Кадр із відео ТРС Бриз

Капітан Вадим Махно: Російської імперії більше не буде ніколи – вони самі її вбили

Вадим Махно, капітан 1 рангу запасу ВМСУ, виконавчий директор БО "Фонд відродження Українського флоту", розповів, чому відновити флот зараз легше, ніж у 90-х, що важливіше - залізо чи люди, і чому російської імперії більше ніколи не буде

ЗАРАЗ БУДЕ ВІДБУДОВУВАТИ ФЛОТ НАБАГАТО ПРОСТІШЕ, БО У НАС ВЖЕ Є ДОСВІД

– Доброго дня! Ми хотіли б поговорити про сьогоднішній стан і перспективи українського флоту взагалі і ситуацію у світі, наскільки це можливо, пов’язану із саме флотськими, військовими справами. І для початку, можна попросити у вас кілька слів від себе, ви знакова фігура саме для українського флоту, ви один з його творців, і ви експерт – з досвідом, як я сьогодні дізнався, війни у Сирії. Можна кілька слів про творення українського флоту і його нинішній стан. Наскільки ці процеси подібні, наскільки ви їх оцінюєте подібними, як вам підказує ваш досвід?

– Ну, зараз буде відбудовувати флот набагато простіше, бо у нас вже є досвід, як ми з нуля створювали флот на початку 90-х років. Але тут є нюанс: ми майже 10 кораблів добудували, зараз нам можна добудувати тільки корвет. Тоді було закладено досить багато кораблів на верфях України, це перше. Але досвід є, вже буде набагато легше. Морська торгівля без військово-морських сил України взагалі неможлива. Нам щоби супроводжувати кораблі з Южного (промисловий порт на Одещині – 5.ua) до Грузії треба три корвети або фрегати. Щоби забезпечити торгівлю в східному Середземномор'ї треба чотири корвети або фрегати. А в Індійському океані – шість. Так і будували – розраховували зокрема ці 10 корветів типу "Володимир Великий", щоби забезпечити морську торгівлю. Але тоді ми вважали Чорне море самим безпечним морем в світі – зараз це не так. Флот буде. Але або ми будемо самі будувати флот, або будемо використовувати кораблі Secondhand.

Вже є якісь кроки у цьому напрямку, чи це один із варіантів?

– Це логіка, звичайна логіка. Поки ми будували корвет – ми встигли збудувати на експорт два кораблі, два корвети.

Кадр із відео ТРС Бриз

ЯКЩО МИ НЕ ДОБУДУЄМО КОРВЕТ – ТО МИ ВТРАТИМО ВЗАГАЛІ СУДНОБУДІВНУ ГАЛУЗЬ УКРАЇНИ

Це Миколаївський завод?

– Так, Миколаївський завод, наше ЦКБ (Центральне конструкторське бюро – 5.ua), але обидва кораблі збудовані в Болгарії. В Болгарії є дуже гарний закон про суднобудування на експорт. У нас теж є такий закон, він двічі лежав на столі у пана Азарова, і двічі пан Азаров це закон викиду вав на смітник. Тобто нам зараз вигідно будувати на експорт кораблі, і ми їх побудували – в Болгарії. Там трохи розуму в голові є – не у конструкторів, це наші конструктори, наші мізки – там у політиків трохи розуму є. Десь так. Якщо ми не добудуємо корвет – то ми втратимо взагалі суднобудівну галузь України, бо на корвет зав’язано майже 120 фірм різних в Україні. Це і зв’язок, радіоелектроніка, радіоелектронна боротьба, частково зброя і таке інше. За планами корвет мав у цьому році уже ввійти до строю ВСМ ЗС України. Але у 2012 році адмірал Кабаненко, тодішній перший заступник голови Генерального штабу, змусив перепрофілювати під російську зброю. У нас там планувалася зброя з ПАР, Франції, Італії, Швейцарії тощо – Кабаненко у 2012 році примусив конструкторів переробити корвет під російську зброю, ми втратили півтора року, ну і на цьому корвет потроху помирає. Щоб його оновити у цьому році треба невеликі гроші – десь 400 млн грн. Це враховуючи що ми торік освоїли більше півтора мільярда гривень. Треба терміново або добудовувати корвет, або передавати його іншому заводу добудувати. Там ще є проблеми із власником заводу Новінським. Але без флоту ми не обійдемося і без флоту ми не будемо. Інакше доведеться купувати за великі гроші не дуже нові кораблі – на нові грошей в України не вистачить.

