5.ua

Геннадій Москаль: За 13 років на Закарпатті нічого не змінилося на краще

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль у програмі "Погляд" на "5 каналі" розповів про транснаціональну контрабанду цигарок з використанням літаків і водолазних костюмів, про те, як контрабандисти стануть кращими фахівцями у гірсько-піхотній бригаді і чому без введення кримінальної відповідальності боротися з контрабандою неможливо. Крім того, Москаль повідомив, про що розмовлятимуть президенти України і Білорусі, чиєю приватною армією є "Правий сектор" на Закарпатті і хто має відповісти за події в Мукачевому. Також керівник ОДА поділився своїми думками про те, чи варто проводити вибори на Луганщині, і розказав, чи змінилося щось на Закарпатті за останні 13 років.

ВЕРТОЛЬОТИ, ЛІТАКИ, ДЕЛЬТАПЛАНИ, КВАДРОКОПТЕРИ, ВОДОЛАЗНІ КОСТЮМИ, МІНІ-ПОНТОННІ МОСТИ - ЧОГО ТІЛЬКИ НЕ ПРИДУМУЮТЬ, ЩОБ ПЕРЕПРАВИТИ ЧЕРЕЗ ЗЕЛЕНИЙ КОРДОН ЦИГАРКИ

– Перш ніж ми почнемо з вами говорити, я хотіла показати відео, як ви сьогодні доповідали Президенту про боротьбу з контрабандою в Закарпатській області. Ви менше місяця на посаді і вже заявили, що контрабанда фактично зупинилася. То вся зупинилася контрабанда чи… як вам цього вдалося досягнути?

– Потрібно розуміти специфіку Закарпаття. Що туди йде? Цигарки. Ми маємо на увазі цигарки, які йшли через Румунію, Польщу, Словаччину, Угорщину, акумулювалися і направлялися у країни, де дуже великий акцизний збір – це Італія, Франція, Німеччина, Англія. Вони фактично формували ринок цієї контрабанди, тобто йдеться про дуже великі транснаціональні міжнародні злочинні угрупування, які займаються контрабандою цигарок, отримуючи надмільйонні, мільярдні прибутки. Я маю на увазі, у валюті, а не в українських гривнях.

Ви заявляли про те, що в контрабанді цигарок задіяно 2тисячімешканців Закарпатської області. Хто це очолює?

– Стало питання таке, от мене багато там критикують у соціальних мережах, Закарпаття не виконує хронічно план із мобілізації.

– Так, 40% – це максимум по Закарпаттю.

– Та ні, 40% – це було в добрі часи. Я кажу, хто краще може. Дивіться – на вертольотах літають, малої форми, на літаках спортивних, Ан-2, використовують для контрабанди цигарок. Дельтаплани, різні квадрокоптери, літальні апарати, підводного плавання водолазні костюми, міні-понтонні мости, ну чого тільки не придумують для того, щоб переправити через зелений кордон цигарки. Скажіть, під час бойових дій це – професіонали, а ті навіть, які на плечах – дві коробки спереду, дві ззаду цигарок, ну гірсько-піхотна 128-ма бригада просто їх чекає – кращих фахівців нема. Головне, що вони вдома не живуть, а їх постійно ловлять на кордоні. Тому я дав розпорядження Мукачівському прикордонному загону, Чопському прикордонному загону. Якщо вони вдома не живуть і їм ніяк військовий комісар не може вручити повістку до Збройних сил України для мобілізації, то після складання протоколу, судового засідання їх направити до військового комісаріату. Нічого тут, щоб виходило за рамки закону, абсолютно немає. Все в рамках українського законодавства.

– Вже якусь кількість відловили? Вже є якісь контрабандисти, яких відправляють у зону АТО чи на медкомісію хоча би?

– Я прийшов, план мобілізації був десь на 8%. Ну сьогодні вже перевалив за 30%, то мабуть наш курс правильний.

– Тобто це контрабандисти?

