5 канал

Хатія Деканоідзе: Система вже давно померла, бо реально зрослася з криміналом

Голова Національної поліції Хатія Деканоідзе в ефірі "5 каналу" розповіла про клани у кримінальному блоці поліції, кадровий голод і переатестацію, проблеми із дрібною корупцією та суд щодо "скаженого BMW"

ВЖЕ 25 РОКІВ ФОРМУЮТЬСЯ ЯКІСЬ КЛАНОВІ ІНТЕРЕСИ У КРИМІНАЛЬНОМУ БЛОЦІ, ОСОБЛИВО В КАРНОМУ РОЗШУКУ. ДУМАЮ, ЩО ТРОЯН ЗУМІЄ ЗРУЙНУВАТИ ЦІ КЛАНИ

– Є гаряча новина, за сьогодні їх насправді багато. Одна із них стосується Національної поліції – там є кадрова зміна. Голова Національної поліції Хатія Деканоідзе призначила начальника Головного управління Нацполіції в Київській області Вадима Трояна своїм першим заступником. Про це власне і він сам написав на своїй сторінці у фейсбуці. Він відрекомендувався як заступник Хатії Деканоідзе. Власне, її думку про свого нового заступника ми можемо почути просто зараз, адже Хатія Деканоідзе прибула до нас у гості, доброго дня.

– Доброго дня.

5 канал

– Давайте одразу тоді перейдемо до коментаря про вашого заступника: вас влаштовує ця кандидатура? На чому він повинен сконцентруватися? Чому Троян, а не інший "азовець", наприклад?

– Дякую, дуже цікаво, звісно, дуже актуальна тема, тому що це новина, яка всіх цікавить. Взагалі-то всіх цікавить, що відбувається в Національній поліції України. За це я дуже вдячна, бо так – це правильно, коли є такий складний шлях становлення Національної поліції України як державної інституції. Я думаю, що інтерес такий великий, і це нормально. Я дуже вдячна суспільству і журналістам, бо ця тема, такі теми завжди обговорюються. Щодо мого першого заступника. Ми з ним пропрацювали досить довго. Я його знала, коли ще працювала в американському проекті, який сформував патрульну поліцію. І в Київській області він досить добре себе показав – це раз. Але друге, на ньому лежить дуже велика відповідальність, бо кримінальний блок Національної поліції України – це дуже складний блок. Чому дуже складний? Перше, тому що це реальна ніби лінія фронту, коли всі люди, які працюють у кримінальному блоці, займаються боротьбою з криміналом – це дуже важливо. І у нас ця проблема цікавить і вас, і суспільство, і журналістів і мене, звісно, як голову Національної поліції. По-друге, я хочу сказати обов'язково, що вже 25 років, як формуються якісь кланові інтереси у кримінальному блоці, особливо в карному розшуку. Тож, я думаю, що на ньому дуже велика відповідальність, думаю, що він зуміє зруйнувати ці клани, які там є. Я думаю, що він людина молода і енергійна, і формування нової команди, яку він з собою приведе, думаю, що це дуже важливо. А найголовніше – якщо ви мене запитаєте зараз, що ви думаєте, як ви думаєте, там справа показує людину – це не статус створює людину. Це людина створює статус. Ця робота 24 на 7 поліцейських – у нас така робота. І давайте почекаємо перших результатів, подивимося, як це призначення впливає на безпеку кожної людини.

– Я вас тільки запитаю: ви його особисто відбирали і запрошували? Чи може...

– Так, ми з ним досить давно працюємо. Ви знаєте, що вже переатестовано Київ і Київську область, там сформувалася вже команда, вже вони перепризначені на постійні штати, тож це дуже важливо зараз – як він покаже себе на цій посаді. Повторюю, перше, це обов'язково боротьба з криміналом, друге, це зруйнувати клани, які там є. Третє, нормальна молода команда – це теж обов'язково. Правові питання, законодавча база. Ви знаєте, що в нас у Національній поліції України є ініціатива створити абсолютно нову структуру кримінальної поліції – як би детективи, і ось для цього треба підготуватися. Для цього треба пройти дуже сильну підготовку, тренінги та законодавчу базу, зберегти обличчя і показати людям, що ми реально боремося проти криміналу.

