vk.com / Рома Лось

Дружина пораненого бійця АТО: Роман сьомий місяць не виходить із коми у грецькій лікарні

Доброволець із батальйону "Чернігів" Роман Лось минулого року потрапив на реабілітацію у Грецію. Через серйозну травму ноги його вирішили прооперувати, однак після цього боєць не зміг повернутися до тями. Його дружина Ірина в інтерв’ю 5.ua розповіла, чому чоловік уже сім місяців перебуває в несвідомому стані і що необхідно, щоб повернути його до життя. Сьогодні сім'я не має коштів ані на реабілітацію, ані на транспортування Романа додому

ЙОМУ ЗАПРОПОНУВАЛИ РЕАБІЛІТАЦІЮ - ХТО ВІДМОВИТЬСЯ? ТАКА МОЖЛИВІСТЬ Є ЧИ НЕ РАЗ В ЖИТТІ

Ірино, представники української громади в Греції розповіли, що ваш чоловік приїхав в Афіни на реабілітацію після поранень, які він отримав у зоні проведення АТО. За яких обставин це сталося і де він спершу проходив лікування?

– Рому поранили 16 листопада (2014-го - 5.ua). Спочатку він був в українських лікарнях. Першу допомогу йому надавали в Сєверодонецьку, потім у Харкові, потім він був у київському центральному госпіталі місяць, там йому ставили апарат Ілізарова. А потім був у чернігівських лікарнях - то в обласній, то в МВС. Тут пластину титанову поставили.

– А де він зазнав поранення?

– У Луганській області, у Станиці Луганській. Була ситуація, що хлопців, їхні буси обстрілювали – троє хлопців загинуло, а п’ятеро було поранено.

У нього було травмовано ногу?

– У нього було два поранення – права рука і права нога. І от він лежав до травня місяця, його якраз 13-го виписали з нашого чернігівського госпіталю МВС і 14-го він одразу поїхав в Афіни. Йому запропонували реабілітацію. Хто відмовляється? Така можливість є чи не раз в житті – поїхати, побути за кордоном. Ми ж то думали, що там чудова клініка.

– До речі, хто запропонував Романові реабілітацію у Греції? За якою програмою він поїхав?

- Навіть не знаю. Розумієте, везли семеро людей від Національної гвардії, його взяли восьмим. Знаю, що Національна гвардія займалася квитками, перевезенням.

– А від кого він взагалі отримав таку пропозицію? Від командування?

– Ні, йому запропонували в нашому госпіталі МВС. Але коли на четвертий день після операції дізналася, що він в комі (чотири дні не могла до нього додзвонитися), я пішла нашого госпіталю, до головного лікаря – питати, хто його відправляв. Вони навіть не знали, що йому робили операцію, вони сказали: "Так вона ж не була запланованою". У нього була запланована тільки розтяжка сухожилля.

vk.com / Рома Лось

У ВСІХ ПРИСУТНІХ НА ОПЕРАЦІЇ ЛІКАРІВ БУЛИ РІЗНІ ВЕРСІЇ

– Тож в Афінах він повинен був просто пройти курс реабілітації. Як сталося, що він ліг на операцію?

– Рома був там два місяці, йому нічого не робили – розминав руку й усе. Але він ходив на милицях, не ставав на ногу, казав, що в нього пружинило. Лікарі зробили знімки і сказали, що в нього утворився хибний суглоб. Через це йому запропонували зробити операцію. Я не дуже вірю в містику, але в нього було якесь відчуття, він не хотів операції, але йому пояснили, що все одно через деякий час доведеться робити її, інакше довелося би або з палицею ходити, або на милицях. Йому пояснили, що він не зможе так ходити, і він погодився. Я не лікар, але в мене в голові не вкладається – людина ж була здорова! У мене таке відчуття, що йому не зробили належного обстеження перед самою операцією. Тільки в неділю ввечері в нього взяли аналіз крові, а в понеділок о сьомій ранку забрали на операцію. У нього тромби, він ще з України приймав таблетки.
Їх прийом лікарі скасували за декілька днів до операції.

