5 канал

Дмитро Шимків: Конфлікту між Президентом і прем’єром немає

Заступник глави Адміністрації Президента з соціальних, економічних та адміністративних реформ Дмитро Шимків розповів у програмі "Рандеву" на "5 каналі" про внутрішню кухню Адміністрації Президента, людей, що заважають реформам, та перехід від бізнесу до влади.

– Пане Дмитре, я вас дуже рада бачити. Пройшов майже рік вашої роботи. Наскільки людина, яка очолювала "Майкрософт", якщо вона зараз трошки далі відійде від своєї посади, щоб вона сказала про роботу пана Шимківа?

Я для себе дуже чітко розумію, що є перелік речей, які вдалося зробити там.


За керівництва Дмитра Шимківа ввели електронний обіг документів в Адміністрації Президента, розпочали програму вивчення англійської мови для співробітників адміністрації, впровадили систему електронних петицій, запустили 3G-інтернет в Україні, створили онлайн-систему "ProZorro" для відстеження держзакупівель.


– Можна, я зараз буду представником суспільства? Наразі точаться, особливо в фейсбуці, розмови: "Слухайте, навіщо вони створили ці електронні петиції? О’кей, вони висять там на сайті. О’кей, ми інколи голосуємо, навіть бачимо якийсь там результат. А відповідь на це? Що далі?" Чи можете ви зараз похизуватися петиціями, які дійсно були впроваджені в життя?

Кузьменко отримав нагороду.

Так, один. Що ще?

Взагалі у нас, якщо подивитесь, близько 26 петицій, які на розгляді у Президента були, і була надана відповідь. Найголовніше те, що до компетенції Президента з них було всього 4.

Що, на вашу думку, найбільше гальмує зараз процес реформ?

Порозуміння. Вміння знаходження компромісу.

Порозуміння між Президентом і урядом, між прем’єром і Президентом?

Президент, уряд, парламент, громадянське суспільство, знаходження діалогу між депутатами, між фракціями.

А в чому головний камінь спотикання? Чи його важко взагалі відокремити? В кожного свої інтереси.

Найскладніша проблема, от проблема, це перше – не чують один одного дуже часто люди. Друге – відстоювання особистої точки зору: от тільки моя, от тільки так, як я хочу. Замість того, щоб шукати компроміс.

Якщо говорити про той конфлікт, який ви визнали в одному інтерв’ю, про конфлікт прем’єра і Президента, зокрема Адміністрації Президента і уряду. Кажуть, що це один із таких факторів того, що гальмується взагалі процес реформ.

Я не називав це конфлікт, я би назвав діалог.

Діалог? Слухайте, ну, діалог – це вже якесь порозуміння.

Абсолютно ні, розумієте, немає конфлікту. Це треба розуміти.

Конфлікту між Президентом і прем’єром немає?

Так, немає. Є різні точки зору на бачення і розв’язання різних питань і різних проблем. Різні підходи, так, є.

Але якщо кожен буде тягнути ковдру на себе, то нічого з цього не вийде.

Так, тому що питання й те, як на це дивляться міжнародні партнери – вони хочуть бачити співпрацю уряду і Президента. Я зараз безвідносно до осіб. Ми маємо структуру в державі, коли є Президент і є уряд, який представлений, якби є продовженням парламенту, оскільки парламент обирає уряд. Ми маємо розуміти, що маючи такий розклад повноважень, ми повинні балансувати в такій конфігурації.

А в чому головна відмінність? Я можу вас запитати, чи це кулуарна інформація? В чому головне... ви можете зерно в цьому знайти?

Ні, немає. Я не можу сказати там узагальнено. Президент дуже орієнтований на результат. Він, знаєте, як досвідчений політик і дипломат, хоче бачити, щоб ми рухалися значно швидше.

І бізнесмен.

Так, і бізнесмен. Причому він розуміє фактори стримування і політичні бажання різних людей у парламенті.

На даний момент, мало людей в нашій країні прийшли до влади, аби запам’ятатися там і ввійти в історію. Наскільки ви бачите, скажімо, такі якісь речі, які можуть натякнути на те, що більшість людей, які зараз при владі, все ж таки, хочуть ввійти в історію, аніж підтримати свій бізнес?

Ви знаєте, для мене, коли я приймав рішення… Я не збирався йти в політику, і тут пропозиція, я просто згадав Майдан...

Від кого вона надійшла, до речі, цікаво?

Президента.

– Від Президента? Тобто вам зателефонував Порошенко і…

Борис Євгенович Ложкін, він зателефонував мені, запросив в Адміністрацію, відбулася зустріч, десь у цей же час…

Ви одразу погодилися?

Так. Ну це було таке, досить гарна, цікава пропозиція, тому що, розумієте… Перше, вас не часто запрошують на зустріч з Президентом з пропозицією працювати в команді. І для мене все, що відбувалося, я це пережив через себе. Це там мої діти це пережили, тому що вони просили тата не ходити туди, сльози і так далі. Для мене хлопці, які загинули, Небесна Сотня - це не просто слова.

Я зараз бачу сльози у ваших очах і в мене сльози внутрішні, тому що я розумію, що ті всі вбивці, які оце робили, на жаль, зараз на свободі. От вас не мулить це питання кожного разу, коли ви зустрічаєтесь з Президентом?

Ви розумієте, коли ми інколи обговорюємо це питання, то… Я розумію з точки зору емоційної там: всіх за грати, так? А з точки зору прагматичної…

Чому всіх? Відомі ж їхні прізвища, є купа відео з ідентифікацією їхніх облич.

Абсолютно. Той фактаж справ, які зараз зібраний, якщо з ними приходити в суд, це будуть справи, які будуть не доведені. Професійний адвокат може…

Я вас не розумію. Чому вони будуть не доведені?

Справа в тому, що є там…

Є відео того, як людина розстрілювала іншу людину.

Правильно, але немає, наприклад, в той момент, коли хтось стріляє, не видно обличчя, розумієте? По-перше, я хочу зразу сказати, я не знайомий з матеріалами справи, я говорю, як не фахівець. Але інколи, коли ми дискутуємо, чому не можна було це зробити, інколи є слідчі, які просто кажуть: "Були знищені докази частково". Частково було недостатньо матеріалів, з якими можна піти до суду і почати цей процес. Якщо мене питали, де в мене болить, так? Я якби не відповідаю за цей напрямок, але я відчуваю власну відповідальність за те, що в цьому напрямку ми не досягнули майже ніяких результатів. І це мені здається найбільш прикрим, і воно в перспективі Революції Гідності затьмарює ті позитивні кроки, які зроблені вже новим урядом, Президентом, коли ми говоримо в перспективі часу.

Ви говорите про це з Президентом?

Ми говоримо про це.

І що чуєте у відповідь?

Він один із тих людей, які би хотіли, щоб рух у цьому напрямку був максимально прискорений.

Треба змінювати законодавство.

А ми не можемо, тобто ми повинні змінити законодавство, а потім запустити цей процес. І поки не існує правова країна і ми знаходимося під дією міжнародних угод, які має Україна, ми деякі кроки не можемо просто зробити, поки ми не зробимо законодавство. Для зміни законодавства нам треба 300 голосів і так далі. І коли переносять там постанову, що не можна зробити, я беру і кажу: от дивіться, нам принесли те, що треба відмінити. І ми починаємо це скасовувати.


Найуспішнішими реформами в Україні стали реформа державної власності, виконана на 82%, реформа сільського господарства готова на 80%. Найпровальніші реформи в Україні – реформа енергозалежності 31%, реформа державного управління – 33%.


– Я спілкувалася з такими інвесторами, які казали: "О’кей, панове, ми будемо вкладати гроші у вашу країну тільки тоді, коли ми побачимо, що це буде прозоро, чисто, без жодних якихось…" Коли ми цього досягнемо? Ви бачите зараз уже якісь поліпшення цього інвестиційного клімату? Воно взагалі існує? Тільки не чиновницька відповідь, а відповідь менеджерська.