5 канал

ПОЛІЦІЯ – ТАКА СТРУКТУРА, ДЕ, НА ЖАЛЬ, НІКОЛИ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАРПЛАТИ НЕ МОЖУТЬ ПОРІВНЮВАТИСЯ ІЗ ЗАРПЛАТАМИ ОРГАНІЗОВАНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ

– А чи можна знаходити інших кадрів, щоб не робити резонансні ось такі розхитування в момент формування нової поліції?

– Згодна, давайте так скажемо, що поліцейські – це перші люди в формі, які цікавлять всіх. Чому? Тому що 99% нашого населення спілкуються з поліцейськими. Наприклад, прокуратура - там 10%, тому що є якесь ставлення там, судді, наприклад, там мало відсотків. Поліцейські – це перші люди, які стосуються абсолютно всіх. Це дві сфери такі – поліція й освіта, які стосуються всіх. Я б не сказала, що ось такі резонансні справи, критика, негативно на нас діє. Найголовніше, що ми відповідаємо на всі запитання. Найголовніше, що ми їм говоримо і громадськості. Щодня в мене зустріч із представниками громадських об'єднань, тому що ми дуже-дуже тісно з ними співпрацюємо. А щодо кадрів, я хотіла б відкрито і чесно сказати, що, звісно, кадровий голод є. Бо два боки медалі. Перший – це коли ми вимагаємо дуже високі професійні стандарти. Ми вимагаємо, що вони повинні бути чесними, тому що корупція в правоохоронній системі – це велика проблема. Другий, ми говоримо, що вони повинні бути професійними, водночас ми повинні дивитися на їхні зарплати. Наприклад, коли слідчий середнього рангу отримує 4100 гривень. Цього для мінімуму не вистачає. Тож ми стараємося дуже сильно, щоб переатестація стала першим етапом очищення, бо в мене дуже багато запитів, коли запитують: ви проходите переатестацію, якась там людина проскочила, може людина несумлінна тощо. Ні, переатестація – це перший етап очищення. Бо 25 років будувалася система. Я говорила про кланову систему кримінального розшуку. Будувалася система, де не було очищення. Система, де не займалися професійними кадрами, ніхто ніколи співробітників не питав, що їм потрібно. Тому що ми не можемо зараз скасувати таку дрібну корупцію.

Наприклад, якщо ви подивитеся на інформаційні спливи, побачите, що так, ми ловимо, наша внутрішня безпека, Генеральної прокуратури, СБУ. Ми ловимо людей, які беруть хабарі 10 тисяч доларів, 50 тисяч гривень, але є там так звана "дрібна корупція" – 1000 гривень, 4000 гривень. Питають про папір, бензин і так далі. Ми як держава, ми як апарат Національної поліції, повинні підтримувати рівень професійності наших співробітників, забезпечувати, щоб у них була честь і гідність, щоб вони знали, що вони перші особи, які представляють закон. На жаль, ці проблеми є в нашій країні. Коли ми покриємо ось такі проблеми, думаю, що потім уже ми завершимо останній етап очищення. Поліція – така структура, де, на жаль, ніколи поліцейські зарплати не можуть порівнюватися із зарплатами організованої злочинності, які вони можуть заплатити. Ніколи, в жодній країні, навіть ні у Сполучених Штатах або в Європі. Найголовніше, щоб ми трансформували менталітет поліцейського, найголовніше, щоб ми зробили так, щоб поліцейський замислився і просто в серці сказав, що я краще помру, ніж візьму хабара. Ось чому успішна патрульна поліція. Я зараз не даю, по-моєму, вам питання задавати, але чому успішна патрульна поліція? Так, шлях становлення дуже важкий. Так, є помилки, є моменти, є проблеми, є ще якийсь перехідний період, де ми повинні дуже багато працювати для того, щоб створити живий організм, який розвивається і розвиватиметься. Але найголовніше те, що там люди прийшли, – а вони, до речі, дуже велику зарплату отримують, 8 тисяч гривень, – які реально хочуть поміняти правила. Ось стандарт честі, і зараз треба потягнути весь цей стандарт, не тільки стандарт патрульної поліції, на найвищий рівень.

5 канал

Я НЕ ЗГОДНА, ЩО ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ, ЯКИЙ ВИКОНУВАВ СВІЙ ОБОВ'ЯЗОК, ЗУПИНЯВ "СКАЖЕНУ" МАШИНУ, ЗАРАЗ НА ДОМАШНЬОМУ АРЕШТІ. А ВОДІЙ, ЯКИЙ БУВ ПІД ВПЛИВОМ ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН, ЗАРАЗ ГУЛЯЄ НА СВОБОДІ. ЦЕ НЕСПРАВЕДЛИВО.

– Як їх тягнути, ці стандарти, ми зараз повернемося до цієї розмови ще. Ми говоримо про все актуальне, що трапилося в останні дні і не лише дні з поліцією. Я лише нагадаю, що Хатія Деканоідзе була в нас у гостях днів 100 тому. Ви пообіцяли, що прийдете і зробите невеликий звіт. У принципі, це ми зараз і робимо, але хочеться ще гарячих тем. Бачили ваші фотографії в суді, коли змінювали запобіжний захід для поліцейського Сергія Олійника. Я нагадаю, що це поліцейський, який мав справу з "п'яним BMW". "Оскаженілий BMW" – написали ви на своїй сторінці. І власне тоді був застрелений один із пасажирів. Зараз він перебуває під домашнім арештом. В якому стані він перебуває? І як так вийшло, що він потрапив в камеру до кримінальних елементів? Оскільки там з'явилася інформація про те, що він був побитий. І в якому моральному стані зараз перебуває через це поліція? Тому що дуже багато хто зазначає, що, як здається людям на вулицях, що поліції поменшало і немає вже такої активності. Те, що спочатку зустрічали з посмішками, то зараз якось обережніше.

– Так, звісно, факт зі "скаженою BMW" – дуже резонансний факт, який мене хвилює дуже сильно. Почнемо з того, що я була в суді. Я була на першому суді, коли його посадили реально в СІЗО. Я там теж зробила заяву, що... процесуальних моментів я не торкаюся, тому що я правоохоронець і перший поліцейський, але це найбільша несправедливість. Коли вже цього водія, на якому реально лежить вся відповідальність, абсолютно, його випустив суд. І поліцейського Олійника – він зараз на домашньому арешті, він проживає в гуртожитку патрульної поліції, він там прописаний. Тож моніторинг патрульної поліції моніторить його стан. Це було, звісно, несправедливо. Я не згодна докорінно з судом, який сказав, що так, поліцейський, який виконував свій обов'язок, який зупиняв реально "скажену" машину, і ця "скажена" машина небезпечна, і ми повинні розуміти, що таке норма безпеки, – він зараз на домашньому арешті. А водій, який абсолютно п'яний, під впливом психотропних речовин – він зараз гуляє на свободі. Це несправедливо. І я думаю, що це більше, ніж один кейс, який стосується поліцейських.

– Скажіть, а напередодні, перед тим як сталося ось це все з BMW, було ваше інтерв'ю, де ви чітко говорили про застосування спецзасобів і зброї. Ось ви зараз вважаєте, що Олійник та інші поліцейські застосували законно зброю чи вийшли за межі дозволеного?

– Давайте скажемо так, що останнього судового рішення в нас немає. Ви знаєте, що це попередньо. Судового рішення немає і процесуальними моментами займаються адвокати. Але я говорю зараз про головне: коли я кажу про те, що мені б дуже не хотілося, щоб вся ось ця політична хвиля просто зруйнувала все на нашому шляху. І ми повинні дуже чітко розуміти, що патрульна поліція, і реформи Національної поліції України, на жаль, підкреслюю – на жаль, це єдина така хороша історія, що є в нашій країні. Якщо ми не будемо розуміти, якщо ми не будемо привчати людей, що поліцейський при виконанні своїх завдань, повноважень – він є поліцейським, реально людина, яка повинна в рамках закону діяти. Тож так, я думаю, що поліцейський – не думаю, це написано в законі про Національну поліцію – може використовувати зброю. Але найголовніше знову не це, я хочу сказати, що ось якийсь дискомфорт. У вас, напевно, є цей дискомфорт. Є у людей, які вперше в історії України вийшли і захищали не одного поліцейського, не одну людину на прізвище Олійник. Вони просто захищали ідею поліцейського, там було дуже багато колишніх правоохоронців. Вони говорили, що такого в житті не бачили, коли просто звичайні грамотні люди вийшли на вулицю. Вони захищають нашу правоохоронну систему – такого не було. Я вас питаю зараз, питаю наших телеглядачів: це не досягнення країни? Це лише досягнення однієї людини, або двох, або команди, там трьох-п'яти чоловік? Ні! Це досягнення країни, це досягнення наших телеглядачів.