– Яке це має значення? Є особи, які притягуються до… Дуже багато в Україні не знають, і це було сьогодні докладено Президенту України, що контрабанда декриміналізована, ще під час Януковича зроблено, щоб її очолити. Тобто якщо хтось попадеться, щоб не ніс ніякої кримінальної відповідальності. Таким чином це адміністративна відповідальність. Ну давайте, в нас в Україні кожний третій громадянин протягом року притягується до якоїсь кримінальної відповідальності. Перейшли на червоне світло, неправильно припаркувалися, там ще якісь - не направо повернули, а наліво – на вас складають адміністративний протокол. Так що це значить, що людина не повинна служити в армії, або не бути прийнята на державну службу, або… це не є судимість. Це є адміністративне правопорушення і воно тільки тягне за собою ті міри, які накладає суд.

5.ua

– За підсумками вашої сьогоднішньої розмови Президент закликав парламент криміналізувати контрабанду.

– Так, це повинно зробити. У всіх країнах… От читаєш дані, уряд звітує: за півроку ми недоотримали до державного бюджету 7,7 мільярда гривень. Тоді потрібно сказати, а чому не отримали? А тому, що ми дуже добрі і віддали… Ніде в країнах, ми подивилися, контрабанда не є адміністративним правопорушенням – є кримінальним. Тільки в різних розмірах, тобто, якщо це малі розміри, це одне, може бути притягнута людина до адміністративної, а якщо це у великих розмірах – до кримінальної. А по зеленому кордону – ну тільки кримінальна. Ну нормальні люди куди ідуть? Там, де контрольно-пропускний пункт, не через гори, не через річки, через якісь там паркани і всі інші інженерні споруди, які є на державному кордоні України, тому…

– Геннадію Геннадійовичу, відбулися вже якісь арешти і в інших країнах також?

– У всіх країнах, от Румунія, незалежно, одну пачку цигарок, якщо ти ідеш по зеленому кордону – кримінальна відповідальність. А в нас має бути посилення кримінальної відповідальності до позбавлення волі, я думаю десь від 5 до 7 років, хто використовує літаки, гелікоптери, різного роду інші літальні апарати. Перше – це порушення повітряного простору України, зліт і посадка без диспетчера і тому подібне. Це взагалі ціла маса злочинів, які входять в один злочин – контрабанда з використанням різних технічних засобів і тому подібне. Коли я був у Луганську, наші військові, будемо казати, мали би мрію мати літальний апарат, який має тепловізор і тепловізор приєднаний до фотоапарата. Тобто вони запускають його по зеленому коридору і явно там, де прикордонні наряди сховалися, тепловізор одразу ловить і зразу фотографує, він вертається, вони бачать всю схему, де знаходяться скриті наряди Державної прикордонної служби і шукають шляхи, ну…

– Слухайте, ну добре, відправлення в АТО – це звичайно добре, але все-таки є кримінальна відповідальність для якихось… в армію?

– Ні, не в зону АТО. Почитайте нашу Конституцію, в нашій Конституції написано – право, право, право, кругом право. І тільки в кінці там маленьким шрифтом написано – обов’язок служити у Збройних силах України і обов’язок кожного громадянина України захищати свою Батьківщину. Це є обов’язок, це не є право.

– Ні, я не до того. Я до того, що були затримання в Україні. От ви кажете, що відбулися арешти в Польщі чи Угорщині, Румунії чи Словаччині. А в нас відбулися чи ні?

– Ну в нас адміністративна відповідальність.

– Тобто у нас затримали, оштрафували і відпустили?

– Сьогодні суди по адміністративних порушеннях не можуть дати (згоду – Ред.) на обшуки, на затримання, на арешти, на інші гласні чи негласні слідчі дії тому, що по адміністративних правопорушеннях цього не дається. Дається тільки по кримінальних. Якщо буде кримінальна відповідальність, тоді Служба безпеки і МВС, податкова міліція, митниця, прикордонні служби можуть відкривати кримінальні провадження і в їх рамках проводити оперативно-розшукові заходи, щоб встановлювати винних і притягувати їх до кримінальної відповідальності.

5.ua

ЯКЩО РУКИ УКРАЇНЦЯ НЕСУТЬ КОРОБКУ ЦИГАРОК, ТО ВОНИ НЕ КИДАЮТЬ ЇЇ НА ІНШІЙ СТОРОНІ. ЗНАЧИТЬ РУКИ УГОРЦЯ, РУМУНА, СЛОВАКА ЧИ ПОЛЯКА БЕРУТЬ ЦЮ КОРОБКУ

– Добре, як же вам вдалося зупинити цей контрабандний потік, про що ви заявляєте?

