5 канал

Ірина Геращенко: Особливої актуальності набирає ініціатива Президента про необхідність миротворчого контингенту на Донбасі

Уповноважений Президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповіла про те, що: бойовики невипадково обрали час для провокацій у Комінтернові; Росія не виконує своїх зобов’язань; найближчим часом відбудеться телефонна розмова у Нормандському форматі; українська делегація протидіятиме намаганням росіян повернути повноваження в Раді Європи; на Донбасі потрібен міжнародний миротворчий контингент; бойовики намагаються обміняти українців на кримінальних злочинців; у Мінську бойовики пообіцяли допустити до тюрм, де утримують заручників, місію Міжнародного Червоного Хреста.

ЗАХОПЛЕННЯ КОМІНТЕРНОВОГО Є БІЛЬШ НІЖ ГРУБИМ ПОРУШЕННЯМ МІНСЬКИХ УГОД

– 22 грудня відбулося останнє цього року засідання Мінської групи. Водночас 22 грудня чи навіть у ту добу було захоплено Комінтернове. Є інформація про захоплення ще кількох селищ на Донеччині з боку "ДНР". Де реакція України з цього приводу? Це порушення Мінських домовленостей чи ні?

– Це більш ніж грубе цинічне порушення Мінських домовленостей. Більше того, це порушення тих рішень, які були прийняті 22 грудня під час останнього засідання в Мінську тристоронньої контактної групи, робочих підгруп, в яких брали участь і представники ОБСЄ, і представники Російської Федерації. Де було прийнято рішення, і всі сторони з цим погодилися і взяли на себе зобов’язання дотримуватися дуже ретельно режиму тиші під час святкових днів. І було встановлено час ось цього такого моменту, після якого просто будь-яке порушення тиші буде сприйматися, як дуже грубе. Це – 0:00 23 грудня. І саме цього дня ми отримали інформацію про те, що були застосовані "Гради" на Луганщині. Про те, що відбуваються дійсно дивні рухи на інших ділянках поблизу лінії зіткнення. Україна одразу звернулася до ОБСЄ з вимогою відреагувати на це грубе порушення Мінських угод, на цей зрив Мінських домовленостей, намагання влаштувати провокацію, яка може мати непередбачувані наслідки. Це порушення своїх же обіцянок, даних день тому, 22 грудня. Україна звернулася і до Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, і до Спеціального представника ОБСЄ у Тристоронній контактній групі, щоб не просто зафіксували час порушення, звідки вони відбуваються, а щоб дуже голосно ОБСЄ артикулювало цей фактаж, щоб його почув світ. І очевидно, що зараз українська дипломатична служба докладає всіх зусиль, щоб донести цю інформацію про грубе порушення Мінських угод до світу. Невипадково, звичайно, вибрано час бойовиками - Різдво. Європейські лідери і європейські країни в мирі і злагоді сьогодні святкують одне з найбільших свят. І в цей час таке грубе і підле порушення режиму припинення вогню від якого, в першу чергу, страждає цивільне населення. Україна звинувачує в цьому не тільки проросійських бойовиків. У нас є велике запитання до Російської Федерації, яка не просто не виконала Мінських угод по виводу своїх військ, не виконала Мінських угод по виводу своїх найманців, своїх солдатів, які - вже Путін сам зізнався на останній прес-конференції - щось роблять на Донбасі. Та ось що вони роблять - захоплюють українські території і порушують Мінські угоди. Який же цинізм у тому, що представники Російської Федерації були присутні під час цих дуже важких дискусій у Мінську. І так само вони брали на себе зобов’язання, що Мінські угоди мають дотримуватися. Сьогодні ми бачимо, що вони порушуються, а це означає, що Росія не виконує свої зобов’язання, в першу чергу, тому що вона є країна-гарант того, що мають вони виконуватися. Очевидно, що Україна зараз докладатиме всіх дипломатичних можливостей, щоб світ почув і була жорстка реакція.

НАЙБЛИЖЧИМИ ДНЯМИ МАЄ ВІДБУТИСЯ КОНТАКТ ЛІДЕРІВ НОРМАНДСЬКОГО ФОРМАТУ. ЦЕ БУДЕ ТЕЛЕФОННА РОЗМОВА

– Ви в контакті з ОБСЄ Яка реакція взагалі Заходу на ці події, зважаючи на те, що Комінтернове фактично захоплене, Заїченко, Водяне. Є ризик захоплення Новолуганського, під Горлівкою. Яка реакція наших західних партнерів на ці всі обставини, які виникли вже після останнього Мінська? Зважаючи на те, що нас постійно закликають виконувати Мінські домовленості, навіть якщо Росія їх не виконує. Це було помітно під час візиту Байдена, зокрема.