5 канал

ІНКВІЗИЦІЯ ПОЛІЦІЇ НЕПРИПУСТИМА

– Але ви так і не відповіли: в рамках закону він використовував зброю чи ні?

– Давайте скажемо так, що найголовніше, останнє рішення – суд. І я зараз у процесуальні моменти знову не хочу входити, тому що це реально справа суду і слідства, бо йде ще слідство. Звичайно, я б сказала так, що я не згодна була в суді з якимись питаннями або з коментарями, які там робила сторона прокуратури, обвинувачення. Але давайте зараз не про це будемо говорити. Найголовніше те, знову кажу, що ми повинні бути дуже обережні. Я одного разу це вже сказала і не буду повторювати. Або можна повторювати, тому що це реально те, що мене хвилює як людину, як голову Національної поліції. Інквізиція поліції неприпустима, не можна цього, тому що це досягнення. Ми повинні чітко розуміти: те, що буде з нашими дітьми, з нашими батьками, з нашими родичами, з нашими співгромадянами – це залежить від поліцейських теж. Ви запитали про моральну ситуацію поліцейських.

– Моральний стан, так.

– Я б сказала так, що для цього поліція існує, що один кейс – не надто як би вплинуло. Але є друга сторона – ми для цього дуже багато працюємо. Працюють інструктори, вони задіяні, вони тренуються у стрільбі, вони тренуються у водінні машини. Вони тренуються, з ними працюють психологи, я постійно спілкуюся з командирами рот, у Києві особливо. І постійно спілкуюся, коли я дуже багато подорожую в інших областях теж. Найголовніше – мене не хвилює їх моральність, тому що вони нормальні, вони поліцейські, вони знають, куди йшли. І ви напевно, пам'ятаєте, що після цього випадку ще були кілька там випадків...

– Аналогічні, схожі випадки.

– ...так, тоді вони використовували зброю. Це вони повинні так робити, вони повинні зупиняти загрозу, якщо ця загроза третім особам або напарникам-поліцейським. Але найголовніше не це, найголовніше те, що ми повинні розуміти – ми робимо нову державну інституцію, яка важлива для нас, кожного, або не робимо. Або ми робимо і вирішуємо все в кімнатах, а просто не висловлюємося при людях. Я думаю, що це дуже важливо. А ще момент, який ви сказали, я б хотіла на це теж відповісти, що їх поменшало або якось... Ні. Ви знаєте, я не буду зараз оригінальною, якщо скажу що викликів набагато більше. Особливо в Києві, коли вони з'явилися – це раз. Друге, іноді немає навіть часу... секунди, коли кожен поліцейський екіпаж не задіяний на виклики. Це означає, що вони задіяні на ДТП, вони задіяні на домашні конфлікти тощо. Це означає те, що люди їм довіряють. Але звісно, нам потрібен донабір і ми робимо зараз донабір в Києві і в інших містах теж. А найголовніше, дуже скоро патрульна поліція перекриє всю Україну, всі обласні центри та ще міста на Сході. Це дуже важливо, це Маріуполь, Сєверодонецьк, Лисичанськ. І ще вони будуть перекривати міжнародні траси і вони замінять ДАІ повністю.

– Підтверджую слова, у Львівській області на трасі Київ-Львів мене зупинила поліція, правильно оштрафувала, і я вже заплатив. Квитанція в мене є, я вам потім покажу.

– Як вони поводилися?

– Дуже грамотно і все правильно, тобто у мене питань немає. Гарна пара на хорошому...

– Ви знаєте, чому ми розганяли ДАІ там? Тому що вони зупиняли... у мене було дуже багато скарг.

5 канал

СИСТЕМА ВЖЕ ДАВНО ПОМЕРЛА, БО РЕАЛЬНО СИСТЕМА ВЖЕ ЗРОСЛАСЯ З КРИМІНАЛОМ

– Я знаю, що таке ДАІ, за тривалою практикою водіння. Я хочу ще про один момент, тому що правильна команда – потім можна навіть усі перекоси виправити. Наскільки ви самостійні у доборі своїх заступників? Ми ось про Трояна говорили. Ось наш колега Денис Бігус на своїй сторінці "Бігус інфо" дає журналістське розслідування, це стаття за 26-те. Не він, це Леся Іванова, але вона працює разом з ним, команда "Наші гроші". Вони дають розслідування про Олексія Руденко. Є у вас такий заступник?