mil.gov.ua

Так, але ви говорите про супровід торгівлі і таке інше – чи не змінилися пріоритети з часу російського вторгнення, тобто чи не пріоритетніше для флоту зараз оборона, а не супровід торгових кораблів у дальніх морях?

– Оборона – це вимушене, обороною ніхто нічого не втримував. Якщо людина зав’язується тільки на оборону – взагалі вона вже програла.

ЖИТТЯ ВЖЕ НАВЧИЛО, ЩО НЕ ВАРТО ПРОВОКУВАТИ СУСІДІВ СЛАБКІСТЮ УКРАЇНСЬКОЇ АРМІЇ

Втрачає ініціативу?

– Якщо ти займаєшся тільки обороною – ти вже програв, про це навіть говорити не варто. Навіть з поправкою на нашу українську "дурість" – тільки обороною займатись не можна. Я хотів сказати – життя вже навчило, що не варто провокувати сусідів слабкістю української армії. Адже що ми робили – ми провокували! При чому тут вина не стільки Януковича, скільки президента Ющенка. Коли пішов Ющенко, Збройні сили займали 38-ме місце у світі, коли пішов Янукович – "пішли Януковича" – ми були на 21-му місці у світі, бо авіацію, протиповітряну оборону, зенітно-ракетні війська при ньому здорово припідняли. При Януковичі почали піднімати в частинах державний прапор і грати державний гімн, не при Ющенку. Так що тут таке… Моя думка – він провів "передпродажну підготовку" – збільшив вартість усіх активів перед тим, як їх продати. Ну, десь так.

А як ви оцінюєте те, що ми маємо зараз?

– Зараз ми маємо фрагментований набір кораблів. Те, що у нас відняли кораблі росіяни – воно може навіть і на користь: з нуля будувати легше. З нуля треба будувати те, що нам треба. А те що ми отримали від Радянського Союзу – воно все уже морально застаріле. Жаль корвети – так, корвети шкода, побудовані вже в Україні "Луцьк" і "Тернопіль", ну і може "Хмельницький" (корвет, спущений на воду у 1985 – 5.ua), от таке. А те що було радянської побудови – воно годилось тільки на роль учбових кораблів. Жаль звичайно "Костянтин Ольшанський" – десантний корабель, перший корабель, який провів бойову операцію, ми рятували людей з Лівії. Перша бойова операція ВМС України – порятунок людей. От чесно, цей корабель – як пам’ять шкода. А все решта – діло наживне, залізо – діло наживне, головне люди. Люди у нас прекрасні – зараз готуються молоді лейтенанти, ліцей працює, коледж, інститут військово-морський. Головне – люди.

А скажіть, оце відтворення з нуля – воно зараз відбувається, чи тільки планується по суті?

– Ну, в крайньому випадку катери ми вже отримали артилерійські. Ну, це прибережної дії – але тим не менше. Справа в тому, що кораблі – це "піхота моря". Доки кораблі не прийдуть у певний район моря – він не рахується під контролем держави. Можна авіацією з берега потопити ворога, але доки наші кораблі у цей район не ввійдуть – це чужа територія.

kvedomosti.com

У НАС ВІДБУВСЯ ВІДСІВ – СЛАБАКИ ЗАЛИШИЛИСЬ В КРИМУ. ВСІ РЕШТА ВИЙШЛИ

Останнім часом були якісь скупо висвітлені в пресі якісь зіткнення на морі – щодо захоплення окупантами бурових вишок, а зараз флот і ДПСУ прозвітували про посилення оборони Зміїного. Тобто, флот якось активізується?