– На мою думку, надзвичайно символічним є той факт, що в день останнього засідання мінських груп, 22 грудня, було оприлюднено рішення Європейської комісії, Європейського Союзу вірніше, і Сполучених Штатів Америки про пролонгацію санкцій проти країни-агресора, Російської Федерації, на півроку. Але сьогодні ОБСЄ заявляє про те, що вони не мають допуску до всіх тих територій, про які сьогодні йдеться, що там відбуваються провокації. Нас найбільше хвилює ситуація з місцевим цивільним населенням, тому що такими способами розривається зв’язок, можливість навіть завезти продукти для цих людей. Сьогодні Україна очікує більш активної, гучної, жорсткої реакції світу, в тому числі і публічної. В цьому контексті мені здається надзвичайно важливо, що найближчими днями має відбутися контакт лідерів Нормандського формату. Це буде телефонна розмова.

– Це буде до Нового року?

– Це буде днями. Надзвичайно важливо, що ключові питання, які там будуть обговорюватися, - це безпекова ситуація на Донбасі, це невиконання Мінських угод. В першу чергу, в ключовому пункті - режим дотримання вогню, який порушується. Коли порушується режим дотримання вогню, коли порушується ключове питання, так само, відведення зброї, то що ми можемо говорити про гуманітарну ситуацію, яка залишається не просто складною, вона погіршується, коли починаються обстріли. Так само не виконується пункт про звільнення незаконно утримуваних осіб. Йдеться про тих, хто утримується на окупованій території, і тих, хто утримується в Російській Федерації. Очевидно, що ці теми стануть ключовими під час обговорення у Нормандському форматі.

ОСОБЛИВОЇ АКТУАЛЬНОСТІ НАБИРАЄ ІНІЦІАТИВА ПРЕЗИДЕНТА ПРО НЕОБХІДНІСТЬ МИРОТВОРЧОГО КОНТИНГЕНТУ НА ДОНБАСІ

– Чого буде вимагати Україна від західних партнерів? Якої реакції вимагатиме на ці події?

– Очевидно, що Україна буде вимагати, в першу чергу, від Російської Федерації виконувати Мінські угоди. І ключові пункти тут залишаються: виведення своєї зброї, виведення своїх найманців. Безумовне використання впливу на їх бойовиків, яких вони дуже добре фінансують. Сьогодні 48-й "гумконвой" так званий вдерся на українську територію. Там дуже важка гуманітарна ситуація. Очевидно, що завозиться в тих гумконвоях. До речі, це та сама тема, яку ми щоразу піднімаємо на групі, в тому числі і в нашій гуманітарній. Що відбувається? Чому не допускаються на окуповані території, попри сьомий пункт Мінських угод про безперешкодний доступ всіх гуманітарних місій на територію, що страждає від конфлікту, міжнародні місії, викидаються звідти "Медики без кордонів", інші гуманітарні організації. А ось ці конвої безперешкодно вдираються на українську територію. Тому що там ніякий не гуманітарний вантаж завозиться. Чим більше я аналізую, що відбувається на Донбасі, переконана, що нам, українській владі, українським політикам, українським дипломатам, потрібно буде більш активно найближчим часом працювати в наступному: особливої актуальності набирає ініціатива Президента, озвучена кілька місяців тому, про необхідність такого миротворчого контингенту на Донбасі.

5 канал

– Це те, про що заявляв Уповноважений України в ООН Єльченко? Про 25 тисяч миротворчого контингенту.

– Очевидно, абсолютно так. Більше того, мені здається, що це має бути європейський миротворчий контингент. Якщо колись Європейський Союз прийняв рішення про те, що такий контингент було направлено до далекої Індонезії, це сприяло врегулюванню ситуації в країні, то сьогодні мова йде про одну з ключових країн Європи - Україну. І безпекова ситуація в Україні - це не тільки наш кричущий головний біль і проблема. Це безпекова ситуація на всьому європейському просторі. Абсолютно, що ми просимо і звертаємося не про поліцейську місію там, не військову місію, а саме моніторингову місію, яка має моніторити ситуацію і сприяти деескалації конфлікту, встановленню миру. В нас буде дуже жорстка сесія парламентська Ради Європи в січні. І ми так само плануємо дуже жорстко ставити питання про неможливість повернення повноважень російській делегації, як країні-агресору, яка порушує всі міжнародні норми.

– Коли ви говорили про миротворчий контингент, про що йдеться? Про рішення Радбезу ООН і відправлення до України миротворчого контингенту? Чи це має бути рішення на якомусь іншому рівні, можливо там уже Женевського чи Нормандського формату?