– Так.

– Ось там матеріали "Наші гроші" дають про те, що починаючи з 2011 року Руденко оформив право власності на будинок, 400 з чимось квадратних метрів, у нього новий джип Audi Q7. Потім вони купили Mercedes ML-250, і це при тому, що в декларації найбільша сума у нього – 28 тисяч гривень. І він тільки в органах правопорядку працює. Ви будете реагувати на такі розслідування жорсткі?

– Звісно, я все читаю, все розумію. Не думаю, що це дуже критично – тому що людей хвилює. Це дуже правильно, тому що ми громадяни України і ми повинні хвилюватися, хто займається нашою безпекою. Олексій Руденко зараз займається тільки спецпідрозділами. До речі, ми сьогодні відкрили чудовий перший випуск 37 осіб, найчудовіші хлопці, які є головною складовою КОРД. Друге, якщо ви мені говорите про те, як він заробив, де він заробив? Ви знаєте, він досить часу пропрацював в бізнесі, абсолютно у приватному секторі.

– Тобто ви вже перевіряли, так?

– У приватному секторі. У нього все, декларація його абсолютно відкрита. Якщо є ще якісь питання, є ще якісь моменти. Ми з ним розмовляли про цю тему. Я теж його знаю давно, рік, тому що я вже півтора року працюю в Україні, в Міністерстві внутрішніх справ. І реально, так, ця людина кілька років, по-моєму, – зараз точно не пам'ятаю, бо я не повинна пам'ятати, скільки стаж людини в приватній структурі – але він пропрацював на досить хороших посадах у приватній структурі. Тож усе відкрито, декларація його доступна. А якщо є до нього ще якісь додаткові питання, для цього існують ті органи, які займаються якимись там антикорупційними питаннями.

5 канал

– Ну у вас до нього питань немає – закриваємо тему, так?

– У мене – так, є будинок, так, є машина, яку він купив за цей час. Якщо є питання, давайте знову відкриємо цей кейс, давайте, громадськість, перевіряємо: коли купив, де купив, як купив? Є Антикорупційне бюро, якщо є питання. Бо якщо я зараз буду перевіряти декларацію у кожної моєї людини, співробітника, то це займе дуже багато часу. Знову ж таки, найголовніше, точка відліку, про що я хочу говорити – я ніколи не ховаюся. Я ніколи не ховаюся ні за спинами моїх заступників, або когось, тому що я завжди хочу з вами щиро поговорити. Так, є кадровий голод, я сказала це чесно, відкрито. Я більше вам скажу, є кадровий голод, але є ще загроза, коли під час становлення Національної поліції – ось ви напевно, як журналісти хочете це запитати або дуже багато журналістів запитують: "а який у вас стан, які у вас проблеми, як ви вважаєте, колишні правоохоронці, які не пройшли атестаційну комісію, чи підуть вони у кримінальну"... Та вони там вже були, розумієте? І зараз вони йдуть до суду, будуть судитися зі мною, з атестаційними комісіями. Вони будуть доводити, що їх не вигнали так, а просто Хатія руйнує систему. Система вже давно померла, тому що реально система вже зрослася з криміналом. Тож моменти судів теж дуже хвилюючі, я б хотіла, щоб громадськість і журналісти поцікавилися цією темою.

– Хатія, ми вже перебрали, але остання секунда. Так чи ні. Чи чинять на вас тиск згори?

– Якщо буде тиск, я обов'язково про це скажу.

– Будемо чекати, звертайтеся.

Ольга Сніцарчук, Роман Чайка, "5 канал" 

Попередній матеріал
Порошенко закликав визнати депортацію кримських татар 1944 року геноцидом
Наступний матеріал
У Кременчуці попрощалися із бійцем 92-ї механізованої бригади Володимиром Шаповалом
Теги:
Loading...

Деканоідзе представила свого першого заступника

Деканоїдзе про рішення суду у справі водія BMW: Тепер всі п'яні водії будуть впевнені у своїй безкарності

Деканоїдзе: У Києві 80% вищого керівництва поліції звільнені через переатестацію

Інквізиція поліції неприпустима – Деканоідзе

У Національній поліції кадровий голод – Деканоідзе

5 канал - трансляція наживо