою якийсь олігарх - то один, то другий, то третій. Тому треба цих олігархів прибирати, тому що один олігарх зайшов зараз останній, купив термінал і реально вбив його і вся контрабанда пішла в його ж рибний порт, там же. Тобто трафік пішов туди. Зараз що ми будемо? Ми працюємо з Азербайджаном і всі вантажі. які з Китаю йдуть, через Росію в Європу, перевести їх на Іллічівськ. Це зараз є план новий – шовковий шлях. Реально ось логістика займає 30 днів через Росію, через Іллічівськ займає максимум 9 днів. Все вже збудовано. І не треба всі ці олігархи, великі потоки. Це можливо і це існує. Потік сюди, побудувати дорогу на Рені, тобто на Євросоюз, потім побудувати вже через Дністровський лиман великий міст, щоб ніхто ніколи не відірвав Бессарабію. А для цього ми зараз працюємо… Вже є намітки, навесні вже можна буде (…) одного з двох. І треба, до речі, міняти закон про концесійні дороги, тому що там потрібен автобан великий. Угорці збудували автобан за рахунок концесійних доріг. В Україні я просто зараз не бачу великих інших можливостей, як будувати концесійні дороги. У нас буде дорога туди, ми повинні поліпшити дорогу на Київ. У нас буде аеропорт, куди будуть літати лоукости, тобто трафік піде через Одесу. Просто треба прибрати ці перепони. Що це за перепони? Це корупція, це свавілля, це такі от олігархічні інтереси. Бо олігархи в чому зацікавлені? Щоб було більше обороту, він сидить на державіаслужбі або сидів, краще щоб з людьми, йшли у нього більше доходу, літак буде менше літати, менше знос – більше доходу. Немає конкурентів, яка проблема. Буде сидіти він у своєму порту, всі інші порти не працюють, тому що контрабас він буде гнати через свій порт. Він приватизував 9 метрів держкордону, через нього він буде провозити контрабас, все, йому більше нічого непотрібно. Тому цей процес триватиме зараз і триває перевірка по всіх портах і там буде наводитися порядок. Там будуть скрізь нові люди заводитися в усі адміністрації та на Іллічівський порт зараз оголосить конкурс Міністерство інфраструктури. На ваше запитання - нам потрібні хороші люди. Я вам гарантую, що як зазвичай не обиратимуть. Один клан замінений не буде на інший. Для цього потрібні хороші люди. Там буде хороша зарплата і там потрібна хороша людина. Нехай це буде міжнародний менеджер, але краще, щоб українець був. Українець, який би зміг домовитися з колективом, щоб колектив почувався впевнено, щоб він надав справжню програму і щоб він не представляв жодного олігархічного угруповання, а представляв народ і, хотілося б, щоб допомагав цьому народу досягти успіхів.

– Ви говорите про конкурс, власне, на цю посаду. Він уже оголошений, він уже йде?