– Не буду заглиблюватися в деталі. Моє бачення, я говорю зараз як політик, а не як представник в гуманітарній підгрупі, але як людина, яка дійсно серйозно займається питаннями Донбасу і аналізує ситуацію. Моє бачення, що ініціатива Президента, яку він озвучив кілька місяців тому, - це такий реальний надзвичайно шанс врегулювання там ситуації. Мені здається, що в цьому напрямку нам потрібно сьогодні дуже активно доносити цю позицію до світу. Тому що ми бачимо, що Росія щодня порушує Мінські угоди.

НАДІСЛАНО 21 ЛИСТ ІНШІЙ СТОРОНІ, ЩОБ ОТРИМАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ТЕ, ХТО З УКРАЇНЦІВ І ДЕ УТРИМУЄТЬСЯ. НА ЖОДЕН ЛИСТ НЕМАЄ ВІДПОВІДІ

Дозвольте мені до теми, від якої найбільше болить у нашій гуманітарній підгрупі, наприклад, повернутися - це звільнення заручників за рік. У нашій гуманітарній підгрупі працюємо я і Віктор Медведчук, як ви знаєте. Надіслано 21 лист іншій стороні, щоб отримати інформацію про те, хто з українців і де утримується. З конкретними прізвищами, з конкретними обставинами, зібраними в родинах, зібраними в СБУ, в тих підрозділах, де хлопці служили, як вони потрапили в заручники до бандитів. На жоден лист немає відповіді. Ну це ж ставлення не до України. Це ставлення до конкретних доль людей. Те саме - список 762 людей, які вважаються зниклими безвісти. Так само не було весь цей час жодної відповіді по цих людях. Як так можна ставитися до життів людей? Але це є таке ставлення. Далі. Говоримо про 140 людей, які знаходяться в полоні, постійно занижується цифра. Якісь такі розповідають: "Та нету у нас столько, у нас четыре человека". "А у вас сколько?" "А у нас вообще не знаем сколько. Сколько-то там есть". Це не просто непрофесійно, це аморально так ставитися до таких серйозних питань, як долі людські. Або гратися, знаєте, "ну давайте вот", подаються якісь пропозиції, куди включають серійних вбивць, засуджених 11 років тому. Кажуть: "Ну давайте мы заберем этого человека и тогда мы будем дискутировать". Яке відношення така людина має до конфлікту на Донбасі? Якогось свого дружочка хтось там хоче звільнити чи вчителя по бандитських справах. Це не має ніякого відношення до звільнення, не має ніякого відношення до виконання Мінських угод…

5 канал

– Працівники самопроголошених цих республік вимагають звільнення серійних вбивць, які перебувають на території України?

– Так.

ЯКБИ РОСІЙСЬКА СТОРОНА БУЛА ЩИРА В СВОЇХ НАМАГАННЯХ ЩОДО ОБМІНУ НАДІЇ САВЧЕНКО НА ГРУШНИІКІВ, ТО ВОНИ Б НЕ ПЕРЕНОСИЛИ СУД НАД САВЧЕНКО НА КВІТЕНЬ

– Сьогодні російська уповноважена з прав людини Памфілова заявила про можливість, точніше, сподівання, що Надію Савченко обміняють на ГРУшників Єрофеєва і Олександрова. Наскільки реальний цей варіант? Це дійсно обговорювана пропозиція російської сторони?

– Що дуже тривожить у цих заявах російської сторони. Мова йде про можливість помилування і звільнення після закінчення суду. Якби російська сторона була щира в своїх намаганнях, то вони б не переносили суд на квітень. Тому що там немає справи про Надю Савченко. Там треба її закривати, а вони не хочуть закривати, тоді робити вирок і робити кроки якісь, так? Хоча цей вирок, ну це ж просто неправомірний вирок. І Надя виграє потім суд проти Російської Федерації у Європейському суді, обов’язково. Тому що її викрали, з мішком на голові вивезли з української території, і зараз це не суд, а судилище в найгірших сталінських традиціях. Але Надя буде на свободі. Це очевидно. І Президент для цього, і МЗС все роблять. Дійсно, зараз Російська Федерація має трішечки подумати, куди котиться там правосуддя і все що відбувається.

МІСІЯ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА - ЧИ НЕ ЄДИНА МІЖНАРОДНА ГУМАНІТАРНА СТРУКТУРА, ЯКА ПРАЦЮЄ НА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

– На останньому Мінську не домовилися про обмін заручниками, водночас домовилися про допуск Червоного Хреста для пошуку зниклих безвісти. Коли почнуться ці пошукові роботи? В чому вони будуть полягати? Тобто Червоний Хрест просто пустять на територію так званих "ДНР", "ЛНР" і вони будуть займатися пошуками, можливо, вже загиблих людей?