– Закарпаття трошки має специфіку, воно має чотири перевали, які об’їхати неможливо. Тобто в Закарпаття можна потрапити по чотирьох перевалах. На цих перевалах встановлені блокпости. Там є митник, прикордонник, працівники міліції, працівники Служби безпеки, працівники податкової міліції, тобто різних відомств. Це виключає, що вони між собою можуть там домовитися. Основна проблема – не допустити завезення нової партії цигарок. Тобто є частина людей, яка спеціалізується на тому, що завозять цигарки без… контрафактні, або вироблені з лівого тютюну на тютюнових фабриках України, легальних чи нелегальних, і продає їх дрібним, які перевозять ці цигарки в сторону Румунії, Польщі, Угорщини, Словаччини. Не буде товару – не буде нічого перевозити, абсолютно, це закономірно. І друге – йдуть дуже активні оперативно-розшукові заходи в рамках інших кримінальних справ, щодо вилучення тих товарів, які… контрафактних цигарок, які знаходяться ще на території Закарпатської області. Так же посилена охорона державного кордону з Румунією, з Польщею, з Словаччиною, що дає можливість затримувати осіб, які намагаються, а іншим - як попередження, що вони розуміють, що іти - це все одно, що загубити товар і попасти під адміністративну відповідальність. У нас 28 липня була делегація з усіх наших сусідів, і ми чітко сказали: "Так, ви можете у своїй пресі писати, що ми тут самі корумповані, що ми тут негідники і тому подібне. Що ми тут фактично наводняємо ринок Європи контрафактними цигарками, але вибачте, давайте будемо щирі і відкриті, що й у вас не все гаразд. Якщо руки українця несуть цю коробку, то вони не кидають її там на угорській стороні, і кажуть – от вам гуманітарна допомога, коробка цигарок, так? Значить руки угорця? чи румуна, чи словака, чи поляка беруть цю коробку, везуть на базу, кладуть у машини-фури, ззаду там ставиться якийсь липовий товар, пломбується і везеться на Італію, Францію, Німеччину, Англію і тому подібне. Тому давайте не кивати, а давайте разом беремося бити по руках - ми громадянам України, а ви громадянам Румунії, Польщі, Угорщини, Словаччини. І я хочу сказати, що Угорщина перша відгукнулася на це. Дуже велика група приїхала на українсько-угорський кордон з Антикорупційного бюро. Притому не те, що в нас, у нас перше, що починають перевіряти – декларацію. Вони ні в кого декларацію не перевіряли, вони чітко мали інформацію, ми поділилися з ними, все що є тут, це не є державна таємниця. Де є в них склади? Якщо ви не знаєте, ми вам кажемо – там в Загоні, там в Ніренгазі, там під Будапештом, отакі-то вулиці. Ну вони накрили всі ці склади, вони навіть частину машин взяли під оперативний супровід і затримали їх десь аж при перетині австрійського кордону. І затримали велику кількість митників, інших працівників, які працювали там. Ну це була дуже велика операція, там були задіяні біля 100 працівників, які приїхали з Будапешта. Я вважаю, що такі зусилля потрібно робити нашим сусідам. У них це кримінальна відповідальність. У Румунії кримінальна, в Словаччині кримінальна, в Польщі кримінальна, тобто вони діяли дуже чітко, злагоджено. І будемо казати, що ми сказали, що ми кожний квартал збираємося і зараз робиться звірка. Не так, як раніше, ніхто нічого, нишком-тишком. Наші десь пропустили, румуни, поляки чи словаки, чи угорці спіймали, і про це ніхто не знав. Цілу добу робиться звірка, якщо угорці спіймали – у нас проводиться службове розслідування. Хто стояв, де він був, де його очі були, так, що люди пройшли і там були затримані правоохоронними органами, поза межами українського кордону…

– Хто всю цю мафію очолює? Хто голова цієї мафії?

– Хто голова мафії? Голова мафії є в кожній… є мафія, яка виробляє цигарки. У нас в основному це зі Львова, з львівської фабрики. І друге, я сьогодні розмовляв з Президентом і говорив йому про те, що він буде мати зустріч з Лукашенком. У нас незрозуміла ситуація з фабрикою Гродно, в Білорусі. Ми знаємо, що скоріше всього є якісь… Він домовиться. Я туди поїду і ми з’ясуємо. Там повинно бути слово дано Президентом Білорусі, щоб вони надали - хто український імпортер, якого ми не бачимо, а бачимо тільки цигарки виробництва цієї фабрики "Мінськ", "Фест" та інших марок. Значить, мабуть, десь міняються документи, мабуть є на українсько-білоруському кордоні якісь негаразди, про які ми в Закарпатті знати не можемо. Ми стикаємося вже по факту, що ми маємо навали цих цигарок.

5.ua

"ПРАВИЙ СЕКТОР" НА ЗАКАРПАТТІ ПОЧАВ НА ЗАМОВЛЕННЯ ТИХ ЧИ ІНШИХ КЛАНІВ РОБИТИ ПЕРЕВОРОТИ - ЗМІНЮВАТИ ВЛАДУ У РАЙРАДАХ

– Добре, а Балога і Ланьо, вони мають стосунок до контрабанди сигарет чи ні?

– Ну давайте так. Я нікому не вішаю ярлики. То вони між собою там обзивали друг друга, то їхня…

– Безумовно. Ви поділяєте точку зору, що от історія в липні з "Правим сектором" – це була боротьба за контрабандні потоки, за право кришувати контрабандні потоки?

– Ну треба сказати, що частково так, частково інакше. У нас чомусь політики захотіли мати кишенькові різні збройні формування. "Правий сектор", який був на Закарпатті, починав свою роботу так, як мабуть у всіх областях України. Займався тими питаннями, які йому ставили з центрального комітету їхньої політичної сили з Києва. Але в один час вони почали на замовлення тих чи інших кланів робити перевороти там. Змінювати владу у такій-то райраді, приходили з автоматами на сесію, депутатів всіх клали на підлогу. Переформатовували ту чи іншу раду, в той чи інший клан, в той чи інший колір перефарбовували…

– Є такі зафіксовані факти?

– Маса зараз, це факти 2014 року.

– Наприклад?

– Дивимося - і ніде в міліції їх немає. Зараз, коли я почав їхати по районах, люди розказують: "Прийшли до нас, всіх поклали, всіх побили", значить третє-десяте. Ну вибачте, шановні, ви чим займаєтеся?

– Хто за цим стоїть?

– Хто дозволив носити зброю, хто дозволив красти зброю з зони АТО, хто дозволив в масках на всяких там крадених машинах роз’їжджати з кулеметом, як сомалійські пірати. І це все бачили. Чому ж Президент зробив дуже такі різкі, але дуже такі правильні висновки – змінив начальника міліції, змінив начальника Служби безпеки, головного митника, Чопський прикордонний, Мукачівський прикордонний загін, зробив кадрові ротації в обласній державній адміністрації. Явно в Закарпатті це частина міжнародного злочинного угрупування очолювали. Ну хто очолював? Очолювали ті, хто стояв при владі, ті хто не мають влади, то мали б з ними… Хто мав владу, то мав би боротися, а не очолювати цей процес. У Львівській чи в інших областях інші очолювали, в Угорщині очолювали інші. В Італії, Франції, Англії інші очолювали, але я думаю, що ми би хотіли і будемо просити Міністерство внутрішніх справ усе-таки підключити Європол. Сьогодні, за даними Європолу, торгівля цигарками є найбільш високоприбутковим бізнесом і вона за організованою злочинністю сьогодні виходить на перше місце в Європі.

– Але все-таки про "Правий сектор". Ви сказали, що приватна армія. Чия це приватна армія?

– Приватна армія. Почитайте, хто признався, хто її фінансує.

– Віктор Балога сказав, що фінансує. Він має причетність до контрабанди цигарок?

– Ну так, якщо він фінансував. Ви знаєте, за якими статтями сьогодні порушено кримінальні справи? Бандитизм, створення незаконних військових формувань, створення злочинної організації. Фінансування бандитизму, злочинних організацій і незаконних збройних формувань заборонено законодавством, тому я думаю, що тут у коментарях нашим політикам треба бути трошки обережнішими.

– Тобто все ж таки потрібне подання до парламенту щодо зняття недоторканності?

– Ні, так тут ніхто не каже. Тут, може, вони просили абсолютно на дуже благородні цілі, але все-таки суспільний резонанс…

– Добре, але чому дали втекти цим хлопцям з "Правого сектору"? Як так сталося, це було таке рішення свідоме?

