Ципрас: ЄС використовував Грецію для експерименту, який провалився

  У жодній іншій державі заходи економії не тривали так довго і не були такими суворими, як у Греції, стверджує прем'єр-міністр неплатоспроможної країни Алексіс Ципрас.

  Час до ранку п'ятниці надали Греції країни єврозони для підготовки нових пропозицій для угоди з міжнародними кредиторами. Відповідне рішення ухвалили за результатами  зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі. Втім, переговори з Афінами тривають. Зокрема, на засіданні Європарламенту грецький прем'єр Алексіс Ципрас закликав надати Афінам фінансову допомогу, тоді як представники Євросоюзу закликали його до здорового глузду.

  Через борги Афіни неплатоспроможні від початку місяця, банки у країні закриті вже десять днів. Однак керівництво Греції із пропозиціями щодо подолання кризи не квапиться. Нових ідей від прем'єра чекали ще на учорашньому саміті голів країн ЄС. Утім, Ципрас пообіцяв порушити мовчанку на сьогоднішньому засіданні Європарламенту. На ділі ж голова грецького уряду не запропонував нічого нового – лише так звані "косметичні" зміни до пропозицій, озвучених раніше - безумовне списання бодай частини боргів і новий короткотерміновий кредит.

  "Нам потрібна угода, яка засвідчила б, що в кінці тунелю є світло. Сміливий вибір, зроблений народом Греції на референдумі, це не вибір на користь розриву зв'язків із Європою, а повернення до основоположних принципів. Грецькі виборці дали Брюсселю ясний сигнал - або Європа буде демократичною, або вона не виживе. Євросоюз використовував Грецію для того, щоб експериментувати з суворою економією. Але цей експеримент провалився. Я поважаю зусилля інших країн. Проте в жодній іншій державі заходи економії не тривали так довго і не були такими суворими", - стверджує Ципрас.

  У Євросоюзі палкі промови Ципраса зустріли прохолодно - мовляв, Брюссель чекає на щось більш конкретне, аніж повторення старих обіцянок. Перед Афінами постав новий дедлайн – ранок п'ятниці. Саме до цього часу керівництво Греції має покласти на стіл свої пропозиції, як врятувати країну.

  "Жорстока реальність така, що у нас усього чотири дні, щоб дійти згоди. До цього моменту я уникав розмов про конкретні дедлайни, але тепер мушу сказати чітко і ясно – це питання треба вирішити до кінця тижня", - наголосив президент Європейської ради Дональд Туск.

  У разі відсутності угоди греки не матимуть фінансової допомоги, а відтак не зможуть віддати борг Європейському центральному банку. Вже 20 липня Афіни мають заплатити 3,5 млрд євро. Крім того, відсутність домовленості із Європою загрожує грекам виходом із Єврозони. Брюссель запевняє, що до цього радикального кроку в ЄС готові.

  "Я рішуче виступаю проти виходу Греції із Єврозони, але відкинути таку можливість не можу - якщо грецький уряд не зробить те, що мусить. У нас є детальний план дій, якщо країна таки вирішить полишити зону єдиної європейської валюти", - заявив голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.

  Разом із тим, експерти зазначають, що навіть якщо греків виженуть із Єврозони – прощання може затягнутися. Механізм виходу в офіційних документах ЄС не прописаний, тож Брюсселю доведеться майже з нуля розробляти відповідне законодавство. У такому разі, Греція може надовго залишатися в підвішеному стані: із паралельною внутрішньою валютою, але технічно у єврозоні.

  "5 канал"

  Попередній матеріал
  У нас усе зроблено для того, щоб бізнес не зміг працювати – Саакашвілі
  Наступний матеріал
  СБУ запобігла теракту в Попасній
  Теги: