Фото gazeta.zn.ua

Тіньовий ринок бензину "вкрав" із держбюджету України 3,5 млрд грн

  За підсумками першого півріччя 2015 року втрати державного бюджету від тіньового ринку палива - контрабанди, фальсифікату, помилок інвентаризації - склали близько 3,5 млрд грн. Це сума несплачених "паливних" податків (акциз і ПДВ) за 375 тис. тонн нафтопродуктів.

  Якщо порахувати ймовірні втрати за 2015 рік, то вони можуть становлять майже стільки ж, скільки і бюджет Нацгвардії - 8 млрд грн, повідомляє експерт нафтового ринку Сергій Куюн у статті "Дзеркала тижня".

  Так, для порівняння, в минулому 2014 році нелегальний бензин "вкрав" з держбюджету 5 млрд грн. Проте не можна сказати, що фіскальна служба абсолютно бездіяльна. У 2015 році, за інформацією видання, були проведені спецоперації, в ході яких виявлено близько 5% від оціночних обсягів нелегальних нафтопродуктів. "Найбільш відчутних результатів досягли в боротьбі з контрабандою, яка практично припинилася після запуску з 1 червня Енергетичної митниці. Правда, незважаючи на очевидні результати, глава ДФС вже ініціював фактичну ліквідацію не тільки Енергетичної митниці, але багато в чому і ліквідацію самої митниці як такої", - стверджує автор матеріалу.

  Відповідно до офіційних даних Держстату, за перше півріччя 2015 року Україна спожила майже 1,124 млн тонн бензину. При цьому виробництво склало 305 тис. тонн. Очевидно, що інше — 819 тис. тонн — повинно було приїхати ззовні. Проте митниця зафіксувала всього 705 тис. тонн. "Звідки ж взялися 114 тис. тонн, або майже 10% ринку бензину? Але і це ще не все. Є всі підстави вважати зазначені офіційні дані по споживанню заниженими мінімум на 15%. Таким чином, розмір тіньового ринку бензину в першому півріччі поточного року можна оцінити мінімум в 275 тис. т.", - йдеться у матеріалі "Дзеркала тижня". 

  За інформацією видання, ще однин привід "платити повз касу" виник у січні поточного року, коли було введено 5%-ний збір з роздрібних продажів підакцизних товарів. За нинішнього рівня цін на паливо це означає, що кожен проданий повз каси літр приносить 1 грн. Враховуючи, що вся маржа заправок становить 2-3 грн, це суттєвий стимул продавати бензин не через касовий апарат.

  Такий же підхід під час обчислення нелегального ринку дизельного палива - виводить на цифру близько 100 тис. тонн у першому півріччі. "Чому "лівого" дизпалива менше? Відповідь проста: акциз на бензин становить 202 євро/т, а з 20%-ним ПДВ — понад 240 євро/т, або близько 5500 грн/т, або більше 4 грн на літрі. У той же час акциз на дизпаливо дорівнює 100 євро/т, тобто заробіток на його нелегальної поставки вдвічі менше, відповідно, бодяжити і "контрабасити" бензин при тій же частці ризику набагато вигідніше. До того ж технологічно ДТ зробити складніше, тоді як компонентів бензину предостатньо", - тлумачить експерт.

  Нагадаємо, у травні 2015 року народний депутат, радник глави МВС Антон Геращенко повідомляв, що з анексованого Криму по морю в Україну доставляється контрабандне паливо.

  Попередній матеріал
  Росія хоче заморозити конфлікт на Сході України - Кучма
  Наступний матеріал
  Екс-глава ЦРУ вважає, що настав час надати Україні американські "Джевеліни"