– Ви знаєте, я прийшов уже постфактум. Я прийшов, коли це вже все на Закарпатті сталося. Значить, я вертався з Києва, вже проїхав перший блокпост у Донецькій області, коли мене вернули і сказали, що терміново викликає Президент України. Я ні до пошуків цих людей, ні до їх затримання… Я прийшов - уже нікого не було. Нікуди вони не дінуться. Те, що керівництво "Правого сектора" каже, що ми їх сховали… Ну від кого ви їх сховали? Ну один бігає, тут сьогодні…

– Чекайте, ніхто не знає навіть прізвищ, імен цих людей.

– Всі знають, та ну про що ви говорите?

– Правоохоронні органи знають?

– Всі вони відомі, ідентифіковані повністю…

– Чекайте, навіть невідома кількість їхня, скільки там цих людей, які ховаються.

– Їх було 52 людини.

– Це взагалі в "Правому секторі" Закарпаття? А от у цій операції?

– Сьогодні йде чітко по кожному епізоду – хто приймав участь у тому епізоді, у тому епізоді. Тут іде…

– А в цій стрілянині скільки брало участь людей?

– У цій стрілянині брало участь, за моїми даними, 14 чоловік.

– З них двоє…

– Один убитий, двоє здалися.

– Це поранені, так?

– Двоє здалися, двоє поранені, тобто п’ятьох нема, а решта знаходяться зі зброєю невідомо де. Ті, хто робить такі заяви з керівництва "Правого сектору", повинні розуміти, що це укривання озброєних злочинців – це є закінчений склад злочину. Все.

5.ua

ТАКЕ ГЕРОЙСТВО ТРЕБА ПОКАЗУВАТИ В ЗОНІ ПРОВЕДЕННЯ АТО, А НЕ В МИРНОМУ ЗАКАРПАТТІ

– Гаразд, але все-таки їх погано шукають чи просто це об’єктивні якісь обставини, що важко в лісі знайти цих хлопців?

– Не те, що їх погано шукають. Справа в тому, що скоріше всього там були різні маніпуляції, різні зустрічі, їм давали різні телефони, там третє-десяте. Там виходили, де їхні телефони, вони приходили в село, просто міняли, кажуть, от дайте нам свій, ми вам вертаємо цей. Я не хочу розкривати всі тайни слідства. Нікуди вони не дінуться, вони будуть спіймані і притягнуті до кримінальної відповідальності. Цього абсолютно робити не потрібно, таке геройство треба показувати в зоні проведення АТО, а не в мирному Закарпатті.

– А я правильно розумію, що ви вважаєте, що все-таки їх потрібно амністувати зоною АТО?

– Ні, зоною АТО їх – ні. Я думаю, що більшість із них за те все, що я бачу на сьогодні, отримає довічне ув’язнення. Тому що більшість статей, які їм інкримінують, передбачає довічне ув’язнення. Ну так, як вони себе нагло, розгнуздано вели протягом 14-15 років на Закарпатті, і всі правоохоронні органи тряслися і все інше, ну…

– Тобто їм будуть інкримінувати ще якісь статті, окрім тієї стрілянини, яка в липні сталася?

– Аякже. Убивство людини, воно ж сталося на подвір’ї цього "Червоного дракона", так? У помешканні народного депутата Ланьо сталося. У нас є… міністр Аваков приїжджав, тяжко поранені працівники міліції, і до сьогодні знаходяться в госпіталі. Постійні, будемо казати, їхні дикі виходки. Від захвату обласної прокуратури, захват районних рад, захват приватних помешкань, розправа, побиття людей. Здається, там уже весь Кримінальний кодекс від першої сторінки до останньої.

– Але ж чекайте, там же лідер цієї організації – він же сам міліціонер колишній, він же син сбушника.

– Так він зараз у розшуку. Його вигнали, він працював в ОБНОНі, за те, що він підкидував наркотики тим дітям, чиї батьки мали гроші і за то відкупався. Значить, хіба це не бачили ті… Ви знаєте, в мене таке враження, що про існування цього Правого сектора" просто ніхто навіть у Києві не знав. Я чесно вам кажу, тому що кого я питав, кажу: "хтось приїжджав з Києва?", трошки будемо казати, покритикуємо київську владу, що було упущено. Область була здана в оренду, і всі порахували вже, що все там тихо, за Карпатами майже нічого не видно. Всі доповідали, що в нас все добре, а воно виходило абсолютно все навпаки.