Як тамтешні медики пояснили те, що здорова людина впала в кому?

– У всіх присутніх на операції лікарів були різні версії. Його о сьомій ранку забрали на операцію і довго не повертали. Уже вечір, а його не везуть. Волонтерам сказали, що в нього піднявся цукор і він побуде в палаті інтенсивної терапії. Мовляв, нічого страшного. У мене таке враження, що вони тримали його, чекали, що до він повернеться до тями, тому що операція була 20-го липня, а в реанімацію його привезли аж 21-го. Він добу лежав в хірургії. Чого вони його там тримали – я не можу зрозуміти, чекали, що він відійде?

– Зрештою, лікарі назвали причину, через яку він опинився в такому стані?

– Спочатку вони сказали, що в нього піднявся цукор. А коли я прилетіла (він уже був два тижні в такому стані), вони консиліум зібрали. Лікарі інтенсивної терапії припускали, що в нього була велика втрата крові. Потім, коли повернувся хірург з відпустки, був іще один консиліум. Але на ньому не було анестезіолога, а ми хотіли, щоби були присутні всі – хірург, анестезіолог, лікар інтенсивної терапії. Хірург сказав, що не було сильної втрати крові, просто нещасний випадок і, мовляв, добре, що швидко зреагувала команда. З його слів, усе було в допустимих нормах і що відбулося – ніхто не знає. З анестезіологом довгий час ми не могли поспілкуватися, бо вона була то на операціях, то після чергування. Ми (дружина й українські волонтери в Греції – 5.ua) пішли під операційне відділення і наполегливо попросили виділити нам 5 хвилин. І тільки вона сказала ту версію, яку вони зараз в довідках пишуть – що в нього відбулася жирова емболія.

Пройшов майже місяць, а не було діагнозу. Вони пояснили, що жирові частки потрапили в кров і роблять закупорку. Я тривалий час не могла отримати жодних документів. Тільки в кінці жовтня, коли мені треба було виїхати, вони мені дали довідку. І вони написали, що відбулася жирова емболія, але не відомо, у який час, тому що він був під загальним наркозом. Тож вони навіть не знають – це було під час операції чи після. Він спочатку лежав в одній лікарні, його перевезли в іншу. Зайшла інфекція, почала гноїтися нога.

vk.com / Рома Лось

ПИШУТЬ, ЩО ВІН В КОМІ УЖЕ СІМ МІСЯЦІВ, АЛЕ ЗАРАЗ ВІН ПОЧАВ ПОСМІХАТИСЯ, ПЛАКАТИ, СТАВ БІЛЬШ СПОКІЙНИМ – НІБИ СЛУХАЄ

– Вони констатували в нього саме стан коми?

– Вони пишуть, що він в комі. От уже сім місяців. Але от останні кілька місяців він почав посміхатися, плакати, він став більш спокійним. Він ніби слухає. Бувають такі моменти (може я й щось вигадую, тому що чекаю): розповідаєш йому щось, а він ніби губами плямкає, ніби він щось хоче сказати, потім ніби він розуміє, що ми не чуємо і він сам себе не чує, і він починає плакати.

– Українські волонтери в Греції мені розповідали, що в нього очі відкриті, він самостійно дихає…

– Він відкриває й закриває очі. Він з трубками, але не на механіці. І я навіть не можу сказати, що людина в комі. Може різні якісь стадії є.

– Я консультувалася із лікарями з цього питання. Вони говорять, що за всіма ознаками це нагадує постінсультний стан.

– Лікар, яка приїздила в вересні, вона сказала, що в нього жирова емболія, і внаслідок був ішемічний інсульт.

– Який лікар?

– Наш.

А на основі чого вона зробила такий висновок? Їй показували папери чи вона сама його обстежувала?