– Червоний Хрест - це організація, яка вже більше 100 років займається якраз питаннями пошуку зниклих безвісти, допомоги їх родинам. І власне ми передали списки 762 українців, які вважаються такими, що зникли безвісти, міжнародному Червоному Хресту. Але паралельно ми передавали це іншій стороні. Тому що цей пошук потребує так само залучення. От рік ми не бачили жодної відповіді. Але після того як ми передали Червоному Хресту, вперше ми почули у Мінську, що інша сторона, начебто, розпочала роботу над цим списком, начебто вона володіє інформацією про долю 63 людей з цього списку 762. Начебто там кілька людей встановлено, що вони загинули. Начебто кілька людей були передані в рамках звільнення. Що дуже важливо? Що ми не отримали поки що конкретного списку, про які саме прізвища йдеться. Ми чекаємо цей список, ми проаналізуємо інформацію по кожному прізвищу, бо це дуже серйозно, це долі людей, це родини, які чекають звістки про своїх близьких. І потім надамо таку точну інформацію, наскільки вони відповідають дійсності, наскільки ці люди, які оголосили таку серйозну інформацію відповідально ставляться до своїх слів. Але що важливо, що Червоний Хрест дійсно буде залучений до цієї пошукової роботи, до роботи по ідентифікації…

5 канал

– Тобто їх мають допустити на ці захоплені території?

– Вони працюють. Місія Червоного Хреста - чи не єдина міжнародна гуманітарна структура, яка працює на окупованих територіях, але поки що тільки за продовольчими програмами. В Мінську було почуто обіцянку від іншої сторони, що місія Міжнародного Червоного Хреста буде допущена і до тюрм, де утримуються заручники або просто відбувають покарання ті громадяни України, які за вироком ще українських судів до конфлікту потрапили до тюрми відбувати покарання. І за цей рік, наприклад, українські тюрми відвідали 95 місій Міжнародного Червоного Хреста. Вони змогли поспілкуватися з тими, хто там відбуває покарання або утримується до рішення суду. Вони змогли поспілкуватися більш ніж з 5 сотнями таких громадян. На окупованій території жодного візиту, хоча місії Міжнародного Червоного Хреста допускаються до тюрм Сирії, Іраку та інших країн, де з демократією великі питання. То що це на окупованих територіях відбувається взагалі за безлад? Ми ставили гостро це питання, тепер очікуємо наскільки бойовики виконають дане ними зобов’язання.

ЯКЩО ОБСЄ ВІДСТОЮЄ ЯКІСЬ ПРИНЦИПИ, ВОНО МАЄ ЇХ ВІДСТОЮВАТИ І В МІНСЬКУ, І В КИЄВІ, І НА ВСІЙ ТЕРИТОРІЇ, ДЕ Є МАНДАТ ДІЯЛЬНОСТІ ЦІЄЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

– Ну і останнє запитання. Після засідання Мінської групи ви написали у фейсбуці про те, що один із лідерів так званої самопроголошеної республіки в цих переговорах дозволив собі некоректні висловлювання на кшталт... у відповідь на вашу репліку він сказав, що з жінками будемо розважатися в інший час. Хто це був? і як ви відреагували?

– Я не написала, хто саме це був, але це дійсно така характерна, мені здається, була деталь, що після такої дійсно жорсткої емоційної нашої дискусії по заручниках мені як єдиному члену нашої маленької української делегації - жінці, таке кинули в обличчя, що "с женщинами мы тут разговаривать не будем, с ними мы развлекаемся в другом месте, это вам не Европа". Я думаю, що на це ОБСЄ має відреагувати насправді. Тому що якщо ОБСЄ відстоює якісь принципи, воно має відстоювати і в Мінську, і в Києві, і на всій території, де є мандат діяльності цієї організації. Але мені здається, що це ж було не до мене ставлення, як до представника України в цих підгрупах. Це ставлення до жінки цих бойовиків. І ми чули це від Януковича, Азарова, що місце жінки на кухні. "Та кто они такие?" І власне це ставлення до питань моралі, гуманізму, якоїсь політичної культури, воно дуже красномовне. Але що я хочу сказати: я не хочу загострювати на цьому взагалі зараз ситуацію, тому що ключова історія - це звільнити наших бранців. І якими не були б складними ці діалоги, я хочу вам сказати, що ми будемо продовжувати нашу роботу для того, щоби всі родини, які сьогодні чекають своїх синів, своїх дітей, своїх чоловіків, щоб вони отримали позитивну інформацію, позитивні новини. Це дуже важливо. Ну а, можливо, після того як ми все-таки говоримо про неприпустимість таких от образ до жінок, то навіть ті люди, які ніколи не задумувалися над тим, що вони говорять, може і вони замисляться і будуть з більшою повагою ставитись до жінки. Це дуже важливо.

Тетяна Даниленко, "5 канал"

Попередній матеріал
Анкара планує вивезти з Донбасу близько трьох тисяч етнічних турків
Наступний матеріал
Корбану в лікарні зачитали повістку про виклик до суду
Теги:
Loading...