– Коли у нас по Зміїному були проблеми з Румунією (я зараз не володію інформацією), але коли були проблеми з Румунією, то я туди доправляв бетонні вогневі точки, там у нас була рота морської піхоти, ПВО і радіотехнічна рота і морський радіотехнічний пункт. Що зараз твориться – вочевидь озвучувати не можна. Флот… Але берегова компонента у нас хороша, єдине,чого не вистачає – берегових ракетних комплексів. Ну, по кораблях… І звичайно застаріла авіація. Але головне, ще раз повторюю, головне – люди. Залізо – діло наживне, залізо можна взяти в оренду, можна купити, можна зрештою використане залізо купити, головне – підготувати людей. Адже у нас відбувся відсів – слабаки залишились в Криму. Всі решта вийшли.

2-ГО БЕРЕЗНЯ ВЕРХОВНА РАДА ПРОВЕЛА СПЕЦОПЕРАЦІЮ З ДЕМОРАЛІЗАЦІЇ ВІЙСЬКОВИХ, ОСОБЛИВО В КРИМУ, ДЕ ХЛОПЦІ СИДІЛИ В ОБЛОЗІ

Щодо людського виміру: зараз багато говорять про збільшення заробітної плати військовим, зокрема тим, хто служить в АТО. Розкажіть як саме цей людський вимір працював під час російського вторгнення до Криму і як працює зараз оце підвищення стандартів про яке багато говорять?

– Перше: коли почали знищувати Збройні сили, передусім морально, почалось при Президенті Ющенку – перейшли на річну службу і намагались компенсувати контрактниками, але їм дали мізерну зарплату. Після цього нічого розумнішого не придумали, як зробити мінімальну вислугу на мінімальну пенсію 25 років. У Сполучених Штатах, Росії, Радянському Союзі і Україні військовий, який відслужив 20 років мав право на мінімальну пенсію. В Україні зробили 25 років – це вперше з часів Римської імперії. І от ситуація в Криму, до тебе приходили росіяни, і казали: тобі 40 років, ти відслужив 22 – переходь до нас, ми тебе звільнимо і отримаєш пенсію, а в Україні тобі ще 3 роки служити. А потім 2-го березня (2014-го – 5.ua), Верховна Рада провела спецоперацію з деморалізації військових, особливо в Криму, де хлопці сиділи в облозі. Був законопроект вкинутий, щоб пенсію військовослужбовцям до 60-ти років не платити. Це був страшний моральний удар по Збройних Силах. Ми ж думали, що нас хоча б морально підтримають. Коли підписали угоду з ЄС і війська в Криму тримались – їм ніхто навіть дякую не сказав. Це був другий моральний удар: ніхто навіть не сказав, що поки підписували асоціацію з ЄС – війська тримались.

mil.gov.ua

Такі от нюанси – це називається спецоперація із деморалізації Збройних Сил. Вона була проведена успішно, і саме була проведена Києвом. От Феодосійський батальйон (морської піхоти – 5.ua) – до них за весь час, за всі півтора місяці, із Києва поки ще був проїзд вільний із Києва приїхала одна людина – старшина-контрактник. Навіть не лейтенант – кияни сиділи в Києві – ну взагалі, у мене слів нема… Те що тисячі тримались, встояли і вийшли – я взагалі захоплений нашими людьми, це зразкові військовослужбовці.

ДЕРЖАВУ УКРАЇНА В КРИМУ ЗРАДИЛИ ТІ ЛЮДИ, ЯКІ ПРЕДСТАВЛЯЛИ ЦЮ ДЕРЖАВУ

У відкритих джерелах повідомляється, що третина людського складу флоту вийшла з Криму – це реальні цифри?