– Вона в Грецію приїздила. Її викликали. Тому що я сильно істерила. Я говорила, що хочу, щоб Рому оглянув незалежний лікар і сказав свою думку про його стан, оскільки не вірила в версію грецьких лікарів. Ось і приїхала лікар з київського центрального госпіталю. Вона мені сказала, що приїхала оцінити його стан здоров'я. Вона назвала мені такий діагноз, спираючись на документи, з якими вона ознайомилася. Також лікар його самостійно перевіряла, казала, що він реагує на біль, на світло. Він дуже добре чує. Наприклад, він лежить із закритими очима – я починаю розмовляти і він відкриває очі.

– А грецькі лікарі що стверджують?

– Коматозний стан.

vk.com / Рома Лось

Я ДУЖЕ ВДЯЧНА ВОЛОНТЕРАМ І ВСІМ, ХТО ПІДТРИМУЄ – Я НАВІТЬ НЕЗНАЮ ЩО РОБИЛА БИ, ЯКБИ НЕ ЇХ ПІДТРИМКА

– Український медик приїжджав на ваше прохання зробити обстеження стану Романа?

– Так, але вона сказала, що це було не конкретно на моє прохання, а їй від посольства був лист. Я так розумію, вони хотіли, щоб його забрали, щоб вона приїхала й оцінила його стан – чи можна його перевозити. Але в нього дуже багато місяців була температура – два дні немає і знову, й інфекція була. І я тоді була категорично проти. Тому що я боялася перевозити його із температурою.

– Лікар приїхала, обстежила й поїхала? Більше ніхто не приїжджав? Ви зверталися кудись, щоб провести якесь медичне розслідування?

– У Греції наш представник – це посольство. Я говорила посольству, що не вірю в нещасний випадок. Вони відповіли, що лікарі ні в чому не винні й це могло відбутися в будь-який момент. Усе. Адвокатів я не наймала, тому що це дуже великі гроші, у нас таких в сім’ї немає.

Скільки часу ви пробули в Греції?

Я спочатку була два місяці. Мені на території посольства було надали однокімнатну квартиру. Через два місяці вони почали говорити, що мені треба виїхати. Попросили поїхати додому, мовляв. Я поїхала додому, побула там тиждень і повернулася. Тому що в мене ще залишалося 23 дні. І коли я прилетіла вдруге – посольство мені вже нічого не надавало.

Своїм коштом вдруге довелося летіти?

Волонтери. Вони мені заплатили за квиток. Люди мене взяли до себе жити. Ось ці чотири місяці я жила в людей. Мене сім’я прийняла, вони мене повністю забезпечували, волонтери допомагали фінансово. Посольство більше нічого. Я дуже вдячна волонтерам і всім, хто підтримує нас у такий тяжкий період для нашої сім'ї. Я навіть незнаю що робила би, аби не їх підтримка. Дуже вдячна Богові за них.

Наразі у вас закінчилася віза, ви не можете повернутися до чоловіка.

Закінчилася. Мені три місяці не можна в’їжджати в Грецію.

vk.com / Рома Лось

УЖЕ 1,5 МІСЯЦІ ЛІКАРІ ДРАТІВЛИВО НАТЯКАЮТЬ, ЩОБИ ЗАБРАТИ ЙОГО В РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР

А є можливість відкрити її знову?

Напевно можна, але вже ніхто лікувати його в Греції не хоче. І навіщо мені витрачати кошти на візу й на квитки? У нас в сім’ї зараз таке становище, що кожна копійка вираховується. Нас ніхто не фінансує, а лікарі грецькі сказали, щоб ми забирали його в реабілітаційний центр. У Греції всі реабілітаційні центри приватні, коштують від 9 тисяч євро на місяць.