Я вам зараз скажу, як бізнесмен колишній.

До речі, ви зараз так чи ні – з бізнесом пов’язані?

Абсолютно ні, в мене немає жодного…

За рахунок чого живете?

– У мене є збереження, які були. Я отримував досить високу заробітну плату в "Майкрософт".

Ви поклали їх на депозити?

Так, у мене є збереження, які я отримував в бонусах за... У 2011 році ми були найкращим офісом у світі. Досить серйозні... Я просто не можу розголошувати деякі корпоративні цифри.

Я вас про це не питаю.


У 2014 році офіційна зарплата Дмитра Шимківа склала 3 млн 108 тис. грн. 259 тис. грн на місяць. Має три квартири, будинок, три земельні ділянки, два автомобілі. Офіційний прибуток членів його сім’ї становить 1 млн 500 тис. грн на рік.


В мене дружина працює в міжнародній компанії.

Тобто живете за рахунок дружини, так? Я жартую.

Як тільки я доходжу до цього питання, всі завжди роблять... Те, що я мав збереження, те, що я працював стільки років, мав власну компанію – це нецікаво.

Я не можу повірити, що людина, яка є бізнесменом, накопичила гроші, а потім вона їх, грубо кажучи, проїдає, роблячи звичайно слушну справу для країни, так?

Розумієте, в мене з точки зору особистих статків є квартира, дача, в мене є автомобіль, не в мене, у дружини. Діти ходять у школу.

Що потрібно більше?

Так, але зараз ти можеш, ну як Борис Ложкін сказав: "Нас забрали в армію, тільки в іншу форму".

Ви довго хочете бути в цій армії ще?

Я не думаю, що це надовго, хоча, знаєте, ніколи не кажи ніколи. Отаке моє бачення, що з часом громадянський сектор буде перетворюватися на політичні сили, які почнуть... вони є таким зародком майбутніх політичних сил нормальної європейської держави.

Я вас хочу спитати про те, про що зараз мовчать в АП. Яку позицію займає Адміністрація Президента в енергетичній блокаді Криму, яка зараз сталася?

Ну дивіться, я не буду коментувати позицію Адміністрації Президента.

Давайте вашу особисту позицію.

Давайте мою особисту позицію, тому що вона залишається для мене... я по життю є гуманістом. Тому я не є прихильником блокад, я просто завжди уявляю дітей, які знаходяться у Криму, і навіть якщо вони не люблять мене як українця і так далі, я розумію, що не можна їх морозити. Ми не витратили всі дипломатичні засоби, щоб робити такі різкі…

Ви вважаєте, що дипломатичними засобами  можливо змінити ситуацію і повернути Крим в Україну?

Я можу сказати наступне. Європа взагалі базується на дуже серйозних принципах гуманізму. Гуманізм – це означає, що знаходити інструменти порозуміння, домовлятися до останнього, навіть якщо є…

Навіть у питаннях з Росією?

Навіть у питаннях з Росією. Вони готові шукати, доводити, пояснювати і так далі. Але санкції, на яких наполягає Президент, я цілком підтримую, що санкції це один з інструментів боротьби з Росією, він ефективний. Це не означає, що відключати воду, електрику, світло.

Коли турки збили російський літак, всі страшно зааплодували, ну принаймні в мережі, на різних сайтах, турецькому президенту. Мовляв, якби наш так вчинив радикальніше, в плані і Донбасу, і Криму, то все могло б бути абсолютно інакше. Яку ви позицію займаєте щодо цього?

Ви знаєте, я скажу так, що дійсно мали місце порушення турецького простору. Турки попереджали пілота, відповідно вони виконали свій обов’язок і команду.

Скільки разів російські літаки порушували простір України?

Я не маю цих цифр. Ми маємо зараз…

А ви розумієте, що це шалена кількість?

Правильно, ми цілком розуміємо, що Туреччина член НАТО. Якщо ви читаєте…

Це один з найголовніших аргументів?

Якщо ви є член НАТО, то ви у випадку прямої агресії з боку іншої третьої сторони до однієї з країн НАТО існує процедура, яка залучає інші країни НАТО до захисту.

Джо Байден нещодавно приїжджав до України. Чи були розмови щодо військової підтримки Сполученими Штатами України?

Ми повинні розуміти…

Якого ступеня буде ця підтримка? США допоможе нам зброєю?

Президент Сполучених Штатів підписав бюджет на наступний рік, де є 300 мільйонів для України.

На що вони підуть?

От це залежить від України. Тому що Україна повинна… ну також діалог з Сполученими Штатами має місце… Але питання – це питання реформування Збройних сил. Є теми, де є досить складне питання, тому що питання, наприклад, ми розуміємо, що не вичистили ми від агентів Кремля всю Україну, в нас їх тут дуже багато. У нас є люди, які прихильно ставляться до Росії, вони приховуються, вони мріють, щоб це відбулося – повернення якесь. Вони є в різних… кажуть: чому ви їх не вичистили? Так їх же так і не зловиш, вони гарно маскуються, вони гарно співають гімн український…

Якщо вже говорити відверто, давайте подивимось на результати місцевих виборів і на те, скільки відсотків набрали партії і кандидати, які весь час у вигляді Партії регіонів або інших сил підтримували Кремль. Маріуполь, Красноармійськ…

Ну ви ж розумієте, що є велика частина людей, які виросли з цією ідеологією.

Безумовно, як з цим жити, ви мені скажіть?

Це є час…

У нас є двадцять запитань для вас, вони дуже прості. Але я вас закликаю бути чесним, таким, який ви є. І власне відповідати – так чи ні. Ви готові?

Так.

Чи планує пан Шимків продовжувати політичну кар’єру після завершення своєї роботи в Адміністрації Президента?

Ну давайте так.

Якби могли, ви б повернулися в "Майкрософт"?

Так.

На місці міжнародних інвесторів особисто ви вкладали б в Україну?

Так.

В Україні можливий мільйонний стартап без підтримки згори?

Так.

Можливий? На прогрес реформ впливають особисті інтереси урядовців?

Так.

ЗМІ адекватно висвітлюють хід реформ?

Ні.

У випадку невдачі реформ та приходу до влади опозиціонерів ви покинете Україну?

Ні.

Росіяни стерплять обмеження свободи Інтернету, наприклад, як у Китаї?

Думаю, так. Вони вигадають свій.

Україні варто ввести віковий виборчий ценз?

Ні. Хоча мені дуже хочеться, але це неправильно.

Бюрократичну систему можна перемогти за нинішнього складу Кабміну? Давайте вже по-чесному, пане Шимків. Бачу вашу відповідь в очах.

Ні.

Проживання в Україні обмежує ваші можливості?

Ні.

Ви завантажуєте піратський контент?

Ні.

Піратство можна перемогти без підвищення умов життя?

Можна.

Володимир Парасюк заслуговує на ув’язнення за свої дії?

Так.

Яресько була б кращим прем’єр-міністром, ніж Яценюк?

Так.

Ви задоволені тим, як українська влада виконує вимоги Майдану?

Ні.

Олег Сєнцов та Надія Савченко повернуться в Україну одночасно?

Я думаю, що ні.

Але повернуться? Скоро?

Так. Я дуже цього би хотів. Якщо би я міг на це впливати безпосередньо, я хотів би, щоб вони повернулися. Але я розумію, що навіть, знову ж таки з досвіду, з розуміння, що вони знаходяться зараз у Путіна, і Путін приймає рішення по цьому питанню.

Ми зможемо розраховувати на вступ в ЄС в 2020 році?

Ні.

Україна колись поверне Крим?

Так.

Ми все правильно робимо на Донбасі?

Ні.

Яніна Соколова, "5 канал"

Попередній матеріал
Сьогодні у зоні АТО бойовики 10 разів застосовували зброю: прицільно били із протитанкового гранатомета
Наступний матеріал
У Києві евакуювали міжнародний аеропорт через повідомлення про мінування