– Ну вас туди привели як антикризового менеджера вирішувати всі ці гарячі питання. Найближчим часом у вас поліція має створюватися. Але чи є поліція відповіддю на бандитизм, який у вас там спостерігається?

– Та ні, на бандитизм має бути дуже суворі міри, я вважаю. Є різні думки в Закарпатті, мені кажуть: "Ну що ви переймаєтеся дурним, якщо там Європу наші травлять цигарками, хай травлять. Чого нам вмішуватись". Абсолютно тут невірно. Ми на всіх нарадах кажемо і митникам, і прикордонникам – не робіть з того великого… якщо людина взяла там два блоки цигарок, їде десь, порозпихала по кишенях дружині, дітям – це не є великий злочин. Великий злочин – те все, що йде через зелений кордон, те все, що грузять у поїзди з рудою, з вугіллям і тому подібне. Великий злочин у тому, що цигарки і контрабанда цигарок і тих афроукраїнців, яких переправляють на ту сторону, в Європу, корумпувала всі державні органи влади, корумпувала міліцію, корумпувала Службу безпеки, прикордонників, митників - ну все.

– Є справи, порушені проти високопосадовців Закарпатської області?

– Щоб були порушені кримінальні справи, треба ввести кримінальну відповідальність. По адміністративних справах нікого притягувати не будуть. Дадуть догану, знімуть з роботи.

– Але чекайте, якщо ви говорите про торгівлю рабами і про переправлення…

– Це зовсім інше, там організаторів притягують до відповідальності. Ну я ще раз кажу, нам потрібно не кивати одне на одного і в газетах розписувати – хто в нас краще працює, хто в нас гірше працює. Значить на українсько-румунському, угорському, словацькому, польському кордоні треба порядок наводити загальними силами і спільними. Нічого не приховувати, ніякої інформації. Яка є в нас інформація – ми будемо передавати, там державних таємниць немає, будь ласка, беріть і… Держава має захищати свої економічні інтереси. Підакцизні товари – це є основний дохід до державного бюджету України. Якщо держава не хоче вводити кримінальну відповідальність і держава дає це на відкуп кланам, сім’ям, як на Закарпатті прийнято сьогодні говорити, віддається на відкуп якимось певним кримінальним структурам, то звідки в нас будуть доходи до державного бюджету? Будь-яка країна захищає свій внутрішній ринок.

– У вас за цей місяць збільшилися доходи до державного бюджету через призупинення контрабанди?

– У нас до місцевих бюджетів - у нас є профіцит, у нас немає і тут чітко видно по магазинах Duty Free. Чи є контрабанда, чи вона менша, чи більша? Як тільки почалася реальна боротьба, я не хочу відкривати комерційну таємницю, але ріст у них дуже великий пішов цигарок, тому що в них така сама у Duty Free ціна, ну тільки вони продають в певній кількості, вони коробками і поїздами, і фурами не продають. Але ціна виросла, дай Бог, щоб такий ріст сьогодні був у кожного. Ви знаєте, що у нас іде зменшення товарообігу десь на 25% через низьку покупну спроможність. Я особисто не курю і вважаю, що цигарки є сьогодні предметом розкоші, а не необхідністю.

5.ua

НА ВІЙНІ ПОТРІБНО ЗАЛИШИТИСЬ ЛЮДИНОЮ

– Як із контрабандою на Луганщині, ви там її побороли через лінію розмежування?

– У нас кордон був закритий повністю, у нас не було жодного пропускного пункту, тому, що не можна вдень ходити з голлівудською посмішкою, а вночі стріляти з гармат і убивати військових, мирне населення і тому подібне. Коли ви так себе ведете, от вам замок і сидіть там з кордоном на замку.

– Ви коли були в Луганській області, коли очолювали військово-цивільну адміністрацію, безпощадно боролися з батальйонами. З "Айдаром" у вас постійно був конфлікт, "Черніговом"…

– Ні, я не боровся, ви можете спитати і запросити. У мене дуже багато друзів в "Айдарі" є. Багато знайомих, ми дзвонимо до них, вони дзвонять. Я боровся з тим…

– З "Торнадо"...

