Газпром
Газпром Фото bigmir.net

Україна намагається взяти під контроль транзит російського газу до ЄС – ЗМІ

  За даними ЗМІ, Київ може створити власний газовий хаб і вимагає від "Газпрому" повної звітності.

  Про таке сьогодні повідомило респектабельне російське видання "Коммерсант" у матеріалі "Україна випрямляє шлях до ЄС намагаючись взяти під контроль транзит російського газу".

  За даними "Коммерсант", в України з'явився шанс позбавити "Газпром" контролю над щонайменше одним маршрутом прокачування газу через країну в Європу. Уклавши угоду з угорською FGSZ, Київ вимагає, щоб російська монополія надала повні дані про потоки газу. Це дозволить організувати віртуальний реверс, піти від Росії як від постачальника і створити власний газовий хаб. Якщо "Газпром" відмовиться, Україна планує натиснути на нього через Єврокомісію в рамках антимонопольного справи. Правова аргументація Києва виглядає не надто впевненою, але може стати приводом для серйозного тиску на Москву з Брюсселя.

  Напередодні "Укртрансгаз" підписав з оператором угорської газотранспортної системи FGSZ договір про взаємодію та обмін інформацією (interconnection agreement). Це перша подібна угода між Україною та країною – членом ЄС. Воно дає можливість організувати віртуальний реверс газу через Україну. Це означає, що Київ зможе купувати у європейських компаній газ, який постачає їм "Газпром", і відбирати його з труби на своїй території, що не тільки позбавляє країну від необхідності платити за транспортування, але і дає їй можливість повністю забезпечувати себе газом взагалі без контракту з "Газпромом". Крім того, європейські компанії зможуть зберігати газ в українських газосховищах, що створює передумови для організації в країні газового хабу.

  Зараз подібна схема неможлива, оскільки транзитний контракт між "Газпромом" і НАК "Нафтогаз України" передбачає, що транзитний газ на західному кордоні України передається "Газпром експорту", а вже від нього операторам ГТС Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії. "Укртрансгаз" не знає, яким покупцям призначені ті чи інші обсяги газу, тому що не знає їх shipper code (восьмизначний буквено-цифровий код, що позначає конкретного постачальника або одержувача газу).

  В ЄС віртуальні поставки газу (backhaul) не тільки дозволені, але й передбачені Третім енергопакетом. Тепер, встановивши перший прямий контакт з європейським газотранспортним оператором, Україна планує вимагати від "Газпром експорту" передачі shipper code. "Якщо цього не відбудеться, ми розглядаємо можливість подати скаргу в директорат Єврокомісії з конкуренції", - заявив у п'ятницю глава "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

  У Єврокомісії повідомили "Коммерсант", що повністю підтримують угоду між "Укртрансгазом" і FGSZ. "Важливо, що документ також служить правовою підставою для" Газпрому "передати" Укртрансгазу "ті функції, які він як і раніше виконує на кордоні України та ЄС і які повинні ставитися до відповідальності українського оператора", - пояснив представник Єврокомісії. Він не став коментувати, чи прийме Єврокомісія до розгляду можливу скаргу "Нафтогазу", враховуючи той факт, що Україна не є членом ЄС.

  А от в "Газпромі" скарг начебто не бояться. Там кажуть, що існуюча схема транзиту газу спирається на контракт від 2009 року (Київ оскаржив його в Стокгольмському арбітражі), і ні європейське регулювання, ні внутрішні закони України в односторонньому порядку змінити ситуацію начебто не можуть.

  Попередній матеріал
  Місія ОБСЄ готова збільшити кількість спостерігачів до тисячі - Хуг
  Наступний матеріал
  Країни ЄС врятували 5,8 тис біженців у Середземному морі
  Теги:
  Loading...