– Реально він вже оголошений. На жаль, те, що я чув від Пивоварського, з яким дуже тісно працюю в цій темі – поки що багато насправді думають, що буде як зазвичай. Та не буде як завжди, я всім кажу. Порт - одна історія. Усі районні прокурори мають бути замінені, всі - не повинно жодного залишитися старого. Нехай люди зацікавляться, які ніколи не працювали в прокуратурі – юристи, є багато молодих. Ми спеціально зняли всі вікові обмеження. Ми спеціально – я брав участь у розробці цього закону – зробили тести, які роблять в Євросоюзі і США, щоб не було... Я вас запевняю, що ці прокурори їх не здадуть, більшість районних прокурорів не здадуть. Вони є некомпетентні в усій Україні. Гнати треба їх і набирати нових. У кожному районі люди найбільше ненавидять прокурорів. Я їжджу, вони мені кажуть... Ось недавно я був у Комінтернівському районі, представляв випускника Кембриджа… А там одна жінка запитала: "такі розумні хлопці, здорово, у вас хороша освіта, ви мабуть, у контрстрайку виграєте все. Але тут у нас реальні бандити, реальні проблеми. Ви готові?" Потім ми пройшли там. Зі мною йшли тисячі людей по вулиці і вони пройшли спокійно повз районної адміністрації, місцевої сільради, повз міліції. А прокурор - підемо спалити зараз. Тобто там реальна ненависть. І думаю, що це не від хорошої роботи, тому що прокуратура повинна захистити державні інтереси. Всі ці роки займалася, просто як опричники, Малюта Скуратов, я не знаю, його опричники… Тому у людей таке ставлення, в усіх районах прокурорів треба міняти, закон це дозволяє. І реформа прокуратури це ... це підписав, підтримав Президент, я сам був свідок, як він пробивав усе це весь час. Сам брав ініціативу, він же запросив цих реформаторів, він це робив, він хотів, щоб результат отримали. Ось зараз результат може настати. Точно з як тим, що ця патрульна поліція… Якщо не буде нової прокуратури, якщо не буде нової міліції решти. Ми ж міліції що говоримо? Заливайте свій власний бензин, купуйте власний папір, на якому ви пишете протокол, ми їм говоримо - будьте бандитами. хоч один літр хтось дав, До речі, дуже добра співпраця з Аваковим, треба сказати, що всі питання вирішив, але хоч один літр - це не до нього питання. Загалом до фінансової системи. Один літр хтось дав одеській міліції - ніхто. Я зараз звертаюся відкрито до бізнесу - допоможіть одеській міліції. Хочете, щоб у вас була некорумпована міліція? Інакше не виходить. Під спонсорство, угоду укладіть чесно. Тому що міліції треба, щоб держава заливала або через державу заливали бензин. Щоб у них були елементарні речі. І те саме стосується й інших служб.

- А бізнес, до речі, допомагає?

- Я сподіваюся, що вони допоможуть, тому що ситуація така, що цю патрульну службу задушать через 6 місяців, якщо не буде нової прокуратури. Вони там когось затримають, а прокурор бандитський районний його випустить. І це стосується всіх інших. Тому ми будемо зараз це робити, я буду сам контролювати теж з громадської сторони конкурс прокурорів. Нам потрібен новий начальник митниці, хороший начальник порту і портів. Нам потрібно багато молодих і не тільки молодих, всякого віку людей. Я, наприклад, в Ізмаїлі призначив Валентину Стокову – супержінка, але вона старша за мене. Вона з 1989 року активістка громадських...

– Молода духом, зрозуміло. А які строки ви собі ставите на все це оновлення і оздоровлення? Тобто ідуть конкурси, ті, які ідуть, вони вже в процесі, ті, які оголошені - ви їх плануєте. Строки, в які ви плануєте? До Нового року, протягом року?

- Якщо мені сильно не будуть заважати якісь елементи тут в цьому місті, і Президент підтримає. Я сьогодні обговорював ці питання – 100% підтримає. Я сподіваюся, що знайду точки дотику з прем'єр-міністром на цю тему, я з ним вже розмовляв і сподіваюся, що всі ці питання вирішаться. Якщо не буде таких перешкод, у нас буде абсолютно нова митниця. Всі питання, через які зараз люди стоять, будуть вирішені до кінця року. Упродовж 100 днів вона буде більш-менш налагоджена, але щоб працювала до кінця року. У нас будуть абсолютно нові швидкі послуги – в Одесі в жовтні, а по всій області вже в наступному році. У нас буде нова патрульна поліція вже в серпні, у нас буде новий районний прокурор протягом двох-трьох місяців. І у нас нові, абсолютно нові глави адміністрації – скрізь нових ми ставимо протягом ось цього місяця. І головне, що рада економічного розвитку буде працювати, набирати обертів. Ми стару, корумповану гнилу систему як кавалерійським штурмом будемо брати, кудись на шматки різати і викидати на смітник історії. Без цього ні.

Яна Конотоп, "5 канал"

Попередній матеріал
Секретар РНБО прокоментував підпал машин спостерігачів ОБСЄ
Наступний матеріал
У Києві відкрили інформаційно-консультаційний центр для переселенців