– З "Торнадо" в нас ціла купа була... Зрозумійте правильно, не можна так поступати з людьми. Я спіймав одних, просто я вже не ходив ні до яких командирів, бо то вже діагноз, ну спіймати людину, за те, що вона там щось не так на них подивилася, поставити її на коліна, автомат до голови і співай Гімн України... Ну скажіть, нормальна людина може на це реагувати спокійно, як ви думаєте? Чи це так має бути виховання?

– Безумовно ні, але що, невже злочини відбуваються тільки в батальйонах, а в ЗСУ не відбуваються?

– Так я от з такими і з Збройними силами… Запросіть керівництво Генерального штабу, вони вам розкажуть.

– Вони якраз нічого на цю тему не розповідають, тим більше керівництво Генерального штабу на ефір взагалі не ходить.

– Є Женевська конвенція про захист мирного населення під час військових дій. Ми користувалися і керувалися тільки цим. Мирне населення не повинно під час військового конфлікту, навіть всередині держави, страждати. Держава має захистити мирне населення.

– Ні, безумовно, але дивіться, я вас про інше хотіла запитати.

– Мирне населення не потрібно грабувати. В мирного населення не потрібно відбирати машини. Мирне населення не потрібно викрадати, а потім за них брати викуп. Це не повинен робити ніхто. Навіть якщо вони кричать гучніше за всіх "Слава Україні". Ви згідні зі мною?

– Так, однозначно.

– І я був на таких позиціях. Це багатьом не подобалось. Ну вибачте, шановні, ведіть себе в рамках і ведіть як годиться сьогодні…

– Тобто серед українських військових, не лише серед батальйонів були злочини?

– Дуже багато військовослужбовців, де під час обстрілів вчителі пішли… Вони вчили дітей, вони носили останні продукти, ділилися з тими, де були уже розбиті усі підприємства, які цим торгували. Ці мають бути в прикладі. А не в прикладі ті, хто користуючись війною вирішив щось… Ви знаєте, люди є різні і по-різному потрібно до них відноситись. Хтось казав, треба закрити очі, ну розумієте, війна все спише. Нічого війна не спише. На війні також потрібно залишитись людиною.

– Я вас про інше хотіла запитати. Зараз "Айдар" відведений з Луганської області кудись там у Запорізьку… Ви як вважаєте, всі ключові батальйони з передової відведені – це правильне рішення?

– Я не знаю, я поза межами Луганської області, в мене своїх багато проблем. Коли я був, одна з афганських рот знаходилася на самому передовому 29-му блокпосту, бо рядом там уже село Жолобок і видно було танки і "товаріщі" з Бурятії на танках сиділи, на гармошці грали. То там було дуже душно. Друга афганська рота сиділа на шахті "Родіна", то там скільки ми не приїжджали, то їх обстрілювали і обстрілювали. Там серед них були вбиті, поранені і тому подібне. Одна рота, та, що воювала, з "Айдару" у селі Трьохізбенка, у школі. Друга рота знаходилася в дитячому садочку. Це ті, які можуть бути прикладом для всіх Збройних сил України.

– Ну і правильно, їх зараз усіх забрали з першої лінії і відправили копати окопи.

– Я нічого не можу сказати, тому, що я вже 22-го, почалися дні, Ви знаєте, я приїхав туди після визволення. Спочатку був визволений Сєвєродонецьк, потім Попасна, Лисичанськ і так далі. Я прийшов на площу з ксерокопією указу Президента, не було ні адміністрації, ні будинку, нічого, я приїхав один. Слава Богу, сьогодні є державна адміністрація, є будинок, є кабінети, є меблі, є персонал, є все, що необхідно для державної структури. Чи повинен я був вмішуватись, чи не повинен. У нас була військово-цивільна адміністрація. Ми мали права обласної ради, обласної держадміністрації, ми мали багато прав, виписаних із Закону про військовий стан. Тому мусив, я вважаю, що мусив. Ми рахували, що люди, коли приходять і кажуть "сина забрали". Де забрали? Дзвонимо комбату: – У тебе? – Ні, не в мене. Приїжджаємо, знаходимо, сидить у підвалі. Ну як з ним говорити, скажіть? Бо всі кажуть, що треба було більш м’якіше, культурніше. Ну треба було, але часом у бойовій обстановці воно не завжди виходить більш м’якіше і культурніше говорити. Коли говориш, дивись, той час, поки ви займаєтесь дурницями, скільки людей вбито. Ви би взяли автомати, гранатомети і пішли би допомогти, а не займатися дурницями. І тому подібне. Все це присікалося. Кому це подобалось, не подобалось, але я рахував, що... Ось вони нас не підтримають. Ну, вибачте, ми не підтримували Януковича. Ми були до нього в опозиції. Ми не раз про це говорили у вас, у вашій студії. То що, нас треба було викрадати і кидати у підвали? Чи брати автомати і при виході з "5 каналу" щоб ми співали гімн Партії регіонів?