– Ну, давайте так: приберемо строковиків – і тоді порахуємо. Тому що якщо ми порахуємо СБУ – то їх зрадило 93%. Взагалі тоді треба СБУ оголошувати колабораційною організацією, тому що СБУ самою зрадницькою організацією виявилась. Державу Україна в Криму зрадили ті люди, які представляли цю державу: офіцери, сушники, прокуратура, міліція, чиновники, адміністрація. Не прості обивателі – зрадили люди, які були від цієї держави і які представляли саму державу. Тобто ми самі себе зрадили і самі себе почали знищувати. Грубо кажучи, це ми – держава Україна – спровокували цю війну своєю слабкістю і дурістю.

Чи змінилось щось з того часу?

– Звідки змінилось? Змінюється, але дуже повільно. Ви поспілкуйтесь з людьми. Пам’ятаєте прапорщика, якого трохи не спалили на Майдані в БТР? Він був поранений в АТО, лікувався в Хорватії, оці колишні "беркутівці" сказали: "Важко помирати за Батьківщину, яка тебе ненавидить". Ті, хто йшли добровольцями з Майдану в АТО, їм було простіше і легше, а от ті, хто на Майдані стояли за Януковича, а потім їх Янукович зрадив – вони ж Україну не зраджували, їм напевно найважче. Ми за все повинні платити, і Україна платить за свою неуважність до Збройних Сил, і не тільки до Збройних Сил, але і до держави, і передусім до людини. Найголовніше – до людини. У нас ті люди, які потребують уваги – коли я читаю про Львів, що там ветеранам АТО кажуть, що ми спочатку забезпечимо землею інвалідів, чи краще чиновників – і це Львів! У Чернігові вже дали землю!

ГАЙДУК ПІДПИСАВ НАКАЗ І ВІДПРАВИВ ДО АТО СВОГО РІДНОГО СИНА, ОФІЦЕРА СПЕЦНАЗУ, ВІДПРАВИВ НА ПЕРЕДОВУ, А НЕ В ШТАБ

– Так, якість чиновницького апарату – це окреме питання. А от 12 лютого з’явилась скандальна новина про те, що ключові волонтерські групи прийшли до Адміністрації Президента і вимагали перевірити керівництво Військово-морських сил України на лояльність.

– Звичайно, треба перевірити керівництво на лояльність. У першу чергу треба перевірити командувача Гайдука. Він підписав наказ і відправив до АТО свого рідного сина, офіцера спецназу, відправив на передову, а не в штаб. Про це ж вони не сказали. Чесно, я не знаю, як би я вчинив на його місці, і слава Богу, що я не на його місці.

А про гальмування призначення керівника 73-го морського центру спеціальних операцій Едуарда Шевченка, хоча існує відповідний наказ від начальника Генштабу – ви можете це якось прокоментувати?

– Як це можна ігнорувати наказ з Міністерства оборони – я не уявляю цього, як військовий. Це якась напівправда. Можливо я не володію ситуацією, але я не уявляю собі, як можна не виконати наказ міністра оборони.

Кадр із відео ТРС Бриз

ТЕЛЕРАДІОЦЕНТР "БРИЗ" ВИЙШОВ З КРИМУ, АЛЕ ТОДІШНІЙ ЙОГО НАЧАЛЬНИК В КИЄВІ СКАЗАВ: "А ЧОГО ВИ ТАМ НЕ ЗАЛИШИЛИСЬ?"

Але до нас долинають, по суті, уже відгуки конфлікту і ми намагаємось у них зорієнтуватись.

– Я спілкувався з нашими командувачами у штабі флоту і казав їм: ваша біда в тому, що у вас, по-перше, не працює прес-центр, телерадіоцентр "Бриз" і газета "Флот України", чи працюють недостатньо. Так, це недопрацювання. Можливо начальники і думають, що це "нижче їхньої гідності" відповідати на подібні випади, але це невірно, тому що йде інформаційна війна, не треба радувати свого противника, бо ми її програємо – але що ми там ще не програвали?

