Весняні роботи фермерам обійдуться вдвічі дорожче, ніж торік – аграріям катастрофічно бракує коштів

  Через подорожчання пального, міндобрив та посівного матеріалу, вдвічі дорожче, ніж 2014 року, обійдуться весняні роботи фермерам. Тож доведеться економити, через що врожай буде значно меншим, жаліються сільхозвиробники.

  Екватор посіву ранніх зернових культур пройдено. Проте для виконання плану аграріям катастрофічно бракує коштів. Витрати на польові роботи цьогоріч зросли удвічі. Землероби економлять на всьому. А це, попереджають, позначиться на врожайності.

  "Цей рік багато видушить саме дрібних виробників. Передивляємося буквально кожну позицію. Все, що можна полагодити, а не купляти - намагаємося зварити, склеїти. Міндобрива взагалі не будемо купляти", - зазначив голова фермерського господарства Юрій Сергеєв.

  Падіння курсу гривні змусило аграрія Юрія Сергеєва перейти на натуральні добрива. Фермер розповідає - за сім років роботи на землі такого остраху за врожай у нього не було. Вартість обробки одного гектара зросла до 4 тис. грн, проти 2 тис. у 2014 році, бідкається підприємець. Державної допомоги йому не дають, а банки пропонують кредит за ставками у 50%.

  Цьогоріч аграріям для весняно-польових робіт бракує щонайменше 15 млрд грн. А це чверть від вартості усієї посівної.

  "Це не означає, що брак цих коштів призведе до незасіяних полів. Просто дійсно будуть економити на технології, і відповідно це вплине на валовий збір. Наш попередній зважений прогноз скажімо по зернових - скорочення на 15-18%", - повідомив генеральний директор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Тарас Висоцький.

  Це ставить під загрозу валютні надходження від експорту зернових і насіння. До того ж, зерно нового врожаю буде дорожчим, що призведе до підвищення цін на ключові продукти харчування, прогнозують фахівці.

  "Інфляційна хвиля здорожчання продуктів харчування насправді тільки починається. Я впевнений, що цього року і наступного, ви будете спостерігати інфляцію у 30% і більше", - прогнозує Мар’ян Заблоцький, експерт із аграрних питань.

  Оптимістичніше налаштовані в Міністерстві агрополітики та продовольства. Низку проблем аграріїв там обіцяють допомогти вирішити до закінчення сівби - до кінця травня.

  "Якщо фермер врегулює питання щодо його кредитування, значить фермер зможе отримати компенсацію. Інший важіль, який ми можемо використовувати - це ті можливості, які має ПАТ "Аграрний фонд", який під форвардні закупівлі профінансує близько 1 млрд гривень додатково", - зазначає директор Департаменту землеробства Міністерства аграрної політики та продовольства Володимир Топчій.

  Натепер посівна триває у всіх областях країни. Перші прогнози стосовно врожаю Мінагрополітики озвучить у червні.

  Людмила Голоднік, Віктор Сніжко та Олексій Стройков, "5 канал"

  Попередній матеріал
  Львівський бронетанковий завод запустив серійне виробництво бронеавтомобіля "Дозор-Б"
  Наступний матеріал
  Білецький: через так зване "перемир'я" одна з організацій в США припинила постачати Україні "гумдопомогу"

  Українські аграрії за останні півроку експортували майже 22 млн тонн зернових

  Весняна посівна подорожчає для аграріїв у півтора рази

  Аграрне та енергетичне міністерства узгодили графіки відключень струму у випадку надзвичайних ситуацій

  Україна збільшила експорт аграрної продукції в ЄС