– Вибори там треба проводити, чи ні?

– Я вважаю, що ні. Я вважаю, що під час військових дій, це прописано в законі про військово-цивільні адміністрації, вибори проводяться після закінчення антитерористичної операції. Там, де введені військово-цивільні адміністрації. Але це має приймати ЦВК. Я ще раз кажу, сьогодні це поза межами моєї компетенції.

– Я хотіла у вас все ж таки про Закарпаття допитати, про поліцію. Тобто це такий іміджевий крок у відповідь на оцю кризу з "Правим сектором", яка спалахнула у липні, і стрілянину?

– Я вважаю, що той організм, який самоочищається, має право на життя. Ті, які починають щось лепетати на всю Україну незрозуміло що, ну склалося таке, вибачтесь, скажіть... І серед наших бувають часом люди неадекватні. Значить, ми вживемо заходів, щоб далі такого не було. Ну чому від їх дій стільки постраждало мирних людей? І всі кричать, що вони герої?

– А що, кричать на Закарпатті, що вони герої?

– Ні, на Закарпатті ніхто ж не кричить, бо всі їх..

– Наскільки я знаю, то навіть в Ужгороді не було акцій протесту спочатку.

– Та які акції протесту? Ну це виключено, люди ж прекрасно бачили, чим вони займалися. Абсолютно дурницями займалися. Грабежами, вбивствами, викраденнями людей, побиттями людей, розправи з політичними опонентами того чи іншого політика, який їх наймав, і тому подібне. Який це "Правий сектор"? Ну вибачте, це правильно правоохоронні органи їхні дії кваліфікували як бандитизм.

5.ua

Я 13 РОКІВ НЕ БУВ НА ЗАКАРПАТТІ. ЗА 13 РОКІВ, ДО РЕЧІ, НІЧОГО НЕ ПОМІНЯЛОСЯ НА КРАЩЕ

– А ви, до речі, вважаєте, що правоохоронні органи винні взагалі в цій ситуації? Мається на увазі міліція, чи СБУ, чи всі одразу.

– Всі разом винні. А вони де були? Їх чого держава поставила? Щоб вони не допускали таких... Якщо вони це все проспали і самі боялися на вулицю виходити... Ну дуже правильно зробив різке рішення Президент України. Всіх, хто мовчав, хто боявся, хто слово боявся проти них сказати, значить..

– Ви задоволені новими керівниками СБУ, міліції, прикордонників і так далі?

– Так, задоволений. А чому ви смієтесь?

– Просто цікаво, так рідко буває.

– Задоволений тому, що вони поки що виконують всі поставлені Президентом і їхніми керівниками обов’язки.

– Ви радили їх кандидатури Президенту і міністру?

- У них є свої. Я можу радити Президенту, і сьогодні я був в Адміністрації, це підбір глав районних адміністрацій. І то в мене впевненості, що не помилюся, немає. Але я не роблю з цього трагедію, тому що я 13 років там не був. За 13 років, до речі, нічого не помінялося на краще.

– Будемо сподіватися, що при вас усе-таки все поміняється.

– Економічно убита повністю. Інвестори перестали туди йти нові. Ті, що старі, лишилися. Область сьогодні не є в передовиках. Десь, можливо, ми помилимося з кимось із кадрів, але це не є велика трагедія. Треба визнати помилку, поміняти на іншого менеджера і йти вперед, а не дивитися назад. Якщо дивитися назад і йти вперед, можна пройти два кроки і впасти.

Тетяна Даниленко, "5 канал"

Попередній матеріал
У Вінниці поховали розвідника, який загинув поблизу Горлівки
Наступний матеріал
Звільнені українські заручники розповіли, як бойовики намагалися вибити з них інформацію про американських солдатів