Я була в Греції півроку. Мені сказали, що за законом я не маю права робити нову візу. У мене була мультивіза із перебуванням за рік 90 днів. Я збиралася їхати до Романа на тиждень. Ніхто не думав, що така буде ситуація. Я вирішила залишитися, тому що не можна було залишати людину в такому стані. Йому потрібна близька людина, яка його знає. Волонтери – так, вони дуже хороші, але вони все одно чужі, вони знають його два місяці, а я його знаю все життя, ми з одного села, виросли разом, вісім років одружені. Скільки я себе пам’ятаю, стільки і його пам’ятаю. Спочатку ми думали, щоб мама поїхала, але зараз я впевнено скажу, що ми правильно вирішили, щоби я їхала. Я думаю, що в неї був би сильний шок. Я отримала шок, а то мати – рідна дитина в такому стані. Якщо його зараз перевезуть, я навіть не знаю, яка в неї буде реакція і наскільки затягнеться її депресія. Вона його не бачила з травня місяця минулого року.

Лікарі стверджують, що він потребує реабілітації. Зараз у грецькій лікарні йому тільки підтримують життєдіяльність, я правильно розумію?

Так. У нього руки й ноги застигають. Руками взагалі не рухає. Він їх не розгинає, і в кулачках тримає ручки. У нього одна нога прямо лежить, інша – в зігнутому стані. Вони теж не рухаються. Хоч вони й говорять, що роблять йому фізіотерапію, але її взагалі не видно. І от уже 1,5 місяці вони дратівливо натякають, щоби забрати його в реабілітаційний центр. Я ж думала, що той, хто його туди привіз, має й назад забрати. Вони ж їхали за якимось фондом чи ще якось. Потім говорили, що то від Національної гвардії, то міжнародний фонд, потім почали говорити, що за програмою НАТО… Конкретно навіть не знаємо, хто його туди привозив.

vk.com / Рома Лось

МЕНІ НАВІТЬ КОНКРЕТНО НІХТО НЕ ГОВОРИТЬ, ЩО МЕНЕ ЧЕКАЄ

А за чий кошт він перебуває в афінській лікарні?

Говорять, що за програмою НАТО.

Це хто вам сказав? Самі лікарі?

Ні, це казали в посольстві.

Що це за програма?

Не знаю, немає жодної інформації. Зараз лікарі стверджують, що вони зробили все, що могли, і щоб ми забирали Рому. Крім того, всі терміни вже збігли, він весь час перебуває в реанімації, і в нього весь час якісь мікроби в крові знаходять. Небезпечно лежати в реанімації людині. Загрози його життю наразі немає, але йому потрібен реабілітаційний центр, тому що в нього не рухають ні ноги, ні руки, й він з нами особливо не контактує. Мені навіть конкретно ніхто не говорить, що мене чекає. Не говорять і який у нього діагноз. Була жирова емболія, а зараз? Питаю, чи щось змінилося, вони кажуть, що ні. Але ж як нічого не міняється, якщо людина стала посміхатися, плакати. Ну як можна сказати, що нічого не міняється?

У нього раніше не було таких реакцій?

Ні, у нього такого не було.  А за знімками, кажуть, жодних змін. Ну як?

Ви думаєте, що його не обстежують як слід?

Мені здається, що йому не надається необхідна реабілітація, лікування, яке йому потрібне в такому стані.

vk.com / Рома Лось

Я ВЖЕ КІЛЬКА ТИЖНІВ В УКРАЇНІ, ПИСАЛА ЛИСТИ МІНІСТРАМ – ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я, ВНУТРІШНІХ СПРАВ І ОСОБИСТО БОГОМОЛЕЦЬ

Ви зверталися до когось по допомогу за перевезенням і реабілітацією?

Зараз я звернулася до різних відомств. Я знаю ще, що цим питанням займалася Богомолець. Я так розумію, вона брала участь в перевезенні бійців. Тому що я чула, що саме Богомолець домовлялася із представниками різних міжнародних організацій. Але на реабілітацію грошей немає. У посольстві кажуть, що понаписували звернень із проханням коштів на реабілітацію і попросили зачекати. Чекаємо-чекаємо… Я запитала, скільки нам чекати вони відповіли, що не знають, чи взагалі будуть гроші.