А штат, наприклад, тієї ж телерадіокомпанії "Бриз" – він теж вийшов з Криму?

– Вийшов, так, телерадіоцентр "Бриз" вийшов з Криму, але тодішній його начальник в Києві, він уже на пенсії, був такий крендель, сказав: "А чого ви там не залишились?" Це ж треба людей розміщувати, фонди виділяти, виділяти частоти – це ціла історія. Тому, ви знаєте, самий головний ворог наш – ми самі.

У СИРІЇ ОДНОЧАСНО ЙДЕ 6 ВІЙН, І ПРОСТІ СХЕМИ НЕ ПРАЦЮЮТЬ І НЕ СПРАЦЮЮТЬ НІКОЛИ

Давайте піднімемось до стратегічного рівня: у зв’язку із ситуацією у Сирії ситуація у нас дуже сильно змінилась…

– Ніхто не може пояснити у чому справа, тому що всі мислять простими шаблонами. Реально у Сирії йде шість війн одночасно. "Ісламська держава" воює з "Хезболлою" – перемагають "воїни Аллаха". Просто одна всесвітньо визнана терористична організація – це суніти, а інші, теж всесвітньо визнана терористична організація, – але вони шиїти. А те що суніти і шиїти півтори тисячі років вбивають одне одного – ніхто про це наче і не здогадувався. А курди – це націоналісти, турки – це імперіалісти значною мірою, "Ісламська держава" – це радикали-суніти, "Хезболла" – радикали-шиїти. Ісламський халіфат, який мріє збудувати ІД, він першим завданням ставить "розібратись" з шиїтами, а вже потім усе решта. І впевнено "розбирається" – хлопці Башара Асада уже 200 тис. сунітів вирізали, а шиїти їх ріжуть, і так далі. Там одночасно йде 6 війн, і прості схеми не працюють і не спрацюють ніколи. А нам дай Бог зі своєю проблемою розібратись.

Так, але чи не полегшує це роботу нам, оскільки Росія зараз чи не увесь Чорноморський флот задіює на підтримку Асада?

– Щоб це полегшувало нам роботу, нам треба це використовувати. Ви не пам’ятаєте, як при Ющенку ми втратили частину шельфу? Ми виграли суд щодо визнання Зміїного островом, але справу програли, бо вони про шельф пам’ятали, а ми про шельф забули.

facebook.com/navy.ua

РАКЕТНИЙ ЗАЛП ТУРЕЦЬКОГО ФЛОТУ У 2-2,5 РАЗИ ПОТУЖНІШИЙ ЗА РАКЕТНИЙ ЗАЛП ЧФ РФ

А чи можна зараз оцінювати перспективи морського протистояння Росії і Туреччини? Зараз дуже активно обговорюють їхнє протистояння в Сирії, але воно може мати продовження у нашому Чорноморському регіоні?

– Та ну що ви – Росія на це напевно не піде, у неї флот… Ракетний залп турецький приблизно у 2-2,5 рази потужніший за ракетний залп Чорноморського флоту РФ. Оце в принципі і все.

З одного боку так, а з іншого – сили НАТО і Росії теж не співставні, але Росія йде на загострення, йде на підвищення ставок постійне.

– Давайте так: Росія воює за достойне місце за столом переговорів із Сполученими Штатами Америки. Тому проблема – Україна, вони вважають, що це креатура США, проблема в Туреччини – це головний союзник США на півдні, проблема у Саудівської Аравії – головний союзник США у арабському світі, проблеми у Південної Кореї і Японії – союзників США.

