Земельна ділянка
Земельна ділянка zhitlo24.com.ua

Рішення ЄСПЛ зобов'язує Україну зняти мораторій на продаж землі – подробиці

  Рішення, ухвалені Європейським судом з прав людини, обов'язкові для виконання державами-членами Ради Європи

  Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, що визнає абсолютну заборону на купівлю і продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні порушенням Європейської конвенції з прав людини. Йдеться про рішення суду в справі "Зеленчук і Цицюра проти України", передає "Європейська правда"

  Як стало відомо, справа стосується скарги двох громадян України щодо державної заборони на продаж сільськогосподарських угідь. Позивачі переконані, що це порушує їхні права власності як власників таких ділянок.

  Суд встановив, що після падіння Радянського Союзу Україна переважно роздавала сільськогосподарські угіддя людям, які раніше працювали в колгоспах, однак запровадила заборону на продаж такої землі на тимчасовій основі. Такі дії мали на меті завадити концентрації землі в руках кількох людей, а також стати на заваді зубожінню населення.

  Однак, у суді зазначили, що справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та майновими правами заявників забезпечено не було. Крім того, там додали, що мораторій на продаж землі не є загальноприйнятою практикою.

  "Незрозуміло, чому не такі жорсткі обмежувальні заходи були би менш ефективними для досягнення тих же цілей", − зазначається у рішенні суду.

  Таким чином, Європейський суд постановив, що український уряд має вжити законодавчих заходів для забезпечення необхідної справедливості балансу для власників сільськогосподарських земель. Однак це не означає, що Україна має негайно ввести необмежений ринок сільськогосподарських угідь.

  Позивачам також не було присуджено жодної грошової компенсації. Втім, у суді додали: "Якщо держава проявить необґрунтовану затримку в прийнятті необхідних заходів, грошові виплати можуть стати гарантованими".

  Як відомо, рішення Європейського суду з прав людини обов'язкові для виконання державами-членами Ради Європи. Це стосується також положень, що містять вимогу про зміну національного законодавства. Утім сам ЄСПЛ не має юридичних інструментів для самостійної зміни законодавства країни, а все залежить від рішення представників національної влади.

  Попередній матеріал
  МОЗ затвердило нові правила виписування рецептів на ліки
  Наступний матеріал
  Фінал Ліги чемпіонів УЄФА: у поліції Києва назвали три основні ризики