Таку реабілітацію можна пройти в Україні? Є такі реабілітаційні центри тут? Ви цікавилися?

Точно навіть не знаю, але в нашій ситуації навіть варіантів не лишилося. У Греції лікувати не хочуть, на центри в нас грошей немає. Я вже кілька тижнів в Україні. Писала листи міністрам – охорони здоров’я, внутрішніх справ і писала особисто Богомолець. Тут я ще й до поліцейської асоціації звернулася. Я почала пояснювати, що мені потрібно його перевезти і що потрібен реабілітаційний центр. Я думала, що буде проблема в реабілітаційному центрі, а в нас велике питання щодо перевезення.

Давно ви написали міністерствам?

11 лютого. Поки що відповіді немає, але, щоправда, зі мною зв’язалася помічниця Богомолець, сказала, що питанням перевезення Роми займаються, але затримка в фінансуванні. Але й перевезти немає куди і за які кошти його лікувати. Я розумію, що його перевозять, і все.

Вам не назвали термін, коли його можуть повернути в Україну?

Я так зрозуміла, що пішов лист на посольство, щоб у посольства був офіційний папір від лікарів, що вони дозволяють транспортування, адже в нього в крові знайшли черговий мікроб.

Розумієте, він воював, його забрали на реабілітацію. Якщо ви забираєте людей на реабілітацію, у вас же мають бути якісь страховки… Я не думала, що така проблема буде із перевезенням. Якщо вони його везли, то мали ж якось забрати. Зараз якщо його перевезуть, то спершу, як мені пояснили, в київський госпіталь МВС. Але ж його там не будуть тримати. Ну побуде він там тиждень-два, та йому потрібен центр. Я дещо чула, що в Броварах у нас є реабілітаційний центр. Точно не можу сказати, але говорять, що там реабілітація коштує від 35 тисяч гривень на місяць. Є там і безкоштовні місця, але туди майже нереально потрапити.

vk.com / Рома Лось

ВІН БУВ ТАМ 45 ДІБ І В ОСТАННЮ ДОБУ, ПЕРЕД ТИМ, ЯК ЇХ МАЛИ ЗМІНИТИ, ЙОГО ПОРАНИЛИ

Розкажіть, як Роман взагалі потрапив на фронт?

Добровольцем пішов. Роман працював у Лук’янівському СІЗО, а СІЗО не призивають. Він звільнився і пішов на фронт. У вересні 2014 року пішов добровольцем від батальйону «Чернігів». Усі були проти.

Довго він пробув на Сході?

У нас така ситуація. Він був там 45 діб і в останню добу, перед тим, як їх мали змінити, його поранили. В останній день.

Як у вас з роботою? Ви ж тривалий період пробули в Греції.

Я працювала, але ж мене не будуть півроку чекати. На цей час я безробітна. А зараз я би вийшла кудись на роботу, але не розумію, що буде далі. А якщо мені необхідно буде летіти чи в лікарні їздити. Зараз найголовніше – щоб його перевезли в Україну й знайшли реабілітаційний центр.

– Чи дають тамтешні лікарі якісь прогнози щодо його одужання?

Я сподіваюся, що наші щось скажуть. Так дивно, людина лежить, а вони говорять, що потрібен час, навіть конкретно не називають діагноз і не кажуть, що нам чекати. Взагалі нічого. Наразі дуже потрібен реабілітаційний центр, якби хтось підказав, куди звернутися, хоча би знати, скільки грошей, щоб уже звертатися до якихось фондів, просити грошей.

Катерина Лихогляд, 5.ua

Попередній матеріал
Названо ім’я нового президента ФІФА
Наступний матеріал
На проміжні вибори треба більше 12 млн - Охендовський
Теги:
Loading...

Пораненому під Донецьком воїну-добровольцю загрожує довічна інвалідність

Поранений російським снайпером доброволець потребує негайної допомоги

21-річнний боєць АТО Сергій Федотов потребує негайної операції на нозі

Тяжкопоранений боєць АТО потребує допомоги