ПОТРІБНО ПЕРЕГЛЯНУТИ НОВІ ЗАРПЛАТИ, ЩОБИ НЕ БУЛО ОГУЛЬНОЇ ЗРІВНЯЛІВКИ

Зрозуміло. І ще одне – ми відійшли від питання нинішньої ситуації на флоті. Чи можете ви артикулювати, чи відчули працівники і службовці ВМС якісь зміни, зокрема і у зарплатах?

– Звичайно відчули! Коли мічман чи прапорщик, який відслужив 15 років, отримує 8,5 тисяч, а контрактник, який відслужив 1 рік, ні за що не відповідає, і таких контрактників у прапорщика 15 чоловік – вони отримують по 8 тис. Це, напевно, не зовсім справедливо. Тобто знову недопрацювали. У нас взагалі багато речей до пуття не доводяться. Коли виводили ВМС України з Криму, 1 квітня – а я маю честь представляти "Фонд відродження Українського флоту" – ми перечислили хлопцям 1 мільйон з чвертю на картки напряму, розблокували картки і люди отримали картки і змогли хоча б купити бензин, купити білети. Так от, Міністерство оборони таку ж річ змогли зробити 15 квітня. У мене в штаті було 2 людини – я і бухгалтер, у Міністерстві оборони – 350 фінансистів з вищою освітою. І це я не до того, що вони повинні були у 350 разів більше працювати – просто мені ніхто не заважав, а вони одне одному заважали, узгоджували, переузгоджували, зідзвонювались… От ми завжди дуже заважаємо одне одному.

Звичайно потрібно переглянути ці зарплати, щоби не було огульної зрівнялівки. Тому що ось приклад: мій учень, капітан першого рангу після академії – отримує 11,5 тис., а його дружина, другий рік форму носить (коли вийшли з Криму, роботи не було, пішла служити в сусідню частину) – отримує 8 тисяч. Ну це не зовсім справедливо – різниця між полковником і рядовим зв’язківцем… Але найголовніше – відчули, що потрібні. Я вважаю, що ми б зараз укомплектували набагато потужніші Збройні сили України, якби ми знову прибрали цей дурний закон про 25 років вислуги. Верніть як у США, як у Франції, як в Росії, як у СРСР було: 20 років – і мінімальна пенсія. А ті, хто прийшов з "гражданки" воювати – у нас як було в СРСР: якщо прийшов партійний чи комсомольський діяч служити, то йому зараховували стаж два роки за рік. І людина у 30 років має стаж, скажімо, років 10-12, одягнув форму – ну і зарахуйте йому хоча б 2 роки за рік військового стажу – і він вам послужить так… У нас солдати – найкращі в світі, у нас молодші офіцери – чудові. Коли Росія зазнала поразки у Чеченській війні, вони що зробили: вони вивели зі складу сухопутних військ артилерію, і півтора роки навчали піхоту і танкістів, офіцерів, керувати тактичними групами і артилерією у тому числі. Після цього знову повернули артилерію у підпорядкування армійських керівників, і перемогли у другій Чеченській війні. Півтора роки учились в академіях – а наші офіцери за пів року навчились командувати тактичними групами, в тому числі і артилерією. У нас чудові солдати, у нас розумні молоді офіцери, у нас прекрасні Збройні Сили. Я вам скажу, що російську армію не бояться дві країни в Європі – це Британія і Туреччина.

mil.gov.ua

ТЕПЕР В ЄВРОПІ ДУЖЕ СИЛЬНО ОСТЕРІГАЮТЬСЯ НЕ ТІЛЬКИ РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ, АЛЕ ВЖЕ Й УКРАЇНСЬКОЇ

І тепер, можливо, Україна?

– Не "можливо"! Тепер в Європі дуже сильно остерігаються не тільки російської армії, але вже й української.

Це цікаве спостереження!

– Я вам доповідаю: коли 70 років тому Радянський Союз захопив Берлін, переміг у Великій вітчизняній війні діюча армія була 7 млн людей: 3,5 млн росіян, 2,5 млн українців і 1 млн всіх решта. Коли двісті років тому російська армія захопила Париж, то із 160 тис. солдатів було 80 тис. "великоросів", 60 тис. "малоросів" і 20 тис. всіх решта. На Заході мають дуже витончене почуття гумору, коли перемови по Донбасу доручили німцям і французам. Вони свої проблеми вже вирішили – і Париж, і Берлін можуть спати спокійно. Ви знаєте, я 9 років підряд ходив разом з росіянами на 9 травня на парад, і я ніс державний прапор України. І я не доживу до того часу, коли це повториться – такого уже більше не буде, занадто багато крові між нами. Париж і Берлін можуть спати спокійно, бо російська імперія і СРСР були непереможними, доки мали російсько-українську армію. На 1990-й рік у ЗС СРСР 55% офіцерів складали вихідці з РРФСР, а 38% відсотків вихідці з України, а 7% – всі решта. По офіцерах це були російсько-українські збройні сили, і вони були непереможні реально. Такого більше не буде. Радянський Союз почали убивати в Чечні, добили у Севастополі і Криму, а поховали в Донбасі. Все! Радянський Союз помер, і російська імперія. Адже тільки через 70 років після Переяславської ради Петро І зміг оголосити Московське царство "Російською імперією" – не буде ніколи імперії, вони самі її вбили. Без нас вони нічого не можуть. Люди, які змусили вбивати, умовно кажучи, "іванових" і "іваненків" – вони просто убивці, це на рівні божевілля і самогубства. Але це не ми прийшли їх убивати на свою територію.

РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ БІЛЬШЕ НЕ БУДЕ НІКОЛИ – ВОНИ САМІ ЇЇ ВБИЛИ

18 березня 2014 року у Сімферополі загинув перший український військовий – прапорщик Кокурін Серьожа, сімферополець у 5-му поколінні. Вважаємо, що після цього моменту немає "братніх народів", на жаль – хоча жалкувати уже нема за чим. Лінія була перейдена – оце у мене викликає глибокий жаль. По-моєму весь світ не вірив, що існує Україна, як держава, і українці, як народ. Повторилась ситуація з Ізраїлем: на другий день після оголошення незалежності Ізраїлем на нього напало 6 армій шести арабських країн. І пів року весь світ дивився, встоять вони чи не встоять. Вони втримали облогу Єрусалима, і через пів року всі вирішили, що вони – народ, і мають право на свою державу, і їм почали допомагати. Ми приблизно у такій же ситуації опинились: рік на нас дивився світ і вирішував: ми народ, чи так собі, "малоросійське бидло", ми достойні мати свою державу чи ні. Я можу сказати, що тепер буде держава Україна назавжди – незалежно від усіх цих перипетій київських – армія буде і народ буде, і держава буде… А взагалі-то це чудо: нас не повинно було бути уже в серпні-вересні 2014-го року, але терміни все переносились і переносились. Тепер ті ж американські офіцери і навіть генерали до наших хлопців їдуть і переймають досвід. Такого досвіду унікального ведення бойових дій, як у нас, немає ні у кого. Тому все буде добре, якщо ми не зробимо ніяких партійно-політичних і інших дурниць.

Будемо на це сподіватись!

Іван Дерейко, 5.ua

Попередній матеріал
Із весни Донеччина має перетворитися на будівельний майданчик – Жебрівський
Наступний матеріал
Міського голову Старобільська застрелили двома пострілами
Теги:
Loading...

Прикордонники спільно з ВМС України провели навчання навколо острова Зміїний (відео)

Волонтери вимагають перевірити лояльність керівників ВМСУ

Волонтери скаржаться: бюрократія ВМС гальмує ремонт бойового корабля "Нетішин"

ВМС відновили судно, пошкоджене під час захоплення Криму

ВМС України отримають 30 нових кораблів і катерів до 2020 року - Гайдук

Флот ВМС України до 2020 року хочуть збільшити втричі